Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Toplam İleti

  14.469
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  547

Cem Boneval en son Aralık 11 tarihinde kazandı

Cem Boneval daha önce lider oldu!

Toplam Beğeni

25.779 Mükemmel

Cem Boneval Hakkında

 • Yaş 61
 • Derece
  GT

Profil Bilgileri

 • Yaş 61
 • Şehir:
  Antalya
 • Arabam:
  Focus 1.6EB/Fiesta 1.0EB
 • Meslek:
  Doktor
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

7.870 profil görüntüleme
 1. Hız Sınırlandırıcı Kullanımı

  Deneyin en iyisi. Söz gelimi bizde Konyaaltı caddesinde 40 km/h hız sınırı var ve radar kontrolu hemen her gün var. Ben caddeye girerken 45'e ayarlıyorum. Sonra gaza bassam da bu hızı aşmıyor. Aşmak için gazı köklemek lazım.
 2. Focus 3 Silecek Değişimi

  Yahu silecek için iyi silinmeyen camdan güzel bir uyarı olabilir mi? Boş işler bunlar.
 3. Hız Sınırlandırıcı Kullanımı

  --7 dakika sonra eklendi-- En sık kullanım alanı radarlı hız kontrolu olduğunu bildiğiniz, ancak yerini bilmediğiniz bir yolda yanlışlıkla hız sınırını aşmamak için olur herhalde.
 4. Sürekli akü bitmesi

  Ben de aynısını kullanıyorum, 278x175x175, yani uyumlu. Şimdilik gayet iyi.
 5. H7 Ampul Karşılaştırmalı İncelemesi

  Bu da ayrı ve karışık bir konu. Her ne kadar "beyaz" ampuller gün ışığını anımsatsa da ıslak zeminlerde daha başarısız olabiliyorlar. Ayrıca halojende ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bir xenon beyazlığına yaklaşmaları zor. Diğer bir deyişle beyaz ışık hevesi ile bunu vaat eden halojen ampullerin peşinden gitmeye gerek yok. Ama bence 4000-4500 Kelvin arası optimal, xenon beyazlığı 4800'den sonra kendini göstermeye başlıyor.
 6. auto, motor & sport dergisi oldukça ayrıntılı bir H7 halojen far ampulleri karşılaştırmalı incelemesi yapmış. Beyaz ve güçlü ışık isteyenlere yol gösterebilir diye alıntılıyorum. Öncelikle test sonucu özellikle önerilenler grubunu alıyorum sadece. Bunlar da şöyle: Bosch Plus 90: Parlaklık ve aydınlatma mesafesi açısından normal ampulden belirgin iyi ve özellikle Ford Focus farları için en uygun olan. Ort. ömür 350 saat. Bosch Plus 120 Gigalight: 88 m ile karşılaştırmanın en uzağı aydınlatan ampullerinden biri. Ancak ort. ömür 300 saat ile kısa ve biraz pahalı. GE Megalight +90%: Parlak beyaz ışığı ile en güçlülerden. Fiyatı uygun ve ömür de öyle. Osram Night Breaker plus Osram Night Breaker Unlimited: Bu da Focus için uygun bulunanlardan, 79 m menzilli, yakın alanda çok parlak ve geniş aydınlatma. Osram Night Breaker Laser: 92 m ile en uzun aydınlatma mesafesine sahip. Grubun en güçlüsü. Ancak ort. ömür 260 saat ve pahalı tarafta. Philips X-treme Vision +100% Philips X-treme Vision +130%: 86 m aydınlatma mesafesi ile başı çekenlerden. Ancak parlaklık yanında 400-450 saat lamba ömrü ile göz dolduruyor ve bu da göreceli yüksek fiyatını kabul ettiriyor.
 7. Cruise Control ile Yokuş Aşağı Araç Hızlanır Mı?

