Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Content Count

  16,653
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  663

Cem Boneval last won the day on September 16

Cem Boneval had the most liked content!

Community Reputation

31,549 Mükemmel

About Cem Boneval

 • Age 63
 • Rank
  GT

Profile Details

 • Age 63
 • Location:
  Antalya
 • Car:
  Focus 1.6EB/Fiesta 1.0EB
 • Job:
  Doktor
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

12,803 profile views
 1. Farklar hep teoriktir. Geniş taban asfaltta daha iyi tutunur, fren mesafesi kısadır, yakıt tüketimi fazladır. Ama bunların hiçbiri kullanım koşullarını etkileyecek düzeyde ve kolay ölçülebilir olmaz. Aralarındaki tek bariz ve ölçülebilir fark fiyattır. İkisi de Focus'ta fabrika çıkışı kullanılan ebaddır. Emin olun farka değmez. Bakın benim lasitklerim 225/45-17 Michelin Pilot Sport 4, ama kışlık kullandığım Michelin CrossClimate 205/55-16. ÖZel bazı durumlar dışında CrossClimate'lar ile daha rahat ediyorum. Kafanız rahat olsun. Tekrar yazıyorum, farklar abartılmış ve teoriktir, gerçek hayatta sadece cüzdan etkilenir. Araştırmaya devam ederseniz iyicene bunalırsınız. Bence: https://kolayoto.com/goodyear-vector-4-seasons-g2-205-55r16-91h.html https://kolayoto.com/michelin-crossclimate-plus-205-55r16-91h.html
 2. Buna hala şaşırıyor muyuz? Hep birlikte me'lemeye devam!
 3. Arkadaşlar belirtmişler. Sanırım isteğinizi yeniden tanımlamalısınız: Yaz, kış ve dört mevsim lastikler var. Impetus yaz, bildiğim Lassa'nın dört mevsimi yok. İyi dört mevsimler: Michelin CrossClimate+, GoodYear Vector 4Seasons Gen2, Nokian Weatherproof 4 gibi. Fiyat/performans açısından 215/55-16 kötü bir ebad. Yerine 205/55-16 tavisye ederim. Ortalama 1000 TL tasarruf edersiniz. Performanstanda hissedilebilir ödün vermezsiniz. Yaz lastiği düşünüyorsanız da yukarıdaki mesajlarda çokça öneri var zaten.
 4. Rivayet muhtelif; düzenleyici şirketin parası ödenirse edilir. Lehte olan yer ve parkur, kırıcı olması. Aleyhte olan seyirci, diğer Avrupa yarışlarına kıyasla düşük. Memlekette motorsporlarına ilgi yok. Biz girersek Almanya çıkacak. Japonya takvimde olmak zorunda. Kenya - Safari için de yeşil ışık var. Korsika çıktı. Başka kim çıkacak belli değil. Ya biz, ya Almanya.... Maalesef takımlar 14 yarıştan fazla istemiyor.
 5. Bugün Marmaris'te akşam seyirci özel etabı var, boldönmeli, az zıplamalı, kalabalıkların içinde. Belki XXX TV verir, bilemedim. Sabah ise shakedown yani antreneman etabı koşuldu. En iyi dereceyide arabasına kıymayı beceren Meek Yaris ile yaptı. Ama bu gelecek 300 km için fazla bir önem taşımaz. Memleketin taşı bol, baksanıza: Gece önümü göremem diyenler var:
 6. Bu forumda ralliye meraklıların pek az olması ne kadar üzücü. Marmaris'te WRC koşulacak, izleyen var mı? Takvimin tüm taraflar tarafından en özgün ve kırıcı yarışı olarak kabul ediliyor. Tüm takımlar hızlı değil sağlam gitme stratejisini geliştirmeye çalışıyor. Yakından izleyin derim. Bizim çocuklar da katılıyor, başarılar diliyorum, ama işleri çok zor. Geçen seneden görseller: Ben de uzaktan izleyeceğim maaleef, çıkar çatışması olmasın diye görev değiştirdim, Riga WRX Latvia'yı aldım.
 7. Çok soru var. Continental kurum/dergi incelemelerinde hep önlerde yer alsa da bireysel kullanıcı değerlendirmelerinde aynı başarıyı yakalayamıyor. GoodYear ile ve kendi aralarında çok belirgin bir fark olacağını da düşünmüyorum. Erken almaya gelince: Almazdım, paramla döviz (ya da başka bir yatırım aracı, mesela altın) alır, lastik zamanı gelince de bozdurur alırdım. Ayrıca 215 değil 205/55-16 alırdım ve Hankook Prime 3 K125 ile yetinirdim, şu anda Fiesta'da keyifle kullanıyoruz. Tabii hepsi bence...
 8. Ülkemizdeki elektrik şebekelerinin durumunu ve şarj alt yapısının kurulmasında kimsenin çok istekli davranmayacağını düşünerek hibrid ötesine geçmemize daha epeyi var diyorum.
 9. Gönül rahatlığı ile kullanın. Gayet iyi ve yeterli bir yağdır.
 10. Michelin'e karşı ülkemizde kullanıcılar arasında ciddi bir önyargı olduğunu düşünüyorum. Çok kullandım ve genelde memnun kaldım. Halden de Pilot Sport 4 ile devam etmekteyim. Ama Primacy 4 ilk tercihim olmazdı. Akla gelen çok lastik var. Continental Premium Contact 6 ilk sırada. GoodYear Efficient Grip Performance (4 kanallı) olabilir ama biraz eskidi. Hankook Ventus Prime 3 K125 iyi bir ekonomik alternatif. Nokian Wetproof ıslak sürüşü önemseyeceklerin ilk tercihi. Bridgestone Turanza T005 ile en azından incelemelerde iyi bir çıkış yaptı. Yani alternatif çok ve bence hepsinden de memnun kalırsınız.
 11. 135.000 km veya 9 yıl der ve kaçarım.
 12. Bence de bu dikkate alınması gereken bir husus. SW çok kullanışlı. Ayrıca "Multilink" (çok kollu bağımsız) süspansiyona sahip. Bu sürüş dinamikleri açısından göz ardı edilemeyecek bir özellik.
 13. Dizelin artısı yüksek torku ve göreceli düşük tüketimi. Benzinlinin avantajı ise daha geniş devir bandı. Performans olarak yakınlar, ama gerek ara hızlanmalarda gerek rampada dizel yüksek torku nedeniyle daha az üzer. Şehir içi tüketim de dizelle 5,5-6L/100km, benzinliyle 7,5-8L/100km dolaylarında olur. Benzinli motorun canlılığını ve devrini sevsem de bu kıyaslamada dizeli tercih ederdim. Ancak aradaki fiyat farkına değer mi sorusuna cevap vermek kolay değil. Liste fiyatındaki 35,000 TL fark vermeye değmez kesinlikle.
 14. Herkesin zevki ayrı. Ben her türlü parlak aksesuardan kaçınırım. İkinci elde de almamam için bir neden olabilir. Sonradan yapıştırmaların çoğu "sonradan" olduğunu belli ediyor.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.