Jump to content
  • KemalSimsek

   Ayak aydınlatması RGB ve kapı açılmasına duyarlı.

   KemalSimsek tarafından, Genel içinde,

   İşlem süresi: 3saat Zorluk derecesi: Orta Maaliyet: Örn: 120TL
   Devreye tepe lambasından güç alıyoruz kapı lambası ucu kapınız açıldığın da tepe lambanızın yanmasını sağlayan bir pin daha var her araçta farklı olduğu için ölçü aleti ile ölçerek bulmanız gerekir.
   https://install.wled.me/ adresinden nodemcu yazılımını yükleyin devamında wifi ayarı isteyecektir  yapmadan direk ayarlara geçebilirsiniz, led ayarlarına gelip RGB PWD seçeneğini seçip sırasıyla 12 -14 - 4 yapın RGB sırası, macrolar kullanıcı buton ayarını yapıp kapı düğmeye basıldığında hangi rengin aktif olmasını seçebilirsiniz.
   bu işlemler sonucunda telefonuzdan yolda çok basit şekilde ayak aydınlatmasını müzik efekti veya telefonunuzdan istediğiniz renge modlayabilirsiniz.


  • SenolB.

   AWD Arka Diferansiyel yağ değişimi

   SenolB. tarafından, Kuga Mk2 içinde,

   İşlem süresi: 45/60 dakika Zorluk derecesi: Orta Maaliyet: 90 TL yağ 25 TL tornaciya + usta ücreti
   Ben aracı alınca da değişim yapmıştım fakat ozaman foruma üye değildim tekrar bugün değişince  aklıma geldi fotoğrafladım. Bildiğiniz üzere arka diferansiyel yağ değişimi yapmak için altta boşaltma tapası yok, mecburen diferansiyel arkasında ve kör noktada kalan seviye tapasından eskiyi vakumla çekip yenisini koyduk. Benim ustamda bulunan vakum makinası çok az çekti ve uçları çok sert olduğundan enjektör yöntemi ile çekip yeni yağı koyduk. Resimlerde eski yağ (1kez değişmiş) mevcut. Herkese iyi günler dilerim.

  • Semih O.

   Focus Mk4 - SYNC Modülü (APIM) değişimi

   Semih O. tarafından, Focus Mk4 içinde,

   İşlem süresi: 40 dk Zorluk derecesi: Orta Maaliyet: 0
   Değişim aşamaları servis prosedürünü gösteren görseller takip edilerek gerçekleştirilebilir. Toplanırken de bu prosedürün tersi uygulanır ?

  • Göksel Yaman

   Orta Konsol’un Deri Tip ile Değişimi

   Göksel Yaman tarafından, Focus Mk4 içinde,

   İşlem süresi: 30dk Zorluk derecesi: Kolay Maaliyet: 900
   Öncelikle Sol tarafı (Şöför) sökerken pedal tarafında bir kapak göreceksiniz. El ile kolaylıkla çıkıyor. Çıkmaz ise tornavida ucu ile hafif bir şekilde kanıttıracak kolayca çıkarabilirsiniz. Akabinde 7 lik bir civata göreceksiniz. Onuda 7 lokma ile sökün. Sonrasında görselde kırmızı ile daire içine  işaretlemiş olduğum yerlerde tırnaklar var. Civata tarafından başlayarak hafif kendinize doğru çekerek koltuk tarafına doğru kademeli olarak tırnaklarından kurtarın.
   Bu şekilde çok kolayca sökülüyor.
    Sağ (Yolcu tarafında) ise herhangi bir kapak veya civata yok tamamen tırnaklıdır...
   Eskileri çıkarıp, yenilerini takmak yaklaşık olarak 20dk mı aldı. Herhangi bir Ustaya vs ihtiyaç duymadan kendiniz çok kolay birşekilde değişimi yapabilirsiniz.


