Jump to content

Cem Boneval

Blogger
 • Toplam İleti

  15.895
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  616

Cem Boneval tarafından yazılan her şey

 1. Sonunda gerekeni yapmaya karar vermişler. En azından Almanya'da. Ford Almanya C-Max, Fiesta ST, Focus, Kuga ve Transit Connect serilerinden 1,6-Liter Ecoboost motora sahip 56.000 aracı geri çağırıyor. Nedeni soğutma sistemi su seviyesinin denetimindeki yetersizlik. Su seviyesi düştüğünde motorun aşırı ısınarak silindir kapağına zarar verebileceği, olası yağ kaçaklarının kızgın yüzeyle teması halinde yangın dahi çıkarabileceği bir Ford sözcüsü tarafından belirtilmiş. Yapılacak parça (genleşme haznesi, seviye tespit sensörü, bir takım hortumlar ve termostat) ve program değişimleri sonrasında sürücünün görsel ve işitsel olarak uyarılacak ve sürmeye deva ederse motor performansı otomatik olarak düşürülecek. ETIS'de de 17S09 numaralı aksiyon olarak gözüken işlem ortalama 4,5 saat alıyor. 2014 sonunda 1.6 EB motor üretimine son verildiği için daha yeni modellerdeki EB'lar için bu durum geçerli değil. Söz konusu modeller: Fiesta ST (Köln): 19. 9 2012 - 16.12.2014 Focus (Saarlouis): 23.7.2010 - 21.9.2014 C-MAX (Saarlouis): 2.7.2010 - 22.12.2014 Kuga (Valencia): 8.5.2012 - 21.11 2014 Transit Connect (Valencia): 10.7.2013 - 20.12.2014 Yapılacak işlem detayları ise şöyle: Su kaçağı (seviye azalması, basınçlı kontrol) ve yağ seviyesi azalması veya kaçağı (turbo civarında kapaktan yağ sızıntısı varlığı) kontrolu yapılıyor ve kayıt altına alınıyor. Eğer yağ sızıntısı varsa silindir kapağı değişimi de söz konusu olabiliyormuş Hava filtresi kutusu, hortumları ve akü kutusu sökülerek altında yeni bir elektrik dağıtım kutusu monte ediliyor Yeni bir kablolama sistemi oluşturuluyor Alternatör sökülerek termostat değiştiriliyor Genleşme kabı ve hortumları değişiyor Soğutma suyu bypass valfi değişiyor Soğutma suyu seviye borusu monte ediliyor ve yeni kablo ve hortumlarla bağlantıları yapılıyor Yeni yazılım yükleniyor Ancak kullanıcı yorumlarında komik bir ayrıntı da var, servisler yeni yazılımı yüklemeyi başaramadıkları için servis aksiyonunu geçici olarak durdurmuşlar. Bakalım Otosan ağabey bizi ne zaman aydınlatacak?
 2. Cem Boneval

  Focus 3 Kapı Fitilleri

  Almayın... Başka markaların forumlarına sorun yazmak iyi bir değişiklik olabilir.
 3. Cem Boneval

  Araçta Telefonla Konuşma

  İki tür sistem var, biri kendi mikrofon ve hoparlörünü taşıyor ve sesi bu hoparlörden veriyor, diğerinde ise aracın ses sistemine girip sesi araç hoparlöründen veriyor. İlkinde ses biraz karikatürize oluyor, telefonun hoparlörünü kullanmak gibi. Bunlar ucuz. Mesela bu ya da bu. Ancak araç ses sistemini kullananlar pahalı ve artık kolay bulunmuyor. Araç değiştirecekseniz ikisi de değmez. BT kulaklık kullanın veya telefonun hoparlörünü.
 4. Cem Boneval

