Jump to content

Kaan Zaim

Member
 • Content Count

  183
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

149 Normal

1 Follower

About Kaan Zaim

 • Age 37
 • Rank
  Trend

Profile Details

 • Age 37
 • Location:
  Ankara
 • Car:
  12 Focus 1.0 Titanium
 • Job:
  Bilgisayar Müh.
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

1,176 profile views
 1. Benim 1.0 ın trigerini hala değiştirmedim. 168.600 km oldu. 180.000 olunca bir düşüneceğim ama sanırım 200.000 den önce ellemem bu kayışa...
 2. Tüm bayanları kapsamadan söylüyorum, çoğu bayanın manuel vites ile arası pek iyi değil. Hız ve devire göre vitesi takip etmek, durunca boşa atmak kalkarken 1'e takmak, sonra debiriyaja bas çek hele birde rampada durup kalkmak gerekiyorsa falan iş çığrından çıkıyor Benim kendi aracımda manuel. Eşim kullanıyordu ancak hep bi tedirginliği sıkıntısı oluyordu. Bir türlü rahat yol alamıyordu. Çoğunluklada ben yanında olduğumda kullanmayı tercih ediyordu. Çocuktan sonra ikinci bir araç almaya karar verdiğimizde, tercihimi direk otomarik micradan yana kullandım Eşimin şimdi girip çıkmadığı yer yok diyebilirim.
 3. ÖTV'nin devam etmesi ya da etmemesi pek bir şeyi değiştirmez. Genel olarka duruma baktığımızda her şey çok pahalı. ÖTV indirimi devam etse bile, kredi faizleri çok yüksek olduğu için sahip olma maliyetiniz gene yüksek. İkinci el piyasası haliyle yükselecektir. Buranın yükselmesi gerçek anlamda bir şeyi değiştirmeyecektir. Sİz aracınızı ikinci elde geçen seneye göre 10.000 tl yükseğe satsanız bile, yerine koyacağınız aracın maliyeti yüksek olduğundan pek bir şey farketmeyecektir. Alım gücümüz artmadığı sürece ÖTV'nin devam etmesi ya da etmemesi pek bir şeyi değiştirmez. Ben kendi adıma bu ortamda borçlanmam. Zaten bu faizlerle borçlanmak imkansız. Bu ortamda kim araba alır ve karlı çıkar? Elinde nakit parası olan. Elinizde sizi sıkıntıya sokmadan harcayabileceğiniz nakit paranız var ise, hem ikinci elde hem de sıfırda çok güzel araçlar alabilirsiniz. Kendimden bir örnek veriyim. Aracım 2012 model ilk elden bende. 164.000 km'de. Yaşı ve kilometresi itibari ile, Baskı balata, Volan ve 165.000 bakımı yapılması gerekiyordu. Buna ek olarak sadece katalizör arızalandı. Aracımı satıp yerine benzer özelliklerde bir araç almanın, 3 yıllık kredi ile birlikte bana ortalama maliyeti 190.000 TL olacaktı(sıfır için). İkinci el araçlarda kredi faizleri sıfırların daha da üstünde olduğu için onunda bana ortalama maliyeti 160.000 TL civarında olacaktı(2017-2018 modeller için). Ben 7000 TL masraf yapıp saydığım parçaları orjinalleri ile değiştirip, en az 2 sene daha kullanmayı seçtim. Özetle, eğer borçlanmadan alabiliyorsanız ben ÖTV indirimli sıfır aracı tercih ederim.
 4. Servis dönüş yaptı. Tam emin olamadıkları için, usta gelip bakalım dedi. Hava devir daim sisteminin tamamlayan bir boruymuş. Usta bazı araçlarda açıkta durabiliyo, bunlarda hava borusunun yanından bir aparatla turboya gidiyo dedi. Kelepçesi çıkmıştı, yerine oturttuk. Sıkıntılı bir durum değilmiş. Yazan ilgilenen herkeze çok teşekkürler, ileride belki birilerinin daha işine yarar
 5. Tam karşısında var gibi. Biraz altında kalıyor. Titreşimin T'si kalmadı Bi kontrol edebilirsen sevinirim. Servise'de mail attım cevap gelirse buradan paylaşırım.
 6. Çok teşekkür ederim. Kabin bu aralar aşırı sessiz gelmeye başlamıştı. Ben bunu Değişen Volana, motor kulağına ve yeni yapılmış olan bakıma bağlıyordum. Ancak dediğiniz gibi olma ihtimali var. Aracı kullanmaya sıkıntı yaratacak bir parça değil gibi duruyor bu durumda.
