Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×

Guidelines

Kurallarımız

1- a) Gerçek ad ve soyadınızla üye olmuş olmanız gereklidir. Kullanıcı adı formatı: Ahmet Yazıcı & Ahmet Y. şeklindedir (Baş harfler büyük, diğer harfler küçük ve Türkçe karakterlerle yazılmalıdır, ad soyad arasında bir boşluk verilmelidir.)

b ) Foruma kayıt olmak için gerekli form eksiksiz olarak doldurmanızı takiben bir "Yönetici" müracaatınızı inceleyecek, kurallara uygun ise onun onayı ile üyelik işlemlerinizi tamamlamış olacaksınız. Aktif ve erişebildiğiniz bir e-posta adresinizi kullanmalı, "Meslek", "Şehir" ve diğer alanları eksiksiz doldurmalısınız.

2- Forum’a Facebook login (Face ile giriş) ile üye olan kullanıcılar tüm kuralları Kabul etmiş sayılır.

3- Avatar (Profil Resmi) olarak sadece kendi resminizi kullanabilirsiniz. Bu resim, yüzünüzün resmi olmalıdır.. Yüzünüz ön planda olmalıdır..Diğer resimler silinecektir

4- Yazılan mesajlardan yazan forum üyesi sorumludur. Gönderilen mesajların hiçbiri forum yönetimini bağlamaz ve bir kanun yaptırımında forum yönetimi hiçbir üyenin savunuculuğunu üstlenmez. Kullanıcı hakkı ve şifre bir başkasına devredemez, kullandıramaz ve başkası adına platforma yazı yazamaz. Bu lisansla, forumda üye isminiz kullanılarak gerçekleştirilen her hareket ve bağlantıdan tamamen kendinizin sorumlu olduğunu kayıtsız şartsız kabul etmiş oluyorsunuz.

5- Foruma yazılan her mesaj veya eklenen fotoğraflar; forumla ilgili herhangi bir bölümde kullanılabilir, forum tarafından çıkarılan dergide yayınlanabilir. Admin veya moderatörler tarafından silinse de arşive alınır ve Mahkemeler tarafından istendiğinde Ip veya diğer delilleri ile birlikte teslim edilir. Forumumuz arama motorlarına ve halka açıktır, bu sebeple isminiz ile birlikte mesajlarınız da arama yapıldığında çıkacak ve görünecektir. Mesaj yazan veya fotoğraf ekleyen üye, bunu peşinen kabul etmiş sayılır.

6- Forum alanlarında karşılaşabileceğiniz teknik veya diğer problemlerden, herhangi bir üyesinin ya da moderatörünün bu sözleşmedeki kural ve prosedürlere ters düşen davranışlarından, alan kullanıcılarının veya moderatörlerinin tavırlarından, bağlantı zorluklarından dolayı size karşı sorumlu değildir. Hizmetlerimizi kullanarak yapılan bağlantılar gizli değildir ve gerçek zamanlı (online) gerçekleşmektedir. Hiçbir kişi veya kuruluş, diğer kullanıcıların bağlantılarını ve ilettikleri materyalleri kontrol veya kayıt edemez. Diğer kullanıcıların, siz ve aileniz tarafından sakıncalı bulunabilecek herhangi bir içerik sunmayacaklarına dair bir garanti verilemez.

7- Tüm yasaklara rağmen, kabul edilmiş kurallar dahilinde moderatörlerin bazı veya tüm alan ve diğer bölümleri, şüphelendiği durumlarda bu lisansdaki kuralların ihlal edilmediğini garanti altına almak adına kontrol etmesini, platform özelliklerinin amacı dışında kullanılması durumunda gerekli gördüğü işlemleri yapmasını, hizmetlerin kullanılması dolayısıyla elde edilen veri ve bilgileri saklamasını kabul etmiş durumdasınız.

8- Forumdaki kullanım hakkınız geçici veya kalıcı olarak kapatılabilir, yorumlarınız silinebilir, hesabınız tamamen kapatılabilir. Şimdi yada gelecekte, forum ve onunla ilişkili diğer kurumların web üzerindeki tartışma alanlarından ve ilişkide bulundukları firma/kuruluş/kurumların sunduğu hizmetlerden yararlanmamanız için girişimde bulunulabilir ve/veya kullanımınız geçici yada kalıcı olarak engellenebilir. Forumlarımız yada dışında hizmetlerimizi zedeleyecek davranış ve söylemlerde bulunduğunuz, diğer kullanıcılara zarar verecek bilgiler yaydığınız, programlar bulundurduğunuz, yapımına, dağılmasına, kullanımına önayak olduğunuz tespit edildiğinde, sistem kayıtlarımızı, tüm yetkili mercilere gerekli yasal işlem ve yaptırımların yapılabilmesi için sunma hakkımızı saklı tutarız

