Jump to content

Cankut Bulut

Member
 • Content Count

  181
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

98 Normal

About Cankut Bulut

 • Age 30
 • Rank
  Trend

Profile Details

 • Age 30
 • Location:
  İstanbul
 • Car:
  Focus Mk3
 • Job:
  Elk. Teknisyeni
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

589 profile views
 1. Kesinlikle katılıyorum. Otomatik şanzımandan korkulmasinin sebebi arıza çıkarma olasılığından ziyade tamir masrafları. Neticede manuel aracı da doğru düzgün kullanamayıp 50-60 bin km de baskı balata volant değiştirenler var ve bunun güncel maliyeti Focus ta yaklaşık 2500 tl ki bu yetkili servis ücreti değil. Muhtemelen yetkili serviste minimum 4000 tl tutar. O yüzden bütçeyi iyi ayarlamak ve gelecekte yaşanılması muhtemel arızalarda maliyetleri karşılayabilmek birinci unsur.
 2. Şahsen bende fazla kurcalamam gider Focus pws alırım. Neticede hangi markayı tercih edersen et çift kavramalı otomatik şanzımanlarda sorun yaşama ihtimali risk oranı değişmek suretiyle her markada mevcut. Bugün x bir markanın servis ustasına sorsam muhtemelen uzak dur diyecek ki bu çok normal.
 3. Bu ayrıntıyı özellikle belirttim. Dedim usta benzinlilerde olan kuru kavrama pws den bahsetmiyorum, dizellerde kullanılan yağlı tip pws den bahsediyorum diye. O da tamam işte aynı şanzımandan bahsediyoruz dedi şaşırdım açıkçası. Bazen aklıma şöyle bişey geliyo Gürkan Abi. Malumunuz Ford Focus şahışlardan ziyade büyük çoğunlukta filolar tarafından kullanılan bir araç. Yani bir istatistik olsa piyasadaki Focus 1.5 dizel pws lerin belki de %80' i filolardan tarafından kiralanmak suretiyle satın alınmıştır diye düşünüyorum. Bu bağlamda sorun yaşayan kullanıcı forumlarda pek takılmaz. Verir servise yaptırıp geçer. Dolayısıyla şanzımanda sorun yaşayanların bu platforma yansıma oranı ciddi oranda düşer mi sence?
 4. Ford yetkili serviste çalışan tanıdığım bir usta var. Aracımın bakımını müsait zamanlarda kendisine yaptırırım. İlgili şanzıman hakkında bilgi almak için sorduğumda sorunlu bir şanzıman olduğunu ve pek tavsiye etmediğini belirtmişti. Hatta bende kendisine forumda kullanan birçok kullanıcının bu şanzımandan çok memnun olduklarını ifade etmiştim. Ama kendisi bizzat servis kısmında olduğu için sürekli bunlarla uğraştıklarından bahsetti. Benimde kafak karışmıştı açıkçası.
 5. Fren testleri de anlamsız olmuş. Kimisinde kış lastiği var ki bu frenajı direkt etkiler. Ayrıca saatte 130 km ile giden bir araç saniyede 36 metre ilerler. Aynı noktada aynı anda frene basma hassasiyeti arasında 1/6 saniye bile fark olsa 6 metre fark oluşur.
 6. Park sensörü olmadığı için profesyonel kullanıma uygun olduğunu iddaa ediyor. Yani kendisi pro sürücü. Ama çocuklara el sallarken aracı beton duvara sürtmüş. Ve bir o kadar da acemi
 7. Uzun zamandır Peugeot 308 almayı planlıyorum. Malum bu araçta Japon markası Aisin' in ürettiği EAT6 tam otomatik şanzıman kullanılıyor. Anladığım kadarıyla kırmızı ışıkta beklerken vitesi N konumuna almaya gerek yok. Bununla ilgili şöyle bir yazı okudum. Sizlerin de yorumlarını almak isterim.. ''Siz aracı durur halde vitese alır ve frene basarsanız, tekerlek tarafı durur, dönemez. Ama motor tarafı dönmeye devam eder. Bu sistem kapalı bir kutu içerisinde olduğundan motor tarafındaki pervane, tekerlek tarafını, aralarındaki boşlukta bulunan hidrolik yağı sirküle ettirerek sürekli döndürmeye çalışır. Aracın viteste dururken motora yük binmesinin sebebi budur. Motor, şanzımana bağlı olan pervaneyi döndürmeye çalışıyor ama başaramıyor. Şanzımana bağlı pervane siz frene bastığınız için dönemeyeceğinden, hidrolik yağın akışına karşı bir direnç oluşturuyor. Motor pervanesinin yağı çevirmesi zorlaşıyor bu da motora yük bindiriyor. İşin kritik noktası şurası. Bu yük binme sırasında aşınma gerçekleşmiyor. Çünkü arada fiziksel bir temas yok. Bütün olay bir kutunun içerisine doldurulmuş yağ üzerinden gerçekleşiyor. Yağ ise aşınacak bir şey olmadığından (sıcaklık ve kullanıma bağlı eskimesi istisnadır) bu kısımda bir sıkıntı yok. Aynı şekilde şanzımanın içinde de aşınacak bir şey