Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Toplam İleti

  15.769
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  606

Cem Boneval en son Eylül 17 tarihinde kazandı

Cem Boneval daha önce lider oldu!

Toplam Beğeni

29.092 Mükemmel

Cem Boneval Hakkında

 • Yaş 62
 • Derece
  GT

Profil Bilgileri

 • Yaş 62
 • Şehir:
  Antalya
 • Arabam:
  Focus 1.6EB/Fiesta 1.0EB
 • Meslek:
  Doktor
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

10.037 profil görüntüleme
 1. Cem Boneval

  1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

  Aslında biraz gecikmeli devreye girmesi iyi. Durma süresi tanımlansa -sözgelimi 5 saniye gibi- daha kullanışlı olur gibi. Yoksa dur-kalk trafikte bunaltıyor. Bir de yeni serilerde ısı üst limiti yükseltilmiş. Açıkcası ben SS'tan bazı aksaklıklarına gayet memnunum. Konu dışına çıktık bayağı...
 2. Cem Boneval

  1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

  Vallahi benim ki 30 dereceye kadar canavar gibi çalışıyor. Ama onun üzerinde ı-ıh. Dün 34 derecede yanıma bir Dacia geldi, pat durdu, çat çalıştı ve gitti. Ulen Ford bir Dacia olamamışsın dedim, dediğimle kaldım.
 3. Cem Boneval

  Türkiye, 2018 WRC Takviminde

  Kaldığımız yerden devam edelim. WRC Turkiye'yi tek kelimeyle özetlemek gerekirse "dramatik"ti... Nedenleri çok: Etaplar genellikle çok kırıcı idi; ikinci ve üçüncü gün ilk etaplar 30 km üzerindeydi, bu bir de sıcakla birleşince pilotlara işkence, lastiklere de parçalayıcı oldu; çok fazla mekanik arıza yaşandı. Yarışın başında hızlı olab değil akıllı olan kazanır diyorduk, arzu ettiği hızı yakalayamayınca aracını koruma stratejisi ile devam eden Tanak akılcı yaklaşımı ile hat-trick yaparak Finlandiya ve Almanya'dan sonra Türkiye'yi de kazanmayı bildi. Şampiyona lideri Neuville ve Ogier süspansiyon arızası ile yarış dışı kalınca yarışın kaderi zaten belirlenmiş oldu. İki araba yandı, biri ormanı da biraz yaktı. Karakteri ile FIA tarafından çok beğenilen ve takımların araç geliştirmede hız kadar dayanıklılığa da önem vermesini gerektiğinin altının çizen, bu açıdan itibarlı bir yere şimdiden yerleşmiş ralli oldu. Kontrat 2 + 1 olduğu için seneye de kesin var, ama 2020 şartlara bağlı. Organizasyon açısından da başarılıydı, elbette her ilk gibi düzeltilmesi gereken yerleri yok değil. Şimdi şampiyona fena halde kızıştı ve ilk üç pilotun şansı neredeyse eşit. Bu arada Türk takımlarına yarış ağır geldi ve ciddi bir dökülme yaşandı. Toplam 45 araç start aldı, 14'ü bitirdi. Sonuçlar: Puan durumu: Tüm dramayı özetleyen bir de video:
 4. Avukat Bey özlemişiz...
 5. Özetle neymiş, komplo teorisi yazmada üstümüze yokmuş. Neden milletçe her şeye kolayca inanıyoruz sizce?
 6. Düzeltmeyi şöyle yapalım, tek bir değil pek çok sadist psikopatın yüzünden. Ayrıca devletlerin günahı olmaz insanların kötülüğü vardır.
 7. Cem Boneval

  5x108 E Alternatif Uygun Hangi ölçü Jantlar Olur?

