Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus'un Yeni Donanım Listesi - Güncel Değişiklikler (2013 Değişiklikleri Eklendi)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

TCS açık. Yani sistem menüsünden kapatmadım. Ama araç cayır cayır pati çekiyor lamba filan yanmıyor.

Virajlara da denemek için hızlı giriyorum ses duyamamış olabilirim. Hatta forumda bir arkadaş dönemiyorum diye bir viraj yazmıştı. Oradan her geçtiğimde biraz daha hızlanıyorum. Ya sistem devreye giriyor da ben duymuyorum (lamba zaten yanmıyor.)

Ya sistem çalışıyor ya da bir gün baraj gölüne uçacağız... hayırlısı...

(Şimdi aklıma geldi. Bodrum otoparklarından çıkarken yani dik yokuşlarda araç çekmiyor. Motor çok yüksek devirlere çıkmasına rağmen yerinden kıpırdamıyor. Bağırta bağırta zor çıkıyorum.)

Çok yazdık, yazdıklarımı bulmak, yeniden yazmaktan zor.

TCS, tekerleklerden bir veya ikisi patinaja düşerse tutunma sağlanana kadar motor kontrol ünitesi üzerinden motorun torkunu azaltarak ve gereğinde patinajda olan tarafa hafif bir fren uygulayarak yolu kavramayı kolaylaştıran bir sistem.

TCS açıkken patinaj olmaz diye bir şey yok, ancak devrede olmadığına göre belirgin az olacaktır ve bu süreçte motor kontrol ünitesi devreye girdiğinde mutlaka içeride sarı kayan araba uyarı lambası yanacaktır.

Daha önce de tartıştık zemin kaygan olduğunda bazen motor kendi kendini boğacak kadar güç kaybedebiliyor ve yokuşta kalıyorsunuz, bu gibi durumlarda son çare olarak TCS'yi kapatıp belki patinajla yolu kazar/kurutur ve altında daha iyi tutunabileceğim bir zemin bulurum beklentisi içinde olabilirsiniz.

TVS ise virajda gaza yüklendiğinizde viraj içinde kalan tekerleğin üzerindeki ağırlık azaldığından patinaja düşmesini engellemek için sistemin ona hafif bir fren uygulamasıdır. Fren etkisini çok nadir olarak, kaygan zeminde ve sert döner ve gaza yüklenirseniz tek taraflı ABS sesini duyarak hissedebilirsiniz. Çoğunlukla fark edilmez. Ancak dediğim gibi viraj içinde gaza basmak gerekir etkili olması için, bu yönüyle ESP'den ayrılır.  Zaten önden çekişte doğru viraj tekniği viraj öncesi yavaşlayarak virajı gazla dönmektir. 

Otoparktan çıkarken bağırıp gitmemesinin bence bunlarla hiç alakası yok, yarım debriyaj çıkıyor olmanızdan kaynaklanıyor. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok yazdık, yazdıklarımı bulmak, yeniden yazmaktan zor.

TCS, tekerleklerden bir veya ikisi patinaja düşerse tutunma sağlanana kadar motor kontrol ünitesi üzerinden motorun torkunu azaltarak ve gereğinde patinajda olan tarafa hafif bir fren uygulayarak yolu kavramayı kolaylaştıran bir sistem.

TCS açıkken patinaj olmaz diye bir şey yok, ancak devrede olmadığına göre belirgin az olacaktır ve bu süreçte motor kontrol ünitesi devreye girdiğinde mutlaka içeride sarı kayan araba uyarı lambası yanacaktır.

Daha önce de tartıştık zemin kaygan olduğunda bazen motor kendi kendini boğacak kadar güç kaybedebiliyor ve yokuşta kalıyorsunuz, bu gibi durumlarda son çare olarak TCS'yi kapatıp belki patinajla yolu kazar/kurutur ve altında daha iyi tutunabileceğim bir zemin bulurum beklentisi içinde olabilirsiniz.

