Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

şu sıralar havaların soğuması nedeniyle şehir içi (zaten mesafe 5-6 km) araba ısınmadığı ve rampa olduğu için biraz fazla yakıyor. 6 lt yi buluyor. ancak şehirler arası yolda çok dikkatli kullanım sonucunda 80-90 km/h de 4,4 lt 90-100 km/h hızda 4,5-4,8 lt, 100-120 km/h arası kullanımda 5,1 lt ortalamayı buluyor. bu değerler doğrumu neredeyse %100 doğru. benzinlikte kesilen fiş sonuçlarıyla bire bir tutuyor. tabi bunda yol bilgisayarının kalibre edilmesiyle doğrudan alakası var. 0.4 lt arttırdım sonuç pompayla birebir.

ancak tabi buda biraz kuşku yaratıyor bende. acaba diğer araçlar benim araçtan daha mı az yakıyor. yoksa herkez kalibrasyon yaptımı

birde focuslarda yol bilgisayarları ölçümü bir akışmetreylemi yapıyor yoksa tahmini bir değermi hesaplıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Ankara-İstanbul

otobana çıkana kadar sakin gittim 70-80 çıkınca 127 sabit. gişelere yaklaşınca dur kalk trafik başladı. igo şile otoyoluna çıkarıp ordan acıbademe getirdi neredeyse acıbademe kadar epey trafik vardı. yol bilgisayarına göre 5.1lt yaktı. km 4500 gibi bişey oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımı ilk aldığım dönemde moralim çok bozuluyordu, özellikle ilk 5bin kmde 6.5 Lnin altına pek inemiyordum. Sonra tüketim biraz azalmaya başladı ve asıl fark 10bin kmden sonra ortaya çıktı. Ağustos ayında yolda giderken foto ile belgeledigim 3.6L/100km lik tüketim değeri beni fazlasıyla tatmin etti. O günlerde aşırı sakin ve 80-110km/s civarı hızla seyretmiştim, genel hız 80-90 arası idi. 1120 km yol yaptım bir depo ile ve yeniden fullediğimde menzili 1300e yakın gösteriyordu. Sonra biraz daha spor kullanmaya başladım ve tüketim ortalaması 4.2ye yükseldi. Yol bilgisayarı ile pompa değerleri tutuyor, sorunum yok. Şu aralar hava soğuk ve sadece şehiriçi kullanıyorum, ısınmıyor bile, 5.5L lerde sanırım. Bu hali ile bile çok iyi, benzinli olsa anamı ağlatırdı.

Yukarıda göstergesi farklı bir arkadaşımizin fotoğrafı vardı, orjinal mi acaba o, benimki onun yanında antik çağdan kalmış gibi duruyor.

Unuttum yazmayı, aracım 17bine yaklaştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Arkadaşlar son seyahatimde tam 900 km yaptım. Yolculuk dönüşü benzinliğe girdiğimde menzil: 41 km gösteriyordu, 200 TL yakıt aldı araç.

Benim anlamadığım şu; eurodizel 4.26 TL bu aracın deposu 53 LT ise 225 TL ye deposu dolması lazım dolayısıyla yol bilgisayarı olaya temkinli yaklaşıyor diye düşünüyorum. Ben depoyu fullediğimde içinde yaklaşık 6 LT daha yakıt varmış yani en az 100 km daha yol yaparmış. Normalde yakıt lambasını yaktırmam araca,, mazot pompasının ömrü açısından bu kez deneyim dedim ve böyle bir sonuç çıktı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ankara-İstanbul

otobana çıkana kadar sakin gittim 70-80 çıkınca 127 sabit. gişelere yaklaşınca dur kalk trafik başladı. igo şile otoyoluna çıkarıp ordan acıbademe getirdi neredeyse acıbademe kadar epey trafik vardı. yol bilgisayarına göre 5.1lt yaktı. km 4500 gibi bişey oldu.

gidişi yazmışım dönüşü yazmamışım :D

İzmite kadar 180-190 sonrasında kadrana göre 132 sabit, bazı yerlerde sis yoğundu biraz yavaşladım sonrasında telafi ettim tabii :D yol bilgisayarına göre 6.0lt yaktı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rafet menzil sıfırladıktan sonra en az 50-60 km'lik daha yakıt kalıyor depoda, ama buna güvenmemekte büyük yarar var. Ve dizel benzin fark etmiyor.
Evet abi benim teşhisimde o yönde. Sadece emin olmak istedim.

