Jump to content

Serdal Balan

Member
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

20 Poor

About Serdal Balan

 • Age 39
 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Age 39
 • Location:
  Ankara
 • Car:
  '11 Volvo S40 D2 -84 kw/115 hp
 • Job:
  Mühendis
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama zaten cevap gelmemişti. Uzun süre kendimce denemeler yaptım, vardığım sonuç şu: Aracımdaki rölanti devri rakım olarak düşük yerlere geldiğimde düşüyor, araç oldukça sessiz çalışıyor. Mesela 1 hafta boyunca İstanbul'da gezdim, Rölanti devri 800'lü civarlarda çalışıyordu, rölantideki anlık yakıt tüketimi 0,5-0,6 litre civarında seyrediyordu. Aynı şekilde Karabük, Kaş gibi yerlerde de rölanti devri düşük ve motor rölantide hiç duyulmayacak kadar sessiz çalışıyordu. Fakat rakım olarak yüksek yerlere gelince (mesela Bolu'nun yüksek yerleri, Ankara) rölanti devri 920-950 civarlarında oluyor. Rölanti anlık tüketim değeri 1,2-1.5 civarında seyrediyor. Fakat aynı araç, aynı motora sahip arkadaşımda rölanti devri Ankarada hep 800'lerde. Anlık yakıt tüketimi de 0,5 civarında. Acaba benim MAP sensöründe mi bir kirlilik var diye düşünüyorum, Rölanti anlık tüketimimden bir sorun olduğu belli. Tecrübesi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Not: Gözlemlerim her daim klima kapalıyken ve motor sıcakken yapıldı. Ayrıca rölantide bir devir dalgalanması sorunu yok, motordan tıkırtı, lıkırtı gibi herhangi bir sorunlu ses gelmiyor.
 2. Fiesta'mda aynı sorun olmuştu, ama benimkisi kendisine usta(!) diyen bir şerefsizin yüzünden olmuştu. O konulara çok girmeyeyim hem uzun hem küfür edesim geliyor. Klepe motorundaki elektrik soketi gevşek bir şekilde duruyordu, sıkıştırdım çalışmaya başladı. Focus'ta nasıl bilmiyorum ama fiestada torpido çekmecesini çıkarınca görülüyor klepe motoru. En azından elinize bir multimetre alıp soketi ölçebilirsiniz. Böylece elektrik hattında mı yoksa direk motorda mı sorun anlaşılmış olur. Klepe motorunda diş kırığı olduğunu düşünmüyorum çünkü sessizlik anında iç sirkülasyon düğmesine basınca bariz bir şekilde motordan ses geliyor, kırık olsa en azından bir tık tık sesi gelirdi.
 3. Bazen şiddetli bazen az şiddetli bazen de hiç titreşim yoktu. Aracın eğim yönüne göre değişiyordu benim rölantideki titreme.
 4. Bence geç kalmayın. Önceki mesajımda da yazmıştım, bence bu araçlarda takozlar bozuldukça motor aşağı iniyor, bu da akslara baskı yapıyor. Aks körüğünün patlaması an meselesi haline geliyor (patlayınca da yağsız kalıyor ve boşluk oluşuyor). Oldukça da pahalı parçalar bu akslar. Ben yaşadığım durumdan eminim, motor takozlarını değiştirmeden önce kesinlikle akslarımdan ses geliyordu araç yüke bindiğinde, bu ses de gitti. Bir an önce motor kulaklarını yenilemekte fayda var.
 5. Şahsi fikrim (canlısını görünce geri vites yapabilirim) arkası güzel ama önden oldukça çirkin olmuş. Ön tarafın tasarımını stajyere yaptırmışlar gibi.
 6. Yazmamış ama araç benzini galiba. Bence acilen ustaya gösterilmesi lazım aracın. Yağsız susuz falan kalır, başa bela olur.
 7. Bayramınızı kutlarım. Umarım daha güzel 19 Mayıs'lar görürüz.
 8. Civic iyi duruyor. Şampiyonum ?? Şaka maka arkadaşımın fabrika çıkışlı tüplü Civic'ine bindim 5-6 kez. Gerçekten çok sessiz, çok konforlu bir araç. Bayıldım.
