Jump to content

Kurallar

Kurallarımız

1- a) Gerçek ad ve soyadınızla üye olmuş olmanız gereklidir. Kullanıcı adı formatı: "Ahmet Yıldız" - "Ahmet Y." şeklindedir eğer daha önce kullanılmışsa "Ahmet Yı." -  "Ahmet.Y." şeklinde de kullanılabilir.

b) Foruma kayıt olmak için profil bilgileri eksiksiz olarak doldurmalıdır buna takiben bir "Yönetici" müracaatınızı inceleyecek ve kurallara uygun ise talebinizi onaylanacaktır. (Doğum günü, şehir, meslek, araç bilgisi gibi)

2- Foruma "Facebook ile giriş", "Google ile giriş" ve "Twitter ile giriş" ile üye olan kullanıcılar tüm kuralları kabul etmiş sayılır.

3- Profil Resmi olarak sadece kendi resminizi kullanabilirsiniz. Bu resim, yüzünüzün resmi olmalıdır.. Yüzünüz ön planda olmalıdır.

4- Yazılan mesajlardan yazan forum üyesi sorumludur. Gönderilen mesajların hiçbiri forum yönetimini bağlamaz ve bir kanun yaptırımında forum yönetimi hiçbir üyenin savunuculuğunu üstlenmez. Kullanıcı hakkı ve şifre bir başkasına devredemez, kullandıramaz ve başkası adına platforma yazı yazamaz. Forumda üye isminiz kullanılarak gerçekleştirilen her hareket ve bağlantıdan tamamen kendinizin sorumlu olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmiş olursunuz.

5- Foruma yazılan her mesaj veya eklenen fotoğraflar; forumla ilgili herhangi bir bölümde kullanılabilir, forum tarafından çıkarılan dergide ve sosyal medya hesaplarında yayınlanabilir. Admin veya moderatörler tarafından silinse de arşive alınır ve mahkemeler tarafından istendiğinde IP adresleri ve diğer delilleri ile birlikte teslim edilir.

6- Forumumuz arama motorlarına ve halka açıktır, bu sebeple isminiz ile birlikte mesajlarınız da arama yapıldığında çıkacak ve görünecektir. Mesaj yazan veya fotoğraf ekleyen üye, bunu peşinen kabul etmiş sayılır.

7- Forum alanlarında karşılaşabileceğiniz teknik veya diğer problemlerden, herhangi bir üyesinin ya da moderatörünün bu sözleşmedeki kural ve prosedürlere ters düşen davranışlarından, alan kullanıcılarının veya moderatörlerinin tavırlarından, bağlantı zorluklarından dolayı size karşı sorumlu değildir. Hizmetlerimizi kullanarak yapılan bağlantılar gizli değildir ve gerçek zamanlı (online) gerçekleşmektedir. Hiçbir kişi veya kuruluş, diğer kullanıcıların bağlantılarını ve ilettikleri materyalleri kontrol veya kayıt edemez. Diğer kullanıcıların, siz ve aileniz tarafından sakıncalı bulunabilecek herhangi bir içerik sunmayacaklarına dair bir garanti verilemez.

8- Tüm yasaklara rağmen, kabul edilmiş kurallar dahilinde moderatörlerin bazı veya tüm alan ve diğer bölümleri, şüphelendiği durumlarda bu kuralların ihlal edilmediğini garanti altına almak adına kontrol etmesini, platform özelliklerinin amacı dışında kullanılması durumunda gerekli gördüğü işlemleri yapmasını, hizmetlerin kullanılması dolayısıyla elde edilen veri ve bilgileri saklamasını kabul etmiş durumdasınız.

9- Forumdaki kullanım hakkınız geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir, yorumlarınız silinebilir, hesabınız tamamen kapatılabilir. Şimdi yada gelecekte, forum ve onunla ilişkili diğer kurumların web üzerindeki tartışma alanlarından ve ilişkide bulundukları firma/kuruluş/kurumların sunduğu hizmetlerden yararlanmamanız için girişimde bulunulabilir ve/veya kullanımınız geçici yada kalıcı olarak engellenebilir. Forumlarımız yada dışında hizmetlerimizi zedeleyecek davranış ve söylemlerde bulunduğunuz, diğer kullanıcılara zarar verecek bilgiler yaydığınız, programlar bulundurduğunuz, yapımına, dağılmasına, kullanımına önayak olduğunuz tespit edildiğinde, sistem kayıtlarımızı, tüm yetkili mercilere gerekli yasal işlem ve yaptırımların yapılabilmesi için sunma hakkımızı saklı tutarız.