  Yakup haklı bir yanılsama olmuş. Yokuş aşağı frenleme yok! Ne sabitleyici de ne sınırlandırıcı da... Aktif şehir içi güvenlik zaten önünüzde bir engel var ve hız 30 km/h altında ise gerçekleşecek bir durum. --2 dakika sonra eklendi-- İkisinden de biraz. Yeni nesil motorlarda sürtünme çok düşük, bu nedenle motor yokuş aşağı frenleyicilik özelliğini pek göstermiyor. Devir 3000-4000 bandında kalacak şekilde arada kısa süreli yumuşak frenlemelerle hızı ayarlamak lazım. Toroslarda yaz sıcağında yokuş aşağı agresif kullanımda dahi frenlerde şişme gözlemedim hiç. Yani tabii sürekli frenle inmek sakıncalı, ama frenlerin güvenlik marjı oldukça yüksek, korkmaya da gerek yok.
 8. Sıfır Dizel Otomatik Tavsiyesi

  Beklentilere bağlı. En çok donanımın en düşük fiyata verildiği arabayı arıyorsan doğru yerdesin. Ama hala sürüş dinamikleri Almanların düzeyinde değil.
 9. Verdiğim değerler resmi fabrika verileri, yani şanzımanın da buna dayanacağı anlamına geliyor. Ama elbette yüksüz bir arabaya göre aşınma daha fazla olacaktır.
 10. Düşünmek yetse akla neler geliyor da alış ve ikame bedelleri üzüyor.
 11. Sıfır Dizel Otomatik Tavsiyesi

  Sürüş zevki açısından sınıfının en iyisidir. Yakıt tüketimleri hepsinin birbirine yakındır, şehiriçi 6, uzun yol 5 L/100km dolaylarında. Ancak Focus'un arkası dardır, dört kişi olarak test etmeden almayın. Ayrıca şu andaki fiyatları bitmekte olan bir model için fazla yüksek. Açıkcası ben fazla düşünmeden sizin yerinizde olsam Golf dizel DSG alırdım, hacim yetmezse de aynı özellikte düşük donanımlı Passat'a bakardım (şu sıralarda 15X.000 TL'den bulunuyor).
 12. Volvo 6 ileri Geartronic otomatik şanzıman Volvo verilerine göre 1500-1600 kg kendinden frenli yük çekebiliyor. Ford 1.5 dizel PS içinse aynı değer 1200 kg. Bu sanırım Volvo için de farklı değildir.
 13. Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

  Yeterince açık yazmamışım demek. İki türlü yapılır, lasitğiniz yeni iken hafızanızda yer ettiği haliyle, ya da başka birisinde aynı araçtan var ve farklı bir lastiği yeni takmış iseç İlki çok muğlak olur hafızaya dayandığından, ikincisi çok zor. Özetle yıpranmış lastikten sonra yeni lastik taktığınızda size iyi gelmesi çıkarmış olduğunuz modeli kötülüğünden değil yıpranmışlığından olduğunu unutmamak ve buna dayanarak şu marka model bundan iyi derken iki kere düşünmek lazım. Yıpranmaz, aksine hamuru sertleşir ve göreceli az aşınır, ama performansı da ona göre azalır. Tabii bu daha çok ıslak/karlı/buzlu zeminler için geçerli.
 14. Kredi Kartı Bilgilerim çalındı

  Geçmiş olsun, hırsızlık ve sahtekarlık da hatır sayılı bir gelişme gösterdiğimiz kesin.
 15. 2018 Yeni Kasa Mk4 Focus Test Ediliyor (Casus Çekimler)

  Sen bunu yazdıktan sonra benim bir şey yazmama gerek kalmıyor ki. Amerikalılar buna "wishful thinking" der. Yani arzuların düşünceye dönüşmesi. Bugün bahsettiğin araç metalik boya farkı ile zaten bu fiyata satılıyor. Buna MTV zammı, gelecek enflasyon ve döviz farkını ekle ne çıkar bekle. Neyse canım herkesin hayali kendine. Seneye Ağustos gibi gene bakarız fiyatlara. Ekonomiden iyi şeyler bekleyenlere de milli gelirin yarısı kadar dış borcumuz olduğunu hatırlatsam yeter herhalde. Ama üzülmeyin yakında IMF kredili Focus satışlarımız başlayacak....

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Kurallarını kabul etmiş olursunuz.