Jump to content

Furkan Tö.

Member
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

42 Poor

About Furkan Tö.

 • Age 34
 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Age 34
 • Location:
  Antalya
 • Car:
  '11 Focus 1.6 EB Titanium
 • Job:
  Bilgisayar Müh.
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

706 profile views
 1. Parçayı 2018 Mayıs ayında 300 tl ya alıp taktırdım. O zamandan beri problemsiz kullanıyorum.
 2. Bahsettiğiniz problemin aynısını yaşayıp, solenoid valfi değiştirerek çözdüm. Güvenilir bir turbocu bulamazsanız, imkanınız varsa 1.6 EB motorlu başka bir aracın solenoid valfiyle denerseniz sorunu daha kesin teşhis etmiş olursunuz.
 3. Aracın garantisi dolmadan yaşamıştım aynı problemi. Garantiden parça değişti. 5 senedir herhangi bir sorun yaşamadım.
 4. Ben Mayıs ayında servisten işçilik dahil 1050 TL fiyat almıştım. Serviste yaptıracaktım fakat bir parçacıda parçayı 300 TL'ye bulunca oradan alıp parçayı değiştirdim. Benim yaşadığım problem için parça değiştirmek kesin çözüm oldu.
 5. Benzer bir problemi servis geri çağırmasından sonra bende yaşadım. Solenoid valfi değişiminden sonra problem kalmadı.
 6. "Dealers will update Focus vehicles with software that will detect and prevent prolonged clutch slip and will evaluate the clutch for wear and replace as needed. Fusions will be updated with a new clutch assembly at no cost to customers." Focus'larda yazılım güncellemesiyle aracın debriyaj kaçırdığını tespit edip değişim için uyarı verecekmiş. Teknoloji çok gelişti.. Ayrıca Fusion'ların debriyaj seti ücretsiz değiştirilecekmiş. Debriyaj seti eskimiş olanlar, değişim için kampanyanın Türkiye'ye gelmesini beklemeli mi?
 7. Geçen sene bende aynı sorunu yaşadım. 2 kere polen filtresi değiştirdim. Ayrıca Sonax ve Carpex klima temizleme spreylerini denedim sonuç alamadım. Sonra orjinal ford karbonlu polen filtresi ve liqui moly'nin bu spreyini denedim ve koku geçti. Ama ikisini beraber uyguladığım için hangisinin daha büyük payı olduğunu bilmiyorum.
 8. 15 Mayıs Salı günü aracımı, bahsettiğim problemden dolayı servise götürdüm. İncelemeden sonra turboya "kalibrasyon" yaptıklarını belirttiler. Aracı teslim aldım ve ilk denemede tekrar tekleme ve güç kesme oldu. Ertesi gün 444 36 73'ü arayarak, yaşadığım problemle ilgili kayıt oluşturdum. Servisin bana geri dönüşünde salı günkü incelemede bir problem bulunmadığını ancak tekrar incelemek için 18 Mayıs Cuma günü aracımı tekrar çağırdılar. Sorun bulunamayan araca turbo kalibrasyonu ihtiyacını da anlamadım Cuma günü ilk incelemede nihayet evet sorun var denildi. Tam sevinecektim ki "sorun aküden; araçtaki akü start stop akü değil" diye bir teşhisle karşılaştım. Üzerinde "START - STOP" yazan aküden şüphe duymayarak yanılmış olabileceklerini ve sorunu başka bir yerde aramalarını rica ettim. Yaklaşık 2 saat sonra nihayet süreçle ilgili ilk defa mantıklı bir teşhis duydum. Selenoid Valfi! İndirimle beraber servisten aldığım fiyat işçilik dahil 1029 TL. Yaptırmayı düşünüyordum fakat önce bir yerden daha fiyat alayım diye düşünüp, daha önceden birçok defa alışveriş yaptığım başka bir yetkili parçacıya fiyat sordum ve 300 TL orijinal parça (Pierburg) fiyatı aldım. Tanıdığım bir özel serviste kendi aracımdan parçayı söktürdüm. Yenisiyle karşılaştırdım. Aynı parça olduğunu görüp, yeni parçayı aracıma taktırdım. Nihayet problem çözüldü. Herhangi bir misfire yada limp mode gibi bir durum kalmadı. Uzun lafın kısası servisin uyguladığı FSA işleminde herhangi bir problem yok. Aracınızda yazılım yoksa gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Kendi adıma tek şanssızlık Selenoid valfinin ömrünün, aracı servise bıraktığım gün bitmiş olması
 9. Merhabalar. Geri çağırma kapsamında, 2 Mayıs'ta aracımı Otokoç Antalya'ya bıraktım. Yapılacak işlemler ve sipariş verilecek parçalar tespit edildi. 3 Mayıs'ta işlemler uygulandı ve mesai bitiminde aracımı teslim aldım. Servis tarafından bana verilen, yapılan işlemlerin dökümü aşağıdadır. Aracı teslim aldığımda, önceden bildiğim üzere Bluefin ile yüklediğim yazılımın silindiğini ve yeni yazılım güncellemesi yapıldığını gördüm. İşlemi yaptıracak arkadaşlar araçlarında yazılım varsa silineceğini unutmasın. Motor bölümünde yeni su kabı ve kapağı, motor soğutma suyu seviye sensörü, yeni kablolar ve hortumlar fark ediliyor. Ayrıca göstergelerin ortasındaki ekrana, su seviyesi azalacak olursa uyarı göstermesi için güncelleme yapılmış. Benim için sürpriz olan, yapılan işlemlerden sonraki 3-4 günlük kullanımda farkettiğim, araçla yaklaşık 5 km. yaptıktan sonra gaza tam yüklenmelerde teklemeler ve devam edilirse güç kesme oluyor. Gaza sonuna kadar basmanıza rağmen araç düşük viteste dahi hızlanmıyor. Bu konuyla ilgili servisten randevu aldım. Salı günü aracı tekrar teslim edeceğim. Çıkan sonucu buradan paylaşırım.
 10. 2 hafta kadar önce bende Antalya Otokoç'a gidip durumdan bahsettim. Sizin araç için bir çağırma gözükmüyor. Gerekirse biz sizi ararız dediler
 11. Ülkemizde 0850'li numara tahsisi ücretsiz ve kolay. Bu yüzden, bu numaralar genelde çağrı merkezi kuranların ilk tercihi oluyor. Ayrıca numaraya çok takılmamak lazım. Voip haberleşme ile arama yaptığınızda, karşı tarafa dilediğiniz numarayı gösterebilirsiniz. Yani babanızın numarasından bile aranıyor olsanız güvenmeyin

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.