Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Berke A.

Z Rotu Değişimi

Question

Merhaba arkadaşlar,

Aracımın ön sağ z rotu lastik kısmı aşınmış dönüşlerde sağ tekerden ses geliyor.  Bu z rot takım olarak mı değişiyor yoksa problemli olan değişmesi yeterli midir.  Genelde ucuz parca olduğu için çiftinin değiştiğini duydum. 

images.jpeg.jpg.66968702fa20dbbd51bb990c511a5a25.jpg

Edited by Berke A.

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Madem konu açılmışken, bu Z Rot denilen aletin değişimi için belli bir km periyodu var mıdır?

Benim araba 153 binde, Z Rotlar henüz hiç değişmedi. Usta da iyi diyor.

Hayır Kastamonu'da değiştirmeye kalksam sanıyorum daha kötü olabilir. Ondan korkuyorum. Malum bir keresinde 120 bine geldi, hiç rot ayarı yaptırmadık, bir rot ayarı yaptırayım dedim, sıfır aldığım 4 lastiği ikinci senesinde içten yedik bitirdik. 3. seneye ermedi lastikler. 

• 0
52 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Madem konu açılmışken, bu Z Rot denilen aletin değişimi için belli bir km periyodu var mıdır?

Benim araba 153 binde, Z Rotlar henüz hiç değişmedi. Usta da iyi diyor.

Hayır Kastamonu'da değiştirmeye kalksam sanıyorum daha kötü olabilir. Ondan korkuyorum. Malum bir keresinde 120 bine geldi, hiç rot ayarı yaptırmadık, bir rot ayarı yaptırayım dedim, sıfır aldığım 4 lastiği ikinci senesinde içten yedik bitirdik. 3. seneye ermedi lastikler. 

Z rot değişiminin belli bir periyodu yok. 104.000 km de sattığım MK3 te alt yakımla ilgili hiç birşey değişmemişti.Ama yeni aldığım MCA da geçen 75.000 km bakımına gittiğimde tıkırdıyor diye Z rotların ikiside garantiden değişti.Tamamen arabanın kullanım şartlarından kaynaklanıyor.

--2 dakika sonra eklendi--

Bu arada rot ayarını normal bakım gibi 10-15 bin kmde bir yaptırmak lazım.Dediğin gibi ayarı kaçıyor ve lastiklerin içe basan kısımları gidiyor.

• 0
2 saat önce, Mehmet Çallı yazdı:

Bu arada rot ayarını normal bakım gibi 10-15 bin kmde bir yaptırmak lazım.Dediğin gibi ayarı kaçıyor ve lastiklerin içe basan kısımları gidiyor.

Ben 120 bin km hiç dokundurtmadım. Serviste kontrol edilmiştir, belki de geçiştirdiler onu bilemem. Ancak 120 bin km ye kadar hiç bir sorun yoktu diyebilirim. En son 5 kış boyunca kullandığım Goodyear UG8 kışlık lastiklerimi bir daha kullanmayacağım diye anasını ağlattığımda ön lastikler dışarıdan daha fazla yenmiş vaziyetteydi. Hiç ayar yapılmadı diye 120 bin km de ayar yaptıracak oldum, bir senede lastikleri içeriden yemiş bitirmiş, sonra tekrar ayar yaptırmak zorunda kaldım. Hiç elletmeye niyetim yok şu an. 😄

• 0

Artı olarak belirtmekte fayda var, ön takımlarda kesinlikle ve kesinlikle yan sanayi kullanmayın. Çoooook çabuk bozuluyorlar.

• 0

Ankara, çorum, karabük civarında tavsiye edebileceğiniz ön takım ustası var mı? Lokurtuya yakın bir ses mevcut. Kasislerden geçerken sanki ön takımda bir şeyler boştaymış da langur lungur gidiyormuş araba gibi bir his veriyor. Langur lungurdan kastımı anlamışsınızdır umarım. Tarif edecek bir kelime bulamadım 🙂

• 0
4 saat önce, Erkan C yazdı:

Ankara, çorum, karabük civarında tavsiye edebileceğiniz ön takım ustası var mı? Lokurtuya yakın bir ses mevcut. Kasislerden geçerken sanki ön takımda bir şeyler boştaymış da langur lungur gidiyormuş araba gibi bir his veriyor. Langur lungurdan kastımı anlamışsınızdır umarım. Tarif edecek bir kelime bulamadım 🙂

Ünak Otomotiv, Helvacı Otomotiv.