9- Forum, "Yönetici" olarak adlandırılan yönetici gurubu tarafından yönetilmekte "Moderatör" sıfatlı üyelerce de düzeni sağlanmaktadır. Moderatörler, forum içerisindeki düzen, mesajların içeriği ve bunların korunmasından sorumludur. "Moderatörler", takdir hakkını istediği gibi kullanabilir. Konular, "Moderatör"ler tarafından takip edilir, okunur, incelenir; gerekirse yeniden düzenlenebilir, silinebilir ya da taşınabilir. Forumda yazılmış olan kurallar herkesin lehine olup, forumun seviyesini ve okunabilirliğini koruyup geliştirmeyi amaçlamaktadır. Moderatörler, sildiği, yerini değiştirdiği yada içeriğini değiştirdiği mesajlar yada konular hakkında, mesaj sahibine bilgi vermek zorunda değildir.

10- Forum dostluk, hoşça vakit geçirmek ve fikirlerimizi paylaşmak amaçlı olarak kurulmuştur. Genel ahlak kuralları çerçevesinde kurallara uyan, huzursuzluğa yol açmayacak tarzdaki hiçbir mesaj silinmeyecek, değiştirilmeyecektir. Bu platform, gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla, fikir alışverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.

11- Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanılmayacaktır.

Mesajlarınızda Türkçe yazım kurallarına uyulmalıdır, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanılmayacaktır.

Konu başlığı; konunun içeriğini özetlemelidir. lütfen yardım, acemiyim, acil ve benzeri şekilde olmamalıdır.. Bu tür başlıklarla açılan konuların forumda açık kalmasına izin verilmeyecektir..

12- Mesaj ya da imzalarda bulunan linkler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılır.

üyelerin forum dışarısından link ile verdikleri dosyalardaki içerikten dolayı site sorumlu tutulamaz, bu gibi linkler ve dosyalar eğer sorunlu yada zararlı ise bildirim üzerine kaldırılır.

Forum içinde veya forum tarafından kaynak olarak gösterilen linklerde bulunan dosya ve dokümanlara rağmen kasıtlı olarak başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı hiç bir link kabul edilmez. Bu konuda ısrarlar veya birden fazla kişi tarafından bezdirici şekilde reklam yapıldığı görülürse, ilgili firma isimleri yasaklanabilir.

13- Foruma, gerekli ve faydalı olacağı düşünülen firmalar, talep halinde sponsor olarak alınabilir, herhangi bir firmanın sponsorluk müracatının kabulü yönetim kurulu yetkisindedir. Sponsor firmalar, forumca belirlenmiş bölümde, ticari falliyetleri hakkında bilgilendirmeleri yapabilir, fiyat verebilir, satış ön hazırlığı yapabilir. Sponsor firmaların tanıtacağı ürün, yapacağı kampanya veya satacağı üründen hiç bir şekilde forumumuz sorumlu değildir. Sponsor firmalar, ayrılmış bölümleri dışında, duyuru yapamaz, bilgi veremez, satış yapamaz..

14- Forum içerisinde herhangi bir mesleğe ilişkin aşağılayıcı, küçük düşürücü, hakaret içeren mesaj gönderilmemesi gerekmektedir. Yine aynı şekilde kişilerin meslekleri ile ilişkilendirilmemesi gerekmektedir.

15- Basımı yayımı izne bağlı ve lisans gerektiren, yazılım belge veya dokümanların izinsiz olarak yayınlanmasına izin verilmeyecektir.

16- İmza bölümü, boş bırakılan satırlar dahil maksimum 4 satırdan oluşmalıdır, İmza bölümü yazıları genel kurallar dahilinde olmak zorundadır.

17- Uyarı cezası alan, veya herhangi bir sebep ile üyeliği silinen üyelerin isimleri, sebepleri ile birlikte duyurular bölümünde ilan edilir.

18- Bu kurallar, forumun düzeni için vardır ve herkes için geçerlidir. Kurallarda, yerine göre, esnek davranmak veya katı davranmak, forum yöneticisinin yetkisi dahilindedir.

19- Bu duyuru, gerekli görüldüğü takdirde, tarafımızdan haber verilmeksizin değiştirilebilir.

20- Üyelik sildirmek için özel mesaj yolu ile yöneticilerimize ulaşmanız gerekmektedir diğer yollar kabul edilmeyecektir.

21- Cezalar ile ilgili Bölüm

a) Üyelik iptali gerektirecek haller

1- Kendine ait olmayan bir isimle üye olmak. Birden fazla üyelik açmak.

2- üç kez uyarı cezası almış olmak.