 9. Maalesef bu konu sadece Otosan'la ilgili değil. Ülkede hukuk yok, olan hukuk da vatandaşı korumuyor (kimleri koruduğunu herkes biliyor) Geçen gün arkadaşım zamanında Borusandan sıfır aldığı aracını satışa çıkardı, ortak bir arkadaşımız geldi baktırdı almak için, çamurlukta boya çıktı. Allahtan benim için önemli bir şey değil diyerek aldı aracı da ikisi de uğraşmak zorunda kalmadı. Diyeceğim o ki hukukun ve ahlakın olmadığı yerde para babaları istedikleri gibi at koştururlar.
 10. Bence en ucuzdan başlayın, MAF gibi sensörleri temizleyerek ve hava filtresini değiştirerek. MAF temizliği basit bir işlemdir, izopropil alkol ile iyice temizleyip (el değmeden), tamamen kurutup yerine takın. Yanlış yönlendirmek istemem ama bana otomobilin hava almasıyla ilgili bir sorun gibi geldi, ya da MAF'ın kirden dolayı yanlış bilgi göndermesi. Bu arada boğaz kelebeğinin gerçekten temizlenmiş olduğunu yine kontrol edin ve hortumlarda hava kaçırma var mı diye de kontrol edin. Bir de naçizene fikrim, ustalara para kaptırmadan önce İnternetten bulabildiğiniz tüm kaynaklara, videolarai yabancı dilde yazılmış konulaea bakın.
 11. Evet o zaman Civic iyi araba olacak bence ? Çünkü benim için bir arabanın ne kadar iyi gittiğinin zerre kadar önemi yok, iyi duruyorsa o araba iyi arabadır. Bir arabayı istediğiniz gibi kurcalayıp kurcalayıp iyi gittirebilirsiniz, yükle babam yükle, sonu yok. Ama durma konusu çok daha büyük bir mühendislik ve teknik bilgi gerektirir, istediğiniz gibi kurcalayamazsınız, yapabilecekleriniz sınırlıdır, hatta bunları yaptıktan sonra tüm mühendisliği de bozabilirsiniz. Not: Frene abandıktan sonra durmayan bir arabayla uçurumun dibini havadayken gördüğünüzde aklınızdan şu geçiyor: "yaşarsam durabilen bir araba alacağım" Sonra zaten gittim Volvo aldım. İyi duruyor :))))
 12. Bir şey değişmiyor, 1 dakika da beklesem, yola çıkıp motor ısındaktan sonra da baksam devir ibresi ilk fotoğraftaki bölgede duruyor rölantide.
 13. 19 Mayıs önümüzde, bağımsızlık yolunda atılmış en büyük gün. Sadece bizim için değil, tüm ortadoğu halkının ve sömürülen halkların bağımsızlığı için atılmış bir adım. 19 Mayıs günü Ankaraya bekleriz Anıtkabre. Büyük öndere teşekkür etmek için. Saygılar.
 14. Herkese esenlikler, Aracımın rölanti devri bana biraz yüksek gibi geliyor. Bu fotoğrafı sabah çektim, motor ısınsa da hep aynı yerde duruyor rölanti devri. (Kışın soğuklarda 1000 rpm gibi çalışıyor sonra yine fotoğraftaki değere düşüyor) Bu da daha önce Yakup Çağatay tarafından atılmış titreşim videosundan bir görsel, bu araçta benimkinden 100-125 rpm kadar daha düşük bir rölanti devri var: Youtube'da videoları izlerken farkettim ki 115 beygirlik dizel ford moturuna sahip tüm araçların rölanti devri benimkinden düşük. Bu devir sizce bir sorun mu? Ayarlanabilir birşey mi (Gaz kelebeği olmayınca enjektörlerden mi ayar yapılıyor acaba)? Sadece yetkili servis mi yapabiliyor? Not: Devirde en ufak bir dalgalanma yok, çakılıp kalıyor o değere. Yukarıda da yazdığım gibi kışın 1000rpm civarı başlıyor yine ilk görseldeki değere geliyor ısınınca ve orada kalıyor. Çok soru sordum ? Saygılar
 15. İyi araba giden araba değil duran arabadır.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.