  • Gürkan Çakıroğlu

   MK4 Focus Kör Nokta ve Çapraz Trafik (Bliss & CTA)

   Gürkan Çakıroğlu tarafından, Focus Mk4 içinde,

   İşlem süresi: 9 Saat Zorluk derecesi: Profesyonellik Gerek Maaliyet: 2500
   MK4 Focus için yapılacaklar listesinin ilk sırasına kör nokta sistemini koymuştuk (Semih-ben-Murat ve Savaş usta); arabayı almadan önce malzemeleri toplamaya başlamıştım.
   Yukarıda malzeme listesinde yazılı olan modül braketleri arabamda olduğu için onlar hariç diğerlerini temin ettim, sonrasında uygun zamanda montaja geçtik.
   Savaş ustanın özverili çalışması; Semih ve Murat'ın destekleriyle montaj 8 saatte tamamlandı. Montaj çok hassas ve gerçek anlamda profesyonellik gerektiren bir çalışma.
   Sistemi çalıştırmak ise biraz zamanımızı aldı zira Forscan ile PDM ve DDM ye gerekli parametrelerin girişini sağlayamadık, Forscan team ile yazışmalar sonucu gerekli yazılımı edinerek konfigürasyonu tamamladık ve sonuca ulaştık.(UCDS ile yapabilirdik ancak Forscan yolunu açmak istedik çünkü daha önce yapılmamıştı)
   Sistem güzel ve doğru çalışıyor, sürüş esnasında faydası çok hele ki alışınca ?
      • Göksel Yaman

   Uyarlamalı Hız Sabitleyici (ACC) ve Ön Çapışma Uyarı Sistemi

   Göksel Yaman tarafından, Focus Mk3 içinde,

   İşlem süresi: 6 saat Zorluk derecesi: Zor Maaliyet: 4000 TL
   Bağlantı Şeması ekli Fotoğraflarda Mevcuttur. 
   As-Build Kodlamaları :
   96-02
   97-02
   224-03 ASL
   Gerekli bağlantıları ve montajı yaptıktan sonra, aracımız CCM modülünü görmesi gerekiyor. Muhtemelen U401 hatası verecektir. Bunun içinde ACC Alining (Yol Kalibrasyonu yapmanız gerekiyor) Ucds yardımı ile CCM modülü içinden kalibrasyon seçeneği ile başlatıyoruz. Bunu yapmadanda aynı modül için yapılandırma dosyasını atmanız yeterlidir. Bazı durumlarda radar kendini kuramaz ise mutlaka yapılması gerekmekte, gerekli dosyayı linkle paylaştım. 

   Maalesef bu sistemi forscan foccus türevi elm 327 yada ELS ile yapamassınız. Ucds ve proğramı şart.
  • Semih O.

   Kapıların Otomatik Kilitlenmesi / Focus, C-Max, Kuga, Mondeo

   Semih O. tarafından, Genel içinde,

   İşlem süresi: 5 dk Zorluk derecesi: Çok Kolay Maaliyet: ELM ya da ELS kablosu
   ÖNEMLİ UYARI: Bu ayarın ülkemizde kapalı olmasının güvenlik nedeniyle olduğunu unutmayın. Kaza anında kapıların açılamaması gibi ihtimalleri göz önünde bulundurarak değişikliği gerçekleştirin. Sorumluluk size aittir.
    
   Eğer aracınızın model yılı 2017 ve sonrası ise değişikliği Forscan ile yapmanız gerekiyor, daha öncesi için FoCCCus da kullanabilirsiniz. Her ikisini de paylaşıyorum.
    
   #####################################
   ############### Forscan ################
   #####################################
    
   Forscan ile araraca bağlandıktan sonra BCM (central configuration)'ı seçerek BCM yapılandırmasına ulaşıyoruz. Bu sırada bilgisayarınzın internete bağlı olması gerekli. 
    

    
   BCM yapılandırması içerisinde "Automatic locking by speed" seçeneğini çift tıklayarak "With Automatic Locking" olarak değiştiriyoruz.
   Program dili Türkçe olduğu durumda tam karşılığı nedir bilemiyorum. "Hıza Bağlı Otomatik Kilitleme" şeklinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
    
   Değişikliği yaptıktan sonra "Write" diyerek BCM'ye yazdırıyor ve bağlantıyı sonlandırıyoruz.
    

    
    
   #####################################
   ############### FoCCCus ##############
   #####################################
    
   Aşağıdaki görseldeki adımları izleyerek önce BCM'ye bağlanıyoruz. Central Config'de #32 numaralı "Automatic locking by speed" ayarını "Automatic Locking" olarak değiştirdikten sonra "Write" ile değişiklikleri yazdırarak bağlantıyı sonlandırıyoruz.
    


