Jump to content

Bülent Y.

Member
 • Content Count

  11
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Poor

About Bülent Y.

 • Rank
  Yeni üye

Profile Details

 • Location:
  İstanbul
 • Car:
  Focus 1.6 TDCI Titanium
 • Job:
  Mali Müşavir
 • Gender:
  Bay
 • Age 36

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Evet arkadaşlar. 11 ay süren Tüketici Hakem Heyeti başvurum geçen hafta itibariyle sonuçlandı. Şikâyetim üzerine konu ile ilgili bilirkişi de atandı. Bilirkişi baskı + balata + volantin birlikte değişmesi gerektiği görüşünü rapora konu etti. Servise Hakem Heyetinin sonucunu ilettim. Normal şartlarda Otosan'ın bir üst mahkemeye gitme hakkı olmasına rağmen baskı balata ve volantı değiştirmeyi kabul ettiler. Kısmetse önümüzdeki hafta parça yenilenecek.
 2. Selam Arkadaşlar, Az önce Ford'un youtube kanalında kapıların otomatik kilitlenmesini aktif eden süreci izledim. Bunu deneyeniniz var mı? Ilgili video aşağıda
 3. Sağ olun arkadaşlar. Yani size de yeni bir parça geldi, ses falan tarih oldu derlerse mağdur olmayın diye paylaştım başıma gelenleri. Otosan ile defalarca görüştüm. "Yapabileceğimiz bir şey yok" demekten öteye gidemediler. Çetaş'ta BİYS diye adlandırdıkları Bireysel Müşteri sorumlusuna da derdimi anlattım. Haklı olduğumu, konuyu bölge müdürünü ileteceğini ifade etti. Oradan da yine aynı cevabı verdiler. Bu kadar ilgisiz bir markanın şu anda Ford Aktif Memnuniyet Sistemi adında reklam döndürmesi abesle iştigal oluyor. Hukuki durumun sonucu ile ilgili sizi de bilgilendiririm inşallah.
 4. Arkadaşlar aracı aldığımdan beri forum üyesiyim. Bu sesin kronik olma konusunu bende çok araştırdım. Bu kararı ezbere vermedim. Başımdan geçen iki olayı anlatayım. Sizde hak vereceksinizdir. Biliyorsunuz 2015 model focuslar piyasaya makyajlı olarak sunuldu. Bu makyaj esnasında bazı parçaların kronik sorunlu olduğu Ford tarafından tespit edildi. Bir sonraki modellerde bu parçalar elden geçirildi. Örneğin motor kulakçıkları bu modelde kronik arızalı. Bu parçayı garantiden değiştirdim. Mekanikçi arkadaş sorunlu parça olduğunu revize edilmiş parça takıldığını söyledi. Bir diğer konu direksiyon konusu. 2015 model direksiyonlarin çok yumuşak parlak bir malzeme olduğunu burada defalarca okumuşsunuzdur. 2016 ve sonraki model direksiyonlarin daha sert ve mat bir malzeme olduğunu göreceksiniz. Bunu da ücretini ödemek suretiyle degistirdigimden biliyorum. Gelelim baskı balataya servisteki mekanik ustası şu anda takılan parçanın yenilendigini kavrama alanının genişletildiğini yanlış hatırlamıyor isem pençe gibi bir ifade kullandı. Sayısının daha fazla olduğunu ses şikayetimin gideceğini söylediği için değiştirme kararı aldım. Çünkü öncesinde değiştirdiğim iki parça gerçekten revize edilmiş ve sorunlar giderilmişti. @Murat Kav. arkadaşımızında dediği gibi ben aracın genel garantisi peşinde değilim. Değiştirilen sarf malzeme ile 50 km yapmamışımdır. Bu parçanın kendi garantisi bile sorunun çözümü için yeterli. Ama Otosandaki arkadaşlar elden gelen bu deyip konuyu örtbas etmeye çalışmaktan öteye geçemiyorlar. Telefondan yazdığım için noktalama hataları olabilir. Affola.
