Jump to content
  • Welcome!

    Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

  • 0
Çağrı Çelebi

Focus Mk3 Motor Ekspertizinde Düşük Verim çıkması

Question

Merhabalar. Foruma yeni katıldım. Bu konuyla alakası yok ancak hangi kategoriden nasıl soru soracağımı henüz öğrenemediğim için affınıza sığınarak buraya yazıyorum. 12 model ti-vct focus aldım yakın zamanda. Arac 150binde. Ekspertizde motor yüzdesi ölçümünde %76 sonuc verdi. Ekspertizi yapan arkadas aracın motorunda bir sıkıntı olmadığını söyledi ve sağır motor tabirini kullandı.ayrıca biraz motoru açmak gerektiğini söyledi.  Bundan önceki aracım 2005 collection focus idi. 100hp olmasına ragmen şu an ki 125hp’lik araca kıyasla daha atikti. Lpg ile benzin arasında da herhangi bir fark yok ikisinde de aynı şekilde çalışıyor. Aracın motorunda bir sıkıntı olma ihtimali var mıdır? Varsa hangi işlemlerin uygulanması gerekir? Ve en önemlisi “%76” normal bir rakam mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz ve yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun .

 

Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. Tabii ki benden çok daha deneyimli abilerimiz de yol gösterecektir.

İkinci el araç alımlarında yüksüz dynolarla yapılan testler bildiğim kadarıyla çok sağlıklı veriler elde etmemizi sağlamıyor. Motorun durumunu çok daha net bir şekilde öğrenmenin en iyi yolunun ''kompresyon testi'' olduğu kanaatindeyim. Bu testte her bir silindirin sıkıştırma oranı kontrol edilip herhangi bir kaçak olup olmadığı gözlemleniyor.Benzinli arabalarda bujiler, dizel araçlarda enjektörler sökülerek kontrol yapılmakta. 

Ancak standart ekspertiz firmalarında kompresyon testini yapabileni zor bulursunuz. Dilerseniz Ford yetkili servisleriyle bir görüşün derim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Slm bence bu teste takılma bendede benzinli LPG'li var eski 110 Luk focusumu arıyorum.özellikle yokuslarda.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
8 saat önce, Çağrı Çelebi yazdı:

%76 sonuc verdi.

Bu testlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. (kibarca söylemeye çalıştım)

115 hp lik 100bin km de aracın test sonucunda 118 hp çıktığını söyleyen insanlar var, daha enteresan olan ise bu duruma sevinerek ne kadar iyi araba diyenler de var...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.