Jump to content

Ümit Vaysaloğlu

Moderatör
 • Toplam İleti

  7.219
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  5

Toplam Beğeni

4.522 Mükemmel

1 Takipçi

Ümit Vaysaloğlu Hakkında

 • Yaş 30
 • Derece
  RS

Profil Detayları

 • Yaş 30
 • Şehir:
  Kastamonu
 • Arabam:
  Focus 3,tit. X,park,sun
 • Meslek:
  Memur
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

5.123 profil görüntüleme
 1. Lastikleri sökmüşlerdi. Çalışan elemanların emeklerine acıdım. Arabadan bir ses geliyordu. Ama her zaman değil. Sert fren kullanımının akabinde sağa dönüşlerde metal metale sürter gibi ilginç bir ses geliyordu. İki üç sefer gittim. Sorunu tespit edemedik. Ustayla beraber test sürüşüne çıktık, yine ses gelmedi. En son dükkanın sahibi olan asıl ustayla test sürüşüne çıktık. Ses geldi. Lastikleri söktüler. Balataların dışarıdan yapılan kontrollerine göre balatalar iyi durumdaydı. Disklerde bir anormallik yok. Disklerin iç yüzünde kalan balata bitmiş nasıl olduysa. O da diskin kenarındaki balatanın değmediği kısma sürtmüş. Ses oradan geliyormuş. Epeği emek harcadılar. Arka disklerin iç tarafında bir sac var ve o sacdan dolayı içerisi görünmüyor. Şimdi de balataları değiştirelim diye gittik. Bir şey olmaz değiştirelim dediler. Erol otomotivden Berk bey de olumsuz bir durum olmayacağına dair bilgi verdi. Bunun üzerine elemanlar da lastikleri sököüşlerdi. Haliyle yok ben değiştirmekten vazgeçtim, takın lastikleri demek istemedim. En az üç kez lastikleri söktüler. İki kez teste çıktık. Balataları değiştirdik. 30 TL ücret aldılar. Yani okadar emek harcayıp, tekrar toplatsam yine para almayacaklardı. O da çocukların, dükkan sahibinin hakkına girer. Umarım kırılma ve yapmaz, bir müddet kullanırız. Bu arada Meyle balata her ne kadar ben böyle bir sorun yaşamış olsamda, bana oldukça kaliteli geldi. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip görünüyor. Belki çabuk bitebilir ancak iyi performans sunacağını düşünüyorum. Keşke önleri de meyle alıp net bir şekilde deneme imkanım olsaydı. Önler motorcraft. Onları da Erol otodan almıştım.
 2. Usta açıp bakalım dedi. Açtık çok küçük bir çapak atması var. Bundan bir sorun olmaz demesi üzerine biraz tereddüt etmeme rağmen tamam dedim. Lastikleri söktüler. Artık hem Er-Ol Otomotiv’e, hem de balataları değiştirecek olan ustaya ayıp olmasın diye bir şey demiyorum. Umarım bir sorun yaşamam.
 3. Normalde ben de pek önemsemiyorum ama, internette gördüğüm bir bmw orjinal yedek parça reklam filmi vardı. O filmde balata yapılan testte kırılıyordu vs. Yine forumdan bir arkadaşımızın başına gelmişti. Orjinal balatası ortadan kırılmış, ve diski tek noktadan yemişti. Daha kötü sonuçlar doğurmadan durum fark edilmiş, akabinde hem balatalar, hem de disk değiştirilmek zorunda kalmıştı. --0 dakika sonra eklendi-- Tereddüt etmemin sebebi budur.
 4. Balatanın kenarında küçük bir çapak atması var. Bunun güvenliğe, kullanıma bir engeli olur mu?
 5. Hocam Castrol’e karşı bir antipatim var. Sevemedim gitti. wss-m2c-913d standardı ile wss-m2c-917c arasında nasıl bir fark var diye sorsam?.. Bir de, m2c-917c standardı, m2c-913d standardına göre daha gelişmiş bir standart değil midir? Doğrudur. Ancak Volvo’da (yetkili servis) 1.6 d2 de 0w30 öneriyor. Mobilin sitesinde ise d2 ye uygun yağ yok. Yani a5, b5 spesifikasyonunu sağlayan 5w30 yağı uygun görmüyor. Castrol’da ise Ford için önerdiği a5, b5 spesifikasyonunu sağlayan castrol magnatec professional 5w30 yağı öneriyor.
 6. Keşke dün taktırmış olsaydınız. Brembo ve meyle arasında çok gidip geldim. Disklerimin de 20-25 bin km sonrasında değişmesi gerekebileceğini düşündüğüm için meyle brembodan %50 daha ucuz olan meyle marka balataları Er-Ol otodan sipariş ettim. Artık Disk’leri değiştirirken disk Balata brembo bakarız.
