Jump to content

Fatih Mehmet USLU

Üye
 • Toplam İleti

  891
 • Katılım

 • Son ziyaret

Fatih Mehmet USLU tarafından yazılan her şey

 1. Fatih Mehmet USLU

  Gaza Bastikca Gelen Uğultu Sesi

  Motorda bir yığın kasnak var. Bunlardan bi tanesinin bilyeleri aşınmaya başlamış olabilir. Motordaki hareketli parçalardan biri olduğu kesin.
 2. Fatih Mehmet USLU

  2019 Makyajlı Ford Mondeo Tanıtıldı

  8 ileri otomatik acaba yakıt tüketimini düşürmüşmüdür.
 3. Fatih Mehmet USLU

  2018 Fiesta 1.0 Ecoboost Stage 1 Yazılım

  6 bin devirdeki sesi rolanti sesi gibi
 4. Fatih Mehmet USLU

  Otopark Sinan Koç Tan Detaylı St-lıne incelemesi

  Eksik dediğimiz kol dayama vs donanımlar da olsa standart titanyum donanım focus golften daha pahalı olacak. Galiba dengelemeye çalışıyorlar. Standart hali rakiplerinin hepsinden pahalı olsa bu kez donanımları bir tarafa bırakıp bu paraya focus olur mu demeye başlarız. Arka kol dayması olan arabalarımda bu donanımı kaç kere kullandık hatırlamıyorum bile. Arkaya oturunca eksik ararsan evet göze çarpıyor ama aile yapısına ve yolcu sayısına göre gerekliliği tartışılır.
 5. Fatih Mehmet USLU

  2018 Fiesta 1.0 Ecoboost Stage 1 Yazılım

  1.0 ecoboostta 6.vites 3000 devirde 135 km hız yapıyor. 120 ile giderken de 2500 civarlarında. 1.6 ecoboostta bundan daha yüksekte değildir. Hatta son vites oranı daha uzundur bile belki. Dizelde fazla güç alındığında araba kara trene dönüyor. O da pek hoş görülmüyor. Ben çok sağlıklı görmüyorum en azından. Esasında beni en fazla tatmin edecek motor kompresör ile alt devirleri, büyük bir turbo ile üst devirleri güçlü olan ve 8 bin devir çeviren makinedir. Ne yakar dersen düşünmek bile istemem ama keyif budur. Ekonomi açısından dizelde motora yüklendiğin kadar tüketim artışı olmuyor doğru. Ama yüksek ve kısa süreli patlamalar turbo benzinliye alışanlara göre değil.
 6. Fatih Mehmet USLU

  Otopark Sinan Koç Tan Detaylı St-lıne incelemesi

  Testi bende izledim. Ama yakupların yaptığı karşılaştırmaya da bakılırsa normal kullanımda tüketimi çok sayılmaz. Almamak için tek sebep var para
 7. Fatih Mehmet USLU

  2018 Fiesta 1.0 Ecoboost Stage 1 Yazılım

  Kastettiğim stock dizellerdi tabiki. Şu an 1.6 multijet egea kullanıyorum. 120 bg ve 320 tork. Gerçekten stock haliyle bile oldukça güçlü bir motor. Yazılımlı halini düşünemiyorum. Ancak turbo benzinlinin uzun devir bandı, kullanırken daha fazla keyif veriyor. Dizelin 4500 lerde kesilmesi eğlenceyi yarım bırakıyor. --0 dakika sonra eklendi-- Kesinlikle
 8. Fatih Mehmet USLU

  2018 Fiesta 1.0 Ecoboost Stage 1 Yazılım

  Ben 4,5 sene kullandığım 1.0 focusuma yazılım yükleymiştim. Zaten gidişi tatminkardı yazılım sonrası çok daha güzel olmuştu. Kıyas için şunu söyleyebilirim. Yazılımlı 1.0 focus, piyasadaki hemen hemen tüm 1.6 dizellerden daha güzel ve keyif vericidir. Ama benim de yazılımla ilgili sorunlarım olmuştu. O yüzden artık çok sıcak bakmıyorum yazılım işine. Belki motoruna ve yazılıma göre çok memnun olanlar da vardır. Ama ben olmadım.
 9. Fatih Mehmet USLU

