Jump to content

Oguzhan C

Member
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

16 Poor

About Oguzhan C

 • Age 42
 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Age 42
 • Location:
  ankara
 • Car:
  focus 2015 1.5 Tdci PW
 • Job:
  Kamu
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. 45 bin şanzuman yağı için bence düşük bi km. ben aracımı 37 binde aldım. 60 binde şanzuman yağını değiştim. içinden çıkan yağda en ufak bir bozulma emaresi yoktu ve ustama göre yağı gereksiz yere değiştirdiğimi söyledi ama ben değiştirelim diye ısrar edince yağı değiştik tabi. benim kanaatime göre bu şanzuman yağını 60 binden önce değişmek mantıksız. şimdi asıl muamma olan diğer konuya gelelim. İnternette bazı yerlerde bu şanzumana 7 lt yağ konulduğu söyleniyor. Yetkili servislerde faturada gördüğüm kadarı ile 7 lt yağ fatura ediyorlar. Ustam bu konuda bir kaç yeri aradı ve ısrarla araca 6 lt yağ konulacak dedi. Ayrıca aracın içinden tam tamına 6 lt şanzuman yağı çıktı. Yani araca fabrikada 6 lt şanzuman yağı konulmuş. şanzuman yağı değişiminden önce ve sonra aracın performansından vites geçişlerinde veya herhangi bir konuda iyi veya kötü hiç durumla karşılaşmadım. Öncesinde de ne sarsıntı ne ısınma nede yağ değişim sonrasında hiç bir farklılık gözlemlemedim. Aracım su an 68 binde.
 2. Ben 1.5 motor poweshift yağını 60 binde değiştim. içinden 6 lt yağ çıktı bizde içine 6 lt yağ koyduk geçenlerde bu konuyu görünce tekrar araştırdım. Castrol sitesinde ve bir kaç yerde bu şanzumanın yağ kapasitesi 7 lt diye geçiyor. Ustamla bunu tekrar konuştuk gerekirse 1 lt ilave edelim dedim, ustam bir kaç yere danıştı ama olmaz bu şanzumana 6 lt koyacağız dedi. bende ısrar etmedim. aracı 30 bin den beri ben kullanıyorum. Şanzumanla ilgili en ufak bir sorunum yada memnuniyetsizliğim olmadı. 60 binde aracın içinden çıkan şanzuman yağı da bana göre hala çok iyi durumdaydı ama değiştik. şimdi 60 binden sonra 10 bin km oldu şanzumanda halen en ufak bir sorun yada performans kaybı yok. şimdi asıl meseleye gelelim. bu şanzumana kaç lt yağ konacak. eğer 7 lt ise o zaman fabrikada neden 6 lt yağ koyuyorlar.
 3. Ankara'da tavsiye edeceğim iki usta var. Birisi Öner otomotiv Tuncay usta zaten bir çok kişi bahsetmiş. Ancak ben 5 senedir ST otomotiv Sedat ustaya gidiyorum. En az Tuncay usta kadar deneyimli ve bilgili bir arkadaştır. Tuncay usta genelde çok yoğun oluyor. Bakım sırasında aracınızın başında durmayı seviyorsanız ve yapılan işleri merak edip takip etmeyi seviyorsanız Sedat ustayı tavsiye ederim. hem kişilik yönünden hemde ustalığı yönünden çok iyidir. Birde benim üzerinde duracağım bir husus var ki 3-4 sene önce kullandığım 2.5 kasa focusumda içeriye su alma sorunu vardı, ama ben bir türlü nereden olduğunu bulamadım. Öncesinde yetkili servis dahil bir çok yere gitmiştim kimse çözemedi ama Sedat usta suyun nereden girdiğini bulmak için abartmıyorum yarım gün uğraştı ve sorunumu çözdü. Bakın bu işi ne yetkili serviste nede başka bir yerde ücreti karşılığında bile yapmıyorlar. öyle yüzeysel bir bakıp sepetliyorlar. Yetkili servis olsun özel servis olsun, herkesin istediği şey rutin işler gelsin hiç başım ağrımasın yağ bakımı, balata, vs vs gibi ama ne zaman farklı bir takım isteklerin ortaya çıkar işte ben o zaman ustanın yaklaşımına bakarım. Sizde ustalara aracınızda bir sorun olduğunu kabul ettirmekte zorlanıyorsanız Sedat ustayı tavsiye ederim. Özellikle yetkili servislerde en çok zorlandığım şey buydu, ben bir sorunumu söylüyorum ama ustaya göre o ses duymuyor veya ona göre bu durum normal, kardeşim belki senin kulağın iyi değil bunun sorumlusu ben miyim.