 7. Bu yağda m2c 913c spesifikasyonuna uygun olduğundan bahsetmiş, benim paylaştığımda ise m2c 917c spesifikasyonuna uygun olduğundan bahsediyor. İşin özü şu Yakup. Bizim arabalarımız partikül filtresine sahip arabalar. Ford’un kullanmamızı önerdiği yağlar ise partikül filtresine sahip olmayan araçlar için önerilen yağlar. Belki bin defa yazılmıştır, dpf li yağın uygun olmadığı, uygun yağın ACEA A5, B5 spesifikasyonunu sağlayan yağlar olduğu, ancak bu arabalarda dpf var. Ve bir çoğumuz da araçlarımızı şehir içi kısa mesafelerde kullanıyoruz. Hal böyle olunca partikül filtresinin tıkanmaması için yapılacak şey partikül filtresine uygun yağ kullanmak. Bir de 120 bin km bakımını serviste yaptırmıştım. Haliyle serviste a5, b5 standardını karşılayan castrol marka yağ koydular. O yağ varken bir kaç sefer ilk çalıştırmada ve soğıkta eksozdan dumanın sabit bir şekilde değil de, sanki seri bir şekilde pof pof geldiğini fark ettim. Ardından hemen bir kaç kez yüksek devirde kullandım ve o soruna rastlamadım bir daha. Sonrasında ise dpf li yağ kullandım ve bu şekilde bir sorunla ne kışın ne yazın karşılaştım. Şu durumda da aklım, mantığım ve kullanım tecrübem bana dpf li yağ kullanmanın daha mantıklı olduğunu söylüyor. Liqui Moly’de de bahsettiğim Ford wss m2c 917c spesifikasyonunu karşılayan dpf ye uygun bir yağ bulunca dikkatimi çekti. Mobil 1 esp kullanıcısıyım. Aralarında pek bir fiyat farkı da yok. Ancak liqui moly’nin karşıladığı spesifikasyon sebebiyle o yağı almayı düşünüyorum şu an için. Sonuç; liqui moly top tec 4600 5w30 yağ 2012 model Ford Focus’umun 1.6 tdci 115 HP lik psa grubunun üretmiş olduğu motoruna uygun değil. Ancak yine psa grubunun üretmiş olduğu psa gurubu araçlara ve yine psa grubunun üretmiş olduğu 1.6 litre hacimli dizel motorları kullanan Volvo marka araçlara uygun. İşte burada devreler yanıyor ve ford müşterileri fevkaladenin fevkinde ikilemde kalıyorlar.
 8. https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-top-tec-4600-dexos2-5w30-motor-yagi-4lt-3763-p-HBV00000D50LH?magaza=FZRulman&utm_source=pc&utm_medium=cimri&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=2947&wt_pc=cimri.c.2947.pc Bu ürün normalde Ford'un spesifikasyonları olan ACEA A5, B5 standartlarını karşılamıyor. Ancak üzerinde Ford WSS-M2C 917-A şeklinde bir spesifikasyondan bahsediyor. Açıkcası şu an hepsiburada'daki fiyatı da oldukça uygun. --1 dakika sonra eklendi-- Bu ürün hakkında bir değerlendirme yapabilir miyiz?
 9. Hocam yine her zamanki gibi her konuya tecrübeniz, fikirleriniz ve bilgilerinizle aydınlık katıyorsunuz. Bunun için hem şahsım hem de forum adına, hatta otomobilleri seven, otomobil sürmeyi seven herkes adına teşekkür ederim. Fren disklerimin de belki bir müddet sonra değişmesi gerekebileceğini düşünüyorum. Eğer böyle bir değişime 20-25 bin km sonra ihtiyaç duyarsam, 20 bin-25 bin km yapmış ve iyi para verdiğim iyi durumdaki balatalarımı atmak istemem. Bu yüzden fiyat/performans ürünü almak istiyorum. Brembo'nun almayı düşündüğüm "normal" serisinin özelliğinden çok sanıyorum adı var, taktığımda ne kadar etki edecek onu da muhtemelen çok ciddi fark edemeyeceğim ama, çok da "amaaan, oluversin işte bu seferlik" demeye de gönlüm el vermiyor. Sonuçta hem güvenliğe önem veriyor, hem de arabamı seviyorum.
 10. Arka fren balatalarıyla ilgili bir sorun yaşadım. Sorunumuz şöyle; arka fren balatası daha epeğice kullanılabilecek durumdaydı. Fakat arka sağ tekerlekteki fren kaliperinin iç taraftaki çalışmamış. Balatanın iç tarafta kalan basılı kaldığı için haliyle onu sürekli yemiş. Dıştan bakıyoruz balata yeni deniliyor, sorun balatadan değil deniliyor çıkıyorum ustanın dükkanından derken, dün akşam artık bu işi çözelim ustam, bunda bir sıkıntı var dedim. Ustayla bir test sürüşüne çıktık ve sorunu bir şekilde bulduk. Lastik değiştirme döneminin içerisinde olduğumuz şu günlerde balatalarınızı sadece