Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni 2014 Ford Mondeo Genel Başlık Ve 1.0 & 1.5 Ecoboost Motor Eklemesi!

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Merhabalar,

Otorite programını yapan Halit Bey'in testinde tek olumsuz yan olarak yakıt tüketimi ve vites geçişlerini (özellikle 1-2 viteslerde kavrama geçliği) dile getirdi. Onun dışında bütün kriterlerde yeni mondeoyu övdü.

Kendisine katılmadığım noktalar yakıt tüketimi özellikle test sürüşlerinde objektif bir değerlendirilmeden uzak kalacaktır. Çünkü geneli performanslı kullanım üzerine kurgulu bir sürüşü içerir.

Tam otomatik şanzımanlar sorunsuzluğu ve uzun ömürlülüğü dikkate alındığında bence halihazırdaki en iyi seçenek olmaya devam edeceklerdir. Çift kavramalıların tam otomatik konforuna ve sorunsuzluğuna erişmeleri için daha çok geliştirilmeleri gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

... ben "neden DSG koymamışlar ki?" yorumuna takılmıştım.

Yahu DSG şanzıman tam bir sorun yumağı, açın internette VW forumlarını ... her birinde -sabitlenmiş- DSG şikayeti başlığı var. Adamlar sırf arabaları yolda tutmak adına polen filtresi değiştirir gibi şanzıman değiştiriyor. Hatta prosedür bile geliştirmişler... aracı şikayet ile servise götürdüğünde test bile etmeden 3 iş günü teslim zamanı sözü ile arabayı alıp sizi yaya olarak gönderiyorlar. 

...tamam torq konvertörlü şanzıman DSG kadar çevik değil ama sorunsuz, kronik problemi ve/veya hararet kaynaklı işlevsizlik sıkıntısı da yok ... neymiş ? DSG olsa araç daha çevik olurmuş ... yahu 4.80+ uzunlukta, 1.5ton'u aşkın aracın çevikliğinden ne olacak ki? ...bence bu tür eleştrileri -iş olsun diye yapılmış- noktasını pek aşamayan söylemler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

E5 olayına bende takıldım maalesef, 1.5 dizel muhtemen E6 gelecektir. Tabi bu fiyatlara bulmak zor.

...bir yerler yazmıştık/söylemiştik diye hatırlıyorum.

1.6 TDCI - Euro5 motorları 31/12/2015 tarihine kadar satabileceğiz, (AB Müktesebatı gereği) 01/01/2016'dan itibaren kanun gereği Euro6 emisyon normlarına geçeceğiz ve TDCI makineleri 1,6 olarak değil (115 yerine) 1,5 ve 120PS ile getireceğiz.  Neden şu an 1,5 getirmiyoruz? 1,6 ile 1,5'in arasında tüketim farkı yok, çok az bir beygir farkı var ama 1,6 E5 ile 1,5 E6 arasında fiyat farkı var (kaynak fiyatı) yani 1,6 TDCI yerine 1,5 TDCI motoru şimdiden sipariş etmeye başlasak araç fiyatını yukarı çekmemiz gerekir.

F/O şu an çok da farz olmayan bu neden ile araç fiyatını yükseltmek istemiyor.  (Mecburi kalemler hariç) Örnek : Yakında piyasaya çıkacak dizel-otomatik kombosunda sadece 1,5 olduğu için otomatik Focus'lar 1,5TDCI Euro6 ile ithal edilecek.  

Yani sizin "takılmanıza" neden olan E5 / E6 olayının tek bir hamle ile ortadan kaldırılmasının yıl sonuna kadar ertelenmesi tamamen -Duygusal- nedenler ile...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

...bir yerler yazmıştık/söylemiştik diye hatırlıyorum.

1.6 TDCI - Euro5 motorları 31/12/2015 tarihine kadar satabileceğiz, (AB Müktesebatı gereği) 01/01/2016'dan itibaren kanun gereği Euro6 emisyon normlarına geçeceğiz ve TDCI makineleri 1,6 olarak değil (115 yerine) 1,5 ve 120PS ile getireceğiz. Neden şu an 1,5 getirmiyoruz? 1,6 ile 1,5'in arasında tüketim farkı yok, çok az bir beygir farkı var ama 1,6 E5 ile 1,5 E6 arasında fiyat farkı var (kaynak fiyatı) yani 1,6 TDCI yerine 1,5 TDCI motoru şimdiden sipariş etmeye başlasak araç fiyatını yukarı çekmemiz gerekir.

