Jump to content
  • Welcome!

    Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

  • 0
Serdal Balan

1.6 Tdci (volvo D2 115hp) ideal Rölanti Devri

Question

Herkese esenlikler,

 

Aracımın rölanti devri bana biraz yüksek gibi geliyor. Bu fotoğrafı sabah çektim, motor ısınsa da hep aynı yerde duruyor rölanti devri. (Kışın soğuklarda 1000 rpm gibi çalışıyor sonra yine fotoğraftaki değere düşüyor)

D2_1.thumb.jpeg.995d0e48cc455c74076f051e537d2da7.jpeg

 

 

Bu da daha önce Yakup Çağatay tarafından atılmış titreşim videosundan bir görsel, bu araçta benimkinden 100-125 rpm kadar daha düşük bir rölanti devri var:

D2_2.jpg.4c0a181c467f94795d340cbcd5a2dc0d.jpg

 

 

Youtube'da videoları izlerken farkettim ki 115 beygirlik dizel ford moturuna sahip tüm araçların rölanti devri benimkinden düşük. Bu devir sizce bir sorun mu? Ayarlanabilir birşey mi (Gaz kelebeği olmayınca enjektörlerden mi ayar yapılıyor acaba)? Sadece yetkili servis mi yapabiliyor?

 

Not: Devirde en ufak bir dalgalanma yok, çakılıp kalıyor o değere. Yukarıda da yazdığım gibi kışın 1000rpm civarı başlıyor yine ilk görseldeki değere geliyor ısınınca ve orada kalıyor.

 

Çok soru sordum 🙂 

Saygılar

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
18 dakika önce, Enes Bektaş yazdı:

sabah ilk çalıştırmada 1 dk lık video atarsanız daha net anlaşılır. 

Bir şey değişmiyor, 1 dakika da beklesem, yola çıkıp motor ısındaktan sonra da baksam devir ibresi ilk fotoğraftaki bölgede duruyor rölantide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.