Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

buji isemesi

Böyle bir durum imkansız. Bujinin görevi sadece kıvılcım çıkartmak.

Enjektör memesinin işemesi diye bir tabir duymuştum ama, tam olarak böylemidir, böyleyse nedir onu bilemiyorum.

Dizel motorlarda bujinin olmadığını biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2-3 gündür ultra sakin kullanıyorum gören duyan arabayı sağır etceğimden korkabilir. Gösterilen değer 6.6.

Depoyu fulleyip Spritmonitör'e başlıycam mecburen son 1 aydır arada bir anlık tüketim sapıtıyor vites boştayken 5-6 litreden başlayıp 15'e çıkıyor sonra normal haline geri dönüyor ne iştir anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu gün mazot adım, en son aldığımdan beri 874 km dir mazot almıyormuşum. :D

Neyse değerlere gelelim.

Yapılan yol = 874,1 km

Tüketilen Yakıt = 45,30 litre

Mazot fiyatı = 4,29 TL.

Toplam tutar = 194,30 krş.

Ortalama = 5,2 litre

Yol bilgisayarı verisi = 5,5 Litre

Genel olarak sakin, ancak evden ana yola çıkıncaya kadar (yaklaşık 3 km kadar 7-8 litre civarında geziyor otalama) yüksek tüketimli, yaklaşık 55 km lik bir yolu ortalama 12 lt ile gitmişimdir. 4,8 olan ortalamayı 5,8 e çıkarttı bu da. Bu deponun bitmesinde büyük rol oynadı o tempolu sürüş. :D

Lastiklerim 205/55/16 Goodyear UG 8. Bence başarılı bir değer, eğer tamamen sakin kullanmış olsam tüketim 5 in altına düşecekmiş demekki.

Ancak Yol bilgisayarı ile gerçek değerin neden bu kadar farklı olduğunu anlamadım. Yol bilgisayarına göre ben çok yakıyor diyordum. Hatta sorun var gibi düşündüğüm de olmuştu ama gerçek değer fena değil. 5,2 lik bir otalama oldukça iyi, sonuçta Kastamonu da sıklıkla 0 ın altında sıcaklık değerlerine rastlayabiliyoruz. Şimdiki hedefim gerçekte 5,0 litre. Yol bilgisayarına da güvenmiyorum artık.

Yol bilgisayarı ile gerçekteki farkın nedeni olarak lastikleri gösterebilir miyiz? Bana mantıklı gelmedi ama sonuçta olmaz da diyemiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yol bilgisayarı ile gerçekteki farkın nedeni olarak lastikleri gösterebilir miyiz? Bana mantıklı gelmedi ama sonuçta olmaz da diyemiyorum.

Lastiklerde kabaca %2 eksi yönde fark var, yani aynı tur sayısı ile 100 yerine 98 km gitmiş olacaksın.

Bu da bir ondalık değerinde fark olarak YB verisine yansır diye düşünüyorum.

Beri taraftan tek bir depo doldurma ile kesin sonuca varmamak lazım, geçen aldığında boğazına kadar dolup dolmadığından emin olamazsın.

Uzun vadede sabit bir fark çıkarsa yeniden kalibre edebilirsin, daha önce yazmıştım.

Mesela bende istikrarlı bir şekilde YB 0,5 l/100km az gösteriyor idi.

Bu arada konu dışı ama yazıvereyim, geçen gün her zaman benzin aldığım OPET tadilatı girmiş olduğundan BP'den doldurdum depoyu ve araba çipslenmiş gibi oldu, hissedilir bir performans farkı oluştu, ama tüketim de neredeyse 0,5 l/100km arttı.

Her kullanışımda şaşırıyorum hala.

Böyle bir farkın olmaması lazım mantıken ama var nedense, yanılsama olmadığını düşünüyorum... :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastiklerde kabaca %2 eksi yönde fark var, yani aynı tur sayısı ile 100 yerine 98 km gitmiş olacaksın.

Bu da bir ondalık değerinde fark olarak YB verisine yansır diye düşünüyorum.

Beri taraftan tek bir depo doldurma ile kesin sonuca varmamak lazım, geçen aldığında boğazına kadar dolup dolmadığından emin olamazsın.

Uzun vadede sabit bir fark çıkarsa yeniden kalibre edebilirsin, daha önce yazmıştım.

Mesela bende istikrarlı bir şekilde YB 0,5 l/100km az gösteriyor idi.