 7. Merhaba Arkadaşlar, Araca cam suyu koymak için kaputu açtığımda gözüme, resimde işaretlediğim hortum takıldı. Muhtemelen yerinden çıkmış. Bunun ne olduğunu bilen var mı acaba? Hortumun ağzının yakında plastik bir parça var, oraya girmesi mi gerekiyor? Emin olamadığım için biri şlem yapmadım arabayıda çalıştırmadım. Bilen bir arkadaş yardımcı olabilirse çok sevinirim. Teşekkürler.
 8. EcoBoost motorlar arka planda tutulmaya devam mı edilecek? 1.5 ve 1.0 EcoBoost motorlu modeller için daha sıkı bir pazarlama düşünülüyor mu? Atmosferik motor almak istemeyen bir kullanıcı, sedan benzinli focus alamayacak mı?
 9. Zaten aynı noktatyız. O zaman rakip olarka VAG grubu kalıyor ve direk müşteri oraya kayıyor. Bak bir örnek veriyim sana. 1.0 Ecoboostların triger meselesini araştırırken ingiltere de fiestanın satış tanıtı mı gibi bir doküman görmüştüm. Bu kayışın aracın ekonomik kullanım süresi boyunca değişiminin gerekmediği ön planda tutularak, belli bir kilometre sonunda bakım masraflarının rakiplerinden daha ucuz olacağı vurgulanmıştı. Birde bunu yakıt tüketimi, performans güç falan diye başka özelliklerle süslemişlerdi. Mesela bu çok güzel bir satış tekniği olabilir. Aynı şekilde çift kavramalı şanzımanlar için bu kadar çok ön yargı varken ve de insanlar arızasından korkarken, tam otomatik şanzıman bu anlamda ciddi avantajlı olacaktır. Belki rakibinden yarım litre 1 litre fazla yakıyor olabilirsin ama bunun karşılığında sağlamlığı vurgulayabilirsin. Ne biliyi mbunun gibi şeyler çoğaltılabilir...
 10. Ben diyorum ki, kapıdan giren adam bu niye pahalı diye sorduğunda bunun açıklanabilir bir cevabı olmalı. Bunu donanım ile açıklayamazsın, çünkü hepsi bir birine yakın. TOYOTA sorunsuzluğu ve güvenilirliği ile ön plandadır. Kapıdan içeri girdiğin andan itibaren bunu hissedersin. Sana bunu vurgulayarak satış yapmaya çalışırlar. Çok yazmadan sorduğum soru şu, FOCUS'ta diğerlerinde olmayan ne var? Ön planda olan teknoloji ya da yenilik nedir? Bu araba neden rakiplerinden pahalı? Bu soruların cevabını ben biliyorum :). O yüzden 165.000 km'de 1.0 ecoboost focus sahibiyim ve kullanmaya devam ediyorum. Atmosferik için düşüncem şudur, yanlış strateji Kimse 140.000 tl para verip bu zamanda ya da başka bir zamanda FOCUS'a LPG taktırıp binmeyecektir. Bunu yapacak olan adam ya TOYOTA alır ya HONDA alır. Tekrar belirtiyorum, bu aracın farkı ne? Buna yoğunlaşmak lazım bence.
 11. Kesinlikle katılıyorum. Hiç bir arabamı dyno'ya çıkarmam, araç alacak olsam böyle bir testi istemem. Yasa konusunda çok bilgim yok, 1 nisandan sonra her araba bu teste tabi tutulmak zorundadır diye bir kanun mu getiriliyor?. Detayını bilen açıklayabilirse sevinirim.
 12. Arabanın ses sistemini, göstergelerindeki özellikleri, ya da donanımlarındaki yenilikleri bahsetmiyorum. FORD son bir kaç senedir, hem motor hem şanzıman anlamında sürekli yeni ürünler çıkarıyor. Asıl yenilikler burada. Yeni 8 ileri şanzımanın yenilikçi yönlerinin iyi anlatılması gerekiyor. Ya da 1.0 ecoboost motorun teknolojik özelliklerini vurgulamak lazım. 1.5 Ti-VCT motor bile diğer atmosferik motorlu rakiplerinden çok farklı özleliklere sahip. Ecoboost motor ailesinin hafifletilmiş hali diyebiliriz. Ford araçlarını hafifletmek için bir dolu ar-ge yapıyor. Gövdesinde kullandığı malzemeler bile bu araç için farklı. Araba, sadece donanımdan ibaret değil. Donanım artık herkezde var. Öenmli olan yenilikleri vurgulayabilmek, bunu iyi anlatabilmek. 6 defa yılın motoru seçilmiş bir ürünü pazarlayamayan tek ülkeyiz(Fiesta dahil) ben daha ne diyim
