Jump to content
2019 Temmuz ve 2023 Mart arası tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeniden kayıt yapınız ×

Ümit Vaysaloğlu

Moderatör
 • Posts

  7,282
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Ümit Vaysaloğlu last won the day on August 11 2013

Ümit Vaysaloğlu had the most liked content!

About Ümit Vaysaloğlu

Profile Details

 • Location:
  Kastamonu
 • Car:
  Focus 3,tit. X,park,sun
 • Job:
  Memur
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

7,182 profile views

Ümit Vaysaloğlu's Achievements

Grand Master

Grand Master (14/14)

 • Reacting Well
 • Very Popular Rare
 • Week One Done
 • One Month Later
 • One Year In

Recent Badges

4.6k

Reputation

4

Community Answers

 1. Orjinal olmasına gerek yok, oldukça kaliteli, hatta belki orjinalden daha kaliteli balata bile bulabilirsiniz. Fren balatalarınızı değiştirmeye karar vermeden önce bence bir ustaya danışabilirsiniz.
 2. Sorun olarak bağlantı klipslerini kırmıştı, biz de o klipsleri (2 adet) 100 TL'ye çıkmacıdan satın aldık. Öyle kayda değer bir sorun yaşamadık.
 3. Usta işi biraz şans işi ne yazık ki. Bizim aracı yaptırdığımız usta genç, Kastamonu sanayisinde pek tanınmamış bir ustaydı. Ancak adam kendisine güveniyor, yapacağına inanıyor olacak ki kayınpederi ikna etmeyi başarmış. Hiç sorun yaşamadık değil ancak ciddi sorunlar değildi. Geçmiş olsun, umarım sorununuzu halledebilirsiniz.
 4. Kayınpederimin 2012 model S40'ının da kalorifer peteği delinmişti. Ön göğüs komple söküldü. Bir iki tane petek denedik ancak olmadı. Akabinde Ankara Şaşmaz'daki hurdacılardan çıkma bir petek aldık. Petek oldukça iyi durumdaydı. Testini yaptırdık, sağlam çıktı. Peteğin su bağlantıları takmatik gibi klipsli bir parça ile yapılıyor. Biz o parçaları da almıştık. Sanıyorum 350 TL gibi bir fiyat ödemiştik. Şu an bir sorun yok. Göğüsün sökülüp takılması insanı düşündürse de, ehil bir usta yaptığı zaman sorun olmayacaktır.
 5. Ben KL makina'nın 140 barlık olanını kullanıyorum. Sadece otomobil yıkamak için değil, halı da yıkadık, zemin de yıkadık, traktör de yıkadık, römork falan da yıkadık, 6-7 senedir falan kullanıyorum. Öyle sakındığım falan da yok. Hatta basınçlı yıkama makinesiyle, makinenin kendisini bile yıkadım. ? Halen kullanıyorum. Sadece tetiğe basmadığım zamanlarda sanki tetiğe basıp çekmişim gibi "gıv,..........gıv..........gıv" şeklinde çalışmaya çalışıyormuş gibi bir durumu var. o problemi de makineyi kapatarak çözüyorum. İki farklı ucu var, birisi nokta halinde ya da dağıtarak atıyor, diğer uç ise yuvarlak ve döngülü bir şekilde suyu atıyor. İki ay kadar önce su giriş hortum bağlantısı kırıldı, serviste 45 TL fiyat istediler yeni bağlantı aparatı için, ben nalburdan 3 TL ye aynı vazifeyi gören başka bir aparat alarak sorunu çözdüm.
 6. Belki de sadece hararet müşürü bozuk. Çok zor değilse bir değiştirip denemeniz yararınıza olacaktır.
 7. Polen Filtresi orjinal olmak zorunda değilse de, sıradan olmamalı kesinlikle. Zira 30 bin km de bir değişiyor. Ve ben daha yeni değiştirdim. İnanın o kadar berbat bir hal almıştı ki, bununla mı nefes alıyormuşuz dedim. Filtrenin dışarıda kalan kısmı diyelim, tamamen tozla dolmuş, filtre tıkanmış, hava akışını neredeyse durdurma noktasına gelmiş ama içeriye zerre miktar toz bırakmadı. Bu yüzden orjinal olmasa da, çok çok kaliteli filtre kullanmanızı öneririm. Aracınızın sağlığı için orjinal parçalar tercih edip, kendinizin ve ailenizin sağlığı için orjinal olmayan ve düşük kalitede parçalar seçmeniz yerinde bir karar olmayacaktır. Orjinali 80-85 TL civarında bir ürünadü.