 4. balata ömrü, kullanıcıya ve diğer şartlara göre değişir eyvallah ama 1- daha 5000 km var demişler 5000 km az değil ki neden değiştiniz en azından bir 5 bin daha giderdiniz. 2- balata zaten hiç bir şekilde garantiye de girmez bakıma da girmez aynı işi özel serviste orijinal olmak kaydı ile en fazla 300 tl ye hallederdiniz. bu da size tecrübe olsun canınızı sıkmayın.
 5. Bence gayet güzel bir hizmet. en azından diğer bayiler gibi sallamıyorlar. Ne zaman bir bayiye güncelleme işi sorsam öcü görmüş gibi kaçıyorlar.
 6. Sorunu çözdük sonunda işaretlediğim parça ısı kalkanı diye geçiyor. sanırım üretim hatasından dolayı yerine iyice oturmamış (vida yerleri muntazam ve herhangi bir işlem yok) bu parça üstündeki parçaya çarpıyor. çizdiğim kalkan çıkarılıp güzel bir izolasyon malzemesi ile döşendi ve yerine geri takıldı tıkırtı sesi kesildi. Başka arkadaşlar da aynı sorunu yaşıyor olabilir. Çünkü ben bu sesi bulmakta çok zorlandım. sürücü koltuğunda otururken ses sağ önden geliyor gibiydi. yolcu koltuğunda iken motor kısmından geliyor gibiydi. çözümü basit ama bulması zor oldu yaklaşık 5 ay uğraştım yerini bulmaya. Bulamasaydım aracı değiştirmeyi bile düşündüm. sağlıcakla kalın
 7. Ankarada tevsiye edebileceğiniz bir yer varmı
 8. ses aracın içinden değil gibi veya halının altından bir kablonun veya bir civatanın metal kısma çarpması ile gelen bir ses tık tık tık şeklinde. önce içeriden iyice kontrol edeceğim daha sonra lifte kaldırıp çözülecek illaki
 9. Uzun zamandır beni çok rahatsız eden tıkırtının yerini nihayet buldum. tıkırtı yüksek hızda ve iyi asfaltta geldiği için tespit etmekte baya zorlandım. ancak bugün kulağı iyi bir arkadaşla bir çok kombinasyon denememiz sonucunda tıkırtının kol dayamanın hemen altında şaft tünelinin içinden geldiğini tespit ettik. Bu konuda deneyimi olan yada başına gelen varmı dır?
 10. sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama sanayi deneyimlerime güvenerek yanlış yolda ilerlediğinizi düşünüyorum. Muhtemelen konulan teşhis yanlış değişen parça gereksiz. Siz önce iyi bir ustaya gidip sorunun kaynağını bulun.
 11. Arkadaşlar herkesi şanzıman yağı konusunda uyarmak istiyorum. Yetkili servisler powersift şanzıman yağının 45 bin km de değişmesi gerektiğini söylüyor ancak yurt dışı servis bilgisine göre şanzıman yağının değişim aralığı 45 ila 60 binde benimde 2015 model focus pw aracım var. bir kaç hafta önce özel serviste şanzıman yağımı değiştirdim. ustam (ki ustama çok güvenirim bildiğiniz sanayi ustalarından değil bu işin eğitimin almış birisi ve sadece fordlara servis verir) içinden çıkan yağı inceledi ve en ufak bir sorun yada bozulma olmadığını söyledi ancak yinede değiştik tabi ıslak tip kavrama olan pw şanzımanlar yani bizim kullandığımız modeller 6 lt yağ alıyor. şanzıman yağının 1 lt si 100 tl falan normalde diğer şanzımanların en fazlası 3 lt yağ alıyor. kısacası şanzıman yağlarınızı hemen 45 binde değişmeyin. Aynı durum uzunca bir süre triger setleri içinde tartışıldı ama artık o konuda da doğru yol bulundu en az 6 sene ve 150 bin km olmadan triger değişmenize gerek yok. Not: Ankara için usta tavsiyesi verebilirim.
