Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

bende GTL kullanmaya başladım..

Genelde  yorumlar tüketimi 0.2-0.3lt arttırdığı yönünde idi ama ben hissedemedim. Kullanmaya başladığım dönem araba için bir geçiş dönemi oldu güncelleme, yapılan km vs. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizin değerlerinizi gördükçe benim arabanın fazla yaktığını düşünüyorum.

Rakım farkını da unutmayalım: İzmir 25, Kastamonu 800 ;)

Yükseldikçe oksijen azalır, vücut bunu dengelemek için alyuvarlarını arttırır, araba da yakıtı!

Güç kaybı = (Rakım x 0.03 x BG @ deniz seviyesi)/1000 

Bu yaklaşık her 1000 m rakım farkı için %3 gibi bir değer verecektir.

Turbolu modern motorlarda oksijen azalmasına ECU uygun program değişiklikleri yapsa da turbo biraz daha ataletli çalışır ister istemez.

Bir Ovit dağı geçidi gibi çok kısa sürede 2000+ metreye çıkma durumu olursa fark hissedilir olabilir, ama sürekli yüksek rakımda yaşayanlar bunu fark etmez, sadece fazla tüketiyor olurlar.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuda kavram kargaşası oluşmuş. Opette iki tür dizel var ama ikisi de euro dizel. Birisi ultraforce eurodiesel diğeri ecoforce eurodiesel. Eco olanı 5-6 kuruş daha ucuz. Ama pek tavsiye etmem TDCI motordan traktör gibi ses çıkıyor kara duman attırıyor :D :D

Ramazan V. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Etkilerin çoğunluğunun piskolojik olma ihtimali olduğundan, tüketimin de bu kadar fazla etkeni varken somut hesaplanabilme ihtimalinin çok düşük olduğunu düşündüğümden pek umursamıyorum ben. Olur da mazot pompası bozulursa diye Opet'ten alıyorum, arada bir Shell'den aldığımda farkedilir bir değişiklik gözlemleyemedim. Tabi benim, belki de psikolojik, gözlemleyememe nedenim de: detaylarını hangi başlığa yazdığımı hatırlamadığım Fifth Gear bölümünde, Golf GTI'da deneyip pek farketmediğini kanıtlamaları olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eco Euro dizel ile normal euro dizel arasında kimyasal farkı var. eco dizele koydukları kimyasal yakıtın daha erken tutuşmasını sağlıyor. böylece tasarruf elde ediliyor.normal euro dizelde ise deterjan eklemesi yapıyorlar. böylece motor düşük devirlerde de temiz kalıyor ve yakıt enjeksiyonu ilk gün ki gibi yapılıyor bu seferde biraz daha fazla güç elde ediliyor.

ikisinide aracımda denedim.19.000 km lik tecrübem neticesinde 

1-opet den aldığım Euro dizele göre aracımın yol bilgisayarını kalibre ederek 960 katsayısına set ettim.13 bin km neredeyse 0 hata ile bu şekilde devam ettim. 

2- daha sonra aracımın biraz fazla yaktığını düşünmem nedeniyle Shell eco dizel( fullsave) kullandım. 2 . deponun sonunda benzinlik değerleri ile tekrar karşılaştırma yaparak yol bilgisayarını 985  e set ettim. eco dizel %2-%3 arasında tasarruf yaptığını yol bilgisayarı işle kanıtlamış oldum.

Bu konuda forumda bir başlık açtım ve daha sonrada forda mail atarak cevap istedim. fordtaki mühendislerin bu konuda net bir cevap vermemesi nedeniylede eco dizelden 2. depoda vaz geçtim.

3- şimdi ise Shell Euro dizel (fulforce) kullanıyorum. şu andaki tahminim Shell biraz daha tasarruflu gibi bir depo fulleyip tekrar tüketimine bakacağım. tahminim yol bilgisayarı 970 e set edilir şeklinde. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3- şimdi ise Shell Euro dizel (fulforce) kullanıyorum. şu andaki tahminim Shell biraz daha tasarruflu gibi bir depo fulleyip tekrar tüketimine bakacağım. tahminim yol bilgisayarı 970 e set edilir şeklinde. 

Sonucu bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla bende bu gün deneme amaçlı 50 TL lik Shell Fuel Save diye bir yakıt aldım. 

Pompacı abi sana şundan verelim dedi. O ne dedim. O performans yakıtı dedi. E bu eurodiesel değil mi dedim. Yok canım eurodiesel dedi. Ne farkı var dedim. Birisi performan, diğeri ekonomi yakıtı falan dedi. E dedim zaten ne kadar performanslı kullanıyorum ki diye düşündüm. Ekonomi olanını aldım. Eğer sorun olmazsa alırım artık. Sonuçta performansa 40 yılın başı ihtiyacım oluyor. Genellikle sakin kullanırım ben.

Gelirken de birazcık bastım gaza. 6. viteste  80 den başlayarak epeği yüksek bir hıza çıkıncaya kadar ilerledim. Tabi vitesleri büyüterek toplaya toplaya hızlanmadığım için son hız değerini görmedi. Tabi performans farkını bu şekilde de hissetmem imkansız olduğu için performansı ne derecede zedeledi bilemiyorum. 

0-100 yapmak lazım. Çok etkilediyse belli olur. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.