Jump to content

Kaan Zaim

Üye
 • Toplam İleti

  147
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

122 Normal

Kaan Zaim Hakkında

 • Yaş 37
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 37
 • Şehir:
  Ankara
 • Arabam:
  12 Focus 1.0 Titanium
 • Meslek:
  Bilgisayar Müh.
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

973 profil görüntüleme
 1. Ford bence Focus 3 ve 3.5 modellerinde otomatik şanzıman kombinasyonunu yapamadığı için istediği rakamlara ulaşamadı. Örneğin, ilk çıktığı zamanda benzinli otomatik focus alabilmeniz için tek seçeneğin 1.6 atmosferik motorlu bir focus. Ama VW tarafında çeşit çeşit tsi motorlar ve hepsinin DSG ile kombinlenmiş modelleri mevcuttu. Dizel otomatik işi ancak makyajdan sonra focus 3.5 ile alınabildi. Zaten bu model, filo satışlarını bayağı kurtardı. Dizel cephesinde VW zaten otomatik seçeneğini sunmaktaydı. Mondeo cephesinde işler dahada vahim duruma getirildi...1.5 benzinli otomatikler malesef yakıt konusunda istenileni sunamadı. Şanzıman o motora uyum sağlayamadı. Dizel otomatik almak isteyene 2.0 seçeneğinden başka seçenek sunulmadı. Ama bence 1.5 dizel focusta kullanılan motor mondeoya çok yakışabilirdi. VW tarafını ben şahsi olarak çok beğenmiyorum. Bana göre göreceli donanımı zayıf arabaları pahalıya satıyorlar. Ama bir durumu çok takdir ediyorum. Mesela TSI motorlar çıktıktan belli bir süre sonra, tüm atmosferik motorlarını bıraktılar...DSG ile bu kadar sorun yaşamalarına rağmen (ki hala yaşanıyor..) inatla geliştirmeye devam edip dahada iyileştirdiler. 1.0 TSI motor çıkardılar. Bu motor 1.2 TSI den daha verimli bu varken diğerine gerek yok diyerek 1.2 TSI motoru bırakıp, istisnasız tüm modellerine (Seat,Skoda,VW,Audi) bu motoru eklediler. Müşterilerine 1.0 ya da 1.4 TSI dışında alternatif bırakmadılar, gerekte yok zaten. Bu yazıyı belki yetkili birileride okuyordur diye uzun uzun yazıyorum. Hala atmosferik peşinde koşmaya devam. Çok yazık ettiler, kendilerinede bizede (Bizle ilgili olan tarafı, değer kayıpları).
 2. Kaan Zaim

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Bu hesaplamayı yapan sitelerde limit +- %3 olarak belirtiliyor. Kısacası önerilmiyor. Çok bilgi sahibi değilim, lastik muadil hesaplaması konusunda. Ancak bu hesaplamayı yapan siteler, bu değişimi önermiyor. Detayını bilmiyorum :). Yüzdesel fark çok değil mi?
 3. Kaan Zaim

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Ben cevap vermiş olayım, takamayız :). Bu lastik ebatları ile iyi can yakar....Hele de kışlıklarda
 4. Kaan Zaim

  1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

  Bende Cumartesi günü Tan Oto'ya gideceğim. Gittikten sonra yapılan işlemleri yazarım.
 5. Kaan Zaim

  Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

  . Şöyle bir şey var, arabayı park ettiğimde 5.2 idi değer. 2 gün araba hiç kıpırdamada. 2 gün sonra denize gitmek için bindik, arabayı çalıştırdım, kilimayı açtım (zaten anlık tüketim 1.2 lt resimde ). Resim çekmek aklıma gelince telefonu aldım, o arada 5.3 oldu . Ama senide tebrik ederim, güzel değer :).
 6. Kaan Zaim

  Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

  Aslında tam öyle değil. Tüm yol boyunca 90'ı geçmeyerek ortalama hız değerinin 91 olması imkansız. Ankara sivri hisar arasında hız sabitleyiciyi 110 km hıza sabitledim. Sivrihisardan sonra afyon yönüne döndüğünüzde, afyona kadar olan yol genelde boş ve rahat olur. 115 km hıza sabitledim. Afyon'dan sonra izmir yolunda hızı 115 - 120 km olarak kullandım. Kulayı geçtikten sonra, soma bergama üzerinden dikiliye geçilen bir yol var. Yeni yapılmış ve oldukçada boş bir yol. Orada uzun süre 125 km hızı sabitleyerek kullandım. Duraklamalar, trafik yoğunlukları ve ışıkları hesaba kattığınızda ortalama hız ancak 91 oluyor. Yazdığım hızlar sabir 90 kilometenin üzerinde hızlar. Sürekli hız sabitleyicisini 90 a sabitleyerek aynı yolu gitmeye kalksanız, ortalam hız değeriniz 70 -75 gibi bir değer çıkar.
 7. Kaan Zaim