3- Firmalar ya da kişiler (forum üyesi olsun ya da olmasın) hakkında rencide edici, hakaret içeren, kışkırtıcı, kanun dışı, zarar verici, tehdit edici, küfürlü mesajlar göndermek

4- Herhangi yasa dışı bir örgüt/kurum/kuruluş üyesi ya da sempatizanı olan, bu örgüt adına dÖküman yayınlayan veya açıklama yapan,

Atatürk ilke ve inkılaplarını ve Türk milletini rencide edici/edebilecek unsurları, T.C. Anayasası'nın değişmez/değişmesi teklif edilemez madde/kelimeleri ile güvenceye alınmış konularını tartışmak T.C. Yasaları 'na aykırı paylaşım yapmak

b ) Uyarı verilecek haller

1- Açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek.

2- Yazım kurallarını, sözlü uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek.

3- Başka internet siteleri yada interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılması, link verilmesi.

4- Başka foruma yada upload sitesine çıkar amaçlı konular açmak, linkler eklemek.

5- Firmalar ya da kişiler (forum üyesi olsun ya da olmasın) bezdirici, huzursuz edici, korkutucu, Örf ve adetlere karşı, müstehcen,üstü kapalı yada açıkça tehdit içeren ifadeler kullanmak, kaba & nefret dolu yada çok miktarlarda istenmeyen mesajlar göndermek.

6- Din, dil, ırk ayrımına yönelik mesajlar göndermek ve materyaller kullanmak

7- Siyasi içerikli propaganda yapmak, siyasi içerikli mesajlar gÖndermek

8- Bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir ulusal ya da uluslararası kanunu, anlaşmaları, tüzükleri çiğnemek

9- Trafik kuralları dışı hareketlerden özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek, bununla ilgili resimler ve videolar yayınlamak.

10- Sürekli sırf yazmış olmak için cevaplar yazmak.. Konuları karşılıklı sohbet ortamına dÖnüştürmek.

11- Mesleklere karşı; hakaret içeren, aşağılayıcı küçük düşürücü yazılar yazmak, veya yazılmış yazıları yayınlamak.

12- Konu açarken ve/veya mesaj yazarken, konu başlığında(ilk harf hariç) ve/veya mesajın tamamında büyük harf kullanmak.

Mesajlarda Türkçe yazım kurallarına uymamak, genel kabul görmüş kısaltmalar dışında kısaltmalar kullanmak. Gerekmedikçe yazı tipini, rengi ve boyutunu değiştirmek.

c) Uyarı seviyesinin düşürülmesi ve hakların iadesi

1- Herhangi bir sebep ile uyarı almış bir üye, 3 ay süre ile 2. bir uyarı almaz ise uyarı seviyesi 1 derece düşürülür.

2- Uyarı seviyesi tamamen düşmüş olan üyenin kısıtlanmış olan hakları iade edilir.

d) Foruma girişin geçici olarak engellenmesini gerektirecek haller ve süreler

1- Sürekli ilgisiz kategoriye konu açmak, içeriksiz mesajlar yazmak, yazım kurallarına uymamak, sözlü uyarıya rağmen sürekli ihlal etmek - 3 gün

2- Başka internet siteleri yada interaktif oluşumlar ve bunların düzenledikleri organizasyonlar ile ilgili olarak, yöneticilerden izin alınmaksızın konu açılması, link verilmesi - 3 gün

3- Forumda yetkili bir kişi gibi davranmak, forumu, forum yöneticileri ve moderatÖrlerini ve diğer forum kullanıcılarını küçümser davranışlar sergilemek - 7 gün

4- Kötü örnek olabilecek tutum ve davranışları sorumsuzca forum ortamında dile getirmek, trafik kuralları dışı hareketlerden özendirici bir şekilde söz etmek, teşvik etmek, övgü ile bahsetmek, bununla ilgili resimler ve videolar yayınlamak - 7 gün

5- Basımı yayımı izne bağlı ve lisans gerektiren, yazılım belge veya dokümanlar içeren mesajlar göndermek - 7 gün

6- Din, dil, ırk ayrımına yÖnelik mesajlar gÖndermek - 15 gün

7- Açıkça, üstü kapalı, ima edici şekilde reklam yada gizli reklam yapmak, çıkar amaçlı, satış yapmaya yönelik, link/adres/telefon vermek - 15 gün

**Eğer işlenen suç aynı anda birden fazla kural ihlalini içeriyorsa bütün suçlar birleştirilir ve cezaların toplamı uygulanır**

e) Üyelik müracaatı kabul edilmeyecek haller

1- üyeliği, 20-a maddesi veya dışındaki sebeplerden iptal edilen kişilerin yeniden üyeliği kabul edilmez.

2- Kendi isteği ile üyelikten ayrılan kişilerin yeniden üyeliği kabul edilmez.

Focus Club Tr üyeleri bu kuralları kabul etmiş sayılır

Yukarıda belirtilen kurallar 05.03.2010 tarihinde yazılmıştır.Forumun gelişimi, görülen eksikliklerin giderilmesi, üyelerin tavsiyeleri ve yönetim grubunun gerekli gördüğü durumlarda,Forum kuralları Haber ve Duyuru yapılmaksızın Değiştirilebilir !

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.