  • Göksel Yaman
   İşlem süresi: 6 saar Zorluk derecesi: Zor Maaliyet: 5000
   Gerekli uygun parçaları tedarik ettikten sonra, işin zor kısmı  olan şemaya göre uygun tesisatımızı hazır hale eksiksiz bir şekilde getirmemiz gerekli sistem inanılmaz hassas çalışıyor.
    
   Gerekli parçalarda bahsetmediğim, kör nokta modülleri braketi var onu ben kullanmadım. Çünkü RS arka tampona sahip olduğum için üretilen bir kör nokta braketi yok. Yapıştırma ile sabitledik. Radarların konumu doğru bir şekilde çalışabilmesi için standart tampon braketi olması işinizi oldukça kolaylaştırır. Çok hassas bir şekilde konumlandırılması gerekli. Ben fotoğraf olarak paylaşacağım. Biz yapıştırma ile mm lik olarak o hassaslığı sağladık. Tabi bu işlemlere geçmeden önce tavsiyem sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı Forscan'dan aktif edip, sistemin modülleri görüp görmediğini anlamak gerekli onun için SODL SODR olarak 2 modülü de görmesi ve tanıması gerekli. Görmez ise bu iki modülü bir yerlerde aksaklıklar var demektir. Diyelim ki gördü. Sistem gene doğru bir şekilde çalışmayacaktır. 
    
   U3002 iletişim hatası alacaksınız. Bu hata araç kimliği ile uyumsuz hatasıdır. Bu hatayı gidermek için aracın şasesinin modüllere yazdırılması gerekmektedir. Bu anlatımı da @Semih O. yapacağını söyledi o benim dışımda, pası ona atıyorum. Benim Forscan üzerinden nasıl yapılacağı konusunda tecrübem yok. UCDS üzerinden yardım aldığım bir arkadaşım ile beraber yaptık. İzni olmadan onları maalesef paylaşamıyorum. 
    
    
    

  • Semih O.

   FORScan Lisansı

   Semih O. tarafından, Genel içinde,

   İşlem süresi: 5 dk Zorluk derecesi: Kolay Maaliyet: Yok
   Programı yüklemeden virüs programınızı devre dışı bırakmanız ya da yükledikten sonra istisna olarak eklemeniz gerekebilir. Program özellikle BCM gibi bazı ana modüllere bağlanırken gerekli kalibrasyon dosyalarının indirilmesi amacıyla internet bağlantısına ihtiyaç duyabilir.
    
   1. ADIM
   https://forscan.org/download.html
   adresinden aşağıdaki resimde 1 ile gösterilen kırmızı kutudaki bağlantıyı kullanarak FORScan'i bilgisayarınıza indirin.
   Herhangi bir değişiklik yapmadan kurulumu gerçekleştirdikten sonra programı çalıştırın.
    

    
   2. ADIM
   Program arayüzü karşınıza geldiğinde sol taraftaki menüden direksiyon üzerinde soru işareti bulunan düğmeyi seçerek (resimde 1 numara), programın "Hakkında" kısmına ulaşın. Burada lisans tipini ve programın sizde bulunan kopyasının, bilgisayarınıza özel ürettiği seri noyu kırmızı kutuda (Hardware ID) göreceksiniz (resimde 2 numara). 
    

    
   3.ADIM
   Daha sonra FORScan'i indirdiğiniz sayfaya geri dönerek “Get free Extended Lisans" bağlantısını (resim de 2 nolu kırmızı kutu) takip edin. Üye girişi yapmanız istenecek. Eğer üyelik oluşturmadıysanız, hesabınızı oluşturacak adımları takip ederek üyelik oluşturun.
    

   Bağlantıya tıklayarak üye girişi yaptığınızda karşınıza resimde görülen sayfa gelecek. Bu kısımda sizden beklenen program ekranında gördüğünüz Hardware ID’yi sisteme girerek, hangi program kopyası için ne kadar süreli bir lisans oluşturacağınızı belirlemek. İsim ve telefon kısımlarını sistemin kabul edeceği biçimde doldurmanız gerekiyor. Doğruluğu size kalmış, yazmakta bir mahsur yok. Burada önemli olan hardware id. Yani yukarıda bahsettiğim seri no.
    

