Jump to content

Aydın Baran

Admin
 • Content Count

  8,050
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Aydın Baran last won the day on August 19 2014

Aydın Baran had the most liked content!

Community Reputation

4,652 Mükemmel

4 Followers

About Aydın Baran

 • Rank
  Kaf Sin Kaf

Profile Details

 • Location:
  Karşıyaka
 • Car:
  2018 Ford Focus Tdci PS
 • Job:
  F.A. Director
 • Gender:
  Bay
 • Age 42

Recent Profile Visitors

18,954 profile views
 1. Denizde tedbir çok çok önemli, bayramda sinirlerimizi bozan bir gelişme oldu maalesef. Üstelik bize çok yakın bir bölgede oldu olay. https://www.milliyet.com.tr/gundem/son-dakika-focadaki-tekne-faciasinda-flas-gelisme-kacan-kaptani-yakalandi-6273983
 2. Paran varsa Yamaha, tartışmasız. Fiyat/Performans açısından önerdiğim Suzuki kesinlikle. (Sorunsuz Motor) Honda, en narin motor ve pahallı. En almayacağım markalardan biri. Tohatsu - Mercury aynı bant ama yakıt besleme sistemleri farklı, tohatsu daha iyi. Yeğenim deniz motoru servisi mekanikeri.
 3. Tavsiye edeceğim son marka olur, hayırlısı.
 4. @Kerem Bozdoğan Bu boylardaki her tekne bu havada aynı tepkileri verir. (Tonoz maharetliymiş bu arada) Hatta 8-9 metre fiberler de çok benzer tepkiler verecektir, hava sert denizde olmak istemeyeceğimiz türden. Başta da söylemiştim, yine söylüyorum -herkesin fikrine saygım var- ilk girişte ve bu acemilik seviyesinde bu yatırımı yapmazdım. Şuan senin yerinde olsam Safter 4,65 (12 Bin tL olması gerek) + Tohatsu'nun uygun bg'li bir modelini alır geçerdim. Kışın çek karaya yazın yer bulursan koy bulamzsan at-çek (imkan varsa). Buna güzelde bir tente+branda. 2-3 yaz takıl. Bak bakalım denizcimisin(iz). Sonra düşünürsün ilerisini. (Yukarıda yazdığım kombinasyonun çok temiz ikinci elini de kovalayabilirsin, millet bir heves alıp biraz dalga yiyince satıyor)
 5. MPPT çok önemli. Linkini verdiğin cihaz MPPT olmayabilir, piyasada Çin malı üzerinde MPPT yazan çok sayıda şarj legüratörü var, hiçbiri mppt değil. (Fiyat'da biraz ipucu verdi, bu fiyatlarda TR'de bulunmaz). Bu kısma özellikle dikkat etmeni öneririm, 350 TL boşa gitmesin. Ben Ali expresten neredeyse yukarıda linlini koyduğun ile aynısını aldım, öyle kalitesiz göründü ki içini açtım 2 devre var sadece. 80TL ye almıştım neyse ki.
 6. Merhaba Olcay, aküyü yeni almadım. Teknenin üzeirnde gelen 2 adet 90 amper İnci marin akü var.
 7. İş arıyorsan iş çok Güneş panelleri alındı, MPPT cihazı alındı onlar bağlanacak, sonrasında Buzdolabı montajı yapılacak, arkaya yatak için aparatlar yapılacak. Kromlar parlatılacak, Irgat arızalandı sökülüp tamir ettirilecek tekrar monte edilecek vs.. Deniz işi kolay değil arkadaşlar. Herşeyi çalışır hale getiriyorsunuz, ertesi gün geliyorsunuz birşeyler çalışmıyor.
 8. Ben ağırlıklar arkada demedim, ağırlık dağılımı çok iyi dedim. Tek dingil romörk ve ağırlık merkezi bu dingil üzerinde. Örnek buzdolabı ortada, su deposu karavanın en önünde araca yakın yerde. Ben balıkları ayrı mesaj olarak atmıştım, buraya geldi, neyse artık kalsın böyle
 9. At-çek operasyonu için yanlış tekne bakıyorsun. Yine söylüyorum, senin çocuklarla tekne ile açılmana nerden baksan 3 yıl var. Şuan bunu değil denizi deneyimlemeyi düşünmelisin, ancak bu şekilde sizin için ideal olabilecek tekneyi belirlersin. Senin yerinde olsam 2 konuya odaklanırdım. 1-yakın yerlerde yeri ile birlikte satılık tekneler. (tekne çöp dahi olsa bu 1.