Ankara-İstanbul otobana çıkana kadar sakin gittim 70-80 çıkınca 127 sabit. gişelere yaklaşınca dur kalk trafik başladı. igo şile otoyoluna çıkarıp ordan acıbademe getirdi neredeyse acıbademe kadar epey trafik vardı. yol bilgisayarına göre 5.1lt yaktı. km 4500 gibi bişey oldu. gidişi yazmışım dönüşü yazmamışım :D İzmite kadar 180-190 sonrasında kadrana göre 132 sabit, bazı yerlerde sis yoğundu biraz yavaşladım sonrasında telafi ettim tabii :D yol bilgisayarına göre 6.0lt yaktı...
Rampa yukarı değilse güzergah, 120 km/H ı geçmediğin sürece 5 LT yi geçmiyor bizim araçlar. Ben 100-120 virajlı yollardan Antalya'ya gittim dur kalk çok 4.9 yaktı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

üstte bir konu açtım , saolsun yonetım benı buraya yönlendirdi :D

aracım ekonomıkmı değilmi karar veremedım..sanırım ekonomık değil.üsttekı yorumları okuyunca anladım.. 

ilk depom daha bitmedi.. termo diye bir istasyondan 3,89 mazot aldım.inşallah yakıtla alakalıdır..ful depo ile sıfırladım.402 km deyıim.son çeyrekte ibre.ve gitmem gereken km 322 . aldıgım gunlrde izmir otobanında 178 bastım.oda 2 - 3 km gitmemişidir.bir daha 100 u geçmedim.ve klima kapalı.

tecrubesi olan biri bir akıl verebılırmı ?? 

saygılar.. :DD

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

üstte bir konu açtım , saolsun yonetım benı buraya yönlendirdi :D

aracım ekonomıkmı değilmi karar veremedım..sanırım ekonomık değil.üsttekı yorumları okuyunca anladım.. 

ilk depom daha bitmedi.. termo diye bir istasyondan 3,89 mazot aldım.inşallah yakıtla alakalıdır..ful depo ile sıfırladım.402 km deyıim.son çeyrekte ibre.ve gitmem gereken km 322 . aldıgım gunlrde izmir otobanında 178 bastım.oda 2 - 3 km gitmemişidir.bir daha 100 u geçmedim.ve klima kapalı.

tecrubesi olan biri bir akıl verebılırmı ?? 