Bu arada konu dışı ama yazıvereyim, geçen gün her zaman benzin aldığım OPET tadilatı girmiş olduğundan BP'den doldurdum depoyu ve araba çipslenmiş gibi oldu, hissedilir bir performans farkı oluştu, ama tüketim de neredeyse 0,5 l/100km arttı.

Her kullanışımda şaşırıyorum hala.

Böyle bir farkın olmaması lazım mantıken ama var nedense, yanılsama olmadığını düşünüyorum... :blink:

Bende Opet yerine Total alıyorum bazen. Bir miktar olumlu fark hissediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Performans ve yakıt sarfiyatı artışları havaların soğumasından kaynaklanabilirmi acaba? Soğuk havada oksijen oranı daha fazla diye biliyorum .

Yaklaşık bir haftadır, ortalama tüketim değerim yaklaşık % 10 - 12 arası arttı. Bunun tamamen soğuyan havadan kaynaklandığı kesin. Soğuk havanın yoğunluğu daha fazla olacağı için araç kütlesel olarak daha fazla hava emecektir. teorik olarak daha fazla güç üretmesi beklenebilir. Araçların son sürat denemelerinin genelde gece saatlerinde yapmaları bu nedenden olabilir. Ama bence asıl yakıt tüketimini arttıran şey motorun ısınmasına kadar geçen süre. Adana'da bu aralar en düşük 8 oC sıcaklık gördüğümü düşünsem, aracın ısınması yaklaşık 8 - 10 km sürüyor. O arada yaktığı da yetiyor zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen sefer de direk pompanın attığında durdurdum, bu seferde, hatta aynı istasyon, aynı pompa ve aynı tabancadan aldım. Sadece geçen sefer geceydi, bu sefer öğle saatleri, ama geçen seferki gece ile bu gün ki öğle saatleri arasında sıcaklık farkı yok denecek kadar azdır.

Ki zaten kesin bir değer olarak da yazmıyoruz, bu değerlere bakarak benim arabam 5,2 lt yakıyor diye iddia edemem. En azından etmem, bu sefer daha az yakacağım. :D :D

Ama perşembe günü işe Europa ile gittim, 199,x km deydi, lpg yi fulledim, 60 tl almıştı. Europa ya göre çok çok iyi, ama europa yı Focus a göre daha sert kullanıyorum, en azından focus kadar ekonomik kullanmıyorum. Kabaca her ikisinin arasında yakıt olarak çok bir fark yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Opet yorumları şimdi tedirgin etti zira neredeyse uzun yıllardır hiç farklı firmadan yakıt almadım malum gerekçe ile araç yakıt güvencesi............

Hakikaten, zaten bazen diyorum bir seferlik olsun shell den alayım bakalım diye, ama Opet e de ayağımız alıştı. Hatta şu sıralar ciddi ciddi Opet World kart almayı düşünüyordum. Aracımı alalı (24900 km civarında) henüz 200 tl lik başka bir yerden yakıt aldım. Bunun dışında hiç almamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir tek bnim yorumuma inanmayın, kanmayınç, bir süre OPET ve BP karşılaştırmasına devam edeceğim. Arada yazarım yine.

Bütün markaları denedim bu denemelerimi hep şehir dışı yollarda yaptım (aynı güzergah İst- Ordu), İstanbuldan doldurup depo boşalana kadar gidiyordum, bu kıyaslama sonunda SHELL in performans ve ekonomi anlamında en optimum yakıt olduğuna karar vermiştim. Diğer bazı markalarla 100Km ye yakın farklar oluşuyordu, İstanbul da SHELL i markanın kendi istasyonundan alıyordum sebeplerden biri bu olabilir. Bir kaç yıl evvel çalıştığım şirket BP ile taşıtmatik anlaşması yapınca özel araçlarımıza da taşıtmatik alma imkanı doğdu, haliyle kayda değer bir indirim olunca BP taşıtmatik kullanmaya başladım. SHELL ile BP arasında performans olarak kayda değer veya benim fark edebildiğim bir fark yok, tüketim olarak BP çok az miktar daha fazla çıkıyor(0,2-0,3 litre). OPET i birkaç kez denedim performans anlamında hiç memnun kalmadım, OPET in en güzel tarafı istasyonların düzeni ve temizliği.

Unutuyordum BP için de kullandığım istasyon firmanın kendi istasyonu.

osman ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.