Jump to content

Fatih Mehmet USLU

Member
 • Content Count

  922
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Fatih Mehmet USLU

 1. 1 sene önce arkadaşım 2013 titanyum smart paket 1.6 dizel hatasız focusu 73 bine aldı. 2.el piyasasının çok da artmadığını düşünürsek sizin arabanın 60 lı fiyatlara satılması makuldür diye düşünüyorum.
 2. Caravelle konusunu da çok araştırdığım için onunla ilgili de birkaç bilgi paylaşayım. Mesut beyin dediği gibi 8+1 olanları en mantıklı olanlar. Araştırdığım kadarıyla 8+1 otomobil ruhsatlı olanların muayenesi 2 senede bir, hız sınırı otomobil gibi. Ayrıca 6 aylık mtv ödemeleri otomobil sınıfı değil minibüs sınıfı gibi vergi ödüyor. Yani motor hacminden bağımsız ve otomobile göre daha düşük. Kısacası araç vergi dairesinin gözünde minibüs ama karayolları kanununa göre otomobil. Bunlar güzel yönleri. Olumsuz yanları ise yaklaşık 2 tonluk aracın yakıt tüketimi. Uzın yolda sakin kullanımda 6.5 litre yakanlar var ancak gerçekçi tüketim 9-10 litre arası olur tahminimce. Aşırı yüksek de sayılmaz cüssesine göre. 102 bg manuel, 140 bg manuel ve dsg, 180 bg dsg olarak t5 diye tabir edilen eski kasa motor seçenekleri var. Muhtemelen 2015 veya 2016 da t6 kasa ile ilk başta bu motorlar devam etmiş sonradan 115 bg manuel modelleri de tek tük üretilmiş, 140 bg 150 ye çıkarılmış ve 180 bg de 204 bg ye çıkarılarak son kasada devam etmiş. En çok rağbet göreni 140 veya 150 lik comfortline modeller. Trendline donanıma göre otomatik kayar kapı, makam perdeleri, 6 ileri şanzıman, 140 bglik motor, çelik jant vb. artıları var. Koltukları istenildiği gibi ayarlanamıyor. Sökülmesi kolay ancak tek başına çok zor. Çünkü 2 li koltukları bile çok ağır. Koltuklar öne doğru yatıyor ancak arkaya doğru uzun yol otobüslerindeki gibi açısı ayarlanmıyor. Dolmuş gibi sabit oturmanız gerekiyor. Benim için en büyük artılarından birisi ise öndeki yolcu koltuğunun tekli olması sebebiyle sürüş sırasında veya arabadan inmeden öne ve arkaya geçilebiliyor olmasıydı. Vazgeçmemdeki başka sebep ise otomobil gibi virajdan viraja atamayacak olmam sebebiyle araçtan çabuk sıkılacağımı düşündüm.
 3. Servislerin 2 katı fiyat vermelerine alışkınız da bu kadar fark da çok be.
 4. Düşük tüketim istiyorsanız grand Picasso, özellikle 2015 sonrası eat6 şanzımanlı olanı tercih edilebilir. Bu modellerin de fiyatı 100 bin in üzerinde genelde. Smax kullanışlı ve sportif bir araç, tüketimi 2.0 motorda nispeten fazla olabilir. Temiz olanlarını satmak zor olmaz ama biraz pahalı. Galaxy nin kaporta parçalarını bulma konusunda bazı şehirlerde sıkıntı yaşanabilir. Sürüş özellikleri açısından smax in çok gerisinde olacağını sanmam. Zafira artık getirilmiyor sanırım piyasada da pek yok. Alhamranın sadece 1.4 tsi dsg versiyonunu alabiliyorsunuz. Tüketimi üzer ağır ve benzinli olduğu için. Grand scenic de terdih edilebilir. Birkaç ay önce ben de bu araçlara çok baktım. 7 koltukluların çoğunda bagaj problemi olabilir. Son koltuk sırasını kaldırınca fazla bir bagaj kalmıyor. Ben caravelleye karar vermiştim. Ama eşimle birlikte caravelle bakmaya gidince fazla büyük olduğuna karar verdik. Zor bir seçim velhasılı. Allah kolaylık versin.
 5. Bu araçların 7 koltuklu versiyonu da olacaktı sanki. Donanımlarda 7 koltuktan bahsedilmemiş. Türkiye'ye mi gelmiyor acaba.
 6. Depoyu fullemeden önce çok sakin bir sürüş yaparsanız fullediğinizde menzil 1000 km de gösterebilir.
 7. Bu motorla ilgili internette hiç video bulamadım. Hızlanma vs. ile ilgili. Sizin yorumlarınız nasıl. Daha önce kullandığınız bir araçla kıyaslarsanız mesela.
 8. Eksik silindirden kastım, silindirin birisinde ateşleme olmazsa o silindiri kullanamamış olursunuz. Bu da bariz performans kaybı yaşatır. Babamın focusunda yaşamıştık. Ankara'dan İstanbul'a gidinceye kadar rampalarda 3.cü vitese düşmeler vs. epey çekiş düşüklüğü yaşamıştık. Sorun bobindeymiş. Bir silindirin ateşlemesi tamamen kesilmiş. Benzer birşey olabilir sizinki de.
