Jump to content

Ümit Vaysaloğlu

Moderatör
 • Content Count

  7,368
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

Ümit Vaysaloğlu last won the day on November 27

Ümit Vaysaloğlu had the most liked content!

Community Reputation

4,867 Mükemmel

1 Follower

About Ümit Vaysaloğlu

 • Age 31
 • Rank
  RS

Profile Details

 • Age 31
 • Location:
  Kastamonu
 • Car:
  Focus 3,tit. X,park,sun
 • Job:
  Memur
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

5,789 profile views
 1. Bir kötü haber de ben vereyim, muhtemelen kesemeyeceksiniz. Yenisini almanız gerekebilir. Benim aracımda bu parça doğru veriyi okuyamıyordu, sıfırı için işçilik dahil 1900 TL fiyat çıkartmışlardı yaklaşık bir buçuk yıl önce falan. Ben Ankara yıldız sanayide çıkma aldım, ne ses var, ne de hatalı ölçüm. Parçayı 100 TL gibi bir fiyata almıştım. Ankara'ya yolunuz düşerse bir araştırın derim.
 2. Ben de aracımın bütün bakımlarını kendim yapıyorum. Kastamonu'da bir deyim vardır, (gerçi bu hemen hemen her yerde vardır da) usta mezarına fatiha okumam diye. Ne yazık ki ben ve çevrem bu deyimin hakkını veren ustalarsa karşılaştığımızdan bakım gibi işlemleri kendim yapıyorum. Bunun için uygun bir yer var. Aracı kanala çekip yağ bakımını yapıyorum. Ayrıca yaklaşık 3 hafta kadar önce motor takozunu kendim evin önünde değiştirdim. YouTube'da nasıl yapacağınıza dair gayet anlaşılır videolar mevcut. Gerekli alet edevata sahipseniz hiç çekinmeyin. Ancak mazot filtresi değişimi biraz zahmetli. Kaliteli tors uçlu tornavida lazım.
 3. Focus 3 Titanium X paketlerde statik köşe aydınlatması var. Benim bu ampül patlamış. Ancak ampülün ne şekilde söküleceğini bulamadım. Kastamonu'da bu şekilde iki işim oldu. İkisinde de plastik klipsleri kırmadan parçayı sokemediler. O yüzden kendim kitabına uygun sökmek istiyorum. Yardım edebilecek olan varsa yardımlarınızı bekliyorum. --11 dakika sonra eklendi-- Sökmeyi başardım. Altta çevirmeli bir kapak daha var. O kapağı söktüm. Oradan tornavida ile destekleyince ampülü tutan aparat çıktı. Ampülü de soktum. Patlayan ampül Osram German H1 12 V 55W imiş. Şimdi aynısından alıp yerine takmak için uğraşacağım. Buradan sizinle paylaşırım. --13 dakika sonra eklendi--
 4. Turbo düzgün yağlandıktan sonra, hava filtresi kaliteli kullanılıp pallere toz almadıktan sonra hiç bir sorun olmaz ki. Zaten sürekli çalışan motor neredeyse hiç aşınmaz. Çünkü yağlama sürekli şekilde devam ediyor. Aşınma ilk çalıştırmada, yağ pompasının yağı motorun iç aksamlarına ulaştırıncaya kadar maximum derecede oluyor. (ki bu durumda bile gelişen motor teknolojisi ve yağ teknolojisi sayesinde aşınma çok çok çok hani ifade edilemeyecek bir şekilde az oluyor) İlk çalıştırmada aşınma yağın motorun tüm aksamına ulaşması süresini bizim gibi 5-10 km de bir değil de 300-500 km de bir yaşayan bir motor haliyle 900 bin kmlere ulaşabilir.
 5. Mutlaka hissetmişimdir de, genelde tak diye kapatıyorum işte. Şimdi şöyle bir düşündüm de, o piston muhtemelen bagaj kapağının tak diye vurmasını engelliyor olabilir. Ayrıca bagaj kapağının yaylanmasını engelleyip sabit durması için düşünülmüş olabilir.
 6. O hidrolik pompa ne işe yarıyor peki. O yaylar doğanda şahinde falan da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bence yay pistona yardım ediyor.
