Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Content Count

  16,413
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  644

Cem Boneval last won the day on April 23

Cem Boneval had the most liked content!

Community Reputation

30,680 Mükemmel

About Cem Boneval

 • Age 62
 • Rank
  GT

Profile Details

 • Age 62
 • Location:
  Antalya
 • Car:
  Focus 1.6EB/Fiesta 1.0EB
 • Job:
  Doktor
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

11,804 profile views
 1. İyi edersiniz de, eskiden bu tür aktiviteler forumdan duyurulurdu, yakında olanlar da katılırdı falan... Bizim dostluklar anlaşılan yalan oldu, yalan... --45 dakika sonra eklendi-- Biz de malum yerdeydik
 2. WSS-M2C913-C'yi karşılayan ve gönül rahatlığı ile kullanılabilecek yağlar şunlar: Ürün Fiyat Miktar Castrol Magnatec Start/Stop 5W30 A5* 130-140 TL 4L Mobil Super™ 3000 X1 Formula FE 5W-30 120-130 TL 4L Motul 8100 ECO-NERGY 5W30 120-130 TL 4L Petrol Ofisi Maxima FM 5W-30 90-100 TL 4L SHELL Helix HX7 Pro AF 5W30 140-150 TL 5L Total Quartz 9000 Future NFC 5W30 160 TL 5L Valvoline SynPower FE SAE 5W-30* 100 TL 4L Liqui Moly Leichtlauf Special F 5W-30 220-300 TL 5L Liqui Moly Special Tec F 5W30* 200-220 TL 5L Motorcraft Ford 5W30 120-130 TL 4,7L *WSS-M2C913-D'yi de karşılar. Fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Listede olmayıp uygun olan yağlar da vardır mutlaka. Ben genelde ilk üçünden birini öneriyorum. Hangisini ucuz bulursanız.
 3. Bu tür kapsamlı yarışmalarda belli bir nesnelliğin olduğuna inananlardanım. Ancak ne kadar farklı alanlarda değerlendirme yapılıyor olursa olsun bir Toyota Corolla'nın Ford Focus'un neredeyse iki misli puan almasını anlamam kolay değil. Yeni Corolla, daha önce de gündeme gelmişti, çok gelişti. İç hacim, artan sürüş dinamikleri ve konforu önemli gelişmeler. Ama bu gelişmelerle sadece sınıf standardını yakalar hale geldi. Üstünlüğü ne o zaman? Elbetteki başarılı elektrik motoru entegrasyonu, hem sürüş ataklığına, hem de ciddi ölçüde yakıt tüketimine katkısı var. Bu olumlu özellik biraz sinameki CVT şanzımanla gölgelense de kuşkusuz artı puan. Satış fiyatının aşırı cazip olmadığı göz önünde bulundurulunca da sonuç benim için güven sarsıcı bir hayal kırıklığı oluyor. Yani kayırılmıştır demeyeyim ama değerlendirme metodolojisinin nesnelliği sorunlu diye düşünürüm. Duster'a şaşırmadım, vakıa onun da puanı aşırı yüksek, ama kuşkulu arkadaşlara önyargılarından arınmalarını ve bir test sürüşü yapmalarını öneririm. 4x4 sistemi, başarılı dizel motoru, uyumlu çalışan eDC şanzıman ile göz dolduruyor, iç hacim şaşılacak düzeyde geniş, biraz paraya kıyarsanız da zengin donanımla alabiliyorsunuz. Bu türde bir araç bizde 150.000 TL civarında maliyetle geliyor iken, Avrupa'da bize göre hayli ucuz ve bir verimlilik ustası. Sonuçta iyi puanı hal eder ama maliyeti Türkiye'de sanıldığı kadar düşük değil. Velhasıl seçilmiş seçilmiştir, yapacak bir şey yok, ama benim nesnel gözlüğümle hiç böyle görünmüyor.
 4. Piyasada triger için Dayco ve Continental, baskı-balata için de Valeo, Sachs ve Luk vardı. Motorcraft ve FoMoCo da Ford'un orijinal markaları, ama fason yaptırdığını da unutmayalım. Bence hepsi olur. @ER-OL Otomotiv ile irtibata geçin bence. Ayrıca Dayco, triger vb. kelimlerle aratın bir çok başlık bulursunuz. Usta konusunda yardımım olamayacak maalesef.
 5. 15.000 km yol yapmış lastikte sürüş güvenliği açısından ikisini değiştirmeyi öneririm. Yenileri kışa kadar arkada tutup, kış lastiği takmıyorsanız kışa girerken öne almanız doğru olur. Geçmiş olsun. --4 dakika sonra eklendi-- İki ebad arasında lastik çevresinde %1.7'lik fark var. Bu reel 100 km/h hız ile giderken göstergenin 98,3 göstermesi anlamına gelir. İvmelenme farkı olsa bile rahatsız edecek düzeyde olmaz, hele "ayağımı gazdan çekinde tık diye kalıyor" durumu hiç olmaz. Diğer bir deyişle yanılsama değilse servisin fikrini alın...
 6. Sıkıcılığın bin şekli. Dinledim arka planda seyretmeye değer bulmadım.
