Jump to content

Kaan Yagizer

Blogger
 • Content Count

  2,952
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  83

Everything posted by Kaan Yagizer

 1. hehehe ... bu da benden gelsin. ERC Fiesta R2'nin içinden hepinize selamlar. --21 dakika sonra eklendi-- ... bu arada o saydığınız belirtiler "orta kulak" uyarısı veriyor. Forum'da hekim arkadaşlar var, onlar kuşkusuz benden on kere daha aklı başında yorumlar yapabilir ama -normal- sağlık seviyesinde bir insan bir kaç dakikalık performans sürüşünde söylediğiniz kadar rahatsız olmaz. Bence servise bir uğrayın, kuZu'ya baktırın. bir de ek yapayım ... (karşılaştırma olması adına) bu da Fiesta WRC'nin Co-Driver etkinliğinden.
 2. yok,yok ... Stang için sipariş bile geçtik. Eylül sonu - Ekim başından itibaren hatta 10speed'ler olacak.
 3. @Cem Boneval ... eminim Camilli'de bana boş değil
 4. ... araç değiştirip - değiştirmemeniz gerektiği hakkında size nasıl tavsiyede bulunabilirim ki? Hassas ! olayına gelince ... CVT hassas değil (bence) deyim yerinde ise onu 2005 yılından beri kullanıp "sıfır" arıza yaşayan tanıdıklarım var. Söz konusu şanzıman -Türkiye- koşullarına çok uygun değil (bence) yani sıcak hava - sıkışık trafik - daimi dur/kalk türünden bir ortalamada bu şanzıman ile donatılmış araç kullanıyorsanız sıkıntı yaşanabilir. Ama yukarıda yazdığım türden bir trafik derdi sizi kapsamıyorsa sorun olacağını sanmıyorum. ... kaç paralık arıza çıkarır? ... konusuna gelince, onu da bilemem. Arıza (eğer yaşanırsa) söküp bakmak lazım, yaşanmadan bilemeyiz ki. bkn.ben de hiç bir şey bilmiyormuşum yahu
 5. Şifre kullandığım için olay hala kullanışsız (benim için) yalan yok ... home! olayına uyuzum (biliyorsun) belki benim gibiler için kolaylık gelir diye düşünüyordum ama hayır! ... pıFFFF
 6. Her hafta birkaç TSB yayınlanıyor. Genele yönelik ve/veya "kırmızı" bayraklı değilse oturup TSB'leri okumuyorum (yalan yok) ama sorayım ... neymiş öğreneyim. N.P Ek: Belirli araçlar için (şase numaraları eklenmiş) küçük bir geri çağırma operasyonu yapılacakmış. (bizim çağıracağımız / çağırdığımız araç sayısı = 3) bu araçların kam millerini değil, kam mili dişlisini ... yani triger'in çevirdiği dişliyi değiştirecekmişiz. Basit iş, ön kapağı sök, kam milini sabitle, dişliyi sök - yerine yenisini tak, triger'i tak, sabitleme aparatını sök, kapağı kapa. ... ne olur, ne olmaz! kampanyası. Kam mili dişlisinin (şase numarası verilmiş araçlarda) metal yorgunluk testlerinde "çaktığı!" tespit edilmiş, ileride bir sıkıntı yaşanmasın diye şimdiden tedbir alıyorlar. Sonuç : Sizi arayıp servise davet ederlerse gidin, bir - iki saatlik iş zaten.
 7. ... kısmen doğru. Şöyle Ford-Otosan CVT şanzımanlara 1 Haziran itibarı ile "bedelsiz" destek vermeyi kesti. ... teknik - parça - işçilik desteği ise sürüyor. Bize verilen talimat şu şekilde : Ford bir "yetkili" onarım merkezi seçti. CVT arızası onarım talebi doğduğunda biz şikayeti kayıt altına alıp şanzımanı sökeceğiz ve Şahin rektifiye'ye http://www.sahinrektifiye.com.tr/ göndereceğiz. Onlar onarım bedeli belirleyecek, bu bedeli bildirip onay gelmesi halinde onarımı başlatacağız. ... her zamanki gibi yapılan onarım + işçiliğin (araçtan bağımsız) kendi garantisi olacak ama "sıfır" bedel ile onarım dosyası artık kapandı.
