Jump to content

Cankut Bulut

Member
 • Content Count

  303
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

207 Normal

About Cankut Bulut

 • Rank
  Comfort

Profile Details

 • Location:
  İstanbul
 • Car:
  Opel Astra K
 • Job:
  Elk. Teknisyeni
 • Gender:
  Bay
 • Age 31

Recent Profile Visitors

1,045 profile views
 1. Donatello bu abi nerde görsem tanırım
 2. Evet, turbo benzinli seçenekler çoğunda mevcut ama nerdeyse tek seçenek 1.0 Ecoboost. Ülkemizde büyük bir kesimin 1.0 hacmindeki motora ciddi ön yargıları olduğunu düşünüyorum. Mesela yeni Kuga tanıtıldı, ancak 1.5 Ecoboost seçeneği yalnızca style donanım ve manuel seçeneği ile alınabiliyor. Bu kısır döngüde kalan müşteri farklı markalara yöneliyor olabilir. Peugeot örneğini verebiliriz. Hem yeni 2008, hem de 3008 modelinde 1.2 ve 1.6 Puretech turbo beslemeli benzinli motorlar tüm donanım seçeneği ile alınabiliyor. Benim de tek hayalim 8 ileri otomatik şanzımanlı 150 ps gücünde Ford Focus 1.5 Ecoboost. Umarım birgün sahip olabilirim
 3. Sanırım bunların en büyük sebebi Ford markasının Türkiye'de filoya hizmet eder bir marka imajına dönüşmesi. Yani en azından benim açımdan bu böyle gözüküyor. Bu sebeple kendi açısından turbo benzinli bir araç getirmenin bir anlamı yok.
 4. Bahsekonu şanzıman kuru kavrama ve Ford'un çokça sorun yaşadığı bir şanzıman. Ezbere konuşmuş gibi görünmeleri sizde güven eksikliği yaşatmış ki bu çok doğal. Muhtemel sebebi ise bu sorunla birçok kez karşılaşmış olmalarıdır. Zaten anlattığınız sorun klasik bir oto şanzıman sorunu.
 5. Kesinlikle haklısınız ancak günümüz şartlarında aracı yürütmek için harcanan paralar ve bunların süreklilik arz etmesi, insanı ister istemez bu tür hesaplara yönlendiriyor. 1 yılda trafik sigortası+kasko+bakım+mtv+yakıt, 2. yıla girersek aynı masraflar ve üzerine muayene+olası lastik masrafı+ ağırlaşan bakım masrafları vs. derken arabaya sürekli bir para harcama eğilimi olunca insana bıkkınlık geliyo bazen
 6. Yakın tanıdığım biri önce Hyundai aldı. Tabii markayı yere göğe sığdıramıyor. Sonra onu satıp Leon alınca Hyundai çöp oldu. Sonra Golf'e geçince Leon çöp oldu. Bakalım Golf'ü ne zaman gömecek sabırla bekliyoruz
 7. Uzun süre bu ses yalıtımı işini araştırdım. Subigarage Özkan Bey gerçekten bu işi tam da olması gerektiği gibi yapıyor. Sonu self ile biten malzemeler uygulandığı bölgede titreşimi belli oranlarda kesiyor ancak farklı frekanslarla oluşan ses dalgalarını absorbe etmek için farklı malzemelere ihtiyaç var. Bitüself vb ürünler inşaat alanlarında kullanılıyor ancak bir zaman sonra otomotiv sektörüne de girdi. Bu ne derece doğru emin değilim. İş yerinde çatı arasındaki havalandırma kanallarında titreşimden ve hava akışından kaynaklı sesleri kesmek için bitüself ve firex tarzı ürünler kullanıyoruz. Ancak arabaların iç ortamı sıcak yaz günlerinde 50 derece hatta daha üzerine çıkabiliyor. Bu kadar sıcaklığa kapalı ortamda maruz kalan ürünler bir zaman sonra sıkıntı yaratır mı araştırmak lazım.
 8. Niyetim kesinlikle reklam yapmak değil ama uzun zamandır youtube ve instagramda takip ettiğim bir yer var. Firmamın ismi Subigarage. Araçlara profesyonel ses yalıtımı ve ses sistemi yapmakta. Kullandığı ürünler STP marka ve piyasada perakende bulunması biraz zor. Berk Hifi ile görüşmek gerekir belki onlar satıyordur. Ancak dediğiniz gibi bu ürünlerin maliyeti ciddi yüksek. Zaten komple ses yalıtımı yaptırayım deseniz en az 7000 tl gözden çıkarmak gerekiyor.
 9. Çok güzel olmuş güle güle kullanın. Ayıptır sorması bu boyatma işleminin maliyeti ne kadar?
 10. Önce sağ/sol rot başlarını ve rot kollarını kontrol ettirin. Hatta gerekirse genel bir ön düzen kontrolü öneririm.Hemen direksiyon kutusuna girişmeyin.
 11. 2012 model 140 bin km de sattığım Focus'un turbosu orjinaldi. Turbonun hava emiş kısmındaki kelepçeyi söktüğümüzde bir miktar yağ vardı. Ford servisinde çalışan ustam bunun yağ buharından kaynaklı olduğunu ve normal bir durum olduğunu söylemişti. Bunu 108 bin km de iken gördük ve 140 bine kadar hiç sorun olmadan kullandım.
 12. En azından senin arabalar yarımın biraz üzerinde abi. Benim arabada daha ibre oynamadı
 13. Aracınız hayırlı olsun. Kazasız, belasız, keyifli sürüşler diliyorum. İlerleyen dönemlerde kullanıcı deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız almayı düşünen ya da merak eden arkadaşlar için faydalı olur.
 14. Kesinlikle öyle. Daha fazla aşınma ve gereksiz yakıt tüketimi. Yukarıda da bahsedildiği gibi çalıştırdıktan sonra 1 dk bekleyip hareket etmek.Sonrasında motor ısınana kadar aracı yüksek devirden ve sert kullanımdan uzak tutmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
 15. Abi bu senin için bir sorun değil bence. Sen burdaki titaniumları her türlü st line versiyona çevirirsin.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.