yok. Aşınma yani sürtünme, hareket eden iki cisim arasında olur. Zımpara kağıdını herhangi bir yüzeye sadece dikey olarak bastırdığınızda zımparalamış oluyor musunuz? Hayır çünkü aşınma olabilmesi için sürtünme gereklidir. Hareket yoksa kinetik sürtünme de yoktur. Dolayısıyla aşınma da olmaz.'' Şimdi boşa alma konusuna bakalım. Aracınızın vitese girip çıkmasını- vites yükseltip küçültmesini, yani dişlilerin hareketini kontrol eden şeyler bu debriyaj işlevi gören ufak halkalardır. Bunlar doğal olarak zamanla aşınır. Peki bunların aşınması nasıl olur? Hareket ettikleri zaman. Ne zaman hareket ederler? Vites değişimi yapıldığı zaman. Yani tam otomatik bir araç sabit viteste iken eskiyen tek şey içindeki yağdır. Vites değişim işlemleri sırasında ek olarak bu kavrama diskleri de aşınır. Bu disklerin ömrünün manuel viteslerin baskı balatalarından daha fazla olduğu aşikar, çünkü tam otomatik araçlar yüksek km'lere sorunsuz gelebiliyorlar. Ama her duruşunuzda, her yokuş aşağı yolda, vites kolunu kurcaladığınızda bu diskleri aşındırmış oluyorsunuz. Takdir edersiniz ki sökülüp değiştirilmesi başlı başına bir masraf ve sıkıntı, çok karmaşık bir yapıları var. Bu şanzımanlar tamamen yağ üzerine kurulu olduğu için yağları zamanla eskir. Kullanıma bağlı olarak (şehir içi -şehir dışı- arazi) 6-8 sene veya 60-80 bin km'de bir uygun yağ ile değişmesi önerilir. ''
 8. Daha çok horultu şeklindeydi. Debriyaja basıp çektiğinde dışarıdan bariz fark ediliyordu. Zaten debriyaj pedalı da taş gibi sertti.
 9. Rica ederim ne demek. Umarım kısa zamanda sorunu çözmüş olursunuz. Titreme ile ilgili sorunları araştırırken volant ihtimali benim de dikkatimi çekmişti. Ama ustam defalarca volantın durumu gayet iyi endişelenme deyince içim rahatlamıştı. Tesadüf biz motor kulağını değiştirirken bulunduğumuz yere başka bir Focus 3 gelmişti ve arabada titreme ve ses sorunu olduğundan bahsetti. Araç 170 bim km deydi. Rica edip kontrol ettik aracı. Volantın değişme zamanı geldiğinde nasıl ses çıkardığını ve aracı nasıl titrettiğini gözlerimle görmüştüm
 10. Bahsetmiş olduğunuz sorunların birebir aynılarını uzun zamandır yaşıyordum. Nasıl desem; konuyu ben açmış olsam muhtemelen sizin yazdıklarınızın aynısını yazardım. Aracım Focus 3 1.6 Tdci. Sağ üst motor kulağı ve şanzıman alt kulağını değiştirdikten sonra bütün şikayetlerim sona erdi. Konfor ciddi derecede arttı. 380 tl orjinal motor kulağı, 150 tl orjinal şanzıman alt kulağı. Ustamın tanıdığı Ford parçacısından aldım. Sizde @ER-OL Otomotiv den fiyat alabilirsiniz. Yetkili servisler de fiyatlar ciddi uçuk
 11. Evet, daha mantıklı --0 dakika sonra eklendi-- Rica ederim üstad
 12. K Kontrol D Değişim A Ana bakım(emin değilim)
 13. Şahsen Focus pws yada diğer çift kavramalı araçlardan birini alırsam garantiden çıkmamış ve garantisini uzatabileceğim bir araç ilk kriterim olacak. En azından kafam rahat olur diye düşünüyorum. Uygulamaya geçince göreceğiz --2 dakika sonra eklendi-- Opel Astra K Hb için ne düşünüyorsunuz? Aklımdaki araçlardan biri ancak çok gergin bir araç olduğu, süspansiyon konforunun yer yer rahatsız edici boyutlarda olduğu söyleniyor.
 14. @çağlar çetinkaya Kesinlikle katılıyorum. Bende yakın zamanda Focus Hb 1.5 tdci pws almayı düşünüyorum ve belirli aralıklarla malum siteden piyasayı takip ediyorum. Tabii piyasa demişken sitede fiyatları anlamsız derecede şişirenler çokça mevcut. 2011 Accent era 50bin km diye 75 bin tl yazanları gördü bu gözler. Size şöyle söyleyeyim az önce tekrar bir baktım. 103 ile 110 bin arasında sahibi tarafından satılan 45 50 bin km arasında birçok Focus buldum. Yetkili servis bakımlı, boyasız/hasarsız yada tek parça lokal boyalı mis gibi arabalar var. Hepsinin de donanımı titanium. İnce eleyip sık dokumak lazım. Sitenin fiyatlarına bakıp arabasına değer biçenler ya uzun süre satamayıp ilandan kaldırıyor yada 1 er bin düşe düşe gerçek değerine çekiyorlar.
 15. Cevabınız için teşekkür ederim. Zaten özel servis baskı balata/volant komple set değişimi için 3500 tl fiyat verince koşarak uzaklaşmıştım

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.