 8. Ben 120 bin km hiç dokundurtmadım. Serviste kontrol edilmiştir, belki de geçiştirdiler onu bilemem. Ancak 120 bin km ye kadar hiç bir sorun yoktu diyebilirim. En son 5 kış boyunca kullandığım Goodyear UG8 kışlık lastiklerimi bir daha kullanmayacağım diye anasını ağlattığımda ön lastikler dışarıdan daha fazla yenmiş vaziyetteydi. Hiç ayar yapılmadı diye 120 bin km de ayar yaptıracak oldum, bir senede lastikleri içeriden yemiş bitirmiş, sonra tekrar ayar yaptırmak zorunda kaldım. Hiç elletmeye niyetim yok şu an. ?
 9. Madem konu açılmışken, bu Z Rot denilen aletin değişimi için belli bir km periyodu var mıdır? Benim araba 153 binde, Z Rotlar henüz hiç değişmedi. Usta da iyi diyor. Hayır Kastamonu'da değiştirmeye kalksam sanıyorum daha kötü olabilir. Ondan korkuyorum. Malum bir keresinde 120 bine geldi, hiç rot ayarı yaptırmadık, bir rot ayarı yaptırayım dedim, sıfır aldığım 4 lastiği ikinci senesinde içten yedik bitirdik. 3. seneye ermedi lastikler.
 10. Kesinlikle! Benim de sıcaklığı farklı gösteriyor. Mevcut sıcaklıktan yaklaşık 9-10 derece yüksek gösteriyor. Ben de pek önemsemedim ama servis bile benim hiç önemsemediğim bu problemi çözmekte zorlanıyorsa demek ki önemli bir problem. Neyse bekleyip görelim bakalım. Nasıl bir çözüm bulunacak.
 11. Ramazan geçsin diye bekliyorum. Bu arada sanki ilk çalıştırmadaki o mavimsi duman sanki yok. Yaklaşık 20 bin km den bu yana hep SHELL aldım. Son bir yıldır falan enjektör şıkırdaması, sabah ilk harekette tekleme gibi sebeplerden ötürü arkadaşımın da tavsiyesi üzerine yeni açılan bir TOTAL istasyonundan denemek için yakıt aldım. Sabahki teklemeyi kesti. Sonra tekrar Shell'den almaya devam ettim. Ara ara yine tekleme arttıkça 100 TL lik falan TOTAL'den alıyordum. Ancak bir önceki depoyu TOTAL'den doldurdum. Yarım depoya yakın arabanın bakımları yapıldı. Yağı filtresi vs işte full ne varsa değiştirdim. Bir gün arabayı çalıştırıp direk arabanın arkasına geçmem gerekti. Baktım kötü bir koku ve mavimsi bir duman yayıldı ortaya. Sonra takip etmeye başladım işte. O depo bittikten sonra 100 TL Shell mazot aldım. Bu mazotu hem normal kullanarak hem de yaklaşık 35 km kadar 3000 devir de arabayı sürerek bitirdim. Üzerine yine depoyu doldurdum. Şu an ne o eski kötü koku, ne de o mavimsi duman sanki yok. Ayrıca sabah ilk çalıştırmada acayip bir çalışma sesi ve devir dalgalanması vardı. O da şu an sanki yok gibi. Bu arada TOTAL varken eksozdan su damlaları geliyordu. Shell'de hiç rastlamamıştım. Şu an yine Shell var ve yine su geldiğini görmüyorum. Ancak şıkırdama tabir ettiğimiz ses var ve Ares Dizel Nuh Usta'ya bir ziyaret gerçekleştireceğiz bayramdan sonra.
 12. Enjektör temizliği, ya da 4 adet enjektör tamiri ve işçilik toplam ne kadar tutar?
 13. Kuru zeminde de ıslak zeminde de ben oldukça memnunum. Ancak havaların çok sıcak olduğu dönemlerde ani hareketlerde yumuşak yapısından kaynaklandığını düşündüğüm bir dengesizliği var lastiğin. Sıcakların 30 lu dereceleri gördüğü ve aştığı zamanlarda ciddi sorun olabiliyor. Tutarsız davranabiliyor. Ani frenlemede falan "hadi ben kaçtım, Allahaısmarladık..." şeklinde tepkiler verdiği olabiliyor. En azından benim gördüklerim bunlar. Bu arada ıslakta da ben olcukça memnunum. Hatta ıslakta kurudan daha iyi fren yaptığını düşünüyordum. ?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.