  Beni Bırakın Siz Kaçın

  2000'lerin ortalarında Roma'da bir toplantıdayım. Sabah 7:30 gibi otobüsle toplantı mekanına gidiyorum. Durakta biraz uzunca durduk. Etrafı seyrediyorum. Marketten dikkat çekmemesi imkansız güzellikte sarışın bir genç kız çıktı. Elinde kitap, saçlarını savurup karşıdan karşıya geçti. Ağzım açık hayranlıkla seyrediyorum. Fakat bir tuhaflık var, üzerinde sarı, kaba ve bol bir tulum var. Koşar adım karşı kaldırımda ilerledi, bekleyen çöp kamyonun sürücü kapsını açtı, bindi, ve hızla gazlayarak yola çıktı. Film seti sandım uzun süre, ama değildi. Yani güzellik bir genetik sonuç, bazı ülkelerde güzel anlayışına uyan insan sayısı daha fazla ve tüm güzeller manken, model veya artiz olmuyor. Çünkü güzellik oldukça sıradan bir durum sayılıyor.
 5. Cem Boneval

  Kesinleşen 2017 ötv Oranları Açıklandı

  Niye şaka olsun? Büyük devlet olmak kolay mı? Nereden gelir elde edeceksin? Yağmalanacak bir şey kalmadı. Borç boğaza kadar. Sen de ucuz araba alıp keyif yapma hayalleri mi kuruyorsun? Çok ayıpladım. Bu arada bu bir tür nabız yoklama. Tepki gelmezse yaparlar. Gelirse revize ederler. Ayrıca Kasım'a geliyoruz, yıl sonu satışlarını canlandırmak ve stokları bitirmek lazım, değil mi? Ve fakat bütçede ibretlik tasarruf kalemleri var: Mesela Diyanet'in ödeneği yedi bakanlıktan fazla. Reis'in, göçmenlerin ve tüccarların ödeneği kat kat artmış, ulaştırma, tarım, sanayi, enerji, afetçiler ve MİT'in bütçesi kesintiye uğramış. Yoruma gerek var mı?
 6. Cem Boneval

  2018 Otomatik Sürüş Testleri | Euro Ncap #testingautomation

  Yeni trend otonom sürüş. Ford da yatırımlarını doğru yapıyor gibi görünüyor.
 7. auto, motor & sport dergisi oldukça ayrıntılı bir H7 halojen far ampulleri karşılaştırmalı incelemesi yapmış. Beyaz ve güçlü ışık isteyenlere yol gösterebilir diye alıntılıyorum. Öncelikle test sonucu özellikle önerilenler grubunu alıyorum sadece. Bunlar da şöyle: Bosch Plus 90: Parlaklık ve aydınlatma mesafesi açısından normal ampulden belirgin iyi ve özellikle Ford Focus farları için en uygun olan. Ort. ömür 350 saat. Bosch Plus 120 Gigalight: 88 m ile karşılaştırmanın en uzağı aydınlatan ampullerinden biri. Ancak ort. ömür 300 saat ile kısa ve biraz pahalı. GE Megalight +90%: Parlak beyaz ışığı ile en güçlülerden. Fiyatı uygun ve ömür de öyle. Osram Night Breaker plus Osram Night Breaker Unlimited: Bu da Focus için uygun bulunanlardan, 79 m menzilli, yakın alanda çok parlak ve geniş aydınlatma. Osram Night Breaker Laser: 92 m ile en uzun aydınlatma mesafesine sahip. Grubun en güçlüsü. Ancak ort. ömür 260 saat ve pahalı tarafta. Philips X-treme Vision +100% Philips X-treme Vision +130%: 86 m aydınlatma mesafesi ile başı çekenlerden. Ancak parlaklık yanında 400-450 saat lamba ömrü ile göz dolduruyor ve bu da göreceli yüksek fiyatını kabul ettiriyor.
 8. Cem Boneval

  Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

  İlginç ben baktığımda bu ibare yoktu. Hemen aldı mı birileri...!?
 9. Cem Boneval

  Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

  O zaman buradan al madem...
 10. Cem Boneval

  1.5 TDCI PowerShift'i Yazılım ile Güçlendirmek

  Sen uğramadın ki bir gezdireyim seni, nasıl hakkı verilirmiş gör... İlk kalkışta ve alt viteslerde yazdıklarına katılıyorum, benim EB'u aratmıyor, ancak 80-100 km/h arası bir hızdan uzamak istediğinde astım başlangıcı hissediliyor. Gerekli mi? Tabii ki değil. Ama hangi zevkli şey gerçekten gerekli ki? Bu arada pedal tepkimesi bence aşırı hassas, ben alışana kadar ışıklardan patinajla kalkıp ele güne mahcup oldum bayağı. Superchips önerimin temelinde de bu yatıyor, arabanın karakteri değişmiyor. Düşünmeye bile değmez. Düşünülecek tek şey getiriği maliyet olabilir. Apaçi bir yazılım değilse psikolojik rahatlama dışında somut bir faydası olmaz. Apaçi yazılım ise bu da kurtarmaz.
 11. Cem Boneval

  Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

  Doğru. Düşük HTHS düşük tüketim, yüksek HTHS göreceli, düşük yıpranma demek. Ancak üretici yıpranma ile tüketim arasındaki en uygun dengeyi tutturmaya çalışıyor. Sonuçta bence bu akademik bir tartışma. Pratikte fark edilir bir şey olmaz.
 12. Cem Boneval

  Önemli: 1.6 Ecoboost Motorlar İçin Geri Çağırma

  Otosan'ın zoru ile -nihayet- öngörülen değişiklikler yapıldı. Servet'in de bahsettiği gibi genleşme kabı ve hortumları değişti, araya seviye sensörü eklendi, aşırma valfi ve termostat da değişti ve CANBus üzerinden akünün altına yeni bir modül bağlandı. Yeni yazılım yüklendi. Sonuç: Daha önce benim akü sızdırdığı için rezil durumda olan muhafaza ve altı temizlendi ve boyandı. Göstergede değişen bir şey yok. Yazılımla superchips yazılımı da kaybettim, bu aracı fazlaca medeni yaptı, ilk fırsatta yeniden yükletmem lazım. Şimdilik sorun yok gibi.
 13. Cem Boneval

  205 65 R16 Lastik Takmak Istiyorum

  @yusuf terziFocus'u asfalta Lada'yı toprağa saklayalım. Arazide çok tepişmişliğim varrdır Niva ile sürücünün sınırına aracınkinden çok önce ulaşılır. Kaba dişli bir arazi lastiği ile yapamayacağı yoktur. Karda Range Rover kurtarmişliğim bile vardır. Tadını çıkar.
 14. Cem Boneval

  Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

  Bir seferden bir şey olmaz.... Ama ilk tercih olmamalı. Teknik olarak konuşmak gerekirse hep yazdığım gibi Ford motorlarını düşük HTHS değerine sahip yağlar ile kullanılmak üzere tasarlıyor. C2 standartında bu değer 2.9 mPa ile sınırlı, C3'te ise 3.5 mPa. Yani amaca uygunluğu azalmış oluyor.
 15. Cem Boneval

  1.5 TDCI PowerShift'i Yazılım ile Güçlendirmek

  Yazılımla alt devirlerden çok genel karakterinde bir canlanma oluyor. Alttaki Superchips yazılımının güç ve tork eğrisinden ne demek istediğim anlaşılır sanırım. Ancak K&N hava filtresinin alt devirlere etkisi belirgin. Ayrıca gaz tepkimelerini Sprintbooster ile arttırmak da diğer bir çözüm. Tek başına yazılım tüketimi arttırmaz. Ancak gücü hissetmek için sağ ayağınızı daha aktif kullanmaya başlarsanız durum değişir. Bu arada 6F35 400 Nm'ye kadaar torka dayanıyor.
 16. Cem Boneval

  Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

  Bu uyumlu
 17. Cem Boneval

  1.5 TDCI PowerShift'i Yazılım ile Güçlendirmek

  Aslında 1.5TDCi Powershift pedal tepkimeleri ile çok atak bir sürüşe izin veriyor, özellikle alt viteslerde bu daha belirgin, 4.vitesten sonra uzamaya çalışınca hafiften bir tık nefes hali hissedilmiyor değil. Ayrıca Yakubun da belirttiği gibi çok iyi ve dayanıklı bir şanzımana sahip. Bu iki gerçeği birleştirince ben sahip olsam hiç vakit kaybetmeden superchips TR temsilcisine uğrar gerekek yazılımı uygulatırdım. Bildik ve deneyimli bir firmadır, fantastik değil sağlıklı yazılımlar üretir.
 18. Cem Boneval

  Ford'un Müşteri Memnuniyeti Anlayışı

  Uzun lafın kısası müşteri mağduriyeti var mı, yok mu? Bence bal gibi var, geçmiş olsun ve mahkeme yolu hayırlı sonuçlansın dilerim. Bu memleket birilerinin birilerini aptal yerine koymaya bayıldığı bir yer oldu çıktı.
 19. Cem Boneval

  Lastik Ebadı Büyükse Sorun Olurmu ?

  Taban genişliği 1 cm, lastik çevresi yaklaşık 3 cm, çapı da 1,1 cm artmış olur. Teorik sonuçları: - Araç yerden 0,5 cm yükselir - Geniş taban nedeniyle tutunma artacağından yol tutuş ve frenleme iyileşir - Hız göstergesi %1.7 eksik gösterir, yani 100 gösterirken aslında 101-102 arasıdır gerçek hız. - Çevre arttığından ivmelenme azalır ama aynı hız için gerekli devir sayısı düşer. - Yakıt tüketimi artar. Pratik olarak: Bunların hiçbiri kolay fark edilir düzeyde olmaz. Yanak genişliği gözetilirse bu işlem tekerlek çapı değişmeden yapılabilir.
 20. Cem Boneval

  Ford Focus 1.5 Tdci Powershift Test 120 Ps (2015) İnceleme

  Benim arabayı genleşme kabı seviye tespit sensörü modifikasyonu için servise bıraktım, çabuk bitiremeyecekleri için bir 1,5 dizel otomatik verdiler. Pek keyifli geldi, yazarım bir ara izlenimlerimi.
 21. Cem Boneval

  Yazlık Lastik Tercihi

  Konu gene dönüp dolaşıp Petlas'a geliyor ya... Gerçek ikisinin arasında bir yerde, yani ne Ç*** söylediği kadar iyi, ne de G*** yazdığı kadar kötü. Hep yazıyorum lastik değerlendirmeleri çok öznel oluyor, kullanım tarzı, yol koşulları, iklim, ebad, hava basınçları, aşınmışlık durumu, kullanılan araç sonucu etkileyebiliyor. Sessiz sakin kullanan ve algısı çok seçici olmayan biri A lastiğine bayılırken, şartları zorlayan deneyimli birisi hoşlanmayabiliyor. Sonuçta nitelikli bir ürünle ekonomik bir ürün arasında kuşkusuz performans farkı olacaktır. Önemli olan sizin bu farka para ödemeye hazır olup olmadığınız. Kullanım koşulları izin veriyorsa elbette ekonomik modeller seçilebilir. Ancak zorunlu karşılaştığınız ve lastikten tam performansın hayat kurtarıcı olabileceği bir anda bu tasarruftan pişman olma durumunuz da söz konusu olabilir. Diğer bir deyişle aracınızı alırken EuroNCAP'ten eksik yıldız almasına tahammülünüz yokken, lastik alırken bunu gözardı etmeniz kolay anlaşılabilir bir tutum olmaz.
 22. Küçük ticarilerden çok kazanıyor. Hala... Bu arada genelde %30 düşüş var. İkinci yarıda muhtemelen daha da dramatik olacaktır.
 23. Cem Boneval

  Yazlık Lastik Tercihi

  Hepsi olur. Ben Dunlop'a şans verirdim.
 24. Cem Boneval

  Akaryakıt Fiyatları

  Devletin almaya imtina ettiği diye yazmaları lazım aslında. ÖTV'nin ortaya çıkış amacı düşünülürse tümden kalkması lazım zaten.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.