Jump to content

Serdal Balan

Member
 • Content Count

  20
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

17 Poor

About Serdal Balan

 • Age 39
 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Age 39
 • Location:
  Ankara
 • Car:
  '11 Volvo S40 D2 -84 kw/115 hp
 • Job:
  Mühendis
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Bayramınızı kutlarım. Umarım daha güzel 19 Mayıs'lar görürüz.
 2. Civic iyi duruyor. Şampiyonum Şaka maka arkadaşımın fabrika çıkışlı tüplü Civic'ine bindim 5-6 kez. Gerçekten çok sessiz, çok konforlu bir araç. Bayıldım.
 3. Maalesef bu konu sadece Otosan'la ilgili değil. Ülkede hukuk yok, olan hukuk da vatandaşı korumuyor (kimleri koruduğunu herkes biliyor) Geçen gün arkadaşım zamanında Borusandan sıfır aldığı aracını satışa çıkardı, ortak bir arkadaşımız geldi baktırdı almak için, çamurlukta boya çıktı. Allahtan benim için önemli bir şey değil diyerek aldı aracı da ikisi de uğraşmak zorunda kalmadı. Diyeceğim o ki hukukun ve ahlakın olmadığı yerde para babaları istedikleri gibi at koştururlar.
 4. Bence en ucuzdan başlayın, MAF gibi sensörleri temizleyerek ve hava filtresini değiştirerek. MAF temizliği basit bir işlemdir, izopropil alkol ile iyice temizleyip (el değmeden), tamamen kurutup yerine takın. Yanlış yönlendirmek istemem ama bana otomobilin hava almasıyla ilgili bir sorun gibi geldi, ya da MAF'ın kirden dolayı yanlış bilgi göndermesi. Bu arada boğaz kelebeğinin gerçekten temizlenmiş olduğunu yine kontrol edin ve hortumlarda hava kaçırma var mı diye de kontrol edin. Bir de naçizene fikrim, ustalara para kaptırmadan önce İnternetten bulabildiğiniz tüm kaynaklara, videolarai yabancı dilde yazılmış konulaea bakın.
 5. Evet o zaman Civic iyi araba olacak bence Çünkü benim için bir arabanın ne kadar iyi gittiğinin zerre kadar önemi yok, iyi duruyorsa o araba iyi arabadır. Bir arabayı istediğiniz gibi kurcalayıp kurcalayıp iyi gittirebilirsiniz, yükle babam yükle, sonu yok. Ama durma konusu çok daha büyük bir mühendislik ve teknik bilgi gerektirir, istediğiniz gibi kurcalayamazsınız, yapabilecekleriniz sınırlıdır, hatta bunları yaptıktan sonra tüm mühendisliği de bozabilirsiniz. Not: Frene abandıktan sonra durmayan bir arabayla uçurumun dibini havadayken gördüğünüzde aklınızdan şu geçiyor: "yaşarsam durabilen bir araba alacağım" Sonra zaten gittim Volvo aldım. İyi duruyor :))))
 6. Bir şey değişmiyor, 1 dakika da beklesem, yola çıkıp motor ısındaktan sonra da baksam devir ibresi ilk fotoğraftaki bölgede duruyor rölantide.
 7. 19 Mayıs önümüzde, bağımsızlık yolunda atılmış en büyük gün. Sadece bizim için değil, tüm ortadoğu halkının ve sömürülen halkların bağımsızlığı için atılmış bir adım. 19 Mayıs günü Ankaraya bekleriz Anıtkabre. Büyük öndere teşekkür etmek için. Saygılar.
 8. Herkese esenlikler, Aracımın rölanti devri bana biraz yüksek gibi geliyor. Bu fotoğrafı sabah çektim, motor ısınsa da hep aynı yerde duruyor rölanti devri. (Kışın soğuklarda 1000 rpm gibi çalışıyor sonra yine fotoğraftaki değere düşüyor) Bu da daha önce Yakup Çağatay tarafından atılmış titreşim videosundan bir görsel, bu araçta benimkinden 100-125 rpm kadar daha düşük bir rölanti devri var: Youtube'da videoları izlerken farkettim ki 115 beygirlik dizel ford moturuna sahip tüm araçların rölanti devri benimkinden düşük. Bu devir sizce bir sorun mu? Ayarlanabilir birşey mi (Gaz kelebeği olmayınca enjektörlerden mi ayar yapılıyor acaba)? Sadece yetkili servis mi yapabiliyor? Not: Devirde en ufak bir dalgalanma yok, çakılıp kalıyor o değere. Yukarıda da yazdığım gibi kışın 1000rpm civarı başlıyor yine ilk görseldeki değere geliyor ısınınca ve orada kalıyor. Çok soru sordum Saygılar
