Jump to content

Doğan Kurban

Üye
 • Toplam İleti

  15.435
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Kazandığı Gün

  238

Doğan Kurban en son Mayıs 8 tarihinde kazandı

Doğan Kurban daha önce lider oldu!

Toplam Beğeni

16.289 Mükemmel

Doğan Kurban Hakkında

 • Yaş 40
 • Derece
  Şirinbaba

Profil Bilgileri

 • Yaş 40
 • Şehir:
  ANKARA
 • Arabam:
  1.0eb focus 3
 • Meslek:
  kamu
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

6.630 profil görüntüleme
 1. Doğan Kurban

  Yakalayabildiğimiz Oto Km'leri

 2. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  1.için abi şunu söyleyebilirim. Kışın bir bakın 2 nokta arasında 2 ve üstü firma varsa fiyatlar diptedir. Zarara bile olsa o uçaklar uçar. Talep azdır yolcuyu çekemezsiniz uçağa. Ama yaz tatili ara tatil bayramlar gibi dönemlerde de arz yeterli olmadığı için 350 tl veren yolcuları çekersin.Kışın arz ettiğin koltuk sayısı kışın fazla gelmesi işte. Rekabet ne kadar kızışkınsa o hatta siz o kadar ucuza bilet alırsınız. 2. Havaalanı için ücretsiz servis olabilir yakınlarda. Ama şartlar şuan izin vermiyor. --3 dakika sonra eklendi-- Biri ya torpil geçiyor ya da uçak hep rötarlı Sopayı yiyecem ben haftaya kesin
 3. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Firma olarak elime kalan para 240. Yani firma dışı tüm harcamalar çıktıktan sonra. Sizin sorduğunuz uçağa ait gider sayıldığından 240 ın içinde.
 4. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Ha ekleyim. 320 ye de alabilirsiniz bu bileti ama o acenteden aldığınız ücret oluyor. Acente alıyor yani 20tl yi. --1 dakika sonra eklendi-- Usd böyle giderse zarar etmeyen tek bir kişi kalmayacak ki zaten. Şimdi çok detay var aslında bu sektörde. Benim Van dan götürdüğüm kişi Ankara dan aktarma yapıp zararımı telafi edebilir. En asit örneği bu .
 5. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Ama ben dedim ya maksimum satabildiğimiz ücret 300tl ile sınırlı diye. Ve tüm 189 koltuğu bu ücretten satalım dedim. 300 tl nin sadece vergileri çıkınca elimize 240tl kalıyor. Yani siz 300 e bilet aldığınızda bizim elimize geçen 240tl. 45360 tl en fazla elimize gelen para. Maliyet 46000tl.
 6. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Bir seferinde bir teyzemiz yurt dışına gidiyordu. 30kg fazla bagajı vardı. 150 usd gibi bişey ödeyecek düşünün. Teyze ne var bu kadar para ödeyeceğin bunun içinde dedim. Cevabı pirinç bulgur bakliyat. Ama buradakinin lezzetini vermiyor diye devam etti.
 7. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Bunlar olabilecek/olan şeylerdi yaklaşık 5-10 yıl öncesinde. Uçuşlarda sıvı kısıtlamaları-bagajda taşınabilecek şeyler için kısıtlar getirilmesinin olumlu taraflarını da ele alalım dedim. Ama gözden kaçırabiliyorlar inanın. Bir keresinde uçak başına gelip elinde silahını gösterip bunu nereye teslim edeceğim diye soranla bile karşılaştım. Fakat 10yılda cidden çok gelişti havayolu taşımacılığımız. Aslında çekinilen birçok soruna çözüm bile bulundu. Online check in yapıp alana gelince o koca kuyruğa girmeden direk valiz teslim edip hızlıca uçağa geçebiliyorsunuz en basit örneği. --7 dakika sonra eklendi-- Az evvel kontrol ettim. X bir otobüs firması Van-Sabiha gökçen arasına 25saat seyahat süresi vermiş. Uçak 2 saat. Hadi rötar yapsın 3 saat olsun. 22 saat hayatınızda yaşayacak fazladan süre (paha biçilemez bir değer bence). Şimdi ben size uçağın usd üzerinden maliyetini söyleyim. 9700usd. tek kalkış iniş için. Hadi biraz daha detaya inelim. Maksimum satış yaptığımız ücret 300tl her şey dahil. 9700x4,75 =46 000 tl benim tek konma maliyetim düz hesap. Maksimum 300 tl bilet fiyatı (bunun sebebi biraz gizli). Bunun vergilerin tamamı çıkınca elime kalan miktarı 240tl. 46000/240tl = 192 bilet satmalıyım maliyeti çıkartabilmek için. E benim 189 koltuğum var. Hem hepsini 300 e satsam bana yolcu olarak kızarsınız ki hem dimi. Otobüs ne kadardır hiç fikrim yok.
 8. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Aynen doğru. Misal Ankara-İstanbul (Sabiha gökçen) arası kıyaslayalım. Uçakla gidecem ve uçuştan en az 1 saat önce alanda olmalıyım. 1 saat de öncesinde evden çıktım diyelim. Güvenlik noktalarının doluluğunu da yarım saat alalım. e daha uçağa binmeden 2.5 saat gitti. 1 saat de havadaki süre. 3.5 indim alandan çıktım desek yarım saat. oldu 4. Arabayla gidersem bu kadar uğraşmaya gerek kalmadan evimden sabiha gökçen e kadar 4-4.5 saate zaten gidebiliyorum. Ha tek gidince git-gel maliyet arabayla 300tl . Uçakla çok daha uygun ücretler var. Fakat çoğumuzun düşüncesi şu. O kadar havaalanında uğraşana kadar biner arabama giderim.
 9. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Ya düşünün bir. Uçağa biniyorsunuz. Valizlerinizi kargo kompartmanına veriyorsunuz. İçinde gittiğiniz yerdeki sevdiklerinize aldığınız hediyeler var. Uçaktan iniyorsunuz ve valizi teslim alırken bir de bakıyorsunuz valiz peynir suyuyla-turşu suyuyla vb.. kaplanmış. İçindeki eşyalar mahfolmuş. Şimdi bunda havayolunun ya da sizin suçunuz var mı? Valizin içini göremez havayolu teslim alırken. Sadece kilosunu tartabilir ve beyana göre içerisinde olanı kabul etmekle yükümlü.
 10. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Aslında kısa seyahatlerde bagaj fazlası sorunu da yok bence yahu. 15 kg kargo kompartmanına + 8kg da elde kabinde taşıma hakkın var. 23kg yeter bea. Hani sana bana yeter tabi de bayanlarımıza bilemedim. Mesela bu bile stres konusu olmamalı kimseye bence.
 11. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Aslında olur da sonrası biraz sakıncalı olur --5 dakika sonra eklendi-- Aslında bunda da ben kabahati kendimizde görüyorum havayolu çalışanı olarak. Neden? Çünkü havalimanında detaylı olarak yolcuyu yönlendirecek dökümanların ulaşımını sağlayamamışız. Mesela o banko önündeki kuyruk inanın benim de gözümü korkutuyor. İnş eksik bişey yoktur da sorunsuzca gate den geçip uçağa bineriz. Haydaaa eksik varmış. İnş giderene kadar uçak kaçmaz düşüncesi bence baya çoğunlukta. Bir nokta da aslında yolcu olarak araştırmaktan üşeniyoruz. Mesela uçakta sıvı taşıma kuralları var. 2 dk sürer öğrenmek. Ya da benim gibi elektronik sigara kullanıyorsanız "ya acaba yanıma alabilir miyim? " soruları var. Esasında hepsinin cevapları var. --12 dakika sonra eklendi-- İşte bunları yıkmak için yapılan bişey yok. " Ben uçaktan korkuyorum arkadaş" diyen birisine havayolunun adaptasyon için bir semineri olsa belki de birçok önyargı yıkılacak.
 12. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Aslında o kuralların içerisinde kesilen de vergi. Yani parayı esasında vermeyen havayolu şirketi değil de . Çöküyorlar resmen. --1 dakika sonra eklendi-- Abi esasında ben de karayolunu tercih ediyorum. Ama açıkçası sadece tatil ve 500km mesafe içerisindeki yerleri için. --3 dakika sonra eklendi-- Abi 11. Bence otobüs firmaları henüz ayıkmadılar abi bu işe. Yoksa çok güzel ek gelir kapısı bence. Su mu yakıyor bu arkadaş 12. Şık havayolu insiyatifinde olan bişi değil ki. Sivil havacılık kuralları sebebiyle havalimanı otoritesi tarafından sizden alınıyor. 13 --6 dakika sonra eklendi-- Ama başka ben de şunu anlamıyorum yahu. Otobüs biletini alırken bir acenteye ya da internet sitesine giriyoruz sonuçta. O sitelerin bazılarında da hatta otobüsle uçak biletini dahi karşılaştırıyorsun. Ama havayolunun ucuz olduğundan haberdar olamıyorsun. Çünkü umudun yok ucuzluğundan. Bence esas sorun şuydu. Uçak çok pahalı bir seyahat aracı düşüncesinin yıkılamaması. Çeşitli havayollarının çıkması bence fiyatların düşmesini sağladı. Ama bundan Halk ın haberi yok. --7 dakika sonra eklendi-- Yürü get kastım la gez sen.
 13. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Direk içhat uçuşlarında bilet üst sınırı getirildi. Maksimum 372 tl ye acente payıyla veriliyor. Aktarmalı 500 e gelebilir tabi bilet.
 14. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Hee ben . Bu arada abi 6. şık için cidden doğru gibi. Düşün ki bir acente dahi aaa siz diğer firmadan ucuzmuşsunuz diyebiliyorken yolcunun bunu bilmemesi bence büyük olasılık.
 15. Doğan Kurban