önceliğin olmalı, yeri edinince tekneyi değiştirmek iş değil) 2-"1.madde her zaman aklımda olacak ancak şuanda bu imkan yok bakmaya devam edeceğim" dediğin durumda, at-çek operasyonu en basit tekneye bakmalısın. Ki böyle bir teknenin arkasında 60hp motor olmaz. (olmamalı). Aşağıdaki tip bir tekne ile 20-30 hp makina senin için ideal olur düşüncesindeyim. Hatta bu seviyede direksiyon paneline bile ihtiyacın yok, motoru koldan kullan, hisset. (Ek: 60hp mercury motora vereceğin paraya denk gelen yamaha motor kaç hp? Kıçtan takma motorlarda yamaha bambaşka bu lütfen her zaman aklında olsun.) Bu arada kesinlikle bunu yapmanı tavsiye etmesemde (750 kg bir tekne at-çek operasyonu) birşey eklemek istiyorum. Bu romörk olayı tam bir mühendislik işi, yeğenim kendi aracının arkasına bir karavan yaptı. karavanın tarzı caretta. Boş ağırlığı 650kg. Romörk'un ağırlık dağılımını öyle bir yaptı ki, karavan park halinde iken ön kısmında elimle tutup biraz yük vererek kaldırabiliyorum, araca bağladığında aracın arkasında neredeyse hiç çökme olmuyor. Bu karavan ile kendi aracıyla istediği yere gidip geliyor, yokuş inip çıkıyor. Araç 1975 VW beatle
 10. Bu boy tekne için sörvey yapmana gerek yok, bakmaya gittiğinde teknenin sağına soluna iyice bak. Su almışsa izi kalmıştır zaten. Önemli konu alma niyetin olupta el sıkışmaya hazırlandığın bu tarz bir tekne varsa motorunu sadece iyi bir ustaya baktır. Tekne polyester zaten çok da önemli bir sıkıntısı olmaz. Motor suda kalmamış olsun en önemli konu bu. Acele etme baktıkça kendinde anlayacaksın zaten tekneye iyi bakılıp bakılmadığını. Örnek sağında solunda pas lekesi varsa senden önceki paslanmaz vida atma özeni göstermemiş, paslanır metaller kullanmış.
 11. Bu yazdığına göre eşin ve çocuklarla en az 5 sene denize açılamazsın. (Tecrübe ile sabit) Bir kere kesinlikle teknedeki herkesin kendini su üzerinde tutacak kadar yüzme tecrübesi olmalı. Zaten bu açıdan eşin çocuklar için güvenli olmayacağını sana hissettirecektir. Bu şu demek oluyor sen 2-3 sene tek başına ve arkadaşlarınla takılacaksın. Benim bu açıdan tavsiyem 1-2 yaşında (belgeler ile kontrol ederek) bir heves almış ama devam edememiş birinin teknesini bulup alman olur. Bu tekne 4 - 4,5 metre civarı olsun. Motor bu boy için 20-30 hp arası olur. Bununla takıl 2-3 sene, çok şey öğreneceksin, kendini ve aileni test edeceksin denizcilik size göre mi anlayacaksın. Ne zaman kendine güvenirsen bir boy büyüğüne geçeceksin. Ve bir kilit konu daha şudur. Denizden her zaman korkacaksın ve ona saygı duyacaksın, temkinsiz davrananı affetmez. Bunların yanında çok keyiflidir, dost kazandırır, stres attırır. Ben haftasonlarını iple çekiyorum, hiçbirşey yapmasam hafif bir müzik, elimde kitap, içeceğim vs.. Şu anda güneş panel montajını kendim yapmak için öğreniyorum, çok da keyif alıyorum.
 12. Yolun uzun Allah kolaylık versin. 14-15 yaşında 4 metre polyester tekne aldık, arkasında suzuki 9.9 motor, o zaman 4 zamanlı motor yok 2 zamanlıydı. Yıllarca kullandık, balığa çıktık, gezdik vs. Sonra evlendik, iş güç arada İstanbul'da yaşam sonra İzmir'e dönüş derken aradan seneler geçti. 2 sene önce tekneyi beğenmesem de bağlama yeri edinmek için Foça'da Rota 6.40 bir tekne aldım, 1997 model 50hp motor kıçtan takma. 1 sene geçtikten sonra geçen yıl şuanda kullandığım 2014 Rota 6.60 , içten takma dizel yanmar teknemi aldım. Benim hedefim yelkenli tekne, şuanda bağlama yeri uygun olmadığı için alamıyorum. Maalesef 3 tarafı denizle çevrili ülkemizde amatör denizcilik ile ilgili en büyük problem bağlama yeri ve ücretler konusu. Benim sana tavsiyem öncelikle at-çek işini nasıl yapacaksın bunu belirle. Araç arkasına römork ile getir götür yapacaksan 4 - 4,20 civarı kokpitli, seyyar tenteli, 30hp civarı motorlu bir tekne ile bu işe başlaman. Son yıllarda bu segmentte çok kaliteli işler var, botshow da harika tekneler gördüm. Bu işte başlangıç senin kendi imkanlarını belirlemen, lojistik, giderler vs.. bunlarla ilgili sorun olursa cevaplarım. Bu kısım netleştikten sonra tekne almak en kolay kısım. Yanlız deniz fakiri sevmez bilgin olsun.
 13. Fileli al çekinme, insanın sırtı hava alıyor iyi oluyor. Deri kışın soğuk yazın sıcak oluyor. Çocuk odasına tavsiye varsa bende onu rica edeyim.
 14. Hepsini okuyacak kadar vakit ayıramadım kusuruma bakmayın böyle aradan dalıyorum. Teknede kullanmak üzere bir sualtı kamerası alma niyetim var, önerisi olan varsa rica ederim. Tesekkurler.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.