  Focus 3 1.0 Ecoboost Yakıt Tüketim Değerleri

  Bayram tatili yolculuğunun ortalaması. Ankara - Dikili arası 670 km.
 8. Bence haklısınız. Bende daha iyi mimarisi olan bir sistem kullanıyorken, daha eskisini istemem. Ancak benzer uygulamayı VW grubuda yapıyor. Yanılmıyorsam 1.0 tsi motorlu Golfler ile 1.4 150'liklerin durumuda focusla aynı. Bu maliyet düşürme meselesi aslında dünya genelinde üreticileri zorlayan bir konu. Herkez ucuza mal edip karlılığı arttırmanın peşinde. Araçlar ülkemize gelecektir. Ancak, almak isteyenler muhtemelen bekleyecekler ve alabilecekler. Ama bu bekleme sırasında isterseniz elimizde 1.5 motorlu olanı var bunu hemen teslim edebiliriz şeklinde tekliflerle karşılaşacaklar . Sanırım Ford ülke stratejilerine fazla karışmıyor. Yani buradaki kuralları Otosan belirliyor. Bu arada bu torsiyon konusunda Ford çok karamsar değil . Normal kullanıcıların aradaki farkı hissetmeyeceklerini belirtiyorlar. Ne diyelim, denemeden bilemeyiz...
 9. Hepsi için dezavantaj olduğu doğru. Ancak yanlış bilmiyorsam vw grubunda atmosferik motor yok. Sanırım Otosan içinde olunan şartları göz önünde bulundurarak, hem lpg opsiyonu olabilecek hemde maliyeti düşük olacağından dolayı (eski otomatik şanzıman bu sebeple getiriliyor olsa gerek) ÖTV'de en alt dilime göre bir fiyatlama yapmak istiyor. Rakiplerinin 5.000 ya da 10.000 TL bile altında kalabilse satışlarda avantajlı konuma gelebilir. Hesaplar eminimki bu yazdığım duruma göre yapılıyordur... Bu arada Otosan'ı savunuyo gibi görenmek istemem aman yanlış anlaşılmasın zira kendileriyle halledemediğimiz konular mevcut. Satış stratejilerini her zaman eleştirmişimdir. Bu yazdıklarımı sadece bu zamanın şartlarına göre değerlendiriyorum. --7 dakika sonra eklendi-- Emin değilim ama sanırım şu linkteki motor olsa gerek "http://www.team-bhp.com/forum/technical-stuff/191686-close-look-fords-new-1-5l-3-cylinder-dragon-petrol-engine.html"
 10. Ülke ve bireyler olarak içinde bulunduğumuz ekonomik şartlara bakarsak, yeni ecoboost motorlu (1.0,1.5) focusların ülkemize gelmesi ya da gelmemesi büyük çoğunluk için bir anlam ifade edemeyecek malesef(ekonomik anlamda). Bu açıdan bakarak benzin fiyatlarındaki zamları ÖTV'den karşılama işinin yıl sonunda biteceğinide hesaba katarak olası benzin fiyatının 7 - 7,5 arasında olacağını tahmin etmek güç değil. Bizim dizel ve LPG'li otomobillere genel olarak bir sempatimiz olduğuda bir gerçek. Şimdi bu Otosan ne yapsın? İlk kez kızamıyorum kendilerine . Ama tabiki böyle olmasını bende istemiyorum. :Bu şekilde elde kalan ürünlerle toplanmış arabaları kakalama mantığını bizim insanımızın hak ettiğini düşünmüyorum. Ben 1.0 ecoboost motor ile 150.000 km'ye geldim. Kendi hesabım (tabi ekonomik gelişmeler böyle değilken) yeni gelecek focuslarda atmosferik motor olmayacağından dolayı, 1.0 ve 1.5 ecoboostların 3 silindirli olarak daha çok yaygınlaşacağına göreydi. Böylelikle bu motorlar daha çok tanınacaktı. Araçlarımız en azından değer olarak dahada hakkettikleri bir seviyeye gelecekti. Ne diyelim...hayırlısı olsun.....
 11. Kaan Zaim