TVS ise virajda gaza yüklendiğinizde viraj içinde kalanın üzerindeki ağırlık azaldığından patinaja düşmesini engellemek için sistemin ona hafif bir fren uygulamasıdır. Fren etkisini çok nadir olarak, kaygan zeminde ve sert döner ve gaza yüklenirseniz tek taraflı ABS sesini duyarak hissedebilirsiniz. Çoğunlukla fark edilmez. Ancak dediğim gibi viraj içinde gaza basmak gerekir etkili olması için, bu yönüyle ESP'den ayrılır.  Zaten önden çekişte doğru viraj tekniği viraj öncesi yavaşlayarak virajı gazla dönmektir. 

Otoparktan çıkarken bağırıp gitmemesinin bence bunlarla hiç alakası yok, yarım debriyaj çıkıyor olmanızdan kaynaklanıyor. 

Zahmet olmuş size ama gerek yoktu. Daha önce yazdıklarınızı zaten okumuştum ve biliyorum. Zaten o yüzden bir sorun olduğu yönünde ısrar ediyorum.

Belirttiğim gibi araç patinaj çekiyor demiyorum, cayır cayır çekiyor ve bir uyarı filan vermiyor.

Ayrıca bodrum parkından çıkışta da yüksek devirlerde debriyajı tamamen bırakmama rağmen motor dönmeye devam edip balata yanığı kokuyordu.

Zaten bugün servise yaklaşmışken uğradım. Sorun olduğunu gördüler. Perşembe günü sabahtan randevu verdiler.

Ayrıca daha önce etiste gördüğüm yazılım doğruymuş onu da yükleyecekler.

Neticeyi yazarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zahmet olmuş size ama gerek yoktu. Daha önce yazdıklarınızı zaten okumuştum ve biliyorum. Zaten o yüzden bir sorun olduğu yönünde ısrar ediyorum.

Belirttiğim gibi araç patinaj çekiyor demiyorum, cayır cayır çekiyor ve bir uyarı filan vermiyor.

Ayrıca bodrum parkından çıkışta da yüksek devirlerde debriyajı tamamen bırakmama rağmen motor dönmeye devam edip balata yanığı kokuyordu.

Zaten bugün servise yaklaşmışken uğradım. Sorun olduğunu gördüler. Perşembe günü sabahtan randevu verdiler.

Ayrıca daha önce etiste gördüğüm yazılım doğruymuş onu da yükleyecekler.

Neticeyi yazarım.

Özer Bey zaten cevap salt size değildi, araştırmacı kimliğinizle bu bilgilere sahip olduğunuzu düşünüyorum, ama arada uğrayan misafirler oluyor, meraklı başka arkadaşlar oluyor, ne kadar paylaşır ve bilinçlenme sağlarsak o kadar iyi diye düşünerek yazıyorum. 

Söylediğiniz şartlarda uyarı ışığının yanması gerektiğini de bir aksaklığa işaret etmek adına yazdım, bakalım ne çıkacak.

Debriyaj ısınınca kaçırabilir ama ısınması için yarım debriyajda zorlanması bu durumu kolaylaştırır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TCS açıkken benim araç da gayet güzel bir şekilde patinaj çekiyor.

Benimki de çekiyor. Ama sistem devreye girince gücü kesiyor ve patinaj azalıyor veya kesiliyor. Bu arada sarı araba-kaygan yol benzeri ışık yanıyor.  

TVS kafadan kayma için yapılmış bir sistem. Fakat döner kavşakta kasıtlı aşırı gaz verince yinede kafadan açıyor tamamen engelleyemiyor yani. Boş bir yerde iyice zorlamak lazım nerede ne kadar devreye girdiğini anlamak için.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Şimdi Ford'un sitesine girince farkettim. "Style 1.6I 125PS 5K" seçeneğini kaldırmışlar. Style donanım Benzinli manuel hatchback araç listeden kaldırılmış. Artık satmayacaklar anlaşılan. Fiyatlar da yaklaşık 350TL kadar zamlanmış geçen aya göre..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • Yakup Ç. A., başlığı Focus'un Yeni Donanım Listesi - Güncel Değişiklikler (2013 Değişiklikleri Eklendi) olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A. bu konuyu sabitledi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.