 9. Ateşleme sistemini kontrol ettirin. Bobin veya buji kablolarından birisi gitmiş olabilir. Eksik silindirle kullanıyor olabilirsiniz. Ya da iyi bir usta bulun gereken kontrolleri yapsın.
 10. Focusumla kışın geceleyin önüme aniden çıkan 15 cm çapında bir buz parçası üstünden geçmiştim. Alt tarafta bir yerlere çarpmıştı. Böyle titreşimli bir ses geldiğini farkettim. Rolantide gaza basınca da titreşim sesi geldiği için eksozdan şüphelenip lifte kaldırttım aracı. Eksoz kenarlarındaki koruma parçası hafif eğilip eksoza değmeye başlamış bu nedenle ses geliyormuş. Düzelttik geçti. Arada aracı kaldırınca kontrol etmekte fayda var.
 11. Tünaydın herkese. Az önce otosandan aradılar ve bir bant kaydı dinlettiler. Satmış olduğum 1.0 ecoboost focus ile ilgili kavrama zımbırtısı kontrolü için servise gidilmesi gerektiğini, gerekirse ücretsiz değişim yapılacağını söylediler. Focusu sattığım kişiyi arayıp bilgi verdim. Sizlerin de bilgisi olsun. Nereye yazsam bilemedim genel sohbete yazdım. İlgili bir yere de aktarılabilir mesajım.
 12. Çok geçmiş olsun. Birkaç gündür konularınızı sessiz takip ediyorum. Çok üzüldüm. Ama şükür ki ucuz atlatmışsınız. Kaporta ve arka tekere bağlı parçaların değişimi ile hallolur gibi görünüyor.
 13. Goodyear ve contiyi kullandım. Goodyear 20 bin kmden sonra bariz sertleşmişti. Tutuş çok zayıflamış ve ses çok fazla artmıştı. Continin tutuşu 30 bin km den fazla kullandığım halde halen iyiydi. Lassa hakkında fikrim yok. Ama ben contiden memnundum.
 14. Benim gibi 1.0 ecoboosttan sonra 1.6 dizel egea alabilirsiniz. Performans olarak benzerler. Aslında yanlış oldu. Performans olarak egea daha iyi ancak turbo benzinlinin keyfi de çok güzel olduğundan performans olarak benzerler dedim. Kalite, yol tutuş konularına girmiyorum. Geri kalanı beklentiye göre değişir.
 15. Benim 34 bin km deki dizel egeamda da bu koku son zamanlarda olmaya başladı yazın bu kokuyu almıyordum. Ancak kışın kısa mesafe kullanmaya başladıkça dpf temizliği de yaptı araç. Kısa mesafe kullanımına bağlı dpf doluluğundan koku yapıyor dşye düşünüyorum. Çünkü başka arabaların egzoslarından da buna benzer kokuları genellikle kışın alıyordum. Muhtemelen yakıtla veya motorla ilgili bir sorun değil. Kurumdaki araçlarda da kış aylarında defalarca aldığım bir koku. Bu araçların da ortak özelliği uzun yol yapmamaları.
 16. Bu kasaya gücüm yetse düşünmeden alırdım. Eski kasaya kalınca caravelle daha cazip geliyor. 3 bebekli olup çok uzun yol yapma durumum olduğu için bu tarz bir araca geçiş yapmayı düşünüyorum.
 17. 130 bg lik motor gti tadında birşey olabilir.
 18. Termostatı delmek görünürde problemi çözüyor ama özellikle kışın motor zor ısınıyor. Kimisi antifriz yoğun olunca yaptığını söylüyor. Çok kafa yoruldu zamanında. Eski bir ford ustası bilebilir belki.
 19. Focus 1 lerde olan yalancı hararete de benziyor. Lpg li focularda soğutma suyu boşaltılıp tekrar doldurulduğunda sistemdeki havanın alınamaması nedeniyle aynen bu şekilde hararet oluyordu. Gazdan ayağınızı çektikten sonra da düşmeye başlıyordu. Bununla ilgili zamanında çok şey yazıp çizildi başka forumlarda da ancak kesin bir çözüm bulundu mu bilmiyorum. Araştırmak gerek.
 20. Eskiden okullarda vergiler; yol, su, elektrik ve köprü olarak geri döner diye öğretiyorlardı. Şimdi köprüler, elektrik, su ve yollar vergi olarak geri dönüyor. Bu işte bi terslik olduğu aşikar.
 21. Motorda bir yığın kasnak var. Bunlardan bi tanesinin bilyeleri aşınmaya başlamış olabilir. Motordaki hareketli parçalardan biri olduğu kesin.
 22. 8 ileri otomatik acaba yakıt tüketimini düşürmüşmüdür.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.