  Akaryakıt Fiyatları

  İlk defa mazotlu araba aldım ya ben, mazot benzini geçer. Hatta dizeller yasaklanır. Daha fazla ne yapabilirler şu an hayal etmek istemiyorum.
 10. Fatih Mehmet USLU

  Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

  Konunun açılış amacına uygun birşeyler yazayım dedim. Şu an kullandığım aracımı aldığımda eski sahibinin aldığı ve çok az kullandığı dunlop winter ice 02 modeli vardı. Bu kış kullanma fırsatı buldum. Almayı düşünenler için yorum yapmak istedim. Öncelikle lastiklerin diş derinliği çok fazla. Oldukça gürültülü dolayısıyla. Ayrıca diş yapısından muhtemelen balans yapılması da uzun sürdü. Lastikçinin yalancısıyım dişleri derin olan lastiklerin balansı zor tutuyor dedi. Desenlerin arası çok geniş olduğundan mıdır bilmiyorum çok taş kalıyor dişlerin arasında. Kuru zeminde fena değil. Ama lastiklerin yumuşak ve uzun desenlerinin virajlarda esnediğini hissebiliyorum. Islak zeminde eski ug8 lerime göre oldukça kötü diyebilirim. Karda ise gayet güzel. Kısacası bu lastiği düşünüyorsanız yoğunlukla kar üzerinde araç kullanacağınız bir memlekette bulunmanız gerekiyor.
 11. Fatih Mehmet USLU

  Motorlu Taşıtlar Vergisini Ödemeyi Unutmayalım.....

  Bir alt vergi dilimine düşmeme rağmen çok bi indirim olmadı zamlar nedeniyle.
 12. Fatih Mehmet USLU

  Cep Telefonu Tavsiyesi

  Kamerası tatminkar. Pro modellerde leica lens ile karşılaştırma imkanım olmadı. İncelemelere izleyerek karar verdim. Aradaki fiyat farkını düşününce kameranın yeterli olduğunu düşünüyorum. Ekranı gayet güzel. En güzel taraflarından birisi pili. Çok kurcalasamda 1 günü rahat çıkarıyor. Hatta birkaç gündür işyerinde yoğundum ve çok kurcalamadım 3 tam gün idare etti. Ara ara kurcalamama rağmen. Özellikle ekran kapalıyken neredeyse hiç pil tüketmiyor. Gece boyunca yaklaşık 8 saatte yüzde 2 pil harcıyor. Parmak izi okuyucusu çok hızlı çalışıyor. Çok araştırdım 1 aydır. Fiyatına göre en mantıklı seçeneklerden birisi olduğuna karar verdim.
 13. Fatih Mehmet USLU

  Cep Telefonu Tavsiyesi

  Huawei mate 20 lite aldım 2 hafta önce. Fotoğrafı, hızı vs. hiç fena değil. Parasına göre güzel telefon. 3 ay önce 3700 civarıymış fiyatı şu an 2500 civarına rahatlıkla bulunuyor.
 14. Fatih Mehmet USLU

  SRC2 SRC4 Belgeleri Alımı

  Harcı internet bankacılığından ödeyebiliyormuyuz. Ben de başvurdum ancak harc kaldı.
 15. Fatih Mehmet USLU

  Akaryakıt Fiyatları

  O değilde hayatımda ilk defa dizel araba aldım. Şimdide benzin fiyatları neredeyse dizel seviyesine geldi. İleriyi görüp adım atmak, yatırım yapmak bu ülkede büyük risk.
 16. Fatih Mehmet USLU

  WRC ile ilgili Haberler

  Hyundaileri izledim. İzlerken bile daha fazla fark olması gerektiğini düşündüm. Her virajda ve viraj çıkışında bariz fark varken nasıl 4 saniye oldu inanamadım.
 17. Fatih Mehmet USLU

  Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi

  Nikon d5100 var bende. Başlangıç seviyesi sayılır. Yıllardır sadece 18-55 mm lens ile kullandım. 18-55 mm lens standart bir kullanıcının ihtiyacını görecek bir lens. Ancak portre için 50 mm 1.8 lensleri tavsiye ediyorlar. Hiç kullanmadım ve farklarını bilmiyorum. Fotoğraf konusunda tecrübeli olanlar bu lensler arasındaki farkları anlatırlar umarım. Ancak madem bu iş için güzel bir makine alacaksınız portreye uygun bir lens de alabilirsiniz. Makine seçerken lens çeşitliliğini vs de göz önüne alarak bir model seçebilirsiniz. Örneğim bendeki makinada gövdede motor yok. Lens de motor var sadece. Bu durumda alacağım başka lenslerin de motorlu olması gerekiyordu. Bu lenslerin de fiyatları biraz pahalı. Şimdiki makine gövdeleri ve lenslerin durumları hakkı da güncel bilgim yok ama bu konuları da seçiminizde göz önünde bulundurmanız açısından söylüyorum.
 18. Fatih Mehmet USLU

  Fotoğraf Makinesi Tavsiyesi

  Fotoğraf makinası bende de var ama çocukların fotoğraflarının çoğunu telefon ile çekmişizdir. Sürekli elinin altında olduğu için cep telefonu daha pratik oluyor. Eğer genel olarak fotoğraf çekme merakınız yoksa iyi fotoğraf çeken bi cep telefonu kullanmak daha mantıklı olabilir. Karar sizin.
 19. Fatih Mehmet USLU

  2019 Yeni Ford Focus Active Crossover Tanıtıldı

  Jant tasarlamayı biliyordunuz madem titanyumdan ne istediniz diye sorarlar.
 20. Fatih Mehmet USLU

  2018 Adac Kış Lastiği Test Sonuçları 205/55 R16 H

  Lastik konusunda sıradan kullanıcıların yorumlarını çok dikkate almıyorum. 4 sene kullandığım goodyear ug8 i ilk aldığımda bir arkadaş bana keşke almasaydın dedi. Neden diye sordum. Ben memnun kalmadım. Buzlu bi rampada çıkamadım dedi. Arkadaşım herhalde lastiğin içinden pençe çıkmasını falan umuyordu. Bu arada 4 sene kullandığım ug8 lerden hem kar hem ıslak zeminde çok memnundum. Ama arkadaşımın aracında geçen kış petlas kullandım. Islak zeminde berbattı. Herkes testlere ve cebine göre alabildiği en iyi lastiği almalı. Onun bunun tecrübesine çok takılmamak lazım.
 21. Fatih Mehmet USLU

  2018 Adac Kış Lastiği Test Sonuçları 205/55 R16 H

  Kış lastiğinde bence en önemli kriter ıslak asfalttaki yol tutuş. Karda ve buzda çoğu kış lastiği benzer performans sergiliyor. Sürekli karda araç kullanmıyoruz ama kışın genellikle ıslak asfaltta kullandığımız düşünülürse tercihimizi bu yönde yapmak daha mantıklı geliyor bana.
 22. Fatih Mehmet USLU

  Serviste Takılan Hava Filtresi

  Ben focusumun filtresini ilk kez takarken çok zorlanmıştım. Filtrenin hava emiş borusuna geçen kısmını vazelinle yağlayıp taktığımda çok kolay takılmıştı. Çentikli tarafını takmak için biraz esnetmek gerekiyor zaten.
 23. Fatih Mehmet USLU

