Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Toplam İleti

  16.262
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  632

Cem Boneval tarafından yazılan her şey

 1. Cem Boneval

  Yeni Ford Focus Fiyat Yorumlarımız

  Benim politikam belli: Ford'un derdi, beni mi gerdi? Araba güzel, ama Otosan'ın hedefleri pek mütevazi. Yaza doğru kimsenin bir şey alacak hali de kalmayacak. İç pazara öldü gözüyle bakmak yanlış olmaz. Tartışmaları başka konulara kaydıralım, bu nafile muhabbet.
 2. Cem Boneval

  WRC ile ilgili Haberler

  Yoğunluktan ara verdim biraz. "Monte" yol koşulları açısından hayal kırıklığı oldu, 300 km özel etabın sadece %3'ünde heyecan verici kar/buz vardı. Yine de çekişmeli ve heyecanlı bir yarış oldu ve heyecan son etaba kadar taşındı. Son etap öncesi birinci Ogier ile onu kovalayan Neuville arasında 0,4 saniye vardı, Ogier ödün vermedi ve müthiş bir performansla arayı 4 saniyeye çıkardı. Birkaç izlenim: Ogier C3'ü istediği kıvama getiremediğini düşündüğü halde acımasız bir galibiyet aldı. Neuville hızlı ve Hyundai'de belirleyici olabilecek durumda ama galibiyete uzaman yoldaki o ince ustalık noktasını yakalayamadı bir türlü. Becerisinin sınırına gelmiş olabilir. Podyumun ikinci basamağı ile yetinmeye devam edecek gibi. Bu sene dananın kuyruğu koparsa kopar. Tanak müthiş. Hızlı, akıllı, dikkatli, şanssızlıklar peşini bırakmadı, yoksa kazanmıştı, 16 etabın 7'sinde ismini ilk sıraya yazdırdı, ama üçüncülükle yetindi. Loeb Dakar'ın tozuyla gelip Hyundai'inin direksiyonuna oturdu, dördüncülüğü kendini zorlamadan eve götürdü. Evans ve Sunninen, ikisi de lider pilot vasfında değil bence, Haksız çıkmak isterim. Tidemand iki yarış için Fiesta'nın direksiyonuna geçecekti, ilkinde süspansiyonunu kırarak yarış dışı olana kadar temposu hiç de fena değildi. Ford için puanları WRC2Pro'ya bu sene geçen Greensmith topladı. Meeke Yaris'e alıştığını ve akıllandığını kanıtladı, sorunları olsa da Superstage kazanarak değerli puanlar topladı. Ve haftaya sırada İsveç var. Hava ılınsa ve arada yağmur yağsa da donan su ile oluşan buz tabakası sürüşü daha heyecanlı hale getiriyor. Ve karda buzda dikkatli ve yavaş kullanmak gerek diyenlere iki Seb hazırlık turlarında farklı sesleniyorlar. İzlemeyi ihmal etmeyin. Bu arada eski gazilerden Marcus Grönholm ve Timo Rautiainen (2000 ve 2002 dünya şampiyonları) uzun bir aradan sonra eğlencesine bir Yaris'in direksiyonuna geçiyorlar. İzleyince pek eskimedikleri hemen anlaşılıyor.
 3. Cem Boneval

  WRC ile ilgili Haberler

  Malum WRC ile görevsel bir ilişkim var. Bazı konuları yakından takip edebiliyorum. Etaplar da, araçlar da, pilotlar da çok ama çok heyecan verici. Tek tek başlık açmaktansa bu başlıktan meraklıları ile sohbeti sürdürelim dedim. Başlayalım madem... FIA 2018 Yılın Aksiyonu Ödülü izleyicilerin oyları ile bu sene WRC'ye verildi. Ayrıntıya girersek Sunninen'in kendi memleketindeki rallinin Äänekoski özel etapında yaşadığı yoldan çıkma ve yola dönme süreci büyük ödüle değer bulundu. Fazla söze gerek yok, soğukkanlılık inanılmaz bir araç hakimiyeti ve biraz da şansla birleşince küçük çaplı mucizeler gerçekleşiyor, izleyelim: --22 dakika sonra eklendi-- WRC yarışlarında yer alan Junior WRC kategorisinin yarış aracı elden geçirilerek yenilendi. 2019 yılı için M-Sport tarafından hazırlanan FORD FIESTA R2 hemen tümüyle yenilendi. 1.0 EB motorun gücü 170'den 6000 dd'da 200 PS'e yükseltildi, tork ise 4000 dd'da 290 Nm. Yeni Sadev 5 ileri sıralı şanzıman diferensiyal kilidi ile birlikte kullanılıyor. Ayarlı Reiger amortisörler Eibach yayları kontrol ediyor. Alcon yarış kaliperleri AP Racing ön diskleri frenliyor (Toprakta 285mm, asfaltta 310mm çaplı). Arka diskler Alcon 280mm. Hidrolik el freni mevcut. Direksiyon sistemi elektrik destekli. Jantlar OZ Racing – Toprak 6x15’’ / Asfalt 6,5x16’’ / 5 bijonlu. Aracın min. ağırlığı 1030 kg
 4. Cem Boneval