 8. Araç alındığından beri fren hidroliği (yanlış hatırlamıyorsam DoT4) değişmediyse sıkıntı yaşanabilir. Merkez ile birlikte yağın durumuna da baktırmanızı tavsiye ederim.
 9. ...öyle mi? Bilmiyorum ki o fıkrayı.
 10. ... işte tam da bu nedenler ile gidip Bridgestone / Lassa ile anlaşma yaptım. Lastik ile ilgili sorun olduğunda müşterimi dışarıdaki Lastikçiye göndermekten nefret ediyorum. ... her şeyden geçtim saçma - sapan konuşuyorlar. Sonra otur işin doğrusunu anlat. - Yok Kuga için özel lastik üretmişler de sonra Ford onlara sormadan dizaynı değiştirmiş ... blabla. Üretici çeşitli spec'lerde lastik yapar, fabrikalar da onların teknik beklentilerini karşılayan lastikleri ölmüş eŞŞek fiyatına onlardan alır. Olay bu kadar basit ve net. Yıllık milyon! adette lastik siparişi veriyor elemanlar, bkn : "205/65/R15 H serisinden bir milyon tane yaz bana!" hesabı ... @H. Cenk Firestone ile Ford akraba bkn. Martha Parke Firestone Ford ... araları bozulana kadar çok sıkı! iş yapmalarının temel nedeni aralarındaki kan bağı. (yanlış hatırlamıyorsam H.Ford'un torunu Bill/William ile evliydi.) ...şimdi birbirlerine selam bile vermiyorlar ; o ayrı.
 11. ... yanlış politika mı? ... asla!
 12. ... o haberleri biz de duyduk. Sendikalar ile anlaşılan şey emeklilik zamanı gelmiş personele teşvik paketi sunarak onları erken emekliliğe teşvik etmek ... kar etmeyen ya da edemeyen üretim tesislerinde de çalışan sayısını azaltmayı planlıyorlar. Açıkçası bu hiç birimizin yabancı olmadığı bir durumdur. Şirket en azından başa - baş noktasını tutturamıyor ise masraflarını kısar, bünyenin hastalandığında önce yağ dokusunu enerji kaynağı olarak devreye almasından pek de farklı bir durum değil bu. (bence) ... Avustralya / Asya hattında verimsiz! üretim tesisleri ve Amerika kıtasında aynı durumda olan noktalar hedefleniyor. Konunun Avrupa ile (yani bizimle) alakası yok. Açık olmak gerekirse Amerika iç pazarında araç satışları düşüyor ve Fört durum berbat! (siz anladınız) olmadan olaya müdahale ediyor. Ford'un veya benzeri firmaların işçi çıkarmalarına gelince ... onlar bunu devamlı yapar. Çeyrek bilançolarında gevşeme - kar düşüşü görüldüğünde işçi çıkarma , işletme masraflarını kısma ve her şeyin kontrol altında olduğunu gösterme çabaları o boyuttaki şirketler için olmaz ise olmazdır, bir anlamda CFO'nun temel işidir.
 13. Yok abisi ... en azından varsa da ben bilmiyorum. NPG'li , Elektrikli , Etanol'lü ve hatta Hidrojen Yakıt Hücreli (deneysel) var ama fabrika çıkışlı LPG ?!? Sanmıyorum.