 5. Şimdi ekte göreceğiniz yazıyı okuyunca diyeceksiniz ki adam 2015 model arabasının baskı balatasını garantiden %50 indirimli yaptırmış. Sonra 30-40 bin km. yaptıktan sonra gidip bir daha indirim istemiş, Ford neden destek versin? Olayı birde ben anlatayım da koskoca şirketin yalanı çıksın ortaya, koskoca şirketin müşteriye verdiği değer bilinsin. Çoğu Focus kullanıcısı gibi kalkışlarda baskı balatadan ses geliyor şikayeti ile servise başvurdum. Servis garanti kapsamında %50 bedel ödemek koşulu ile değişim yapacağını söyledi. Bende kabul ettim. Aracımı verdim. 3 gün sonra cumartesi günü saat 16:00 da teslim aldım. Aracı alır almaz şikayetimin giderilmediğini tespit ettim. Pazartesi sabah servis açılır açılmaz durumu bildirdim. Servisin bahçesinde şikayetimi video ile kayıt edip haklı olduğumu gördüler. Servis durumu Otosan'a iletti. Otosandan gelen cevap ekte görüldüğü gibi. Benden aldıkları 1850,00 TL'yi sineye çekmemi, ayıplı malın bedelini benim ödememi. Yeniden değişim için aynı ücreti bir daha ödememi istediler. Yani öyle canım sıkıldığı için baskı balatamı değiştirmek istemedim. Yani verdiğim parayı çöpe atmışım gibi davranmamı bekliyorlar. Defalarca görüştüğüm Ford yetkilileri konuya uzaylı gibi yaklaştığı için hukuki yollara başvurdum. Fakat başkaları mağdur olmasın diye paylaşmayı kendime borç bildim.
 6. Arkadaşlar ortalama yakıt tüketiminin uzun km'lerde düşmesi yazılımsal bir problem. Bu konuda yakıt göstergesinin kalibrasyonun yapılması gerekiyor. Ben yaptırdım. Bu işlemden sonra sağlıklı bir şekilde çalışmaya başladı.
 7. 2015 model araçta 29.000 km de aynı sıkıntıyı bende yaşadım. Hepiniz gibi bende garantiden değişim için red cevabı aldım. Direkt olarak Ford ile iletişime geçtim yine çözüm bulamadım. Ford ilk zamanlar değişim yapıyormuş fakat sonradan 15.000 km ile sınırlamışlar direksiyondaki garantiyi. Direksiyonun fiyatı 1750,00 TL civarında. Servis kendi indirimi ile 1400,00 TL'ye direksiyonu değiştirdim. Eski direksiyon sizlerin söylediği gibi parlak bir yapıya sahipti. Yeni takılan direksiyon daha mat ve pütürlü halde. Fakat ilerleyen süreçte bu direksiyonda da parlama olur mu kestiremiyorum. Tabi haliyle servis ile şu pazarlığı yaptım. Yeni takılan direksiyonda da aynı problemi yaşarsam 15.000 km sınırı olacak mı? Sonuçta yedek parçaya verilen 2 yıl garanti var. Otosan ile görüştüler. Yedek parça olarak değerlendirileceği 2 yıl boyunca koşulsuz garantisi olduğunu söylediler.
 8. Merhaba Arkadaşlar, 2015 Model Focus aracımda ortalama yakıt tüketimi şehir içinde 4,1'lere kadar indi. Bu kadar az yakacağına ihtimal dahi vermiyorum. Yol bilgisayarını 4000 km'dir sıfırlamadım. Anladığım kadarı ile yol bilgisayarı ortalama hesabını hatalı yapıyor. Bunu bir başka 2015 Model Focusta da gözlemledim. Km arttıkça tüketimin çok düşük değerlere inmesi çok mantıksız. Bu konu ile ilgili tecrübesi olan var mıdır?
 9. Teşekkürler arkadaşlar. Siri desteği de geldiyse Iphone ile tam uyumludur diye düşünüyordum. Öyle bir şey yokmuş. Destek verilen cihaz listesinde de ne hikmetse şase numaramı geçersiz olarak görüyor. Cevaplar için tekrar teşekkürler.
 10. Merhaba Arkadaşlar, SYNC 2'de androidli bir cihaz kullanmaktayım. Sık sık kopma problemi yaşıyorum. Bu problemi benim gibi yaşayanlar var mıdır? Yoksa servis ile bu problemi çözebilir miyim? Tavsiyeleriniz nedir?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.