saygılar.. :DD

Öncelikle güle güle kullanın, hayırlı olsun.  Ben de sizin gibi düşünüyordum fakat biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Belirli bir süreç yaşayacaksınız ve bu süreç içinde bazı şeylerin kendiliğinden oturduğunu göreceksiniz. Basitçe bahsetmek gerekirse ; ekonomi istiyorsanız spor kullanma zevkinizi frenlemeniz gerekiyor. Gaz pedalını çok yumuşak kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Aracınızın 10bin km yi doldurmasını beklemeniz gerekiyor. Aracınızın huyunu suyunu öğrenmeniz gerekiyor.  Aracınızla yapacağınız yaklaşık on bin km lik seyahat sonrasında motorun neredeyse aniden huy değiştirdiğini ve artık tüketimini düşürdüğünü farkedeceksiniz. Ben de ilk aldığımda artık yeni araçlarda bir rodaj süresi yok, motorlar alıştırılarak veriliyor diye düşünüyordum ama yaşayarak gördüm ki ilk onbin motor için çok önemli. Sakin kullanmaya başladığınızda da tüketimin çok farkettiğini göreceksiniz. Aracınızın vites değiştirme göstergesini kullandığınızda sahiden daha farklı sonuçlar elde edebiliyorsunuz, ona itibar etmenizi öneririm. En önemlisi de gaz pedalına çok hafif hareketlerle basmayı, sanki altında yumurta varmış da her an kırılabilirmiş gibi nezaketle davranmayı öğrendiğinizde tüketim değerleriniz 7-8 lt lerden 3-6 lt/100km ye iniveriyor. Tabi her zaman bu değeri yakalamak çok kolay değil :)  Rahat olun.  İlk etapta sabırsızlığınızı yenmeniz için şöyle deneyebilirsiniz:  Aracınızın HIZ LİMİTÖRÜnü 100 km ye ayarlayın ve o şekilde kullanın. 5 Lt yi pek geçmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Sevgi ile...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımı ilk aldığım dönemde moralim çok bozuluyordu, özellikle ilk 5bin kmde 6.5 Lnin altına pek inemiyordum. Sonra tüketim biraz azalmaya başladı ve asıl fark 10bin kmden sonra ortaya çıktı. Ağustos ayında yolda giderken foto ile belgeledigim 3.6L/100km lik tüketim değeri beni fazlasıyla tatmin etti. O günlerde aşırı sakin ve 80-110km/s civarı hızla seyretmiştim, genel hız 80-90 arası idi. 1120 km yol yaptım bir depo ile ve yeniden fullediğimde menzili 1300e yakın gösteriyordu. Sonra biraz daha spor kullanmaya başladım ve tüketim ortalaması 4.2ye yükseldi. Yol bilgisayarı ile pompa değerleri tutuyor, sorunum yok. Şu aralar hava soğuk ve sadece şehiriçi kullanıyorum, ısınmıyor bile, 5.5L lerde sanırım. Bu hali ile bile çok iyi, benzinli olsa anamı ağlatırdı.

Yukarıda göstergesi farklı bir arkadaşımizin fotoğrafı vardı, orjinal mi acaba o, benimki onun yanında antik çağdan kalmış gibi duruyor.

Unuttum yazmayı, aracım 17bine yaklaştı.

Tebrikler. Çok iyi rakamları yakalamışsınız.

Benim araç daha 9500 km de. az kaldı pisikolojik sınıra yani :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracım 2423x km de. Yakaladığım en düşük değer 4,9. Ve bence oldukça iyi bir değer. Bu değeri de kış aylarında yakaladım. Genel ortalamayı gösteren bir menü olsa 24 bin km deki ortalamam 5,0-5,2 arası falandır. Yakıt konusunda ben gayet memnunum. Tabi daha az yaksın istemez miyim? Elbette isterim ama, bu motorun (1.6 TDCİ) genel tüketim değerleri 4,5-6,5 arası. Bu değerlerin üzerindekiler, ya da altındakiler istisnalar diye düşünüyorum. Çok temiz bir uzun yolda (Mesela Ankara-Konya arasını acayip düz diye duydum ben, hiç gitmek nasip olmadı) 4 litrenin altına düşebilir. Ama benim henüz yeni kullanmış olduğum güzergah olan Kastamonu-Ankara güzergahında Ilgaz ve İndağı nedeniyle ortalama direk 5-5,3 arasına çıkıyor.

Dizel motorların yüksek hızlardaki yakıt tüketimi benzinli motorlara oranla daha yüksek anladığım kadarıyla.

Örneğin 180 km ile giden dizel motorlu Focus 10-13 lt arası tüketirken aynı hızda atmosferik benzinli motorlu focus da 10-13 litre arası yakar diye tahmin ediyorum. Litre olarak yine aynı diyebilirsiniz ama, genel kullanımda 4-5 litre yakan dizel motor performanslı kullanımda 13 litreye kadar çıkarken (aradaki fark 8 litre kadar), benzinli motor 5-6 litre yakıyorken o da aynı seviyelere, yani 13 litreye kadar çıkıyor. (aradaki fark 7 litre) (Bu rakamlar gerçek değerler ile örtüşmeyebilirr. Bir doğruluğu yoktur. Örnek teşkil etmesi açısından yazılmıştır.)