 7. Üretici böyle uygun görmüş. Nedenlerini de daha önce yazmaya çalıştım. Bunun dışına çıkarsanız ne olur bilmiyorum, büyük olasılıkla bir şey olmaz, ya da fark edilir düzeyde olmaz. Bunun dışına çıkmasanız ne olur peki? Bu yağ konusunda vardığım son nokta: Al kardeşim ne istiyorsan kullan, paşa gönlün bilir, araba senin, derdi de senin...
 8. Öyle bile olsalar gerçeğe çok yakın oldukları konusunda kuşkum yok.
 9. Etiket nitelendirmeleri ticari kanunlarla belirleniyor ve bu kanunlarda da çok fazla gri alan var. Diğer bir deyişle %100 sentetik diye nitelendirilen bir yağın dahi katkı ve taşıyıcı mineral baz içermesi söz konusu olabilir. %100 sentetik olması zaten fiyatı da önemli ölçüde etkileyeceği ve misliyle pahalı olacağı için TÜM üreticiler maliyeti düşürücü ve %100'ü nicel anlamından saptırıcı çözümlerle üretiyorlar. Sonuçta kullanacağınız standartı karşılayan ve bilinen, kendini kanıtlamış bir üreticiden gelen her yağ işinizi görür. Sentetiklik peşinde koşup açmazlara girerek daha iyi yağa kavuşmanız gereksiz bir çaba olur. Sağlayacağı faydayı psikolojik boyutun ötesinde algılamanız imkansızdır. --18 dakika sonra eklendi-- Bu soruya dönecek olursak, bildik üretici, standartı karşıladığı teknik dökümanda belirtilmiş, tam sentetik ifadesi %100 sentetik anlamına gelmez, fiyatı da göreceli uygun. Özetle kullanılabilir gönül rahatlığı ile.
 10. -mış, -muş, neye dayanarak bu kadar kesin bilgi verebiliyorsunuz? Yağın katkısız olması gerekmez tam sentetik olması için. Ayrıca yağın yeterli ve kaliteli olması için tam sentetik olması da gerekmez. Yağ filminin daha dayanıklı olması, bozulmasının gecikmesi gibi kazanımlar için HER üretici yağına mutlaka katkı koyar. Katkılar yağın başarısına katkıda bulunur. Afaki bilgilere itibar etmeyiniz, yağ teknik dökümanlarını inceleyiniz, standartları karşılayan yağı kullanabilirsiniz. Yağ kullanıcı izlenimlerinin yol gösterici olamayacağı bir üründür. Nesnellikten uzak bireysel kanaatlerle de bir yere varılmaz.
 11. Konuyu hortlatalım. Hem doğa yürüyüşlerinde hem rallilerde kullanmak üzere pusula, altimetre ve iyi bir kronometre özelliklerine sahip bir saat arayışında idim. Ekranı bozulan eski bir Protrek'im vardı, artık okunmaz oldu, bu hayata pahalılığında da saate de para gömmek istemediğim için temiz kullanılmış bir ikinci el Casio Protrek PRG-240-1 edindim. Şöyle karışık görünümlü: Alışınca kullanımı kolay ve etkili. İri fakat hafif. Taşıması çok rahat. Memnunum... Özellikleri: Gövde/çerçeve/kordon: Silikon Mineral Cam Yön Çerçevesi 100 metreye kadar su geçirmez Arka ışık Güneş enerjili batarya Düşük sıcaklığa dayanıklı (-10 °C/14 °F) Dijital pusula (Yönü ölçüp 16 noktadan biri olarak görüntüler) Çift yönlü kalibrasyon ve kuzey kalibrasyonu fonksiyonu Manyetik sapma düzeltmesi Yön belleği Altimetre (Ölçü birimi: 5 m) Yüksek Rakım / Alçak Rakım belleği Toplam Yükselme / Alçalma belleği Barometre: Görüntüleme birimi: 1 hPa (0,05 inHg) Atmosferik basınç eğilimi v değişimi grafiği Termometre: Görüntüleme birimi: 0,1 °C (0,2 °F) Çift LCD Dünya saati 31 saat dilimi (48 şehir), şehir kodu görüntüleme, gün ışığından yararlanma saatini açma/kapatma Gündoğumu ve günbatımı saatleri ekranı Belirli bir tarih için gündoğumu ve günbatımı saati, Gün ışığı göstergeleri 1/100 saniye hassasiyetli kronometre Ölçüm kapasitesi: 23:59'59.99'' Geri sayım sayacı: Ölçü birimi 1 saniye 5 adet bağımsız günlük alarm Güç Tasarrufu (Saat karanlıkta bırakıldığında güç tasarrufu için ekran kararır.) Tam otomatik takvim (2099 yılına kadar) Veee - Normal saat işlemleri: Saat, dakika, saniye, pm, yıl, ay, tarih, gün Hassasiyet: ±15 saniye/ay
 12. Vatan toprağını bir de böyle görelim...
 13. Bence zaten karar vermişsiniz. Kuga aleyhinde olan bir tke performans kaygısı ki, bence ikisi de günlük kullanım için yeterli, peformanslı kullanım içinse zayıf. Yani içinize sinen bir Kuga bulursanız tercih edin derim.
 14. 0W-30 tedarik güçlükleri nedeniyle çok sayıda araca yetkili servislerce 5W-30 konuldu bugüne kadar. Anlamlı sorun yaratacak bir uygulama değil. Bu nedenle br sonraki yağ değişimine kadar beklemenizde bir sakınca yok.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.