Jump to content
 • Modification


  • Semih O.
   Processing time: 5 dk Degree of difficulty: Kolay Cost: Yok
   Programı yüklemeden virüs programınızı devre dışı bırakmanız ya da yükledikten sonra istisna olarak eklemeniz gerekebilir. Program özellikle BCM gibi bazı ana modüllere bağlanırken gerekli kalibrasyon dosyalarının indirilmesi amacıyla internet bağlantısına ihtiyaç duyabilir.
    
   1. ADIM
   https://forscan.org/download.html
   adresinden aşağıdaki resimde 1 ile gösterilen kırmızı kutudaki bağlantıyı kullanarak FORScan'i bilgisayarınıza indirin.
   Herhangi bir değişiklik yapmadan kurulumu gerçekleştirdikten sonra programı çalıştırın.
    

    
   2. ADIM
   Program arayüzü karşınıza geldiğinde sol taraftaki menüden direksiyon üzerinde soru işareti bulunan düğmeyi seçerek (resimde 1 numara), programın "Hakkında" kısmına ulaşın. Burada lisans tipini ve programın sizde bulunan kopyasının, bilgisayarınıza özel ürettiği seri noyu kırmızı kutuda (Hardware ID) göreceksiniz (resimde 2 numara). 
    

    
   3.ADIM
   Daha sonra FORScan'i indirdiğiniz sayfaya geri dönerek “Get free Extended Lisans" bağlantısını (resim de 2 nolu kırmızı kutu) takip edin. Üye girişi yapmanız istenecek. Eğer üyelik oluşturmadıysanız, hesabınızı oluşturacak adımları takip ederek üyelik oluşturun.
    

   Bağlantıya tıklayarak üye girişi yaptığınızda karşınıza resimde görülen sayfa gelecek. Bu kısımda sizden beklenen program ekranında gördüğünüz Hardware ID’yi sisteme girerek, hangi program kopyası için ne kadar süreli bir lisans oluşturacağınızı belirlemek. İsim ve telefon kısımlarını sistemin kabul edeceği biçimde doldurmanız gerekiyor. Doğruluğu size kalmış, yazmakta bir mahsur yok. Burada önemli olan hardware id. Yani yukarıda bahsettiğim seri no.
    

    
   Program ekranındaki Hardware ID'yi elle yazarak ya da Copy to Clipboard düğmesini kullanarak panoya kopyalayın internet sayfasında, yukarıda bahsettiğim kutucağa yazın ve "Generate" düğmesine basarak lisans dosyasının oluşturulmasını sağlayın. Aşağıdaki sayfayla karşılaştığınızda lisans dosyasını başarıyla oluşturdunuz demektir. Kırmızı daire ile gösterilen bağlantıya tıklayarak oluşturduğunuz lisans dosyasını bilgisayarınıza kaydedin.
    

    
   4.ADIM
   Tekrar programa dönerek, "Hakkında" kısmında bulunan "Load Licence Key" düğmesine tıklayın. Karşınıza gelecek tarayıcıdan az önce indirmiş olduğunuz lisans dosyasını bularak, programa yüklemeniz gerekiyor. Kolaylık olması açısından indirdiğiniz dosyayı C kök dizinine kopyalayabilirsiniz. Dosyayı bulupi uyguladıktan sonra program değişikliklerin geçerli olması için yeniden başlatmayı soracak, onayladığınızda lisansınız 2 ay süreyle kullanılabilir olacak.
    

    

    

    

    
   2 ay süreyle programı bütün özellikleri ile kullanabilirsiniz!

  • Semih O.
   Processing time: 10 dk Degree of difficulty: Çok Kolay Cost: 1000-1500 TL
   Makyajlı kasada 2017 sonrasında Focus'larda Titanium donanımda standart olarak sunulan siyah zemin gündüz ledli farların Trend X ve Style donanıma montajı ve aktivasyonunu sağlamış olacaksınız. Bu sayede gündüz ledlerinin park halinde kısık yanması, sinyal ve dörtlüler devrede olduğunda konuma göre kısılması sağlanmış olacak.
    
   Far parça kodları (yönlerden emin değilim) ? Maliyeti 1000-1500 TL arasında yazdım çünkü mevcut piyasa fiyatları sanırım çıkma olarak bu civarlarda. 
    