  5 x 108'e alternatif olmaz. Malum 108 somunların üzerinde bulunduğu dairenin mm olarak çapı, 5 de somun sayısı. Bazı adaptör halkalarla ebad uydurmak mümkün olsa da sağlıklı olmaz. Ama tabii 5 x 108 formatında değişik ebadlarda jantlar kullanılabilir. 16, 17, 18" çaplarda ve 7 - 8" arası genişlikte olabilir. Offsetleri de 45-50 arası olmalı.
 8. Cem Boneval

  Focus mk3 Fren Hidrolik Yağı Seçimi

  Fren hidroliğinin değişme nedeni sıvının nem nedeniyle su tutması ve zamanla kaynama noktasının düşmesi. Ancak öngörülen iki yıllık değişim süresi bence gereksiz kısa, dört-beş yıldan önce frenleri çok ağır koşullarda kullanmıyorsanız (mesela sürekli dağ inişinde, set ve çok uzun süreli fren kullanımı) ya da özellikle aşırı nemli bir bölgede oturmuyorsanız bence gerekli değil. Ben Antalya'da olduğum için dördüncü yılda değiştirdim. Biraz da sert kullanıyorum onun da etkisi var. Yani yine yazıyorum bence erken. Düzen tutmamasına gelince, belli ki arkadaş bu işten anlamıyor, değişimi daha güvenilir bir yerde yaptırın.
 9. Cem Boneval

  Abs Aracı Durdurma Problemi

  Panik fren zorunlulukta yapılır ve genellikle kaçınılabilir bir şey değildir. Şansınız varmış diyelim...
 10. Cem Boneval

  Azami Yüklü Ağırlık Sebebiyle Muayeneden Kalmak

  Yük ile ilgili rakamlar farazidir, durumu anlatmaya çalıştım. Yukarıdaki ebadda 82 yazan yerde 91 olacak. Bu yük indeksi değeridir. Ona göre lastik talep edeceksiniz lastikçiden.
 11. Cem Boneval

  Akaryakıt Fiyatları

  Ah Aziz Nesin ah, haklıydın ama fazla kibar ifade etmiştin.
 12. Cem Boneval

  Abs Aracı Durdurma Problemi

  Sorunu ABS'de aramamak lazım. Sıcak bölgelerde asfalt aşınma ve ezilme ile çok kaygan hale geliyor ve tutunmak çok zorlaşıyor. Mesela bu Antalya'da sürekli yaşadığımız bir durum. Denzili de yazın 40'ları gören ısısı ile bu duruma uygun. Böyle kaygan bir zeminde panik fren yaparsanız ABS olmazsa dümdüz kayar gider çarparsınız. ABS ile fren mesafesi belirgin kısalmasa bile direksiyon hakimiyetini kaybetmezsiniz ve aracı yönlendirmeye devam edebilirsiniz. Tekerlekler kilitlenmeyecek düzeyde yumuşak ama etkili fren yapmak ise büyük ustalık ve beceri ister ki onu biz faniler beceremeyiz. Ayrıca lastikleriniz üçüncü senesinde ve performansını yüzde 50 düzeylerinde kaybetmiştir.
 13. Cem Boneval

  Azami Yüklü Ağırlık Sebebiyle Muayeneden Kalmak

  Düz mantıkla gidilirse bütün LPG taktıran araçların muayeneden kalması gerekir. Sizin azami yüklü ağırlığınız değişmez, sadece yük kapasitesi 65 kg azalır. Yani eski hali Boş ağırlık 1130 kg Yükleme kapasitesi 400 kg Yeni hali Boş ağırlık 1195 kg Yükleme kapasitesi 335 kg olmalı. Bunu ya Otosan ile ya da trafik tescilde birini bulup çözmeye çalışın. Ruhsatta yazılı olan da doğru değil zaten, 1530 + 65 olmaz, azami yüklü ağırlık yukarıda yazdığım gibi değişmez.
 14. Cem Boneval

  Ford 3 Modelini Artık üretmeyebilirmiş..

  Genelde öyle değil midir zaten? Herkesin söyleyecek bir şeyleri vardır, kimse de dinlemek arzusunda değildir.
 15. Cem Boneval

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3)

  Yağın DPF tıkanması etkisi olabilmesi için yanma odasına geçmesi lazım, bu oran ne kadar yüksek olursa kurum oluşumu o kadar fazla olacaktır. VW grubunun yağ tüketimi pek düşük olmayabiliyor. Yağ "yakan" araçta yağın niteliği ön plana çıkabilir. Yakmayanlarda kritik olmaz.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.