Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus ( 2011 - 2012 - 2013 Ford Focus ) - Genel Başlık

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Herkese günaydın...

Bizim focusların ön lastiklerinin önünde iki parmaklık bir paça gibi birşey var... onu söküp atamaz mıyız? başka birşeyle bağlantısı mı var, ne işe yaradığını da anlayamadım ya hadi neyse...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkese günaydın...

Bizim focusların ön lastiklerinin önünde iki parmaklık bir paça gibi birşey var... onu söküp atamaz mıyız? başka birşeyle bağlantısı mı var, ne işe yaradığını da anlayamadım ya hadi neyse...

Hatırladığım kadarı ile davlumbazın uzantısı, muhtemelen hava akımı kontrolu içindir. Dikine kaldırıma yeterince yanaşırsan zamanala kendiliğinden kırılıp kopuyor. 

Bu arada arkada da benzer lastik paçalık var, onlar da yırtılıyor, ama ayrı parça 20 TL'ye yenisini veriyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hatırladığım kadarı ile davlumbazın uzantısı, muhtemelen hava akımı kontrolu içindir. Dikine kaldırıma yeterince yanaşırsan zamanala kendiliğinden kırılıp kopuyor. 

Bu arada arkada da benzer lastik paçalık var, onlar da yırtılıyor, ama ayrı parça 20 TL'ye yenisini veriyorlar. 

teşekkürler cem abi... aerodinamik bir etkisi olacağı aklıma gelmemişti açıkcası.

neyse kışlıkları söktürürken serviste, olmadı yok edebilirim onları da.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Etme bence durup dururken koymamışlardır,  

Bak bizim arkadaş kestirdi ucundan azıcık, "200'den sonra yüzüyor araba" demeye başladı. :smiley2k:

bu ironik yorumun kulağıma küpe olsun Cem abi, 200 den sonra yüzüyorsa arkadaşa bir simit yada kolluk lazım :) 200 neymiş yahu...

çok merak ediyorum ya, nasıl dizayn ediliyor bu arabalar. nasıl yaratıyorlar yani. iki parmaklık lastik parçanın nasıl bir etkisi var acaba, adam ne düşündü de ekledi falan filan... güzel şeyler bunlar. 1 hafta kitlerim o ekibi vallahi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim aracımın sol ön tarafındaki dediğiniz yer  kırılmıştı. Servis orijinal davlumbaza 250 TL istedi. Ben de sanayide plastik kaynakla orijinal gibi yaptırdım. Bence olmaması daha çirkin dururdu. O şekilde tasarlanmış olmasının mutlaka bir sebebi vardır. Ha kurtulmak istiyorsanız çok basit bir yolu var. Düzgünce çizerek demir testeresi veya kıl testere ile kesip, zımpara ile düzleyebilirsiniz. Sağlam olmasına rağmen sonuçta plastik. Kolay şekillendirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iki parmaklık lastik parçanın nasıl bir etkisi var acaba

Aracın yüksek süratte önden kestiği hava altına dolarsa bu hover effect denen bir pozitif kaldırma kuvveti oluşturur. Yani aracın taban saç'ı ile yol arasına dolan hava aracı "kaldırır" ki bu da yol ile temas yüzeyini azaltır. O nedenle difüzör takıyor, ön spoiler ayarlıyor ve bunun gibi yöntemler kullanıyoruz ... maksat araç altına hava girişini azaltmak ve mümkün olan en iyi boşaltım (girdapsız) sağlamak.

...Sonuç = Estetik nedenler ile aracın sağını solunu kesmeyin kardeşim ... alalalala.  

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracın yüksek süratte önden kestiği hava altına dolarsa bu hover effect denen bir pozitif kaldırma kuvveti oluşturur. Yani aracın taban saç'ı ile yol arasına dolan hava aracı "kaldırır" ki bu da yol ile temas yüzeyini azaltır. O nedenle difüzör takıyor, ön spoiler ayarlıyor ve bunun gibi yöntemler kullanıyoruz ... maksat araç altına hava girişini azaltmak ve mümkün olan en iyi boşaltım (girdapsız) sağlamak.

...Sonuç = Estetik nedenler ile aracın sağını solunu kesmeyin kardeşim ... alalalala.  

Dağılın beyler... adam topu kesti :)

saolasın kaan abi. zaten sana sormadan dokunmam biliosun, servise gelmeden sen cevabı vermişsin zaten :) inşşşşşşşallah kışlıkları çıkartmaya geldiğimde bir adet mondin olur dükkanda. bir ankara yapar geliriz dimi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

puntodada vardı benzer bi zımbırtı, sanıyorum onu sürtmekten(enazıdan servis ve fiatın iddia ettiği) davlumbaz alt vidasından kurtulmuş, yazın ortasında izmir-çeşme otobanında arabanın üzerine helikopter iniyor sanmamla birlikte sağa çekip baktığımda davlumbazın yarısının kalmadığını görüp, 40 derece hava bilmem kaç derece asfaltta yol kenarında tel parçası bularak kalan parçayı sabitleyerek devam edebilmiştim. Sonuç olarak zorlada olsa garantiden yeni davlumbaz takıldığında o parçayı parmağımla hafifçe ittirmemle tekrar aynı yerden çıkması bir oldu, bunun üzerine ek bir ayak yaptık ve uzantıyı kestik, sanıyorum 8.5 sene önceydi, başka sorun yaşamadım.

not: konuyla pek alakası yok ama bu gece yine çenem düşük :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

puntodada vardı benzer bi zımbırtı, sanıyorum onu sürtmekten(enazıdan servis ve fiatın iddia ettiği) davlumbaz alt vidasından kurtulmuş, yazın ortasında izmir-çeşme otobanında arabanın üzerine helikopter iniyor sanmamla birlikte sağa çekip baktığımda davlumbazın yarısının kalmadığını görüp, 40 derece hava bilmem kaç derece asfaltta yol kenarında tel parçası bularak kalan parçayı sabitleyerek devam edebilmiştim. Sonuç olarak zorlada olsa garantiden yeni davlumbaz takıldığında o parçayı parmağımla hafifçe ittirmemle tekrar aynı yerden çıkması bir oldu, bunun üzerine ek bir ayak yaptık ve uzantıyı kestik, sanıyorum 8.5 sene önceydi, başka sorun yaşamadım.

not: konuyla pek alakası yok ama bu gece yine çenem düşük :)

Bu sene karda kışta çok fazla geri geri gittim, arka çamurluğun davlumbaz vidası yok yerinde. Milletin arabası rüzgar yüzünden hover etkisi gösterir, bizim külüstür karda bırakır vidayı  :kıhkıh:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu sene karda kışta çok fazla geri geri gittim, arka çamurluğun davlumbaz vidası yok yerinde. Milletin arabası rüzgar yüzünden hover etkisi gösterir, bizim külüstür karda bırakır vidayı  :kıhkıh:

Seninki fiktif hover etkisi değil, harbi harbi hakkını vermiş, olsun o kadar vida mida ayarlanır bir yerlerden :) yolda kalmadın ya sen ona bak :) kaldın mı yoksa?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Seninki fiktif hover etkisi değil, harbi harbi hakkını vermiş, olsun o kadar vida mida ayarlanır bir yerlerden :) yolda kalmadın ya sen ona bak :) kaldın mı yoksa?

Bu sene kara kışa 1 kez teslim oldum, o da arabayı hiç çalıştırmadım bile. Yola baktım, uğraşmak istemedim ve uzaklaştım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.