  focus 2011 triger değişimi

  Son kez, Ford/Otosan'ın resmi bakım kapsam tablosudur.
 5. Cem Boneval

  2019 Yeni Toyota Corolla Sedan

  ...ve en çok Megane satacak. Toyıta hibridi iyi oturttu ve ben her kullandığımda memnun kaldım. Göz ardı edilmemeli.
 6. Cem Boneval

  focus 2011 triger değişimi

  Bu triger paranoyası bitmeyecek anlaşılan. 9 yıl/135.000 km Bunda anlaşılmayacak ne var?
 7. Cem Boneval

  Direksiyon Titreşimi.

  Jant yamulmuştur, lastik balon yapmışır, balansı yapan ne yatığını bilmiyordur. Olasılıklar bunlar... Titreşimsiz direksiyon elbette mümkün.
 8. Cem Boneval

  Akaryakıt Fiyatları

  Meali: Seçimden sonraya erteledik. 60 küsur yıllık yaşantımda hiç bu kadar aptal yerine konulmamıştım. Hımmm, tabii aptal oimam da söz konusu olabilir.
 9. Cem Boneval

  1.0 EcoBoost Motor Ömrü Ne Kadardır?

  Motor ömründen ne anlıyorsunuz? Motor birden bire tümden dağılan bir ürün değil ki. Bir gün termostatı bozulur, 200 Binlerde turbo arıza çıkarabilir. Sonra ufaktab süpablar yenmeye başlar. Ve yaşlanma kademe kademe devam eder. Hepsinin de onarımı vardır. Yaptırır devam edersiniz. 300.000 görür müyüm diye sorarsanız "Evet görürsünüz" derim, "hiç masraf çıkarmaz değil mi" derseniz işte onu bilemem.
 10. Cem Boneval

  Akaryakıt Fiyatları

  Onu bunu bilmem BP'den mazottan ucuza benzin aldım.
 11. Cem Boneval

  Ford Focus 2.0 Sport Trend Hk. Tecrübeleriniz Ve Yorumlarınız

  Yok, ama kompresyon ölçtürmekte yarar var. Bakımları zamanında yapılmış mı, geçmiş bakım bilgileri var mı gibi abes sorular da sorulabilir.
 12. Cem Boneval

  Ford Focus 2.0 Sport Trend Hk. Tecrübeleriniz Ve Yorumlarınız

  10 sene kullandım. En keyif aldığım araçlardan biriydi. Bir bakalit hortum çatlaması dışında sorunum olmadı. Son derece güvenilir bir araçtır. Ancak 2.0 olmasına rağmen motordan süper bir performans beklemeyin. Temizini bulmak lazım. Gençler alıp çok oynuyorlar orasıyla burasıyla.
 13. Cem Boneval

  Yüksek Duran Arka Taraf için Spor Yay

  Hevesleri kırmayalım lütfen. Eğlencemize de engel olmayalım.
 14. Cem Boneval

  Yüksek Duran Arka Taraf için Spor Yay

  Bayıldım buna, demek Ford mühendisleri hesap yapmıyor, bizim sanayi ustasına kalıyor iş öyle mi...!?
 15. Cem Boneval

  Elektrik Faturaları

  Demek ki soğuk kış yaşıyorsunuz ki elektrik faturaları bu kadar yüksek. Ya fuel-oil kullanan kat kaloriferi olsaydı? Doğal gaz yok mu? Enerjide göbekten dışa bağımlı olduğumuz ve kaçaklar da bu derece yüksek olduğu sürece faturaların ne kullanırsan kullan düşük olmayacağı kesin. Biz de Antalya'da 300-400 TL doğalgaza ödüyoruz.
 16. Cem Boneval