    
   Program ekranındaki Hardware ID'yi elle yazarak ya da Copy to Clipboard düğmesini kullanarak panoya kopyalayın internet sayfasında, yukarıda bahsettiğim kutucağa yazın ve "Generate" düğmesine basarak lisans dosyasının oluşturulmasını sağlayın. Aşağıdaki sayfayla karşılaştığınızda lisans dosyasını başarıyla oluşturdunuz demektir. Kırmızı daire ile gösterilen bağlantıya tıklayarak oluşturduğunuz lisans dosyasını bilgisayarınıza kaydedin.
    

    
   4.ADIM
   Tekrar programa dönerek, "Hakkında" kısmında bulunan "Load Licence Key" düğmesine tıklayın. Karşınıza gelecek tarayıcıdan az önce indirmiş olduğunuz lisans dosyasını bularak, programa yüklemeniz gerekiyor. Kolaylık olması açısından indirdiğiniz dosyayı C kök dizinine kopyalayabilirsiniz. Dosyayı bulupi uyguladıktan sonra program değişikliklerin geçerli olması için yeniden başlatmayı soracak, onayladığınızda lisansınız 2 ay süreyle kullanılabilir olacak.
    

    

    

    

    
   2 ay süreyle programı bütün özellikleri ile kullanabilirsiniz!

  • Semih O.

   MCA Gündüz Ledli Far Değişimi ve Aktivasyonu

   Semih O. tarafından, Focus Mk3 içinde,

   İşlem süresi: 10 dk Zorluk derecesi: Çok Kolay Maaliyet: 1000-1500 TL
   Makyajlı kasada 2017 sonrasında Focus'larda Titanium donanımda standart olarak sunulan siyah zemin gündüz ledli farların Trend X ve Style donanıma montajı ve aktivasyonunu sağlamış olacaksınız. Bu sayede gündüz ledlerinin park halinde kısık yanması, sinyal ve dörtlüler devrede olduğunda konuma göre kısılması sağlanmış olacak.
    
   Far parça kodları (yönlerden emin değilim) ? Maliyeti 1000-1500 TL arasında yazdım çünkü mevcut piyasa fiyatları sanırım çıkma olarak bu civarlarda. 
    
   F1EB-13W029-GB (Sağ)
   F1EB-13W030-GB (Sol)
    
   Farların değişimi
    
    
   Farlar araca takıldıktan sonra tanıtmanın iki yolu var. 2017 öncesi araçlar için kullanılabilir olduğu için focccus daha kolay, o yüzden ilk olarak onu anlatacağım.
    
   ###########################
   ##### focccus ile aktivasyon #####
   ###########################
    
   1- OBD2 kablosunu bağladıktan sonra focccus programını çalıştırarak araca bağlanın
    

    
   2- Central config ekranında 
    Read from BCM butonuna tıklayarak BCM yapılandırmasını okutun #16 nolu adreste bulunan DRL seçeneğinde byte değeri 05 olacak şekilde LED DRL seçeneğini seçin Bu seçeneğin RH symmetry olarak seçildiğini de gördüm mühim olan as-built değerinin 05 olması Write to BCM butonuna tıklayarak değişikliğin BCM central config'e kaydedilmesini sağlayın.  

    
   ###########################
   ##### forscan ile aktivasyon #####
   ###########################
    
   1 - Forscan ile araca bağlanın ve configuration and programming menüsünden BdyCM Module configuration'u seçerek play tuşuna basın.
    

    
   2- Mevcut BCM verileri okunduktan sonra program penceresinin üst kısmında yer alan Mode menüsünden Engineering 1 seçimini yaparak bütün değerlerin düzenlenebilir olmasını sağlayın.
    

    
   3- Filtre seçeneğine yazarak ya da scroll ile gözle tarayarak "Day Light Running Lamps" ayarını bulun. Program dili Türkçe olanlar için "Gündüz Sürüş Farları" olacak. Ayarı seçerek tıklatın ve ayar menüsünün açılmasını sağlayın. Seçenekler arasından "05 - RH symmetry" yi seçerek onaylayın. 
    
   4- Write tuşuna basarak ayarlarınızı BCM'ye kaydedin. Stop tuşu ile modül ayarlarından çıkın.

    
   Bitti!
    
   ###########################
   ######## UYARILAR  ##########
   ###########################
    
   İşlemlerin sorumluluğu tarafınıza aittir.
    
   BCM bağlantısı sonrasında hata kodlarının oluşması doğaldır ve işlem sonrasında Forscan kullanılarak silinmesi doğru olur.

×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.