Jump to content

Yeni Koronavirüs Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplar

Sizi ve çevrenizi Koronavirüs riskinden koruyacak 14 Kural (video)

'Yola Focusla'tıkla yazmaya başla

Fotoğraf yarışması için tıklayınız (Mart 2020)

Ümit Vaysaloğlu

Moderatör
 • Content Count

  7,473
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Ümit Vaysaloğlu last won the day on November 27 2019

Ümit Vaysaloğlu had the most liked content!

Community Reputation

5,168 Mükemmel

1 Follower

About Ümit Vaysaloğlu

 • Rank
  RS

Profile Details

 • Location:
  Kastamonu
 • Car:
  Focus 3,tit. X,park,sun
 • Job:
  Memur
 • Gender:
  Bay
 • Age 31

Recent Profile Visitors

6,358 profile views
 1. Focus 3 tdci için sağ rot mili, ön iki amortisör Orjinal ve kaliteli muadil marka fiyat alabilir miyiz?
 2. @Gökhan Dikmen size verilen fiyat muhtemelen bütün enjektörlerin sıfırı ile değiştirilmesi için verilmiş olan bir fiyat. 4800 toplamda yüksek bir fiyat gibi görünse de, dört adet sıfır enjektör için uygun bir fiyat. Ancak buna gerek yok diyebiliriz. İşinin ehli bir çok enjektör tamir eden ustamız vardır. Mühim olan bunların ehil olanlarından birisine denk gelmeniz. Benim de buna benzer bir hata vermişti enjektörler. Hatta dördü birden hata vermişti benim hatırladığım kadarıyla. Ankara'da Ares Dizel Pompa diye bir iş yerine hem etrafımdaki tanıdıklarımın hem de forumdan @Serkan Karakoca nın referansı ile gittim. Geçen yıl ağustos ayında enjektörlerin gövde milleri değişti. Enjektör memeleri falan gayet iyi durumdaymış. Bu işlem karşılığında 1000 TL bir ücret aldılar. O zamandan beri herhangi bir sorun yok. Sıfır gibi değildir muhtemelen ama, bence gayet başarılı sonuç aldım ben. İşlemi yapan ustalarımızın gıyabında kendilerine teşekkür ediyorum. Siz de Ankara'da Ares dizele müracat edebilirsiniz. Yaptığı işleme 1 yıl garanti veriyor. Bu garantinin enjektör bir daha aynı yerden bozulursa işe yaracağını tahmin ediyorum. Benim enjektör gövde milleri değişti. Atıyorum 1 yıl sonra enjektör memeleri bozulursa garantiye girmez herhalde. Mantıklı olan da bu. Tavsiye ederim.
 3. Ben kesinlikle standart focusun golf r dan daha iyi olduğu iddiasında değilim. Amacım focusun zaten iyi olan şasesi ve süspansiyonu sayesinde, daha iyi lastiklerle de (buradaki daha iyi daha performanslı ya da daha geniş taban olarak düşünebiliriz) donatıldığında viraj konusunda golf r kadar ya da buna yakın oranda eğlenceli olabileceğini söylemekti. Yoksa bu gün golf r ın performansı zaten çok ciddi yüksek. O performansa ya da yarısına standart bir focusla ulaşmak imkansıza yakın.
 4. @Serkan Karakoca malum sitede bir tane 2003 Mercedes S 320L var. 75 bin km de. 2018-2019 1.6 TDİ otomatik vites passatların 175-225 arasında piyasasının olduğu ülkemizde o arabaya 175 bin istiyorlar galiba. Bana s320L almak mantıklı geliyor nedense. --0 dakika sonra eklendi-- Şimdi tekrar bir kontrol ediyim dedim de, 195 bin miş.
 5. Bir çok kullanıcının Golf R'ın keyifsizliğinden dem vurduğu genel Golf piyasasında, standart focus'un sürüş keyfi açısından çok büyük eksiklik göstereceğini düşünmüyorum. Marka fanatikliği olarak değerlendirmeyin ama, standart bir focus'a 18-19 jant ve geniş tabanlı ve dar yanaklı lastik taktığınızda Golf R kadar ya da ona yakın yol tutuş sergileyeceğine inanıyorum. Sadece hızlanmada sorun yaşatır, onun için de zaten ne var, Focus RS
 6. Passat forumundan bu yazdıklarımızı okusalar sanıyorum bizimle dalga geçerlerdi kendilerince. Passat kötü araba değil kesinlikle, ancak bizim iyi araba anlayışımız farklı biraz VAG'cılarla. Onlar daha elit, daha minimalist çizgilere sahip, daha gösterişli, cicili bicili arabaları seviyorlar, bizse daha tok ama biraz kaba saba, gösterişli olamasa da yolda kendisini gösteren ve biraz da tempolu sürüşlerden sonra aslanım benim diye direksiyonuna vurabileceğimiz ve bunun karşılığında da su koyvermeyen arabaları seviyoruz galiba. Bir kere Ford süspansiyon işinde VAG'lardan daha iyi. Miş gibi süspansiyonlar yapmıyorlar. Konforluymuş gibi, yumuşakmış gibi değil. ne çok konforlu, ne çok yumuşak, ama iyi yol tutan, dibe çok nadir vuran süspansiyonu var mesela fordun. Buna karşılık VAG'ların çoğunda öncesinde biraz yumuşak, ancak çokca dibe vuran, yumuşakmış gibi süspansiyonları var. Benim gözümde Passat B8 güzel araba. Focus'la da kıyaslamak yanlış. Gerek hacmi, gerek gösterişi, gerek kullanışlılığı Focus 3'ten daha iyi. Ancak işte bizim aradığımız ruh tam olarak Passat'ta yok. Biz biraz daha erkek araba istiyoruz galiba. El enseyi çektiğimiz zaman bize darılmayacak, çıt kırıldım olmayacak araba arıyoruz. O yüzden de Ford'cuyuz. Not: Az daha koy Passat al. Passat Candır.
