Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.0,1.5,1.6 Manuel Ecoboost Geri çağırma

Kaan Zaim

Soru

Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu arkadaşım "https://www.msn.com/tr-tr/finans/ekonomi/ford-190-bin-aracı-geri-çağırdı/ar-AAAmpjL?li=BBpmbhP" linkinde ki haberi benimle paylaştı. Haberin içeriğine göre manuel vitesli 1.0,1.5 ve 1.6 ecoboost motorlu araçların debriyaj sisteminde bulunan bir sorundan dolayı geri çağrılacağı belirtilmiş. Sorunun yazılımla giderilip giderilemeyeceği servisler tarafından test edilecekmiş. Kendimce debriyaj ile yazılımın manuel viteslli bir araçta ne alakası olabilir diye yorum yaparak, haberi çok önemsemedim :).  Yalan olabilir, resmi kaynakları beklemek lazım diye düşündüm.

Az önce tekrar aklıma geldi Etisten kontrol ettiğimde aşağıdaki gibi bir uyarı eklenmiş.

"Acil Kampanya

18S07 - ÇAPRAZ ARABA HATTI DEBRİYAJ PATLAMASI.

Tespit edilen ülkenize göre seçtiğiniz aracınızda yapılacak servis işlemlerini kontrol edeceğiz; ülke bilgisi yanlışsa, doğru bilgileri göremeyebilirsiniz.Tespit ettiğimiz ülkeniz: Turkey Bu bilgi yanlışsa, ülkenizi değiştirmek için buraya tıklayın."

Servisi aradım onların sisteminde bu şekilde bir uyarı çıkmadığını belirttiler. Sanırım henüz Türkiye için bir uyarı yok. 

daha bilgili ve tanıdıkları olan arkadaşlar bir inceleme yapabilir mi?. Bu işin detayı nedir acaba?.  Yurtdışında tanıdığı olanlar varsa belki daha detaylı bilgi alınabilir. Benimki sadece merak, yoksda 150.000 km yapmış ve debriyaj baskı balatasını yeni değiştirmiş biri olarak içim rahat sayılır ?

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1
8 dakika önce, Ahmet A. yazdı:

Aynı uyarı bende de var, servisle görüştüm parça kontrol edilecek gerekirse değişecek, yazılım güncelleme vs yok dediler. 

Servise Adanaya gidip hemşomla bi kebap yiyeyim bari @Serdar Eryürekli ? (Bu ay içerisinde randevu alırım)

Olur hemşom kop gel. Yalnız 8-14 Ekim haftası yokum haberin olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben de kontrol ettim şimdi aynı ikaz var. Bir de ben arayım servisi hele.

--5 dakika sonra eklendi--

Şimdi görüştüm. Servislere henüz gelen bir şey yok. Fakat Avrupa için çıktıysa buraya da kesin gelir diyor. Yani bekleyeceğiz. Sorunun ne olduğunu aslında anlasaydık iyiydi.

--7 dakika sonra eklendi--

Makale böyle

Ford sözcüsü, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Almanya’daki 190 bin aracın debriyaj sistemlerinde tespit edilen bir hata nedeniyle servislere geri çağrılacağını açıkladı. Araçlarda bulunan debriyaj plakalarının sürüş anında kırılabileceğini açıklayan şirket sözcüsü, kırılan plaka parçalarının aracın şanzıman ve hatta motor bölmesine sıçrayabileceğini ve bunun sonucunda yangın çıkabileceğini ifade etti.

Geri çağrılan modeller:

Ford Focus, C-Max, S-Max, Galaxy ve Transit Connect

ABD’li üretici geri çağrılan tüm modellerin 1.0, 1.5 ve 1.6 litrelik Ecoboost benzin motorlu ve manuel altı ileri vitesli şanzımanlı olduğunu açıkladı. Servisler, geri çağrılan araçlarda yapılacak bir yazılım güncellemesinin sorunu çözüp çözmediğine bakacak. Ancak durum beklenilenin aksine daha da karışık olabilir. Bu durumda 190 bin aracın her birinin debriyaj sisteminin değişmesi gerekebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şuı linkte daha detay belirtilmiş. Şuana kadar her hangi bir sorun raporlanmamış. anladığım kadarı ile olabilir düşüncesi ile aksiyon alınmaya çalışılıyor. Önlem amaçlı yani.