F/O şu an çok da farz olmayan bu neden ile araç fiyatını yükseltmek istemiyor. (Mecburi kalemler hariç) Örnek : Yakında piyasaya çıkacak dizel-otomatik kombosunda sadece 1,5 olduğu için otomatik Focus'lar 1,5TDCI Euro6 ile ithal edilecek.

Yani sizin "takılmanıza" neden olan E5 / E6 olayının tek bir hamle ile ortadan kaldırılmasının yıl sonuna kadar ertelenmesi tamamen -Duygusal- nedenler ile...

Çok teşekkürler
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tanıştırayım ... 

Bu gördüğünüz bagajı kapalı bir LB , yakut kırmızı (güncel favori rengim) olmasının dışında pek de göze batar bir durum yok ... dimi?

LB01.jpg

... cevabınız heee?!? Nolmuş ki?!? şeklinde olacak ise, gelin bagajı açalım.  Bagaj düğmesine dokunup kapağı kaldırdığınız zaman ...  :blink:  HobareYYY ... arabanın yarısı havaya kalkıyor. Kapak ve arka cam devasa bir bölüm şeklinde açılıyor ve karşınızda Mondeo'nun bagajı.

LB02.jpg

bakın bu da biraz açı ile çekilmiş aynı bagaj kapağı ..

LB03.jpg

... çoktandır böyle açılan bir bagaj görmemiştim (bkn.çüş be!) işin komik tarafı eğer bodursanız (maki, yerden bitme, bıdık, cüceden hallice ... yani 1,80'den kısaysanız) o bagaj kapağı tam açokken NAH kapatırsınız   :smiley2k:

Tam açık pozisyonda kapak ÜüÜüÜüÜüÜ'ye kadar çıkıyor diyeyim, gerisini siz anlayın. Beş metre uzunluğunda (Bkn.Titanik Yavrusu) bir araba ve arkasında açılan iki metrelik bagaj kapağı ... beH, beH.

Ford ya bu arabanın bagaj kapağına içeriden bir kayış takacak (bodurlar onunla kapağı geri indirebilsin diye) ya da araba ile birlikte şöyle bir şey verecek.

500-189318-merdiven1.jpg

not: Bu arada bu gün böyle bir konuşma olmadı ....

Birisi = Bana söylesene, neden 1,5 TDCI ve Otomatik seçeneğini Mondeo'ya koymadılar? Fiesta'ya sığmıyor (şanzıman) onu anladık, taban saçı kalıplarını değiştirmek lazım, yeni kasada o işe bakacaksınız. MOndeo'nun derdi neydi ki?

YetkiliKişi = E6?

Birisi = Valla mı?

YetkiliKişi = Ekmek çarpsın...

...diyeceksiniz ki bu muhabbet ne?

Şöyle ... laf arasında deniyor ki (aslında denmiyor, çünkü böyle bir konuşma yaşanmadı) "Mondeo'ya 1,5 dizel'i ıslak şanzıman ile koyduk ama araç performans testlerinde E6 yani Avrupa Birliği Egzost Emisyon normlarını geçemedi!" ...neden? O motor ve o şanzıman Mondiş'i testler sırasında taşımak için bol-bol yakıt tüketti ve elde edilen emisyon değerleri E6 normlarını karşılamadı.  Yani yakın ve/veya orta gelecekte Mondeo'da 1,5 TDCI + Otomatik seçeneği yok.  1,6 Dizel ve 1,5 Benzinli+A/T ile pazara giriyoruz, iki ay sonra da 2,0 Dizel + A/T geliyor ama o kadar. 