 7. Focus'un motoru kaç km gider sorusunun cevabını vermek imkansız. Çünkü kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle 50 binde, 150 binde de motor bozulabilir, hatasız kullansak dahi bu km lerde motor bozulabilir, yine hatasız kullanmakla 200 bin km de de motor bozulabilir. 500 bin km ye de ulaşmanız imkansız değil. Ancak ben yukarıda alıntı yaptığım kısma ilişkin bir cevap vereceğim. Yaklaşık 1-1.5 yıl kadar önce kayınpederimin Volvo S40'ının motoru arızalanması sonucu (önceki sahibinde blok çatlatmış kullanıcı hatası muhtemelen) ona yarım blok aldık. Yarım blokta krank, piston vs var işte. Üst kapak ve alt karter arasındaki her şey diyelim kısaca. Buna 6 bin tl civarında para vermiştik. Geçenlerde bir komşumuzun aracının başına da böyle bir durum geldi. O da yarım blok aldı. Ancak sorun oldu, epeğice uğraşsa da, en sonunda komple sandık motor aldı. Sandık motorda alt karterden, üst kapağa kadar her şey var. Enjektörler ve turbo yok sadece. Komple motoru 11 bin tl ye aldı. Ancak yedek parçacı eniştesi. Normal müşteriye de 13-14 arası gibi bir fiyata verecebileceğini söylemişti yanlış hatırlamıyorsam.
 8. Orjinal far dışına çıkmanızı tavsiye etmem. Aracınız titanium donanımlı galiba. Bu yüzden içi karartılmış olan orjinal titanium farı almanız yararınıza olur. Artı olarak, sonradan eklenmiş olan led gündüz farlı modeller var. Onlar uygunsa o da tercih edilebilir.
 9. Kasko'dan ziyade mini onarım karşılar mı diye sormak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Mini onarıma girebilmesi için bir takım şartlar var. Belirli bir çap, uzunluk vs gibi. Sizin uzunluklar bu şartların biraz üzerinde sanki. Ama yine de kasko firmanızla görüşmenizde fayda var.
 10. X marka lastiğimiz var diyelim. Bu lastikle ve orijinal 278 mm fren diskiyle 100-0 atıyorum 40 metre. Fren disklerini büyütüp 300 mm Focus 1.6 EB diski ve kaliperi taktığımızda yine X marka lastikle fren performansımız artıyor mu? @Serkan Karakoca
 11. Direk 4 litrelik bidonu döküyorum. 0,1-0,2 lt gibi küçük rakamlardan bir şey olmaz herhalde.
 12. @Osman Biçer fotoğraf işte, yanıltıyor insanı. Yağ bulaşığına bakınca sanki çekerken o borudaki bulaşığa değmiş, yukarıya çekerken de değdiği taraftan da kendisine yağ bulaştırmış gibi görünüyor. (Çapraz olarak görünen yağ bulaşığından bahsetmeye çalıştım.) Çok büyük bir sorun yok. Kafanıza takmayın. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. Yağınızı seviyesinde ayarladıktan sonra da ara ara kontrol edin. Zira bu fazlalık fazla konulmuş yağdan kaynaklanmıyor olabilir. Tabi bu çok uç bir ihtimal ancak ihtimal işte. Kaygılanmayın, endişeye de kapılmanıza gerek yok. Sadece temkinli olmanız için yazdım. Ara ara yine kontrol ederseniz yağ değişimine kadar yağ miktarında herhangi bir artış varsa sebebinin araştırılması gerekir. Not: Fotoğraflara baktığımda görebildiğim kadarıyla bahsettiğim gibi bir probleme sebep olacak bir görüntü yok. Benimkisi sadece çok dikkat edilmesine gerek olmayan küçük bir uyarı.
 13. @Osman Biçer doğru ölçüm düz bir zeminde en az 15-20 dk kadar bekledikten sonra çubuk çekilip temiz bir bez ile silindikten sonra tekrar yerine tamca oturtulduktan sonra yapılan ölçümdür. Sizin fotoğraflara baktığımda sanki çubuğu direk çekip fotoğrafını çekmişsiniz gibi değerlendiriyorum. Eğer bu şekilde yapmışsanız, çubuğu silip tekrar bakmalısınız. Yok çubuğu silip, tekrar yerine taktıktan sonra bu şekildeyse bir miktar fazla yağınız var. Çok ciddi sorun olacağını düşünmüyorum açıkcası. Ancak kafanıza takılıyorsa, serum hortumu ve büyükçe bir şırınga vasıtasıyla fazla olan yağı çekebilirsiniz.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.