"https://media.ford.com/content/fordmedia/fna/us/en/news/2018/03/14/ford-motor-company-issues-two-n-a--safety-recalls.html"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Kaan Zaim yazdı:

"Dealers will update Focus vehicles with software that will detect and prevent prolonged clutch slip and will evaluate the clutch for wear and replace as needed. Fusions will be updated with a new clutch assembly at no cost to customers."

Focus'larda yazılım güncellemesiyle aracın debriyaj kaçırdığını tespit edip değişim için uyarı verecekmiş. Teknoloji çok gelişti.. Ayrıca Fusion'ların debriyaj seti ücretsiz değiştirilecekmiş. Debriyaj seti eskimiş olanlar, değişim için kampanyanın Türkiye'ye gelmesini beklemeli mi? ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
40 dakika önce, Furkan Tö. yazdı:

"Dealers will update Focus vehicles with software that will detect and prevent prolonged clutch slip and will evaluate the clutch for wear and replace as needed. Fusions will be updated with a new clutch assembly at no cost to customers."

Focus'larda yazılım güncellemesiyle aracın debriyaj kaçırdığını tespit edip değişim için uyarı verecekmiş. Teknoloji çok gelişti.. Ayrıca Fusion'ların debriyaj seti ücretsiz değiştirilecekmiş. Debriyaj seti eskimiş olanlar, değişim için kampanyanın Türkiye'ye gelmesini beklemeli mi? ?

Yukardaki yazının Avrupa ile ilgisi yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Sorunun ne olduğunu aslında anlasaydık iyiydi.

Anlaşılan o ki 1.0, 1.5 ve 1.6 EB motorlarda kullanılan bazı baskılarda sorun var.

Bunların hangi modeller olduğu ve hangi üretim tarihleri arasında olduğunu bence Ford henüz kendisi de bilmiyor.

Avrupa için resmi bir geri çağırma kampanyası var. 

Sadece Almanya için 190.000 araç olduğu ifade edilirken tüm Avrupa'da kapsam henüz belli değil. 

Özetle baskının parçalanabileceği motora zarar verebileceği ve hatta yangına dahi neden olabileceği belirtilmiş.

Avrupa için Etis'teki kontrol süreci şöyle:

Önce debriyaj kontrolu yapılıyor.

- El freni tam çekik

- Vites 4

- Motor 3000 dd

- Debriyaj iki saniyelik bir sürede bırakılıyor

Kaçırma var ve motor stop etmezse: Baskı - balata değişiyor. 

Kaçırma yoksa ve araçta Start/Stop sistemi varsa yeni bir yazılım yükleniyor ve S/S sistemi üzerinden debriyajın kaçırıp kaçırmadığı denetim altına alınıyor ve sorun çıkarsa değişime gidiliyor.

Araçta S/S yok ve motor stop etmediyse de baskı - balata değişiyor.

Araçların bir kısmı eski olacağı için kaçırma debriyajın eskimesinden mi yoksa hatalı baskıdan mı anlamak herhalde pek kolay olmayacaktır, diğer bir deyişle eskidiği için kaçıran debriyajın bozuk baskı nedeniyle bu halde olmadığı söylenemez, yani baskı - balatası bitmiş olanlara bedavadan değişim şansı oluşmuş gibi.

Tabii Otosan bu işlemleri nasıl ele alacak bekleyip göreceğiz. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Araçların bir kısmı eski olacağı için kaçırma debriyajın eskimesinden mi yoksa hatalı baskıdan mı anlamak herhalde pek kolay olmayacaktır, diğer bir deyişle eskidiği için kaçıran debriyajın bozuk baskı nedeniyle bu halde olmadığı söylenemez, yani baskı - balatası bitmiş olanlara bedavadan değişim şansı oluşmuş gibi.

Tabii Otosan bu işlemleri nasıl ele alacak bekleyip göreceğiz. 