dışarıdan değil içeriden de bir kontrol ettirmenizde fayda var. Şimdi size bir sorum var. Arka fren balatası için Er-Ol Otomotiv Motocraft için 180 TL, bosch için 100, meyle (bu markadan tam emin değilim) için 100 TL, kale için 70 TL fiyat verdi. Bunlardan hangisi tercih edilebilir ya da bunların dışında daha kaliteli ya da daha mantıklı balata önerisi olan var mı? --52 dakika sonra eklendi-- https://www.otosupermarket.com/Ford-Focus-3-Fren-Balatasi-Arka-BREMBO,PR-83825.html Ayrıca böyle de bir ürüne rastladım. Satıcıyı aradım. Brembo bildiğimiz brembo mu dedim. Tabi, ancak performans serisi değil dedi. Başka ürünler var mı diye sorduğumda bana Ate'yi önerdi ama Ate 190 TL civarıydı, Bosch ve brembo arasında ise bremboyu tavsiye etti. Önerinizi halen bekliyorum.
 11. Kendi sigorta şirketiniz bu duruma ne diyor. Onlar bu zarardan kurtulmak için her türlü işi yaparlar. Sonuçta arkadan çarpan belli. Çarpılan belli. Ayrıca Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazınızı yapıyorsunuz ve hakimlik itirazınızı evrak üzerinden değerlendiriyor. Yani sürekli duruşma vs bir durum söz konusu değil. Bence itiraz etmeye değer.
 12. Tramer'in bir sitesi var. Benzer bir durum benim de başıma geldi. Zincirleme bir kazaya karıştım ancak en arkadaki araç benim aracım. Öndeki dört aracın hasarının tamamı bana yüklendi. İtirazlar vs derken güvenlik kamera kayıtları falan bulduk ve sonuç olarak benim önümdeki aracın arka tamponunda oluşan hasardan sorumlu tutuldum. SBM'nin sitesine bir göz atın derim. Ayrıca savcılığın takipsizlik kararına karşı Sulh Ceza Hakimliği'ne itiraz edebilirsiniz ki edin derim. Mümkünse bir avukatla anlaşmanız zaman ve kafa yorgunluğu açısından sizin yararınıza olacaktır.
 13. Falken Ziex ZE914 Ecorun ile Dunlop FM800'ün deseni de, etiket değerleri de aynı. Aralarında bir kalite farkı olup olmadığı hususunda fikrim yok tabi. Ben geçen yıl aldım Falken Ziex ZE914 Ecorun. 16 bin km kadar kullandım. Hem de lastik ucuz lastik diye, hadi bakalım burada ne yapacak acaba diye neredeyse sürekli lastiği denedim. Belki çok mükemmel bir lastik demek yanlış olur ancak, normal bir kullanıcının ihtiyaçlarını fazlasıyla görür. Benim yaşadığım olumsuz olarak değerlendirebileceğim husus, çok sıcak havalarda lastik hamurunun yumuşak olması sebebine bağladığım bir durum olan lastiğin virajda ya da frende şehir içindeki pürüzsüz asfaltta gezinmesi. Bunun haricinde dişli asfaltta oldukça iyi bir yol tutuşu var. Sürekli geçtiğim bir viraj var. Normalde buradan dönen hemen herkes 50-60 km civarına düşer ve öyle döner. Ben Focus 3 ile Falken lastiklerle bu virajı 110-115 km civarında oldukça gayet rahat dönüyorum, hatta bazen virajın içerisinde direksiyonun açısıyla da oynuyorum ancak esp devreye girmiyor. Burada michelin vs bilindik markalar olsa belki 125-130 la da rahat dönülebilir ama, benim limitim 110-115 gibi düşünüyorum. Bu şekildeki 16 bin km kullanımım sonucunda ön lastiklerin arka lastiklere nazaran neredeyse yarı yarıya daha fazla aşınmış olduğunu da belirtmeliyim. Ayrıca etiket değerine göre yakıt tüketimi c, ıslak performansı a, gürültü seviyesi de 205/55R16 için 68dB. Yaktı tüketimi konusunda pek bir şey söyleyemem. Ses konusunda oldukça iyi diyebilirim. Ancak ıslaktaki performansı her seferinde şaşırtmıştır beni. Hatta ıslakta, kuruda tuttuğundan daha iyi tutuyor gibi geliyor bana.
 14. Ben de sıklıkla bu şekilde düşünüyorum. Ancak ara ara 150 bin km dir bana çok şükür hiç bir sıkıntı çıkartmayan aracıma sanki daha iyi bakmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Bir nevi vefa göstermek istiyorum sanki. Bu fiyatlarla ben de kullanmam zaten. Aynı spesifikasyon değerlerini barındıran ve benim güvenerek kullandığım Mobil (4 litre) ile Liqui Moly (5 Litre) arasında 100 TL fark var.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.