• 0
4 saat önce, Erkan C yazdı:

Langur lungurdan kastımı anlamışsınızdır umarım. Tarif edecek bir kelime bulamadım 🙂

Aynı ses benim araçta da var. Araba stop halindeyken ve direksiyon kitlenmemişken, direkiyonu hızlıca sağa sola çevirin. Tak tak diye ses geliyorsa boşluk vardır.Bu durumda sanırım kutunun revize edilmesi gerekiyor. Ben yaptırıp yaptırmama konusunda kararsızım. İlerde daha büyük sorun çıkarır mı diye kendimi düşünmekten alamıyorum.

• 0
58 dakika önce, Ali YILDIZ yazdı:

Döşeme taş yolda da ses yapar 

Öfff hemde nasıl.. Arabadan soğuyorum resmen. Düz yolda örneğin e5 yada tem de sıkıntı yok ama ne zaman döşeme taşlı yola giriyorum o zaman focus oluyo murat serçe.

• 0

Arkadaşlar, son zamanlarda ön sol teker tarafından herzaman olmamakla birlikte sanki tekere sert birşey yapışmış gibi teker tur attıkça tık tık ses geliyor. Hız arttıkçada tık sesi artıyor ama herzaman yapmıyor, rot mili olabilirmi? Araç 36binde. 

• 0
29 dakika önce, Cankut Bulut yazdı:

Öfff hemde nasıl.. Arabadan soğuyorum resmen. Düz yolda örneğin e5 yada tem de sıkıntı yok ama ne zaman döşeme taşlı yola giriyorum o zaman focus oluyo murat serçe.

Benim z rotlar değişecek o zaman. Çok ses yapmaya başladı. 50 binde araç. Rot ayarı kaçtığı için de yapabilir mi acaba 

• 0
15 saat önce, Cankut Bulut yazdı:

Aynı ses benim araçta da var. Araba stop halindeyken ve direksiyon kitlenmemişken, direkiyonu hızlıca sağa sola çevirin. Tak tak diye ses geliyorsa boşluk vardır.Bu durumda sanırım kutunun revize edilmesi gerekiyor. Ben yaptırıp yaptırmama konusunda kararsızım. İlerde daha büyük sorun çıkarır mı diye kendimi düşünmekten alamıyorum.

Dediğiniz ses böyle bir ses sanırım. Bunun maliyeti ne olur? Direksiyon kutusu tamiratının riskleri var mıdır? Bir de Ankara civarında kutu tamiratı için usta tavsiyesi verebilir misiniz? 

16 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Ünak Otomotiv, Helvacı Otomotiv.

Teşekkür ederim

• 0
1 saat önce, Erkan C yazdı:

Dediğiniz ses böyle bir ses sanırım. Bunun maliyeti ne olur? Direksiyon kutusu tamiratının riskleri var mıdır? Bir de Ankara civarında kutu tamiratı için usta tavsiyesi verebilir misiniz? 

Evet, maalesef bahsettiğim ses bu. Bozuk yollarda arabadan soğuyorum resmen. Açıkçası tamirat ile ilgili risk var mıdır bilmiyorum. Forumda direksiyon kutusu 2 sefer sıfırı ile değişen ama belli bir süre sonra aynı sorunu tekrar yaşayan arkadaşlar var. Kutu tamiratı için İstanbul'da birkaç yerle görüştüm   yaklaşık 1000 tl tamir maliyeti çıkardılar. Servet Bey'in tavsiye etttiği yerlerle görüşürseniz eğer ne dediklerini, hangi işlemleri yapmaları gerektiğini yazarsanız sevinirim.  

--25 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Erkan C yazdı:

Bir de Ankara civarında kutu tamiratı için usta tavsiyesi verebilir misiniz? 

İnternette az önce  araştırma yaparken ''Şen Direksiyon'' diye bir yere denk geldim. Yeri Ankara Etimesgut'ta. Google yorumlarında genel kullanıcı çok memnun bir görüşün isterseniz.