@Levent Ö.,  Sizin daha önceki araçlarınız hakkında bilgi sahibi değilim, ama ilk kez dizel motorlu bir araç kullanıyorsanız emin olun sıkışık şehir içi trafiğinde alışıncaya kadar sizi çok üzecektir. Gerek yakıt tüketim değerleri ile, gerekse ilk kalkışlarda yaşayacağınız sorunlar nedeniyle sizde soru işaretleri oluşturabilir. Dizel motorlu bir aracı kullanmaya alışması zaman alıyor. Ama alıştıktan sonra, ve bir kaç kez uzun yol yaptıktan sonra oldukça keyifli bir motor. Emin olun, (dizel motorlu ilk aracınız olduğunu varsayarak yazıyorum) alıştıktan sonra hem yakıt tüketiminiz azalacak, hem de aracınızın torkundan keyif almaya başlayacaksınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracım 2423x km de. Yakaladığım en düşük değer 4,9. Ve bence oldukça iyi bir değer. Bu değeri de kış aylarında yakaladım. Genel ortalamayı gösteren bir menü olsa 24 bin km deki ortalamam 5,0-5,2 arası falandır. Yakıt konusunda ben gayet memnunum. Tabi daha az yaksın istemez miyim? Elbette isterim ama, bu motorun (1.6 TDCİ) genel tüketim değerleri 4,5-6,5 arası. Bu değerlerin üzerindekiler, ya da altındakiler istisnalar diye düşünüyorum. Çok temiz bir uzun yolda (Mesela Ankara-Konya arasını acayip düz diye duydum ben, hiç gitmek nasip olmadı) 4 litrenin altına düşebilir. Ama benim henüz yeni kullanmış olduğum güzergah olan Kastamonu-Ankara güzergahında Ilgaz ve İndağı nedeniyle ortalama direk 5-5,3 arasına çıkıyor.

Dizel motorların yüksek hızlardaki yakıt tüketimi benzinli motorlara oranla daha yüksek anladığım kadarıyla.

Örneğin 180 km ile giden dizel motorlu Focus 10-13 lt arası tüketirken aynı hızda atmosferik benzinli motorlu focus da 10-13 litre arası yakar diye tahmin ediyorum. Litre olarak yine aynı diyebilirsiniz ama, genel kullanımda 4-5 litre yakan dizel motor performanslı kullanımda 13 litreye kadar çıkarken (aradaki fark 8 litre kadar), benzinli motor 5-6 litre yakıyorken o da aynı seviyelere, yani 13 litreye kadar çıkıyor. (aradaki fark 7 litre) (Bu rakamlar gerçek değerler ile örtüşmeyebilirr. Bir doğruluğu yoktur. Örnek teşkil etmesi açısından yazılmıştır.)

@Levent Ö.,  Sizin daha önceki araçlarınız hakkında bilgi sahibi değilim, ama ilk kez dizel motorlu bir araç kullanıyorsanız emin olun sıkışık şehir içi trafiğinde alışıncaya kadar sizi çok üzecektir. Gerek yakıt tüketim değerleri ile, gerekse ilk kalkışlarda yaşayacağınız sorunlar nedeniyle sizde soru işaretleri oluşturabilir. Dizel motorlu bir aracı kullanmaya alışması zaman alıyor. Ama alıştıktan sonra, ve bir kaç kez uzun yol yaptıktan sonra oldukça keyifli bir motor. Emin olun, (dizel motorlu ilk aracınız olduğunu varsayarak yazıyorum) alıştıktan sonra hem yakıt tüketiminiz azalacak, hem de aracınızın torkundan keyif almaya başlayacaksınız.