Ben daha yeni değiştirdiğim için bu bedava kısmının üzerine bir soğuk su içmeliyim sanırım ?.  Benimde yaptığım araştırmalarda, kaçıran debriyaj baskı balataları için sorun olabilir denmiş(kanıtlanmış ya da resmi olarak tespit edilmiş bir vaka olmadığı belirtilmiş). Bekleyip göreceğiz, ancak kafaya takılacak bir durum olmadığı kanatindeyim. Belirttiğim gibi önlem, olabilir düşüncesi ile alınmaya çalışılıyor. 

Kaan Zaim tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim zaten ss dan çektiğim artık dillere destan. Baskı balata yüzünden 500km de yaşadığım sorun da kayıtlarda vardır. Büyük ihtimalle baskı balatamda sorun çıkacak. Akşam kaçırma varmı bi bakıyım hele. Garanti ekimde bitmeden bari işleme alsalar iyiydi. Gerçi garanti de olmasa değişim yapacaklar nasılsa

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Az evvel etis de gördüm. Sonra zaten taşırma kabı için servisi aradığımda kendilerine sordum. Daha önce acil kod girildiğinde arıyordunuz. Şimdi neden aramadınız dedim. Plakadan baktı. Evet dedi sistemde görünüyor. Gelmeniz lazım debriyaj sistemi kontrolü-debriyaj plakası çatlağı gibi bişey dedi. Hafta içine randevu aldım. Uzun süren bir işlemmiş. Pazartesi detayları paylaşırım 

125C4DBB-5A6E-48D7-A4BD-A3EF46756D7C.jpeg

--50 dakika sonra eklendi--

Servisteki başteknisyen abimle konuşmamı aktarıyorum. Bu yapılacak işlem Start stop olan araçlarda kavrama testiymiş. Yapılacak yazılım ise ss devreye girdikten sonra yeniden çalışma esnasındaki sarsıntının volan a zarar verdiğini tespit etmişler. Ss in daha geç devreye girmesini sağlıyormuş. Cumartesi günü gidip kontrol ettiriyorum. Durumu aktarırım size. Aklıma SS olan tüm araçlara yazılım atabilecekleri de geliyor. Kontrol etmenizde fayda var.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
21 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Servisteki başteknisyen abimle konuşmamı aktarıyorum. Bu yapılacak işlem Start stop olan araçlarda kavrama testiymiş. Yapılacak yazılım ise ss devreye girdikten sonra yeniden çalışma esnasındaki sarsıntının volan a zarar verdiğini tespit etmişler. Ss in daha geç devreye girmesini sağlıyormuş. Cumartesi günü gidip kontrol ettiriyorum. Durumu aktarırım size. Aklıma SS olan tüm araçlara yazılım atabilecekleri de geliyor. Kontrol etmenizde fayda var.

yani yapılan sadece araç durduğunda daha geç stop etmesi yada kısa süreli dur kalklarda stop etmemesi için yazılım güncellemesi mi?

Aracımda cok dur kalk yaptığımda yoğun trafikte mesela bir süre sonra kalkışlarda silekeleme yapıyor ama baya etkili şekilde dışardan gören acemi sürücü sanır o şekilde.

birkaç defa garanti bitmeden şikayetimi belirttim sorun yok gaza biraz fazla basın dediler, 4 senedir aracı kullanıyorum ilk sene böyle bir sorun yoktu aynı tarzda kullanıyorum. sürüş şeklim değişmediya :)

ayrıca silkeleme yaptığı anda debriyaj tazeleme yada gaza fazla basmada falan düzelmiyor kavrama tamamlanana kadar silekeleme sürüyor sonrasında durup kalkıyım silkelemiyor mesela. araç 77binde balatada kaçırm falan yok ben volanttan şüpheleniyorum hatta bu yaz değiştirecektim volantın fiyatı çok uçuk olunca vazgeçtim sorun iyice artınca yapıyım diye.

ayrıca rölantide sıcak motorda aşırı titreme var hafif gaz verdiğimde kesiliyor, daha önce motor takozu değişti titreme biraz azalmıştı 1 sene olmadan yine arttı. bununda volantla ilgisi olabilirmi acaba?

