Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Content Count

  16,526
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  650

Cem Boneval last won the day on July 7

Cem Boneval had the most liked content!

Community Reputation

31,104 Mükemmel

About Cem Boneval

 • Age 62
 • Rank
  GT

Profile Details

 • Age 62
 • Location:
  Antalya
 • Car:
  Focus 1.6EB/Fiesta 1.0EB
 • Job:
  Doktor
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

12,393 profile views
 1. Anlamanın tek yolu 250 TL vermek... Şaka bir yana, böyle şaklabanlıklara inanmayın.
 2. Bu o kadar çok başlıkta tartışıldı ki, bilgiye ulaşamamış olmanız hayret verici. 9 yıl ya da 135.000 km. Bu Avrupa ve Amerika için 10 yıl ya da 160.000 km. Sorun denilebilecek ciddiyette bir kronik durum da yok demek yanlış olmaz. Hayırlı olsun.
 3. Ara sıra güzel şeyler de oluyor. F1 destek yarışlarından Porsche Supercup'ta Ayhancan bayrağımızı dalgalandırdı. Tebrikler.
 4. Ben böyle giderdim Mola için Afyon İkbal Tesisleri, Tavas'ta Elmallı Pidecisi ve Kale civarındaki çay-gözleme mekanları düşünülebilir. İyi yolculuklar.
 5. Formula e izlerseniz bu sese de şükredersiniz. Beri taraftan yine Formula e ses olmadan da heyecan olabileceğinin çok güzel bir örneği.
 6. Vettel parlayamadan yaşlandı. Şampiyonluk onun için bence ulaşılmaz bir hayal. Bir-iki seneye meydan Verstappen ve Leclerc'e kalır. Bu arada Norris de parlayacak yıldızlardan. Sainz zirveye ısınıyor. Yeni yüzlerle bir hareket gelecek gibi. Aşırı sıkıcı olmaya başlamıştı.
 7. Güzel olmuş da en acı tarafı yazılmamış: Kaça maloldu? Ve nerede yapıldı? Kaskoya ekletmeni öneririm.
 8. 6.yıl ve 46000 km oldu. Bugün akü yolda bıraktı. Değiştik, Mutlu 55 Ah 370 TL. Lastikler sertleşmişti, Hankook evo S1 vardı, hem ömürlü hem iyiyidi, aynı marka Prime 3 taktık, dördü 1300 TL. Herşey dahil bol taksitli. Bakımını da yaptık, yağ, yağ filtresi, hava filtresi, toplamda 310 TL. Hanıma en iyisi layık. O annesiyle tatildeyken aradan çıktı hepsi.
 9. Filmini izlemeyenlere tavsiye ederim, müthiş bir müzikal. Uzun uçak yolculuklarında hem uyanık tutuyor hem keyif veriyor.
 10. Oha elbetteki bizi bu hale düşürenlere. Yıllardır it gibi çalışmama rağmen yarı yarıya fakirleşmem benim kabahatim mi? Betona borç aldıkları paraları gömüp hem yapılırken hem işletilirken peşkeş çekilen paralar hepimizindi. Neyse neyse, artık bu konuda şaka bile kaldıramaz oldum.
 11. Birkaç onyıl sonraki halimiz
 12. Bu tip spekülasyonların size bir faydası yok. Adana'faki arkadaşlardan servis önerisi rica edelim, gidin gösterin.
 13. 120.000 km'yi geçtik. Artık olgunluk dönemine giriyoruz. Şaka maka yedi seneden fazladır hizmetini esirgemedi. Ciddi bir sorun da yaşatmadı. İki takım buji, üç takım fren balatası, dört takım lastik (ikisi hala kullanımda) ve üç akü kullandı. K&N hava filtresi kitinden ziyadesiyle memnunum. Geri çağırma kapsamında su haznesi modifikasyonu yapıldı, o dönemde Superchips yazılımımı kaybettim, bir daha da yükletecek fırsat olmadı. Bir Ankara veya Istanbul seyahati gerekiyor. Artık seyahatlerde havadan uçmak daha ekonomik olmaya başladı. Dün 120.000 bakımını yaptık. Castrol A5 yağ, yağ filtresi, polen filtresi, işçilik hepi topu 285 TL tuttu. Bu arada radyatör altındaki motor altı kaplamaya kadar uzanan parçayı kırmışım, büyük bir plastik parça, orjinali 400, yan sanayisi 50 olunca yan sanayi ile değiştim. Güzel oturdu. Yol yapmaya devam...
 14. Düşünün ki ÖTV sıfırlanmış bir ortamda araç satışlarının artması dış borcumuzu arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Çok daha vahim bir tabloyu yansıtayım: Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, dünyada gıda fiyatları martta yıllık yüzde 3.6 düşerken, Türkiye'nin Mart ayı yıllık gıda enflasyonu yüzde 29.77. Fakirleştiğimizi anlatmanın daha etkili bir yolu var mı?
 15. Sanırım daha önce de yazdım. Ben kazalarda hız sınırı ihlallerinin önemli bir kalem olduğunu hala düşünmüyorum. Dikkatsizlik, hatalı sollamalar, kavşak çıkışlarında önceliklerin dikkate alınmaması, hızını yol ve trafik koşullarına uydurmama (ki bunun hız sınırı ihlali ile alakası yok) başlıca nedenler. Diğer bir deyişle radarlı hız kontrolleri hükümete para kazandırmanın en zahmetsiz ve etkin yolu. Yapılmasın demiyorum, ancak sorunlu bölgeler belirlensin, gerekli yol düzeltme çalışmaları yapılsın, gerekiyorsa o bölgelere kalıcı bildirimli sabit radarlar konulsun ve baskın - tuzak radar uygulamaları azaltılsın. Ayrıca kaza verilerine bakarsanız yetkililerin iddia ettiği gibi şöyle azaldı böyle azaldı durumu yok kesinlikle. Tabii verilerde bir yükselme olmaması, artan araç sayısı göz önünde bulundurulduğunda göreceli bir azalma demek ve 1000 km yol başına kaza sayısı benzeri bir değerlendirme parametresi olmadığı sürece bu konuda net bir yorum yapmak zor. Ölümlü kazalarda da öyle belirgin bir azalma yok ve o hafif düşüş de önemli ölçüde araçlardaki pasif ve aktif güvenlik ekipmanlarındaki gelişmeye ve kısmen de 112 hizmetlerinin yaygınlaşmasına bağlı bence. Tabii kanıtlayamam, varsayım sadece. İstatistiklere yeni eklenen kazaya bağlı geç ölümler hanesi de değerlendirildiğinde yaklaşık 20 kişi kaybediyoruz günde. Bu korkunç bir rakam ve ciddi tedbir gerektiriyor, radar kontrollerini arttırıp hamasi nutuklar atmak belli ki yetmiyor. Ciddi bir eğitim seferberliği ve çok yönlü kontroller şart. Azrail zaten cezayı kesiyor, bunu para cezası ile iyileştirmeye çalışmak yetmez. Göstermelik değil etkili ve bilinçli çalışmalar gerekli.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.