Jump to content

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız

Ümit Vaysaloğlu

Moderatör
 • Toplam İleti

  7.035
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  5

Toplam Beğeni

4.332 Mükemmel

1 Takipçi

Ümit Vaysaloğlu Hakkında

 • Yaş 30
 • Derece
  RS

Profil Bilgileri

 • Yaş 30
 • Şehir:
  Kastamonu
 • Arabam:
  Focus 3,tit. X,park,sun
 • Meslek:
  Memur
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

4.228 profil görüntüleme
 1. Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

  Falken hakkındaki görüşlerim yaklaşık 1500 km sonrası yol sesi açısından muhtemelen en sessiz lastik. Gerçekten lastikten kaynaklı hiç bir ses yok diyebilirim. Yol çok pürüzlüyse falan ona yapacak bir şey yok zaten. Ancak gördüğüm kadarıyla lastik biraz tutarsız. Bazen frenlemede acayip bir tutunma yakalarken, bazen de "hoppp ne frene basıyorsun kardeşim, gidiyoduk işte..." diyebiliyor. Bu durum esasında kaliteli, lastiğin tutunabildiği asfaltla, kalitesiz, lastiğin tutunamayacağı asfaltla da alakalı olabilir ama, lastiğin kalitesinin göstergesi de, kalitesiz asfaltta da tutunabilmesi değil mi? Benim en şikayetçi olduğum konuysa, yine kalitesiz asfaltta yanal kayma. Lastiğin viraj performansının kalitesiz asfaltta kötü olduğunu düşünüyorum.
 2. Türki̇ye'de Yılın Otomobi̇li̇ 'Hyundai Ioniq Hybrid'

  Bence doğru bir tercih olmuş.
 3. Egr Valfimi Tubo Motorumu Partikül Filtresimi Yada Hiçbirimi ?

  "2011 model bir otomobilin daha bilgisisiz/yetersiz bilgi sahibi ustalarımız tarafından katline şahitlik ediyoruz." şeklinde afilli bir cümle kurmadan geçemedim.
 4. Toyota Rav4

  Bu arabaların tasarımlarını neden bu kadar çirkin yapıyorlar diye düşünmeden edemiyorum artık. Ford Focus'tan sonra, toyota Rav 4 de gözüme oldukça kötü göründü. Farklılık arayışı diyeceğim ama stoplarına bakınca Egea hb, focus hb, tiguan ve Rav 4 ün stop tasarımının aynı kişi tarafından, aynı marka araçlar için tasarlanmış gibi olduğunu düşündürttü bana. Bu kadar benzerlik, bence tasarımcıların işini iyi yapamadıklarının göstergesidir. Çok çılgınca işler yapmaya gerek yok. Örneğin Focus 3'ün iç tasarımının genel çizgilerini sanıyorum beğenmeyen yoktur. O çizgiyi tutturmuşsun, devam et. Yine mi aynı diyecekler ama, gördüğüm kadarıyla VW bu işi oldukça başarılı bir şekilde götürdüğüne göre, doğru yöntem o galiba.
 5. Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

  35 ti, dün 34 yaptım. Tabi akaryakıt istasyonu şeysinde.
 6. Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

  Kıştan çıkıp, baharın ilk zamanlarında, havalar henüz ısınmamışken sanki biraz daha iyiydi. Ancak havaların ısınmasıyla zaten oldukça yumuşak olan diş yapısı sanki iyice yumuşadı. Bu yüzden de virajlarda geziniyormuş gibi düşünüyorum.
 7. Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

  Hocam bu lastik hakkında yorumunuz nedir? İş yerindeki arkadaşlarım "yahu iyi lastiğe dünyanın parasını veriyorsun, ben iki üç senedir Falken kullanıyorum, şöyle iyi lastik, böyle iyi lastik, hem Çankırı'da üretiliyor, memleketimiz sayılır..." falan diyince, dikkatimi çekti. Biraz araştırınca, etiket değerlerinin falan gayet iyi olduklarını, ses düzeyinin michelin primacy 3 ve goodyear egp ile aynı olduğunu görünce Kastamonu'da bulabildiğim Falken ZE 914'ün 205/55/16 ebatlısını 190 TL den aldım. Lastiklerin üretim tarihi 0518. Ancak araba çok feci şekilde kayıyor. Tamam bunun keyfini de sürmüyor değilim. Focus'un esp sinin de biraz müsade etmesiyle neredeyse her gün işe gidiş gelişlerim oldukça eğlenceli oluyor. Ama geçen gün bana yeşil ışık yanıyorken, yan yoldan gelen ambulansa yol vermek için ani frene bastım. Durmam gereken yerden yaklaşık iki araba boyu ileride araba hala durmamıştı, tekrar vitesi 1 e takıp devam ettim. Bu da beni tedirgin etti açıkcası. Hem sert dönüşlerde, hem de frenlemede çok kaydığını düşünüyorum. Ayrıca yanaklarının da kısmen daha zayıf olduklarını düşünüyorum şu an.
 8. Akaryakıt Fiyatları