 7. Camların kırılmaması gerekirken kırılmış olmasını pazarlama tekniği olarak değerlendiren de var. Çünkü bu sayede herkes kimisi şaşkınlıkla kimisi de alaycı bir tavırla Tesla CyberTruck'ı konuştu. Elon Musk asla salak bir adam değil. Dilerim sonu bizim Jet fadıl gibi olmaz. Bu 100 USD'ye sipariş verme işi pek mantıklı görünmüyor.
 8. Olmaz. Yakın zamana kadar bir makine yardımıyla yağın tamamı o çubuğun olduğu yerden çekiliyordu. Şırıngadan itibaren içeriye girecek olan serum hortumunun boyunu ölçüp yağı çekebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz seviyede yağ bırakabilirsiniz.
 9. Ozan, bu konuyla alakalı sana ve forum ahalisine bir sorum var. Ben de yağ değişimi sırasında alt karter muhafazasını vs sökünceye kadar motoru çalışır vaziyette bırakıyorum. Yağ sıcaklığı artsın ve kolay boşalsın diye. Ancak aklıma şöyle de bir soru geliyor. Kullandığımız yağ 5w-30. Yani soğukken akışkanlığa direnci 5, sıcakken 30. Bu durumda soğuk yağın motordan daha kolay akması gerekmez mi?
 10. Bu olay Kastamonu'da yaşanmış. Esasında ayı köprüden aşağıdaki balıklara bakıyor galiba. Yani tam atlamak üzere. O sırada araba gelince korkup geri iniyor ve kaçmaya başlıyor. Bu poz vermiş gibi görüntü video durdurulması sonucu çıkmış. Belki de hayatlarına çok müdahale ediyoruzdur. Kastamonu'da ise bu iş köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı diyelim olarak yorumlandı.
 11. Bazı haberlerde Skoda'nın bu kadar kalitesinin artmasından VW'nin rahatsız olduğu, bu yüzden Skoda'daki kalite algısını düşürmeyi hedefledikleri şeklinde yazılar vardı. Bu aşamada gördük ki, VAG grubu skodanın kalitesini düşürmek bir tarafa, Octavia'yı hiç olmadığı kadar yakışıklı, hiç olmadığı kadar yenilikçi bir hale getirmiş. Eskiden Skoda Octavia mantık işiydi, geniş iç hacim, geniş bagaj herkes için mantıklıydı. Ancak yakışıklı bir otomobil değildi. Şimdi Octavia hem geniş hem de yakışıklı olmuş. Fiyat konusunda uygun olursa çok satacağına hiç şüphe yok.
 12. Aracınız için uygun olan yağ 5W-30 viskozitesine sahip yağdır. 5W-40 yağ kullandığınızda daha az yağ yakacaktır aracınız. Ancak az yakmasının sebebi 5W-40 yağın çalışma sıcaklığındaki akışkanlığının 5W-30 yağa göre daha az olması.
 13. Daha önce de sormuştum. Cevap vermiştiniz ancak belki fiyatları değişmiş olabilir diye tekrar sorayım. Ford Focus 3 sağ sis farı orjinal parça fiyatı ve sağ taraftaki motor takozu diye tabir edilen içinde yağ olan parçanın fiyatını öğrenebilir miyim? Ayrıca Hava Filtresi ve Yağ Filtresi için de tekrar fiyat alabilirsem sevinirim.
 14. Benim makine bozuldu. Buradaki servisi de müşteriye köpek kadar değer vermediği için servise bırakmadım. Evde duruyor. Elektrikli ev aletleri tamiri vs yapan bir arkadaş var. Onu aradım. Sorunu anlattım. Muhtemelen düğmesi bozulmuştur. Getir hallederiz dedi. Fırsat bulup da bırakamadım henüz. --9 dakika sonra eklendi-- Bu arada ben makineyi 2012 yılında almıştım. Yıkamacının birisi arabanın çamurluk içini yıkarken elindeki demir parçayı çamurluğa tak tuk vurunca, yıkamacıya kızıp almıştım. İlk arızası. 2012 yılından beri hiç bir özen gösterilmeden ve amatör bir makine için yoğun sayılabilecek bir kullanımda ilk arızası olması bence makul karşılanmalı diye düşünüyorum.
 15. Ben Kaskodan iki kez cam değiştirdim. Hiç birisi yansımadı. Yansımadı derken 5664'e mesaj attığımızda çıkmıyor diye biliyorum. Hatta e devlet ya da sbm den (hangi siteden olduğuna emin değilim) tramer sorguladığımda da cam değişimleri görünmüyor ancak çift taraflı kazaların tutanakları görünüyor.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.