  Bedava Oda Termostatı

  Bu yıl benim kirada oturduğum evin bulunduğu yere de doğalgaz geldi. Alt katımda iki bekar öğrenci oturuyor. Muhtemelen tüm odaları yakmazlar. Bende ise 3 bebek var. Isınabilirmiyim bilmiyorum. Ev sahibi demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi taktırdı. Evi 24-25 derece civarında tutmak için kombiyi hangi dereceye ayarlamalıyım sizce. Pek kombi kullanmadım şimdiye kadar. Oda termostatı almayı düşünmüyorum. Van da 1.5 yıl sürem kaldı çünkü.
 24. Geçtiğimiz Mart ayında aldığım Fiat Egea 1.6 Multijet Urban paket aracımla epeyce vakit geçirdikten sonra belki merak edenler olabilir düşüncesiyle izlenimlerimi paylaşmak istedim. Bundan önce 97 model Golf MK3 Gti ve ondan önce de 2012 1.0 Ecoboost Focusum vardı. 1.0 focusu istediğimde hızlı bir şekilde satamadığım için memnun da olmama rağmen satmaya karar vermiştim. Çünkü birkaç kez satışa çıkardım ancak doğru dürüst arayıp soran dahi olmamıştı. Golf Gti ise benim için bir hevesti ve hevesimi fazlasıyla aldım. Hemen hergün arıza çıkardı ve Van’da parçasını ve ustasını bulmakta çok zorlandım. Güç bela onu da satmak durumunda kaldım. Nihayetinde geçmiş tecrübelerimi göz önüne alınca, Türkiyenin her yerinde parçasını bulabileceğim, piyasası olan, iç hacmi geniş (3 çocuk var zira) ve dizel (az yakan çok kaçan) bir araba almaya karar verdim. Aynı zamanda da sanayiyle uğraştırmayacak kadar yeni olmalıydı. Tüm bu kriterleri ve bütçemi yan yana getirince daha önce test sürüşü yaptığımda da beğendiğim egea ya bir adım daha yaklaştım. Vandaki ilanlara bakınca tek 1.6 multijet egea vardı o da benim istediğim renk yani füme ve bana yetecek olan donanım olan urban donanımlı ve manuel vitesli araçtı. Bir miktar pazarlıkla 70 bine aldım egeamı. Şu an bayide aynı donanımdaki 2018 modeli için 110 küsür bin lira fiyat istiyorlar. Öncelikle buna yakın model son aracım focus olduğundan 2012 model focus ile genellikle kıyaslama yapacağım. Forumda da genellikle focusa aşina olanlar olduğundan sizin için de daha fikir verici olacaktır. Araç 2016 model, 23 bin kmde ve hatasız bir araç. Donanım olarak dijital klima, hız sabitleyici, kol dayama, çelik jant ve sis farı vb. özellikleri mevcut. Daha fazlasına ihtiyaç duymadığım için bana yeterli geldi. 3 yıl daha garantisinin olması da ayrı bir avantaj. Aracın malzeme kalitesi focus ile kıyaslandığında genel olarak zayıf. Örneğin kol dayaması basit, kapı kollarındaki tutamaçlar tutunca esniyor, sinyal kolları tok bir ses çıkarmıyor, baya plastik bir kolu çektiğiniz belli oluyor. Ortalama bir C segmenti kalitesi arayan insanı memnun etmeyecektir. Ama saydığım şeyler dışında da çok kafaya takılacak bariz kalitesizlik emareleri gözüme çarpmadı. Kapıların kapanma hissiyatı focus gibi değil. Focusun kapısı çok ağırdı. Ama arkadaşımın Peugeot 301 indeki gibi de teneke sesi gelmiyor. İkisinin arasında bir hissi var. İç hacmi oldukça geniş, arka koltuk diz mesafesi sınıfındaki çoğu aracın gerisinde kalmaz, focusdan bariz daha geniş iç hacmi var. Bagajı da 510 litre sanırım ve yine focustan çok iyi. Koltukları da gayet rahat. Ön koltuk yan destekleri yeterli. Yol tutuşuna gelirsek; süspansiyonları