  Benim çok az artmış gibi bir iddiam söz konusu değil. Ancak sizin verdiğiniz veriler üzerinden bir varil petrol fiyatı ile ocak 2012 deki dolar fiyatı ve günümüz verileri üzerinden bir hesap yaparsak; 130 * 1,78 = 231,4 TL Ocak 2012 tarihine göre bir varil petrol fiyatı. 65 * 4,12 = 268,45 TL Güncel bir varil petrol fiyatı. Yine veriler karşısında, akaryakıt fiyaları çok artmamış gibi oldu ama gerçekten ben akaryakıt fiyatlarından ve ülkemizin vergi sisteminden çok rahatsızım. Vergide adaletsizlik olduğunu düşünüyorum. Şirketler, para kazanmak için işletmiş oldukları şirketlerinin ihtiyaçlarını giderebilmek için bir takım harcamalarını vergiden düşebiliyorken, ben para kazanmak için çalıştığım iş yerinin benim için şart koştuğu kılık kıyafetleri almak, işe gelip giderken harcadığım yakıt, aracımın eskimesi, vs gibi harcamalarımı vergiden düşemediğim gibi, bunlar için de ayrıca bir daha vergi veriyorum. Gibi bir sürü ıvır zıvır mesele var aslında.
 9. Akaryakıt Fiyatları

  11 Ocak 2012 tarihindeki benzin ve dizel fiyatları. 11 Nisan 2018 fiyatları. Yani 6 sene sonra. Benzin 6 TL. Mazot 5,36 Opet Kastamonu fiyatları. Gelecek olan 17 kuruşluk zamla mazot 5,53 TL. Litre başı 1,56 TL zam gelmiş. 50 litrelik depoda 75 TL fark.
 10. Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  Arkadan çin malı arabalara benzemiş. Önden de artık göre göre alıştık mı ne, eh işte ama açıkça söylemeliyim ki, EGEA'nın çakması niteliğindeki tasarım, EGEA'dan çok çok daha kötü durumda. Ford'un alacak ticarilerden başka arabası kalmadı desek yeridir artık. Bknz. Transit, Transit Custom, Corrier, Connect. Hepsi de oldukça güzel arabalar. Ama otomobil bölümüne bende 10 üzerinden 3. Son dönemlerde Mondeo ve GT hariç, Mustang da dahil, vay be ne araba yapmışlar diyebileceğimiz bir arabası var mı?
 11. Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3)

  5-6 senede ancak 5-6 kere yağ değiştireceksiniz. Hangisi size hoş geliyorsa alın. Hatta bu iki yağdan hangisi ucuzsa onu alın. Muhtemelen Mobil ucuzdur. Mobil alın. Opet alın. Bişey olmaz. Gönlünüzü rahat tutun. Yağa verdiğiniz önemin yarısını aldığınız yakıta ve bakıma verirseniz hiç bir şey olmaz 5-6 senede...
 12. Direksiyon Simidi Soyulması

  Ben Ford servislerinin garanti anlayışında şunu gördüm. Eğer servis kallaviyse garanti başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali yüksek. Ama ufak tefek servislerden se, ne kullanıcı umurlarında, ne garanti, ne müşteri memnuniyeti.
 13. Polo 1.2 Tsi Bmt Lounge Bakımlar

  150 TL lik yağı, 250 TL ye satmak kimse kusura bakmasın ama servis işletmeciliğiyle, para kazanmakla falan alakalı olamaz. Bu iş düpedüz Doğuş'un kazığı Türk milletine.
 14. Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3)

  Tabi Cem beyin cevabı çok daha teknik olmuş. Bizim memlekette çevre zaten TEMİZ olduğu için aklıma gelmemiş.
 15. Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3)

  Ben Kullandım. Castrol EDGE'de kullandım. Opet Fullmax'te kullandım. (Ford'un istediği şartları sağlayan yağ bu yağ.) (Tabi her markada bu şartları sağlayan yağ bulunabilir.) Bu yağların hiç birisinin bir sıkıntısını görmedim. Çalışma sesinde azalma, titreşimde çoğalma vs gibi şeylerin de farkında değilim. Yeni yağ yeni yağdır. Bilhassa piyasadaki bilindik markaların yağlarından motorunuza hiç bir zarar gelmeyecektir. Ancak Mobil 1 ESP Formula da, Castrol EDGE de Ford'un istediği standartları karşılamıyor. Bu Ford'un istediği yağlamayı sağlayamıyor manasına gelmiyor. Castrol EDGE de, Mobil 1 Esp Formula da motorun yanma sırasında oluşturacağı kül, is, duman gibi şeyleri minimuma düşürmek üzere tasarlanmış yağlar. Ancak Ford'un istediği kriterde şu var. Motorun yanma sırasında oluşturacağı kül, is duman gibi şeylere Ford pek önem vermiyor olacak ki, sağlanmasını istediği kriterde sürtünmeyi minimuma indirebilecek ama kül, is ve duman gibi şeyleri de oluşturabilecek olan yağın kullanılmasını ön görmüş. Kül, is, duman partikül filtresini tıkayabilir mi? Evet, tıkayabilir. Ancak bunun için de ford partikül filtresinin temizlenmesi için bir sitem geliştirmiş. (Bu sistem öyle oooovvv müthiş mühendislik harikası da bir şey değil, Ford böyle bir şey yapmış yavv da diyemiyorum tabi.) Bu sistem, partikül filtresinin temizlenmesine gereksinim duyduğunda bir şekilde filtreye tıkanan ŞEY lerin yakılmasını, temizlenmesini sağlıyor. Vesselam; işin doğrusu Mobil 1'de Ford 1.6 TDCİ motor için uygun yağ Mobil Super 3000 Formula Fe 5W-30. Fakat Mobil 1 ESP Formula 5W-30 kullanırsak ne olur. Motorumuza herhangi bir zarar vermeyiz. Aşınma sürecini kısaltmayız. Sadece bir miktar fazla yakıt tüketebiliriz. Ama bu tüketim artışı da 1 depoda 800 km gideceksek, 799 km ye düşer. Daha fazlası mümkün değil. Ha bir de yağa bir miktar fazla para ödersiniz. Ve motorunuza koyduğunuz yağı da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Kurallarını kabul etmiş olursunuz.