Welcome to Focus Club Tr | Otomobil Severlerin Adresi

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Cem Boneval

Blogger
 • Toplam İleti

  13.135
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  468

Cem Boneval en son Nisan 20 tarihinde kazandı

Cem Boneval daha önce lider oldu!

Toplam Beğeni

22.262 Mükemmel

Cem Boneval Hakkında

 • Derece
  GT

Profil Bilgileri

 • Şehir:
  Antalya
 • Arabam:
  Focus 1.6EB/Fiesta 1.0EB
 • Meslek:
  Doktor
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

6.045 profil görüntüleme
 1. "Render"lara bakınca sanki Focus'ta da Fiesta'daki gibi iki farklı burun gelecekmiş gibi bir hisse kapıldım, dikine ve enine sisler.
 2. Benim farın kendini akvaryum zannetmesi sorunsalını çözemedik. Envai çeşit izolasyon materyali ile kapatılmayan yer kalmadı, amma velakin yine de mütecaviz aşikio molekülleri içeriyi istila ediyorlar. Çıkmacılarda dolaşanlar es kaza sol Focus TitX BiXenon far kasasına rastlarsa bana bildirebilir mi? Yakında çözemezsem bir yolunu bulup içine bir-iki balık atacağım ve keyfini süreceğim.
 3. Konunun özetidir...
 4. Otosan'a bir şey kabul ettirmey gerek yok. Nasıl olsa araç dört yılda garanti dışına düşüyor, yani iş kullanıcının kararına kalıyor. Otosan 1.8 Lynx motorlarda küçük ticarilerde özellikle emniyet teşkilatında yaşadığı olumsuz deneyimi tüm motorlara tedbir olarak uyarlanmış görünüyor. Bu kısa değişim aralığı bence kesinlikle amacını aşan ve gereksiz bir uygulama. Geçmiş olsun...
 5. Mobil 1 ESP Formula ile Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 yağlar arasında sülfatlanmış kül değerleri açısından binde 2 fark var. Bu DPF'yi koruyucu nitelikte olsa bile pratik kullanıma yansıma olasılığı pek yüksek değil. Mobil 1 serisi yüksek HTHS değerleri nedeniyle Ford onaylı yağlar değil. Bu da yakıt tükeitmini etkiler, ama yine pratikte pek fark edilecek düzeyde olmaz. Yan bir yerden kazandığınızı diğer taraftan kaybedersiniz. Özetle onaylı yağlardan şaşmayalım.
 6. Yanlış yağ. Sorun yaratma ihtimali olmasa bile ben şikayetçi olur ve ücretsiz doğrusu ile değişimini talep ederdim. Ford iletişim kanallarını kullanın.
 7. Katılmayanların niye katılmadığına dair bir açıklama var mı? Yüksek maliyet? Hedef kitleye yeterince ulaşamama? Yetersiz ilgi? ve diğerleri... Kızartmadan nedenleri bilmek lazım bence.
 8. Ne pis süzüyorlar birbirlerini... Neyse @Kaan Yagizer'in sağ ve salim olduğunu görmek güzel.
 9. Anı yaşamak güzeldir... Geçmişi canlandırmak kolay, geleceğin belirsizliği ise heyecan vericidir. Ben zamanımdan memnunum, yerim farklı olabilirdi ayrı... Norveç kötü değil mesela. Şu 6 ay gece olayı biraz kafa karıştırıcı sadece. Hah buldum, yazları Bergen, kışları Valencia olabilir.
 10. Maalesef hayır... Aynı tarihlerde bir arkadaş grubunu Istanbul ve İznik'te gezdirmem gerekiyor. Ama izlemeye değer bence.
 11. Şartları kendimiz kabulleniyoruz. Bir tür öğrenilmiş çaresizlik. Burada bir yanlışlık var, üreticinin 240.000 km ve 10 yıl ömür biçtiği ürünü Türk distribütör 4 yıl diye sınırlamışsa bu ya yanlışlıktır, ya da nitelikli dolandırıcılık. Daha önce de belirttim bakım kılavuzunda önce 4 yıl olarak belirtilen süre sonra 4/9 yıl şeklinde revize edildi. Ne zaman 4, ne zaman 9 belli değil, ayrıca bunun ne anlama geldiğini bilen de yok. Sorunca da "kem küm" cevaplar geliyor. Anlaşılır ve kabul edilebilir gibi değil. Paranıza yazık. Üstelik 1.0EB trigeri yağın içinde çalışıyor, yani daha az yıpranacağı kesin. Yetkili servis kılavuzlarında değişimi öngörülmemiş, motor ömrü ile eşdeğer tutulmuş (bu genelde 10 yıl/200.000 km olarak kabul edilmiş). Yani özetle zorunlu değilsiniz, içinizi rahatlatacaksa değiştirtin, ama bence o parayı fakir fukarayıı doyurmaya harcayın daha yerinde olur. Ayrıca 1.0 motorda triger değişimi daha meşakkatli. Fiyatı da ondan yüksek. Dilerim kaş yapalım derken göz çıkartmazlar. Ben hem 1.6, hem de 1.0 EB kullanıcısıyım, 8 yıldan önce isteyerek triger değişimine asla girmem.
 12. Detaylar burada
 13. Bu sayfayı iyicene inceleyin. 240.000 km veya 10 yıl, üreticinin öngördüğü bu. Türkiye'de şartlar biraz daha zorlu olsun, ama 4 yıl resmen dalga geçmek... Gerekirse ETIS çıktısını alın ve servise gösterin. Orada yazdıklarımı bir daha yazmak istemiyorum. Ama bana böyle bir şey söylerlerse yazılı olarak vermelerini söyleyip, aldığım belgeyle tüketici heyetine dolandırıcılık şikayetinde bulunurdum.
 14. Michelin dünya çapında 68 değişik fabrikada yılda yaklaşık 180 milyon lastik üretiyormuş. Tüm lastik üretim merkezlerinin standartı ve kalite kontrol prosedürleri aynı imiş. Yıllarca Michelin Almanya merkezde çalışan bir lise arkadaşım küresel fabrika denetleme sorumluları grubunda idi, şimdi emekli oldu. Ona da onaylattım az önce. Benim eski Focus'umda en severek kullandığım lastiklerim Michelin Pilot Sport 2 idi ve Brezilya'da üretilmişti. Bireysel öznel değerlendirmeler daha çok kafa karıştırır.
 15. Şimdi kafam karıştı, altında mi üstünde mi? Bir de lastikte eskimeyi niye dikkate almıyoruz? Benim f1asymm2'ler en fazla 20-22bin km olmuştur, Antalya asfaltında başı ayrı yere de kişi ayrı yerde, dördüncü viteste bile patinaja düşüyor. Ne olacak şimdi?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.