  Emirates A380, Vahşi Yan Rüzgar Altında İniş Yapıyor

 17. Cem Boneval

  Antifriz Seviyesi

  Her şey normal, dert etmeyin. Benzinli motorlarda kalorifer çabuk ısıtır, keyfini sürün. Hayırlı olsun, güle güle kullanın. Doğru ifade bu zaten, içinde donma noktasını düşürmek üzere eklenmiş 1:1 antifriz sıvısı da var.
 18. Cem Boneval

  Araçlarda Yetkili Servis Dışına Gidilmesi - Blok Muafiyeti

  Ben mi şanslıyım, siz mi şanssız karar veremedim. Mamafih iş bilmezlik son yılların genel sorunu. Eskiden de cahil insanlar vardı bu ülkede. Gençliğimde “Okumam yazmam yok çocuğum, bu otobüs nereye gidiyor?” ya da, “Kafam almıyor evladım, kusura bakma cahillik işte!” derken utanırlardı kendi tercihleri olmayan cehaletlerinden! Son yıllarda maalesef sanki cehaletiyle gurur duyan bir nesil oluştu!
 19. Cem Boneval

  Turkcell Cepten Wifi Paylaşımı ücretli Olacak

  Doğrudur. Hanımda Vodafone var, aynı yerleri geziyoruz malum, her zaman onun kapsama alanı sorunu daha fazla. Ayrıa interneti eski Turkcell'ine göre daha çabuk bitiyor. Bir de yurt dışı durumu var ki, Turkcell'de günlük kullanım için 35 TL ödüyorken Vodafone'da 25 TL görünce "acaba?" dedim. Ama gelin görün ki bazı ülkelerde bu 49,90 TL, bazı ülkeler ise (mesela benim için önemli olan iskandinav ülkeleri) hiç geçerli değil. Sonuçta "pahalı ama iyi kardeşim". Tabii beklentiler doğrultusunda...
 20. Cem Boneval

  Aktif On izgara Kapatilabilir mi?

  Aktif ızgara çok dayanıksız, bazı lamelleri takılı kalıyor, bazen açılıyor, bazen açılmıyor, kırılıyor, ben söktürdüm ve kurtuldum. Antalya'da kapalı kalması hoş bir durum değil. Hiç olmamasının da bir zararı yok.
 21. Cem Boneval

  Araçlarda Yetkili Servis Dışına Gidilmesi - Blok Muafiyeti

  YETKİLİ Serviste HATALI İŞLEM yapılması rahatsız etmiyor da, özel servis niye ırk haramilerden biri gibi gösteriliyor? Ben söyleyeyim: 1. Benim özel servisteki ustam böyle bir hata yapmazdı, gerek tecrübesi ve gerekse kendi yaptığı ve bir kalfaya bırakmadığı için. 2. Ola ki bir hata yaptıysa da sorumluluğunu üstlenir ve zararı telafi ederdi. Kıssadan hisse, servisi değil ustayı seçin...
 22. Cem Boneval

  Günün Karesi

  1931'de Albert Einstein ve Charlie Chaplin biraraya gelmişler. Sohbet şöyle: AE: "Senin en çok takdir ettiğim yanın sanatının evrenselliği, tek kelime etmiyorsun, ama herkes seni anlıyor" CC: "Doğru, ancak seni kimse anlamıyor olsa da şöhretin benden fazla."
 23. Cem Boneval

  Araçlarda Yetkili Servis Dışına Gidilmesi - Blok Muafiyeti

  Nasıl yani? Ne demek istediğini hiç anlamadım... Yazdığın ancak garanti kapsamına girecek arıza doğrudan yapılan onarıma bağlı ise geçerli olur ancak. Söz gelimi yağ filtresi değiştirilmiş, şanzıman arızalanmış, hangi tork? Ayrıca bu tür sorunlar yetkili servis için de kullanıcı tarafından dava konusu yapılamaz mı? Ayrıca hep orijinal parça diyoruz ya, sanki yetkili servisler hiç yan sanayi kullanmıyor! Fiyatlar böyle devam ederse giderek artan sayıda müşteri özele kaçacaktır.
 24. Cem Boneval

  2019 Makyajlı Ford Mondeo Tanıtıldı

  Yazık bu arabaya, hiç bir yerde hak ettiği pazarı bulamadı. Avrupa için son olabilir bile...
 25. Cem Boneval

  Start-Stop Faydalı Mıdır?

  Bütün yukarıdakileri yazıyorsun ve sonra alttaki eylemde bulunuyorsun. Yordun bizi be Alper...

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.