doğan abinin sonucuna göre bende servise bir uğrayım bari.

taşma kabınıda ben ücretli olarak değiştirmiştim geçen sene altına motor takozuna su geliyordu ama kabın altı kuru oluyordu. değişince düzeldi.

bu sene bakımda da taşma kabının kapağını yeni tipe çevirdim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Özgür Yıldız yazdı:

ayrıca rölantide sıcak motorda aşırı titreme var hafif gaz verdiğimde kesiliyor, daha önce motor takozu değişti titreme biraz azalmıştı 1 sene olmadan yine arttı. bununda volantla ilgisi olabilirmi acaba?

doğan abinin sonucuna göre bende servise bir uğrayım bari.

taşma kabınıda ben ücretli olarak değiştirmiştim geçen sene altına motor takozuna su geliyordu ama kabın altı kuru oluyordu. değişince düzeldi.

bu sene bakımda da taşma kabının kapağını yeni tipe çevirdim

Valla söylediklerine göre volan ı çatlatma ihtimali varmış.Çatlarsa kalkışlarda felan silkeleme yapar dedi dün telefonda. Ben de zaten silkeleme arabada var dedim. Yarın gidiyorum bakalım kontrol ettirecem. Eğer volanda sorun varsa garantiden değiştirtirim. Yarın mutlaka yazarım buraya.  Taşma kabının altında felan hiç su göremedim ben. Su min in altına düşünce farkettim. Yarın büyük ihtimal değiştiririm.Çünkü üst kısımda dahi ince kılcal çatlaklar gözle dahi görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

başere mi gideceksin abi?

bakımları orada yaptırıyorum indirim de yapıyorlar memnunum senden gelen cevaba göre bende randevu alırım artık.

işin ilginci herzaman silekeleme yapmıyor özel servisede gösterdim usta o kadar dur kalk yaptı çok az silkeleme yaptı biraz var ama şimdilik dursun dedi o da boşa para harcama çoğalınca açarız demişti bu ara daha az yapıyor silkelemeyi.

bizim volantlar sanırım sabit volant değilmiş torna falanda yapılamıyor diye açtırmamıştım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
42 dakika önce, Özgür Yıldız yazdı:

başere mi gideceksin abi?

bakımları orada yaptırıyorum indirim de yapıyorlar memnunum senden gelen cevaba göre bende randevu alırım artık.

işin ilginci herzaman silekeleme yapmıyor özel servisede gösterdim usta o kadar dur kalk yaptı çok az silkeleme yaptı biraz var ama şimdilik dursun dedi o da boşa para harcama çoğalınca açarız demişti bu ara daha az yapıyor silkelemeyi.

bizim volantlar sanırım sabit volant değilmiş torna falanda yapılamıyor diye açtırmamıştım

Aynen Başer e gidecem. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20.09.2018 - 13:43 tarihinde, Doğan Kurban yazdı:

Az evvel etis de gördüm. Sonra zaten taşırma kabı için servisi aradığımda kendilerine sordum. Daha önce acil kod girildiğinde arıyordunuz. Şimdi neden aramadınız dedim. Plakadan baktı. Evet dedi sistemde görünüyor. Gelmeniz lazım debriyaj sistemi kontrolü-debriyaj plakası çatlağı gibi bişey dedi. Hafta içine randevu aldım. Uzun süren bir işlemmiş. Pazartesi detayları paylaşırım 

125C4DBB-5A6E-48D7-A4BD-A3EF46756D7C.jpeg

Ford kullanıcıları önce şunu sorsun kendisine; SS çalışıyor mu? Arabayı aldıktan sonra 10 kereden fazla çalıştı mı?  Gerisi net ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
30 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

Ford kullanıcıları önce şunu sorsun kendisine; SS çalışıyor mu? Arabayı aldıktan sonra 10 kereden fazla çalıştı mı?  Gerisi net ? 

Yav ilk sıfır aldığımızda çalıştıya. Haksızlık etmeyelim şimdi ????Agm akü bile taktık ama tık yok. Baba akü hepten yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.