 14. ... fabrika çıkışlı LPG'li Focus yok. Bir dönem "fabrika çıkışlı" Doğal Gaz'lı (NPG) araç getirdik ama o araçların tümü Aygaz için ithal edilmişti ve Aygaz tarafınca kullanıldı / kullanılıyor. LPG işini konuşuyoruz ( tedarikçiler - imalat - satış sonrası vs. kanatları ile ... ) ama henüz o konuda bir karar çıkmadı. ... insiyatif alıp çeşitli LPG ekipmanı tedarikçileri ile anlaşma yapan bayiler var ( sadece Otokoç değil ) ancak bu durum "genel" bir uygulama değildir. (an itibarı ile) ...kavram karmaşası olmaması adına tekrar edeyim. Ford LPG ekipmancıları ile anlaşma yapsa dahi söz konusu araçlar "fabrika çıkışı LPG'li!" olmayacak. Anlaşma sağlanırsa bazı markaların (yetki verilen/sistemde tanımlanan) LPG uygulaması yapılmış araçları garanti dahilinde tutulacak, ileri aşamada ise Ford bayisinden uygulama yapılmış araç satın alınabilecek. Not: Kim sormuştu hatırlamıyorum ama cevap "Hayır! Henüz tüm Ford servislerinin LPG'li araçlara bakım hizmeti vermesi için gereken onayı Sanayi Bakanlığından alamadıkç"
 15. Alfa içinde kendimi rahat hissedemediğim birkaç marka arasında kafaya oynar. Sanırım eski kasaların ruhuma serptiği "Ne zaman yolda kalacağım?" korkusu epey derinlere kök salmış.
 16. ... bu bölümü özellikle sevdim " Aynı geçitten aşağı inerken şanzımanı otomatik moda alarak nasıl tepki vereceğini gözledim. Yeniliğe olan ilgimi iki viraj sonra kaybettim ve vites geçişlerini kendim kontrol etmeye başladım. Daha sonra konuştuğum bir Ford mühendisi bana şanzımanın otomatik tepkileri üzerinde çok çalışmadıklarını çünkü birçok kişinin bu modu neredeyse hiç kullanmayacağını varsaydıklarını söyledi. " ...tam bir Ford klasiği. "Hey John biraz da otomatik şanzıman optimizasyonu üzerinde çalışalım mı? ... s@kt@r et! nasıl olsa kimse onu otomatikk mod'da kullanmayacak!"
 17. ... çekici + motor tamir ücretinin bir bölümünü siz öderdiniz. (parça iyi niyet'ten karşılanır ... işçilik sizden alınırdı) ... motor arızasını mı "şaşkınlıkla" karşıladılar? ... iyiymiş Malzeme hatası olabilir, montaj hatası olabilir, çapak gelmiş - metalde mikro kırık oluşmuş ...vs.vs.vs.vs olabilir. En az 50 tane olasılık var, belki daha da fazla. Motor dağıtılınca -neden?- sorusunun cevabı verilir.
 18. Siz genelde tam sağ-sol yapmayın. Hele ki tam sağ- sol esnasında aracınıza ani yük bindirmeyin. (Türkçesi direksiyonu dibine kadar çevirip gaza abanmayın) ... ya da abanın ki servis ekmek yesin.
 19. Beyanlarımın tümü şahitler önünde telaffuz edilmiştir. ... içimden geçenler daha değişik yoğunlukta olduğu için onları seslendirmedim. hatta bu gün... Eleman - RS'in bagajı kaç litre? Ben - 350 beygirlik performans aracının bagaj hacmini mi merak ettiniz? Neden? Mangal'mı koyacaksınız? Eleman - ........ yani, kem - küm Ben - Gelin size motor kaputunu açayım, esas olay orada Eleman - Peki...