oldukça yumuşak sayılır. Aracın önü genelde yola iyi tutunsa da arka taraf o kadar güven vermiyor. Kombine virajlarda süspansiyonlarında yumuşak olması nedeniyle arka daha fazla savruluyor. Standart bir kullanıcıyı üzmez ancak focus gibi virajdan viraja atmaya da pek gelmiyor. Birden kopup tehlike yaratmıyor ama arkanın fazla oynaklığı tedirgin ediyor. Ama dediğim gibi sakin kullanan birisini üzmez. Yalıtım anlamında benim beklediğimden iyi, ancak motor yeni nesil dizellere kıyasla biraz fazla sesli çalışıyor. Yine de aracın dışındayken rahatsız eden ses içeride çok da kafa ağrıtmıyor. Rüzgar ve yol sesi açısından parasının ederi ne ise ondan aşağı değil diyebiliriz. Gelelim motoruna; 1.6 dizel motorda 120 bg ve 320 tork bulunuyor. Standart bir kullanıcıyı ve hatta ara ara gazlamayı seven bir sürücüyü rahatlıkla tatmin eder. Özellikle ara hızlanmalarda yüzünüzü her zaman güldürüyor. Ancak turbo benzinli araçlara alışmış birine dizel motorun devir bandı ilk başlarda çok keyif vermiyor. 6500 devirlere kadar soluksuz hızlanan turbo benzinli motorlar varken dizelde keyif hep yarım kalıyor. Ama dizeller arasında kıyaslarsak motor gücü 1200 küsür kg ağırlıkta olan egea için fazlasıyla yeterli. 6 ileri şanzıman var ve 6.viteste 2000 devir civarında 115 km hız yapıyor. Uzun yol için gayet güzel bir oran. Tüketim konusu biraz değişik. Şehir için dur kalk trafiğe girerseniz ve klima da sürekli açıksa, arada gazlamayı da seviyorsanız 7 litre temiz yakıyor. Ancak yol biraz şehir dışı şartlarına kayarsa tüketim hızla düşüyor. Uzun yolda tahminim 5 litrenin üstüne kolay kolay çıkmaz. Yol şartlarına ve kullanıma göre 4,5 ile 7 litre arasında bir tüketim görmek mümkün. Şehir içi için çok tutumlu olduğunu söyleyemem ama performansına göre kıyaslarsak göz ardı edilebilir. Uzun yolda ise genellikle çoğu dizel gibi tutumlu. Sonuç olarak; bu aracı alırken düşündüğüm az km’li, yaşı düşük hatta garantili, donanım olarak ihtiyaçlarımı karşılayan ve performans olarak üzmeyen dizel araçlara baktığımda, c segmenti 1-2 yaşında ve 20 bin km civarlarındaki bu donanımlardaki çoğu araç 90 bin ve üzerindeydi. Şu an muhtemelen biraz daha yükselmeye devam ediyor piyasa. Dolayısıyla bu paraya bu araba bence beni memnun eder diye düşündüm ve yaptığım 6000 km boyunca da beni pişman etmedi. Merak eden ve yazmadığım hususlarla ilgili soru olursa buradan cevap veririm. Çünkü bu konuyu açmamdaki sebep bu araçla ilgili çok fazla detaylı kullanıcı yorumu bulamamış olmamdı. Umarım faydalı olmuştur. Saygılar.
 25. Fatih Mehmet USLU

  Fiat Egea 1.6 Multijet Aracımla ilgili izlenimlerim

  2800 km lik uzun yol yaptım. Bu yolculuğa dair tüketimleri de yazayım. Şehir içinde biraz fazla yakıyor demiştim. Uzun yol verileri gayet güzel. Güzergah van-giresun-kırşehir-van. Araba full dolu klima sadece 300 km açık. Geri kalan yol gece yapıldı. 300 km si köy yolu ve rampalı virajlı yollar. Geri kalanı uzun yol. 2800 km ortalaması 4.7 litre. Ama uzun yol süresince yaptığım ortalama 4.0 litre. Hızlar genellikle yasal limitler içerisinde. Uzun yol tüketimi dizeller içerisinde gayet iyi sayılır.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.