10- Forum, "Yönetici" olarak adlandırılan yönetici gurubu tarafından yönetilmekte "Moderatör" sıfatlı üyelerce de düzeni sağlanmaktadır. Moderatörler, forum içerisindeki düzen, mesajların içeriği ve bunların korunmasından sorumludur. "Moderatörler", takdir hakkını istediği gibi kullanabilir. Konular, "Moderatör"ler tarafından takip edilir, okunur, incelenir; gerekirse yeniden düzenlenebilir, silinebilir ya da taşınabilir. Forumda yazılmış olan kurallar herkesin lehine olup, forumun seviyesini ve okunabilirliğini koruyup geliştirmeyi amaçlamaktadır. Moderatörler, sildiği, yerini değiştirdiği yada içeriğini değiştirdiği mesajlar yada konular hakkında, mesaj sahibine bilgi vermek zorunda değildir.

11- Forum dostluk, hoşça vakit geçirmek ve fikirlerimizi paylaşmak amaçlı olarak kurulmuştur. Genel ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyan, huzursuzluğa yol açmayacak tarzdaki hiçbir mesaj silinmeyecek, değiştirilmeyecektir. Bu platform, gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla, fikir alışverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.

12- Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında (ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanılmayacaktır.

13- Mesajlarınızda Türkçe yazım kurallarına uyulmalıdır, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanılmayacaktır.

Konu başlığı; konunun içeriğini özetlemelidir. lütfen yardım, acemiyim, acil ve benzeri şekilde olmamalıdır.. Bu tür başlıklarla açılan konuların forumda açık kalmasına izin verilmeyecektir..

14- Mesaj ya da imzalarda bulunan linkler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılır.

üyelerin forum dışarısından link ile verdikleri dosyalardaki içerikten dolayı site sorumlu tutulamaz, bu gibi linkler ve dosyalar eğer sorunlu yada zararlı ise bildirim üzerine kaldırılır.

15- Forum içinde veya forum tarafından kaynak olarak gösterilen linklerde bulunan dosya ve dokümanlara rağmen kasıtlı olarak başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı hiç bir link kabul edilmez. Bu konuda ısrarlar veya birden fazla kişi tarafından bezdirici şekilde reklam yapıldığı görülürse, ilgili firma isimleri yasaklanabilir.

16- Foruma, gerekli ve faydalı olacağı düşünülen firmalar, talep halinde sponsor olarak alınabilir, herhangi bir firmanın sponsorluk müracatının kabulü yönetim kurulu yetkisindedir. Sponsor firmalar, forumca belirlenmiş bölümde, ticari falliyetleri hakkında bilgilendirmeleri yapabilir, fiyat verebilir, satış ön hazırlığı yapabilir. Sponsor firmaların tanıtacağı ürün, yapacağı kampanya veya satacağı üründen hiçbir şekilde forumumuz sorumlu değildir. Sponsor firmalar, ayrılmış bölümleri dışında, duyuru yapamaz, bilgi veremez, satış yapamaz.

17- Forum içerisinde herhangi bir mesleğe ilişkin aşağılayıcı, küçük düşürücü, hakaret içeren mesaj gönderilmemesi gerekmektedir.

18- Basımı yayımı izne bağlı ve lisans gerektiren, yazılım belge veya dokümanların izinsiz olarak yayınlanmasına izin verilmeyecektir.

19- İmza bölümü, boş bırakılan satırlar dahil maksimum 4 satırdan oluşmalıdır, İmza bölümü yazıları genel kurallar dahilinde olmak zorundadır.

20- Bu kurallar, forumun düzeni için vardır ve herkes için geçerlidir. Kurallarda, yerine göre, esnek davranmak veya katı davranmak, forum yöneticisinin yetkisi dahilindedir.

