Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Sign in to follow this  
Serhat Öncü

Focus Mk2 1.6l Rölantide Titreme Yapıyor

Question

Kocaelide yaşıyorum.2011 model benzinli-Lpgli Focus 2.5 sahibiyim.Aracım hem benzinde hem lpgde rolantide 5sn aralıklarla ufak titremeler yapıyor.Bu titremeler fren bedalına bastığımda hissediliyor.Sabahları ilk çalıştırdığımda arac 1000 devirde seyrettiğinden sabahları hiçbirşey anlaşılmıyor yaklasık 10dk sonra rolanti normal seyrinde döndüğünde sissedilir hale geliyor.Bunun yanı sıra devir saati 2000 - 3000 arasında titreme yapıyor,3000 deviri geçince titreme keslilyor.İlk gittiğim yer ateşleme sistemine baktı buji aralıklarını kısalttı boğaz kelebeğine sprey sıktı arabanda sorun yok dedi gönderdi.Sorun devam ettiği için başka ustaya götürdüm.Supap yakmaya baslamıs iyice teklemeye stop etmeye kadar bu sekilde bin bosa masraf yapma dedi.Tatmin olmadım baska bir yere götürdüm motor takozun dediler değişince düzelecek dediler 450 lira verip orjinali ile değiştik değişen hiçbişey olmadı.En son servisin sahibi geldi trigeri takarken işcilikte hata yapıldığı tam sorun yasanan devirlerde trigerden kaynaklanan titreme olduğunu söyledi.Aracı yarın bıracağım söküp bakacaklar.Benim yeni cocuğum oldu bu yüzden ekonomik olarak cok sıkısık bir dönemdeyim ve artık nokta atısı bu sorunu bilmem gerekirse yaptırmam gerekiyor.Lütfen bana yardımcı olun.Bu sekilde bineyim diyorum daha büyük sorun açar diye korkuyorum Allah korusun ailem arabada iken güvende olmalarını istiyorum.Ya da boş yere takıntı mı yapıyorum?

1 answer to this question

Recommended Posts

• 0

Bence en ucuzdan başlayın, MAF gibi sensörleri temizleyerek ve hava filtresini değiştirerek. MAF temizliği basit bir işlemdir, izopropil alkol ile iyice temizleyip (el değmeden), tamamen kurutup yerine takın. Yanlış yönlendirmek istemem ama bana otomobilin hava almasıyla ilgili bir sorun gibi geldi, ya da MAF'ın kirden dolayı yanlış bilgi göndermesi. 

Bu arada boğaz kelebeğinin gerçekten temizlenmiş olduğunu yine kontrol edin ve hortumlarda hava kaçırma var mı diye de kontrol edin. 

Bir de naçizene fikrim, ustalara para kaptırmadan önce İnternetten bulabildiğiniz tüm kaynaklara, videolarai yabancı dilde yazılmış konulaea bakın.