... tabi bütün bunlar kurgu, böyle bir şey konuşulmadı, ben de bunu yazmadım.  Hatta biri hesabımı hack etmiş, benim ağzımdan saçmalamış bile olabilir. (Bkn.ben masumum) 

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Kaan Yagizer,

iyide abi kaç lt bu bagaj?

pasat ta 500 lt veya daha fazla mondeo sedan sanırım 430 lt. birde incelemeleri var youtube da en az 10 lt yakıyor diyorlar.

benzinli manuel varsa 2 lt kadar az yakabilir sakin kullanımla..

bizim insanımız 200 bin tl lik arabada alsa, o zenginliğe rağmen arabadan alacağı zevke bakmaz, ne yaktığına bakar.

ford için hayırlı olur inşallah..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi hazır E6 1.5 Ecoboost'a verecek cevapları Avrupa'nın temizliğini yapmak oluyor heralde :D dizel otomatik gelmesin geçtik onu biz [emoji14]

Otosan'ın son zamanlarda yaptığı çoğu şeyi mantıklı buldum bugüne kadar. Varolan malı daha kötü şekilde sunmak çok ayıp; ayıp olmasa bu kombinasyonu almayın kampanyası başlatılması gerekirdi çünkü adamlar bizim için çalışıyor ama erişemiyoruz. Bireysel olarak kimse bu e5 1.5 eb'yi almasın, Kuga gibi sezon ortası motor değişikliği çok güzel yaparlar. Bazen farkında olmak kötü birşey işte :P

@Kaan Yagizer,

pasat ta 500 lt veya daha fazla mondeo sedan sanırım 430 lt. birde incelemeleri var youtube da en az 10 lt yakıyor diyorlar.

benzinli manuel varsa 2 lt kadar az yakabilir sakin kullanımla..

bizim insanımız 200 bin tl lik arabada alsa, o zenginliğe rağmen arabadan alacağı zevke bakmaz, ne yaktığına bakar.

Bunu açıklamalı olarak izah etmiştim litre olayını ; teknik başlığında .İncelerseniz eğer hacim farkının gereksiz büyütüldüğünü görebilirsiniz.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beş metre uzunluğunda (Bkn.Titanik Yavrusu) bir araba ve arkasında açılan iki metrelik bagaj kapağı, üstelik o kapak iki metre+ menzile sahip ... beH, beH.

Bu yaz arabaya garaj yaparken evdekiler neden bu kadar büyük ve yüksek yapıyorsun (7 m.t uzunluk - 6 mt. genişlik - 2.8 mt. yükseklik) ne gerek var dediler, bende ; bakarsın bir SUV (ne demek bilmiyorlar) yada liftback (bilmiyorlar) Mondeo alırım dediğimde anlamadılar,  ama iyi ki öyle yapmışım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teknik değerlerine bakamadım (daha) ama beni etkileyen bagaj yük kapasitesinin hacminden ziyade (sök şapkalığı, tepeleme yük doldur ... yatır koltukları da ... o pozisyonda koşumlu deve sığar)  :)  yükleme alanının korkunç açıklığı oldu.  Aklımdan "korku filmi seyrediyor olsak bu araba üstüme atlar, ham diye yerdi beni" diye bile geçirdim (Bkn.Stephen King - Christine)

Motorlar şu şekilde (yukarıda yazdığım gibi)

1,6 Dizel  Manual

1,5 Benzinli A/T

...olur , olur. Biz arabayı sevdik.

Diyeceksiniz ki "Bayi Arabayı Sevse Ne Olacak?" ... öyle değil işte.   Bayi arabayı severse (ona ısınırsa/güvenirse) tanıdığına tavsiye eder.  Siz araba alacaksanız ve CD Non Premium'dan bir şey bakıyorsanız ve biz sizinle arkadaşsak ve kalkıp ben size "Mehmet abi al bu arabayı, bin ... beğenmezsen getir kafama at!" dersem bu sizin alım kararınızı etkilemez mi?  Onun dışında neredeyse her bayinin kendi kiralama şirketi var, biz Mondiş'e abanıp kendi filolarımıza çekmeye başlarsak ve bu araba ortalıkta bolca dolaşırsa piyasa etkilenir (olumlu yönde) gelen müşteriye rahatça "10 tane focus istiyorsun, müdürlerine de az bir fark ile 2 tane Mondeo vereyim ... prestij'in dibine vursunlar" ... sonuçta bayi takımının ürünü sevmesi oldukça önemli.

...ford için de hayırlı olur, bizim için de  :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.