21- Bu duyuru, gerekli görüldüğü takdirde, tarafımızdan haber verilmeksizin değiştirilebilir.

22- Tamamen üyelik sildirmek mümkün değildir, bir problem yaşıyorsanız özel mesaj yolu ile yöneticilerimize ulaşmanız gerekmektedir.

23- Cezalar ile ilgili Bölüm

a) Üyelik iptali gerektirecek haller

1- Kendine ait olmayan bir isimle üye olmak. Birden fazla üyelik açmak.

2- Üç kez uyarı cezası almış olmak.

3- Firmalar ya da kişiler (forum üyesi olsun ya da olmasın) hakkında rencide edici, hakaret içeren, kışkırtıcı, kanun dışı, zarar verici, tehdit edici, küfürlü mesajlar göndermek

4- Herhangi yasa dışı bir örgüt/kurum/kuruluş üyesi ya da sempatizanı olan, bu örgüt adına döküman yayınlamak veya açıklama yapmak

5- Atatürk ilke ve inkılaplarını ve Türk milletini rencide edici/edebilecek unsurları, T.C. Anayasası'nın değişmez/değişmesi teklif edilemez madde/kelimeleri ile güvenceye alınmış konularını tartışmak T.C. Yasaları 'na aykırı paylaşım yapmak.

b) Uyarı verilecek haller

1- Açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek.

2- Yazım kurallarını, sözlü uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek.

3- Başka internet siteleri yada interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılması, link verilmesi.

4- Başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı konular açmak, linkler eklemek.

5- Firmalar ya da kişiler (forum üyesi olsun ya da olmasın) bezdirici, huzursuz edici, korkutucu, Örf ve adetlere karşı, müstehcen,üstü kapalı yada açıkça tehdit içeren ifadeler kullanmak, kaba & nefret dolu yada çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek.

6- Din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar göndermek ve materyaller kullanmak

7- Siyasi içerikli propaganda yapmak, siyasi içerikli mesajlar göndermek

8- Bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir ulusal ya da uluslararası kanunu, anlaşmaları, tüzükleri çiğnemek

9- Trafik kuralları dışı hareketlerden özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek, bununla ilgili resimler ve videolar yayınlamak.

10- Sürekli sırf yazmış olmak için cevaplar yazmak. Konuları karşılıklı sohbet ortamına dönüştürmek.

11- Mesleklere karşı; hakaret içeren, aşağılayıcı küçük düşürücü yazılar yazmak, veya yazılmış yazıları yayınlamak.

12- Mesajlarda Türkçe yazım kurallarına uymamak, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanmak. 13- Sürekli ve gerekmedikçe yazı tipini, rengi ve boyutunu değiştirmek.

c) Foruma girişin geçici olarak engellenmesini gerektirecek haller ve süreler

1- Sürekli ilgisiz kategoriye konu açmak, içeriksiz mesajlar yazmak, yazım kurallarına uymamak, sözlü uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek - 3 gün

2- Başka internet siteleri yada interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılması, link verilmesi - 3 gün

3- Forumda yetkili bir kişi gibi davranmak, forumu, forum yöneticileri ve moderatÖrlerini ve diğer forum kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek - 7 gün

4- Kötü örnek olabilecek tutum ve davranışları sorumsuzca forum ortamında dile getirmek, trafik kuralları dışı hareketlerden özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek, bununla ilgili resimler ve videolar yayınlamak - 7 gün

5- Basımı yayımı izne bağlı ve lisans gerektiren, yazılım belge veya dokümanlar içeren mesajlar göndermek - 7 gün

6- Din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar göndermek - 15 gün

7- Açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek - 15 gün

**Eğer işlenen suç aynı anda birden fazla kural ihlalini içeriyorsa bütün suçlar birleştirilir ve cezaların toplamı uygulanır**

d) Üyelik müracaatı kabul edilmeyecek haller

1- üyeliği, 20-a maddesi veya dışındaki sebeplerden iptal edilen kişilerin yeniden üyeliği kabul edilmez.

2- Kendi isteği ile üyelikten ayrılan kişilerin yeniden üyeliği kabul edilmez.

FocusClubTR.com üyeleri bu kuralları kabul etmiş sayılır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.