 9. İyi araba giden araba değil duran arabadır.
 10. Benim araçta da oluyor (Volvo S40 D2), ama benim ki cızırdama şeklinde değil de daha çok kulak çınlaması gibi, aracı stop ettikten sonra da (uzun bir süre) bir süre duyuyorum, sonra kesiliyor.
 11. Merhaba, Kendi sorunumu ben de dün çözdüm, sağ (hidrolik) takoz ve alt şanzıman takozu orijinal ford malı kullanılarak değiştirildi. Titreme sorunu çözüldü. Bir şey daha dikkatimi çekti, aracımda en yüksek torku ürettiği devirlerde dip gaz yaptığımda aks sesi geliyordu (hafiften tıkırdama şeklinde) bu ses de gitti. Sağ motor takozu değil ama alt şanzıman takozunu değiştirdiğimizde aracın motoru önceki konumuna göre 1-2 santim yükseldi. Sanırım motor takozu yıprandığı için motor hafiften aşağı doğru inmişti, bu da aksa baskı yapıyordu, bu sebepten ses geliyordu. Benim titreme sorunum büyük ihtimal alt şanzıman takozuyla ilgiliydi, çünkü eski olan bayağı bir yıpranmıştı, fakat aynı yıpranma hidrolik takozda yoktu, hatta ustayla beraber inceledik hiçbir deformasyon yoktu, yeni olanla aynı yumuşaklıktaydı, ayrıca kauçuğu kestiğimizde içinden hidrolik yağ da çıktı. Yine de değiştirdiğime pişman değilim. Aracımın sadece rölantideki titremesi değil, gidişi de çok değişti, resmen yağ gibi akıyor Umarım kısa süre sonra yine bozulmazlar. Aynı soruyu ben de Ankara için sorayım, enjektör bakımı için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır? Tekrar takozları bozdurtmadan bir bakımlattıralım? Aynı şekilde 90 bin km'deki dizel ara için karbon cleaning hakkında ne düşünüyorsunuz? Düzensiz çalışmada faydası olur mu?
 12. Merhaba. Mazotu incelten buji ne demek? Ayrıca enjektörü çıkarmadan nasıl temizletmişler? Biraz daha ayrıntılı bilgi verir misiniz? Saygılar
 13. Araştırdığm kadarıyla 1.5 TDCI motorlarda bu sorun yok, varsa da internet ortamına pek bir bilgi düşmemiş. Bana asıl enteresan gelen de şu nasıl olur da revizyonlu motor takozu çıkarmazlar, sadece Ford değil, yan sanayi üretim yapan firmalar da bu sorunun farkında ama kimse revizyonlu bir parça üretelim de çok daha uzun sürelerce böyle bir yıpranma olmasın dememiş. Yalnızca şanzıman takozu için ABD'de bir firmanın revizyonlu ve uzun ömürlü bir takoz ürettiğini gördüm. Ama şimdi uğraşsam bulamam büyük ihtimal, bu sorun için milyonlarca sayfa gezdiğim için artık kafam almıyor :))
 14. Büyük cesaret, sırf böyle bir sebepten aracını satan adam tanıyorum :))
 15. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Ben de diyordum bu araçların neden motor takozu çabucak yıpranıyor. İllaki bir sebebi var. En mantıklı sebepte sizin dediğiniz gibi enjektörler. --2 dakika sonra eklendi-- Benim araçta garip bir ses yok, uğultu da yok, ya da debriyaja bastığımda gelen tıkırtı lukurtu yok. Sanırım oynar göbekli volantların problemli olup olmadığını anlamak için bu tıkırtı var mı diye bakıyorlar. Titreşim problemi nasıl oluyor sorunlu volanda? Daha çok zırıltı şekilinde mi?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.