  1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

  Ben daha yeni değiştirdiğim için bu bedava kısmının üzerine bir soğuk su içmeliyim sanırım . Benimde yaptığım araştırmalarda, kaçıran debriyaj baskı balataları için sorun olabilir denmiş(kanıtlanmış ya da resmi olarak tespit edilmiş bir vaka olmadığı belirtilmiş). Bekleyip göreceğiz, ancak kafaya takılacak bir durum olmadığı kanatindeyim. Belirttiğim gibi önlem, olabilir düşüncesi ile alınmaya çalışılıyor.
 12. Kaan Zaim

  1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

  Şuı linkte daha detay belirtilmiş. Şuana kadar her hangi bir sorun raporlanmamış. anladığım kadarı ile olabilir düşüncesi ile aksiyon alınmaya çalışılıyor. Önlem amaçlı yani. "https://media.ford.com/content/fordmedia/fna/us/en/news/2018/03/14/ford-motor-company-issues-two-n-a--safety-recalls.html"
 13. Kaan Zaim

  1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

  Merhaba Arkadaşlar, Hafta sonu arkadaşım "https://www.msn.com/tr-tr/finans/ekonomi/ford-190-bin-aracı-geri-çağırdı/ar-AAAmpjL?li=BBpmbhP" linkinde ki haberi benimle paylaştı. Haberin içeriğine göre manuel vitesli 1.0,1.5 ve 1.6 ecoboost motorlu araçların debriyaj sisteminde bulunan bir sorundan dolayı geri çağrılacağı belirtilmiş. Sorunun yazılımla giderilip giderilemeyeceği servisler tarafından test edilecekmiş. Kendimce debriyaj ile yazılımın manuel viteslli bir araçta ne alakası olabilir diye yorum yaparak, haberi çok önemsemedim :). Yalan olabilir, resmi kaynakları beklemek lazım diye düşündüm. Az önce tekrar aklıma geldi Etisten kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi bir uyarı eklenmiş. "Acil Kampanya 18S07 - ÇAPRAZ ARABA HATTI DEBRİYAJ PATLAMASI. Tespit edilen ülkenize göre seçtiğiniz aracınızda yapılacak servis işlemlerini kontrol edeceğiz; ülke bilgisi yanlışsa, doğru bilgileri göremeyebilirsiniz.Tespit ettiğimiz ülkeniz: Turkey Bu bilgi yanlışsa, ülkenizi değiştirmek için buraya tıklayın." Servisi aradım onların sisteminde bu şekilde bir uyarı çıkmadığını belirttiler. Sanırım henüz Türkiye için bir uyarı yok. daha bilgili ve tanıdıkları olan arkadaşlar bir inceleme yapabilir mi?. Bu işin detayı nedir acaba?. Yurtdışında tanıdığı olanlar varsa belki daha detaylı bilgi alınabilir. Benimki sadece merak, yoksda 150.000 km yapmış ve debriyaj baskı balatasını yeni değiştirmiş biri olarak içim rahat sayılır
 14. Kaan Zaim

  Focus 90.000 Km Uzun Donem Incelemesi

  1.0 ecoboost focusun 150.000 km bakımını geçen hafta yaptırdım. Şu ana kadar 135.000 km'de fren disklerimi, 150.000 bakımında da debriyaj baskı balatasını değiştirdim. Triger kayışını değiştirmedim. 180.000 km olduğunda bakıcam o işe(bir düşüneceğim diyelim ). Soğutma suyu hortumu değişimi ve aks keçesi değişimi dışında her hangi bir sorun için servise uğramadım. aracın şuanki kilometresine göre kondisyonu bana göre oldukça iyi. Karma tüketimde 5,4 ile rahatlıkla dolaşabiliyorum. Benim en sinir olduğum durum, dikiz aynasının sıcak havalarda kendisini aşağı bırakması. 2-3 günde bir ayna ayarlamaktan nefret ediyorum :). Tekrar araba alma durumum olsa, gene bu aracı alırdım.
 15. Kaan Zaim

  Focus 1.0 Ecoboost Map Sensör Arızası P006a

  Sorununuzun çözümlendiğine sevindim, geçmiş olsun. Bende aracımı aldığım günden beri Tan Oto'ya götürüyorum. İlgi alakalarından ve işçiliklerinden oldukça memnunum. Aracınız kaç kilometrede?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.