 13. Bayiler sinek avlıyo. Şuan bir çok bayi servis departmanları sayesinde ayakta duruyor. Bakım ve onarım işi olmasa, çarkı hiç döndüremeyecekler. Satış pazarlaması sıfır, fiyatlar yüksek, personel bilgisiz(Gerekli eğitimler verilmediği için)... Eğer yedek parça fiyat politikalarını biraz gevşetip, indirim yapmazlarsa servislerde ciddi sıkıntıya girecek. Yoğun bir şekilde TOYOTA araçlarına kayma var. Model değiştiği halde hiç bir bayide araç yok. Biz OTOSAN'a yıllarca Triger kayışı için olan durumu kabul ettiremedik, bu yazdıklarımızı zaten okusalar bile eminim dikkate almayacaklardır. Ama tehlike çanları çalıyor, bu çok net.
 14. Benim aracım 165.000 kmde. Hatta şuanda serviste bakımı yapılıyor. 1 -135.000 kmde fren diskleri değişti. 2- 150.000 kmde baskı balata değişti. Volan kontrol edildi değişime gerek yok dendi. 3-160.000 kmde katalizör arızalandı ve değişti. 4-165.000 km bakımında 1500 2000 devir arasında titreme şikayetim olduğunuda belirttim. Bu sebeple incelemek ve bakımını yapmak için bıraktım. Bugün arandım bujilerin değişme zamanı geldiği için vede sağ motoe kulağının biraz yıprandığı belşrtildi. Ama motor kulağının şimdilik değişimine gerek yok denildi. Rutin bakımdan sonra araç teslim edilecek. 5- Triger ve V kayışı değişmedi. Özetle katalizör dışında bie arıza yaşamadım.
 15. Benim aracım 2012 model 164.000 km oldu. 5 inci senesi dolduğunda, 5,5 sene civarında akü değişimi yaptım. Hem benim hem eşimin işinden dolayı, birde bizim ufaklığı babaanne ya da annaneye bırakmamız sebebi ile arabayı her gün kullanıyorum. Start - Stop gayet düzgün bir şekilde çalışıyor. Sadece bir kere sıkıntı oldu, onda da debriyajın altında bulunan müşür yerinden çıkmış. Devreye girmiyordu, bunu düzeltince eskisi gibi çalışmaya başladı. Bence akü olması gerektiği zamanda değişti, marş motorunda her hangi bir sıkıntı yok. Her gün kullandığım güzergah üzerinden size bir süre hesaplaması yapıyım. Eşimi bıraktıktan sonra, Yakalandığım ilk ışık, 125 saniyeden geri saymaya başlıyor. Genellikle de bu ışığa yakalanıyorum :). Çünkü yeşil çok kısa yanıyor. Buradan kalkıp, 1-2 kilometre gittikten sonra tam 50 saniye olan bir ışık daha var. ilk ışıktan kalktıktan sonra burada mutlaka yakalanıyorsunuz. Genelkurmayın önüne geldiğinizde ışık genellikle 90 saniyeden geri saymaya başlıyor. Burayı geçip cinnah üzerinden Çankaya Köşküne döndüğünüzde sizi 30 saniyelik bir ışık, ardında 100 saniyeden geri sayan ikinci bir ışık daha bekliyor. Bu süreleri topladığımızda 365 saniye yapar. Aynı yolu akşamda döneceğinizi varsayarsanız (ki ytrafik yüüznden beklemeler çok daha fazla olacaktır) 365*2 = 730 saniye bu da kabaca 13 dakika eder. Benim çalışma günüm 6 bu da haftada 6*13 = 98 dakika eder. Bunu da 4 ile çarparsak kabaca 4*98 = 392 dakika eder. Bunu saate çevirirsek ayda 6,5 saat eder. Benim aracımın 1 saatte rolantide yaktığı yakıt 0,5 litre. 0,5 * 6,5 = 3,25 litre eder. Benzin litresi 6,2, aylık kazanç 6,25 *3,25 = 20 TL. Şimdi, ben bu kadar detaylı yazdım ama işin para kısmında değilim. Dikkati başka bir noktaya çekmek istiyorum. Başta çok az gibi görünen saniyeleri topladığımda 6,5 saat benim motorum çalışmamış oluyor. Start-Stop olmasaydı benim aracım 6,5 saat hareket etmeden çalışmış olacaktı. Aslında motorun hareketli parçaları, kayışlar,pistonlar kranklar,yağ pompası,devir daim pompası,bujiler vs....6,5 saat çalışmayarak ömürlerini uzattılar. Bu sistemin detaylarını araştırırsanız, FORD tarafında ve de diğer firmaların açıklmalarında temel amaçlardan bir tanesininde motor hareketli parçalarının ömrünü uzatmaya yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Yani bu sistemler tasarlanırken mutlaka fayda zarar hesapları yapılıyordur. Çevreye olan faydanın yanında, benim yazdığım açıdan da bakarsanız, bence bu sistem her araçta olması gereken bir sistem

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.