Konya - Ankara'yı çok sık kullanıyorum, hatta bu pazar yine Ankara'ya gideceğim. En son geçen yaz denedim, 90 km sabit hızda klima kapalı 3.9'u gördüm yol bitmek bilmedi fakat 370 km'lik Karaman-Ankara parkurunda :)  yakıt ibresi çeyrekten az bir düşüşle tamamlandı ve yapabileceğim menzil; küsüratını hatırlamakla beraber 800 km'ye yakın bir rakamdı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle güle güle kullanın, hayırlı olsun.  Ben de sizin gibi düşünüyordum fakat biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Belirli bir süreç yaşayacaksınız ve bu süreç içinde bazı şeylerin kendiliğinden oturduğunu göreceksiniz. Basitçe bahsetmek gerekirse ; ekonomi istiyorsanız spor kullanma zevkinizi frenlemeniz gerekiyor. Gaz pedalını çok yumuşak kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Aracınızın 10bin km yi doldurmasını beklemeniz gerekiyor. Aracınızın huyunu suyunu öğrenmeniz gerekiyor.  Aracınızla yapacağınız yaklaşık on bin km lik seyahat sonrasında motorun neredeyse aniden huy değiştirdiğini ve artık tüketimini düşürdüğünü farkedeceksiniz. Ben de ilk aldığımda artık yeni araçlarda bir rodaj süresi yok, motorlar alıştırılarak veriliyor diye düşünüyordum ama yaşayarak gördüm ki ilk onbin motor için çok önemli. Sakin kullanmaya başladığınızda da tüketimin çok farkettiğini göreceksiniz. Aracınızın vites değiştirme göstergesini kullandığınızda sahiden daha farklı sonuçlar elde edebiliyorsunuz, ona itibar etmenizi öneririm. En önemlisi de gaz pedalına çok hafif hareketlerle basmayı, sanki altında yumurta varmış da her an kırılabilirmiş gibi nezaketle davranmayı öğrendiğinizde tüketim değerleriniz 7-8 lt lerden 3-6 lt/100km ye iniveriyor. Tabi her zaman bu değeri yakalamak çok kolay değil :)  Rahat olun.  İlk etapta sabırsızlığınızı yenmeniz için şöyle deneyebilirsiniz:  Aracınızın HIZ LİMİTÖRÜnü 100 km ye ayarlayın ve o şekilde kullanın. 5 Lt yi pek geçmediğini gözlemleyebilirsiniz.

Sevgi ile...

teşekkur ederım serdar abi... ford lara biraz ön yargım vardı.ama aracımdan memnunum.bundan sonra ilk değiştireceğim arac nasip olursa aracımın yenısı olur.

ama aracımı yenı yenı tanımaya başlıyorum.yol bılgısayarınını daha çözemedım.suan 7,2 / 100km gibi bır oran var.bu benım yakıt ortalamam sanırım.bu bazı arkadaşlarda 6 nın altındaymış.umarm sızın dediğiniz gibidir..Allah nasip ederse eskıtene kadar kullanmak istiyorum aracımı:D 

kazasız belasız hayırlı yolculukar dilerım herkese... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

suan 7,2 / 100km gibi bır oran var.bu benım yakıt ortalamam sanırım

Dana önce de yazdım diye hatırlıyorum.

Siz de araçta birbirinizi tanıyacak, huyunuzu suyunuzu belli edecek ve orta yolu bulacaksınız.

Öncelikle tüm YB verilerini sıfırlayın.

Şimdi ve sonraki yakıt alışlarınızda.

Menzil hesabı son 15 dakikalık kullanım verileri üzerinden yürüdüğü için gerçekçi olmayabilir.

Aynı şekilde şu anki ortalamanız çok farklı kullanım tarzlarının bir ortalaması olup normal tüketiminizi temsil etmiyor olabilir.

Sıfırlayın ve yakıt ikmal uyarı ışığı yanana kadar kullanın, sonra iyi bir istasyondan depoyu tam doldurun, yine YB sıfırlayın ve bir sonraki tam doldurmaya kadar ölçümleri izleyin, sonra bir kez daha tam depo doldurun ve alınan yakıt x 100/katedilen km formülünden reel tüketiminizi hesaplayın ve onu YB ort. tüketim değeri ile kıyaslayın ve bizimle paylaşın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.