  Neden Uçak Değil De Otobüs Seyahati

  Merhabalar Arkadaşlar uzun zamandır merak ettiğim bir konuda sizlerden yorum almak istiyorum. Mevzu şu; Van dan Sabiha gökçen uçuşu örneği veriyim siz zenginleştirirsiniz. Van dan otobüs firmalarının bilet ücreti 180-190tl şu zamanlarda. Yaklaşık 15-20 saat yolculuk. 3 öğün yemek yenilecek ve maliyeti ortalama 50tl diyelim. Sadece ulaşım ve yemek 230tl Uçağı ele alalım. Bilet ücreti 190tl (kıyaslama yapmak için bu ücret) Uçuş süresi 1:55 dk (1 saat 55 dk) toplam ulaşım maliyeti 190tl Şimdi sorum şu. Yukarıdaki şartlarda bir insan seyahat edeceği zaman neden otobüsü tercih ediyordur. Uçak korkusu diyecekler lütfen bunu önlemenin yolunu da yazsınlar. Bunları mesleğim gereği merakımdan soruyorum. Ha uçak bileti pahalı o yüzden demeyin. Ben otobüsle uçak biletinin birbiriyle aynı ya da en yakın ücretlerin olduğu haliyle tartışalım istiyorum. Hepinize saygılar.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.