 20. ... uzun bir aradan sonra "tüKKan'a" geri döndüm, bir-iki gün daha fuar'a gidip geleceğim ama çoğu bitti, azı kaldı (şükür) Bilen bilir Fuar'da Ford'un performans! araçlarının (bkn.kuZu) başında dikiliyorum ... amaç olası cins! ve detaylı soruların ilk anda cevaplanması, bunun ötesinde potansiyel müşteriler ile temasın mümkün olduğunca erken kurulması. ... doğal olarak pek çok soru ve yorum ile karşılaşıyor insan. Eleman - Mustang'ın bagajı küçükmüş, kaç litre bu? Ben - Dikey koyarsanız üç, yatay yüklerseniz iki ceset! alıyor. veya Eleman - Bunun (Mustang 2,3EB) Dizel'i var mı? Ben - Yok ama isterseniz LPG taktırırsınız ... yada Eleman - Bu kaynaklar (bagaj kapağının altındaki şase kaynaklarını göstererek) neden eğri-büğrü? Ben - O kaynaklar Simetri hastalarını krize sokmak için bilerek tasarlandı efendim ... Eleman - Neden? Ben - Kötülük şirket DNA'mızda var, ayrıca bize çok yakışıyor. ...gibi,gibi. (siz anladınız) Sonra "zirve" noktasına ulaştık. Öncelikle konu "bu" Malum ABD'de radyo yayınları dijital hale geldi, bu nedenle Stang'ların bagaj (convertible) kapakları üzerinde veya tavanlarının arka kısmında (fastback) minik "yumru"lar var. GPRS ve dijital radyo anteni olan bu yumrular hala "analog" yayın yapılan (Avrupa'nın çoğu ve Türkiye) ülkelerde pek bir işe yaramadığından Avrupa versiyon kuZularda ayrıca bir anten (Convertible) var. Eleman bagaj kapağının üzerindeki "yumruyu" merak etmiş ... sormuş, soruşturmuş ... biri ona demiş ki ... "şu kel,sakallı adam var ya ... git ona sor!" Ben bir müşteri ile RS'in kaputunu açmışım, twinturbo ve açık hava filtresi muhabbeti yapıyorum. - Tık,tık ... aaa? Eleman sokak kapısı çalar gibi işaret parmağının eklemi ile sırtıma vurmaz mı? Tamam! İri yarı bir adamım ama -çelik kapı- muamelesi görmek?!? ... RS'çi arkadaşa "bir saniye" deyip döndüm arkamı. Dana yalamış gibi yatırılmış saçlar, kahverengi yünlü takım elbise, Ayhan Işık'ı ağlatacak kadar ince ve dikkatle düzeltilmiş "mübarek" bıyık ... hııı! dedim kendi kendime, buyurun buradan yakın. Ben - Efendim? Eleman - Bir şey soracaktım... Ben - Beyefendi ile konuşuyoruz (başımla RS'çiyi işaret ederek) biraz beklemeniz mümkün mü? Eleman - Bu acil ama ... Ben - Acil? Hayırdır? Kanamanız mı var? Eleman - Anlamadım.. Ben - Belli! ... buyurun, yardımcı olayım. Eleman - Bu ne? (GPRS antenini göstererek) çok merak ettim de... Ben - içimden "ey göklerdeki babamız ... bana sonsuz sabır ihsan eyle!" dışımdan = TUTAMAK efendim? Eleman - Tutamak mı? Ben - Evet ... Eleman - ...... "mavi ekran" (bkn. 404 error) Ben - Hiç Amerikan filmi izlemediniz mi? Hani giden arabanın üzerine atlarlar, tavana falan tutunurlar ... kavga sahnesi falan olur ya. Eleman - (biraz tereddüt ile...) e...evet? Ben - (elimle GPRS antenini işaret ederek) İşte tutamak bunun için konuyor. Biri arabanızın üzerine atlarsa tutunacak yer bulsun, tutunamaz yere düşer ve ölürse .... Mazallah yani! Başınıza dert alırsınız. Eleman - Haaaaaaaaaaa! Ben - Yaaaaa! Eleman - Teşekkür ederim. Ben - Bişi diil ... bkn. aklınızda bulunsun. The End ... dağılın, tükkanın önünde kalabalık yapmayın.
 21. o konuya değinmesen olmazdı değil mi? ... illa hatırlatacaksın. Uyuz adam!

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.