   F1EB-13W029-GB (Sağ)
   F1EB-13W030-GB (Sol)
    
   Farların değişimi
    
    
   Farlar araca takıldıktan sonra tanıtmanın iki yolu var. 2017 öncesi araçlar için kullanılabilir olduğu için focccus daha kolay, o yüzden ilk olarak onu anlatacağım.
    
   ###########################
   ##### focccus ile aktivasyon #####
   ###########################
    
   1- OBD2 kablosunu bağladıktan sonra focccus programını çalıştırarak araca bağlanın
    

    
   2- Central config ekranında 
    Read from BCM butonuna tıklayarak BCM yapılandırmasını okutun #16 nolu adreste bulunan DRL seçeneğinde byte değeri 05 olacak şekilde LED DRL seçeneğini seçin Bu seçeneğin RH symmetry olarak seçildiğini de gördüm mühim olan as-built değerinin 05 olması Write to BCM butonuna tıklayarak değişikliğin BCM central config'e kaydedilmesini sağlayın.  

    
   ###########################
   ##### forscan ile aktivasyon #####
   ###########################
    
   1 - Forscan ile araca bağlanın ve configuration and programming menüsünden BdyCM Module configuration'u seçerek play tuşuna basın.
    

    
   2- Mevcut BCM verileri okunduktan sonra program penceresinin üst kısmında yer alan Mode menüsünden Engineering 1 seçimini yaparak bütün değerlerin düzenlenebilir olmasını sağlayın.
    

    
   3- Filtre seçeneğine yazarak ya da scroll ile gözle tarayarak "Day Light Running Lamps" ayarını bulun. Program dili Türkçe olanlar için "Gündüz Sürüş Farları" olacak. Ayarı seçerek tıklatın ve ayar menüsünün açılmasını sağlayın. Seçenekler arasından "05 - RH symmetry" yi seçerek onaylayın. 
    
   4- Write tuşuna basarak ayarlarınızı BCM'ye kaydedin. Stop tuşu ile modül ayarlarından çıkın.

    
   Bitti!
    
   ###########################
   ######## UYARILAR  ##########
   ###########################
    
   İşlemlerin sorumluluğu tarafınıza aittir.
    
   BCM bağlantısı sonrasında hata kodlarının oluşması doğaldır ve işlem sonrasında Forscan kullanılarak silinmesi doğru olur.

  • Yakup Çağatay
   Processing time: 20-30 dk Degree of difficulty: Kolay Cost: ELM veya ELS ücreti + Navigasyon Kartı
   3. nesil Ford Focus aracınızın -dokunmatik ekranlı- SYNC 2 sistemi varsa bunun navigasyonunu aktifleştirmek mümkün. Piyasadan rahatlıkla temin edebileceğiniz bir OBD2 bağlantı cihazı ile (detayları okuyunuz) sistemde pasif halde duran yazılım aktif edilebiliyor.
   2011 Ford Focus Mk3 (Türkiye'ye SYNC 2 ile gelmedi ancak OEM sistem (Sync 2) taktıranlar yapabilir) 2012 Ford Focus Mk3 (Türkiye'ye SYNC 2 ile gelmedi ancak OEM sistem (Sync 2) taktıranlar yapabilir) 2013 Ford Focus Mk3 (Türkiye'ye SYNC 2 ile gelmedi ancak OEM sistem (Sync 2) taktıranlar yapabilir) 2014 Ford Focus Mk3 (Türkiye'ye SYNC 2 ile gelmedi ancak OEM sistem (Sync 2) taktıranlar yapabilir) 2014 Ford Focus Mk3 MCA (Türkiye'ye Titanium ile SYNC 2 standart geldi, uygulanabilir) 2015 Ford Focus Mk3 MCA (Türkiye'ye Titanium ile SYNC 2 standart geldi, uygulanabilir) 2016 Ford Focus Mk3 MCA (Türkiye'ye Titanium ile SYNC 2 standart geldi, uygulanabilir) "Gizli özelliği şu fiyata açıyorum" diyen kişilere bağımlı kalmayın, kendiniz rahatlıkla bu işi yapabilirsiniz. Anlatılan adımları sakin ve dikkatlice uygulamanız yeterli.
   Acaba bunu da şöyle mi yapsam ne olur demeyin; sadece söyleneni yapın ya da diyecekseniz önceden destek konularında soruları iletin, ondan sonra yapın.
    
   İçerik sadece üyelerimiz özeldir ve aşağıdaki linki tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.
   Sync 2 navigasyon aktivasyonu
    
Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.