Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Toplam İleti

  15.676
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  597

Cem Boneval tarafından yazılan her şey

 1. Cem Boneval

  Merak Ettiğiniz Diğer Konular

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.niksoftware.snapseed
 2. Cem Boneval

  Yazlık Lastik Tercihi

  Panik fren ihtiyacı doğduğunda ne olacağı bilinmez. Reaksiyon süresi de hesaba katılırsa fren mesafesi hızın metre cinsinden yarısıdır. Yani 100 km/h ile giderken 50 m demektir. Bence boş yolda farklı hızlarda sert frenleme ile aracınızın davranışını gözlemleyin, tavrınızı ona göre belirleyin. Belki de üretim teknolojilerini geliştirmişler fren performansını düzeltmişlerdir.
 3. Cem Boneval

  2015 Ford Focus Balata Hk.

  Garanti olması açısından bu bağlantıyı kullanmanızı öneririm:
 4. Cem Boneval

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3)

  Böylelikle ustaların bir kez daha konuya yüzeysel, bilinçsizce ve afaki yaklaştığını bir kez daha görmüş olduk. DPF ya da dizel partikül filtresi motordan çıkan kurumu tutan bu nedenle de bir süre sonra tıkanma olasılığı olan bir aygıt. Motor yağı ihmal edilebilecek oranlarda yanma odasına geçerse içindeki sülfürlü katkıların kurum oluşturma potanisyeli yükesek olur. Bu nedenle DPF olan araçlarda SAPS değeri (sülfatlanmış kurum, fosfor ve sülfür) düşük yağların kullanılması tercih edilir ve bu üretici tarafından belirtilir. Ford'un güncel WSS-M2C913-X standartı bunu gözeten ve motora en uygun yağı belirleyen bir standart. Buna uyduğunuz sürece sorun yaşamazsınız ve farklı arayışlar içinde olmak gerekmez.
 5. Cem Boneval

  2015 Ford Focus Balata Hk.

  Bence acil değil, ayrıca balataları dışarıda yaklaşık 150 TL'ye bulabilir, 50-80 TL işçilikle de değiştirtir yarı fiyatına mal edersiniz. Hidrolik değişimi için de önümüz ilkbaharını bekleyin,
 6. Cem Boneval

  2015 Ford Focus Balata Hk.

  Çıkarıp bakmak dışında yok bence.
 7. Cem Boneval

  2015 Ford Focus Balata Hk.

  İkisi aynı şey. FoMoCo (Ford Motor Company) kurum ismi, Motorcraft yedek parça pazarlama alt kolu. Çoğunlukla yedek parçayı fason yaptırıyorlar.
 8. Cem Boneval

  1.6L Ti-Vct Çekiş Problemi

  Katalizörün tıkanması için km göreceli düşük. Atmosferik motorda yazılım ve benzeri şeylerle hiç bir fayda sağlayamazsınız. Dediğim gibi emsal araç bulun ve kullanın. Fark varsa yetkili servise uğrayın. Ya da benzer araç kullanmış bir tanıdığa kullandırın, fikrini alın. Antalya'ya yolunuz düşerse hemen bakarız.
 9. Cem Boneval

  1.6L Ti-Vct Çekiş Problemi

  Öncelikle benzinli ve atmosferik motorlu olması nedeniyle torku düşük bu nedenle anlamlı bir güç etkisi hissetmeniz zor. Ayrıca gücü hissetmek için devirli kullanmanız lazım, 4000 dd ve üstünde seyir halinde biraz daha rahatlar. Yazdığınız konumda (duble gaz ne demek bilemedim ama) vites küçültmeniz kaçınılmazdır, yani kaptırıp çıkacaksınız. Ha tabii beslemeyle ya da tahliye ile ilgili bir sorun var mı bu kadar bilgi ile söylemek zor. Aracın km'sini ve model yılını yazmamışsınız. Emsal bir araç bulup kullanarak kıyaslamanız lazım. Ya da yetkili servise gidip görüş alınabilir. Her şey normal çıkar ve güç sizi tatmin etmiyor olursa arkadaşların yazdıkları doğur, bu motoru güçlendirecek etkili ve basit bir formül yok.
 10. Cem Boneval

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3)

  Konu içinde defaten yazdm. Buraya tıklatıp aratın.
 11. Cem Boneval

  Tamamen Yeni 2019 Ford Territory Tanıtıldı

  Çin işi Ford oluyor yani... JMC'yi açalım: Jiangling Motors Corporation. Epeyidir Çin'de Ford ile lisanslı üretim yapıyordu. Yusheng markası altında çıkan S330 güncel Territory'nin babası. Avustralya Ford tarafından geliştirilmiş olan eski Territory'de amcası. Çekik gözlerle bakınca güzel görünüyordur mutlaka.
 12. Cem Boneval

  Yazlık Lastik Tercihi

  Bilgilendirmeye çalıştık ama demek ki pek etkili olamamışız. 205 de orijinal ebat idi. Dayton D2 aldığınızı düşünüyorum. Fren mesafesinin %50 civarında uzayabileceği konusunda uyarmam gerek. Onun dışında sakin ve normal kullanımda çok ciddi fark hissetmezsiniz kanımca. Hayırlı olsun demekten başka çare yok. Burada ilginç bir grup testi var, kullanılmış, dört mevsim ve kış lastikleri de eklenmiş teste.
 13. Cem Boneval

  Finlandiya Rallisi

  Benim gidip gitmeyeceğim de daha kesin değil. Ben çıkar çakışması olmasın diye resmi görev kabul etmedim, ama yardıma gitmeye çalışacağım eğer izin ayarlayabilirsem. Hava çok sıcak olmazsa seyretmesi zevkli olur. Gidecekleri yine de yönlendirmeye çalışırım. Özellikle shakedown mükerrer geçişler olacağı için mutlaka programa alınmalı.
 14. Cem Boneval

  Finlandiya Rallisi

  Geçen hafta görevli olarak gittiğim Finlandiya Rallisi yönetimi bize hatıra ve teşekkür için bir video hazırlamış, havasını çok iyi yansıtıyor, paylaşayım dedim. Motor sporlarını seven birisinin ölmeden önce yapılacaklar listesinde ilk 10'da olmalı. Ben sıramı savdım ve inanılmaz keyif aldım.
 15. Cem Boneval

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Bunu anlatmaya çalışmış ve becerememiştim. Diğer bir deyişle, uzun süre kullanmama, motor çalışmazken yüklü elektrik harcama vb. nedenlerle akünüzün depoladığı enerji bitmiş olabilir. Bu gerilimi düşürür, ama akünün ömrünün bittiği anlamına gelmez. Şarj edilirse ve şarj tutarsa devam edilir. Ancak sıra dışı bir neden yokken 4-5 yıllık akü aracı çalıştırmıyorsa farklı bir neden aramak anlamsız olur, aküyü değiştirmek gerekir.
 16. Cem Boneval

  Günün Sözü

  Onu bunu bilmem, 30 yılı aşkın hekim ve 20 yılı aşkın öğretim üyesi olarak Almanya'daki asgari ücretin %70'ini kazanıyorum. Gel de iltica etme...
 17. Cem Boneval

  Farklı Bir Start/stop Arızası

  Genel Sohbet'te kısaca bahsetmiştim. Araçla yola çıktıktan 30 saniye sonra ekranda "Start/Stop arızası, servis gerekli" uyarısı çıkıyor, paneldeki kapatma düğmesi aktif görünüyor ve her basışımda aynı uyarıyı sesli bir şekilde veriyordu. Sonra fark ettim ki silecekler de çalışmıyor ve otomatik far kapanmıyor. Servise bıraktım. Kısa sürede sorunu buldular. Tahminimce akü başı tam oturmadığı için oksitlenmeye neden olmuş, ve miktar artınca akü başına monte akü voltaj takip modülünü de yemiş. Ufacık parça ama 600 TL üstünde fiyatı var, dış satışa da kapalı olunca parçacımdan ucuza alamaım ve Otosan'ın kucağına oturduk. Tabii devre üzerindeki bir sonraki modülün de etkilenmiş olması olasıymış, adını söylediler de hatırlayamadım şimdi, o çok daha pahalıymış. Sipariş verdik parçayı haftaya göreceğiz durumlar nedir. Hani bu da bir çeşni olsun diye paylaşayım dedim. Akü başı dışarıdan bakınca kolay görünmüyor, ya aküyü çekmek ya da aradan görmeye çalışmak lazım. O kadar servis gittik geldik kimsenin de aklına bakmak gelmemiş.
 18. Cem Boneval

  Farklı Bir Start/stop Arızası

  Bir süre kullanıp bakacağım hata mesajları siliniyor mu? BCM'ye dokunuyor mu superchips emin olamadım. Bu arada 21 aylık akümü yarattığı zararı söyleyerek garantiden değiştirttim. Yani en azından o kadar paraya yeni bir akümüz oldu diye bir teselli bulmak mümkün. Mutluyum, mutlusunuz, mutlular...
 19. Cem Boneval

  Farklı Bir Start/stop Arızası

  Yeniden yükleteceğm. Ama onun için bir Ankara veya Istanbul yolculuğu yapmam gerekecek.
 20. Cem Boneval

  Yazlık Lastik Tercihi

  Ali Bey estetik beklentileri kestirmek zordur. Bu nedenle yorum yapmak zor. Ancak Fokus MCA'nın standart olarak bu ebadla geldiğini hatırlarsak hiç bir açıdan sorun olmayacağı anlaşılabilir. Aradaki fiyat farkı 215'in işlevsel ve estetik avantajlarını haklı kılmaz.
 21. Cem Boneval

  Yazlık Lastik Tercihi

  Olmaz.
 22. Cem Boneval

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  CCA (Cold Crancking Amp ya da Türkçeye çevirirsek soğukta çalıştırma akımı) -18oC ısıda akünün en az 7.2 V ile 30 saniye süresince sağlayabileceği akımdır. Yani soğuk iklimde yaşayanlar bunu dikkate almalı. Diğer bir deyişle akünün soğuktaki gücünü gösterir, pratik bir değeri de Start/Stop sistemi olan araçlara uygunluğu göstermesidir. S/S varsa yüksek değer istenir. Ah değeri ise aküde depolanan enerjiyi gösterir ve 27oC ısıda 20 saat süre ile 10.5 V altına düşmeden sağlanacak akımı belirtir. Ben onu nükte olsun diye yazmıştım. Yok öyle bir şey. Psikolojiktir, popometre çok yanıltıcıdır. Aşırı bir fark olmadıkça vermez. Devrelere hiç vermez de alternatörü yorabilir çok çok. Faydası da kuşkuludur. Motor çalışmazken daha fazla akım çekebilirsiniz. Bunun da çok büyük bir önemi yok bence. Tabii aşırı soğuklarda yararlı olabilir. Bırakmaz, tam şarj olması şart değil. Mamafih günlük yolunuz kısa ise ve uzun yol yapmıyorsanız akünün ömrü kısalabilir. Bunun Ah değeri ile alakası yok.
 23. Cem Boneval

  Farklı Bir Start/stop Arızası

  Aranan parça bulundu, akü voltaj takip modülü değişti, başka bir arıza saptanmadı ve araya sıkışan 550 TL ödenince çoğu şey normale döndü. Yine de Gövde Kontrol Modülünde aslında var olmayan ve fakat silinemeyen hata mesajları kalmış. Yeniden programlayabiliriz ama şansınız yoksa araba çalışmayabilir gibi bir öneri/uyarı alınca "bırak dağınık kalsın" dedim. Bu ifadenin geçtiği fıkrayı hatırlayan gür (!) saçlı arkadaş var mı acaba aramızda? Bu arada aktif ızgara sisteminin tırnaklarının kırıldığı ve kapalı kaldığı da fark edildi. Gereksiz hassas bir sistem. Antalya için gereksiz, söktürdüm, en azından artık bu sıcakta daha iyi nefes alacak. Bayram ertesi de soğutma suyu modifikasyonu için sözleştik.
 24. Cem Boneval

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Şarj dinamosunun aküyü şarj edip etmediğini gösteriyor. Diğer bir deyişle akü çıkışını değil şarj dinamosu çıkışını ölçüyor. Orada da gördüğünüz voltaja bakıp karar vermek kolay değil. Nerede tırak, orada bırak sonuçta...
 25. Cem Boneval

  Fiat Egea 1.6 Multijet Aracımla ilgili izlenimlerim

  Mantıkla gönül sonunda buluşmuş pek de iyi olmuş. Kiralık olarak kullandığımda ilk andaki "ucuz" görünümüne alıştıktan sonra işlevselliği ile hep keyif verdi. Keyfin daim olsun...

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.