 12. konu baya eski ama bence hala güncel bir konu. Bizim evde ezelden beri eşim ve çocuk koku konusunda inanılmaz hassas oldukları için bu işlerle baya kafa yormuşluğum var. Öncelikle araçta bir koku var ise bu kokunun kaynağını bulmak lazım. Kokunun kaynağını bulmadan yapılacak tüm işlemler sadece durumu geçiştirmeye yarar. uzun vadede bir işe yaramaz,kokuyu başka bir koku ile veya ozon veya kuaför ile bastırmaya çalışmak daha kötü sonuçlara neden olabilir. önce kokuları sınıflandırmak lazım. benim sınıflandırmam şu şekilde gıda kaynaklı kokular: süt, yoğurt dökülmesi, turşu dökülmesi veya bir gıdanın taşınırken araca sızması (et, balık) nem ve rutubet kokuları; birde araçtan kaynaklı kokular: polen veya paspastan kaynaklı veya kalitesiz bir malzemeden kaynaklı kokular. önerilerim: Gıda kaynaklı kokuları hiç bir şekilde gideremezsiniz. tek çaresi kokunun kaynağını bulup ilgili parçayı değiştirmek (döşeme, halı, plastik aksam, bagaj paspası) her nereye döküldü ise orayı atacaksınız. Kokuyu bulmak kolay olmayabilir burnunuzla her yere iyice yaklaşıp koklayacaksınız. Araç yeteri kadar havalandırıldığı halde ve araç içinde devamlı buğulanma varsa ve sürekli özellikle yağmur yağdıktan sonra koku artıyor ise araç bir yerlerden su alıyordur. Suyu nereden aldığını bulmaz bazen çok zor olabilir. bence ilk önce yer halısının altına bakılmalı elinizi uygun yerlerden halının altına sokarak nem ve ıslaklık tespiti yapılmalı. suyun nereden geldiğine dair bir tiyo vereyim ıslak bulduğunuz yerin tam zıddına bakın su arka koltukların altında ise önce bagaja sonra ön tarafa sol ön koltukların altında ise arka tarafa vs vs. suyun nerden geldiğini bulduktan sonra döşemeler sökülecek aracın altı iyice kurutulacak ve güneşte bekletilecek. aksi taktirde yine nem kokacaktır.
 13. Curuise control ile hayatımda ilk defa mk 2.5 ile tanıştım. Normalde bana sorsan olsa da olur olmasa da olur bir husus tu ama şimdi tecrübe edince kesinlikle vazgeçilmezim oldu. Henüz adaptif CC hiç kullanmadım muhtemelen kullansam oda vazgeçilmezim olur. Ayrıca mk.2.5 focusta kol dayama ve soğutuculu torpido vardı. İnsan öyle bir alışıyor ki MK. 3.5 ta en çok soğutucunun eksikliğini yaşıyorum. MK 3.5 alırken titanyum pakette otomatik park özelliğinin standart olduğunun bile farkında değildim. Onu opsiyon sanıyordum. Evimin önü müsait ve site içi dikine park yapılıyor.Her akşam eve yorgun gidiyorum araba park etmeye üşeniyorum. Bilin bakalım ne oldu otomaitik park özelliğini her gün kullanıyorum ve icat edenden allah razı olsun diyorum. Yani demem o ki bazen farkında olmadığımız donanımlar hayatımıza vazgeçilmezimiz olarak girebiliyor. daha dün marsa uzay aracı indirdik ve ford yeni ürettiği arabaya kol dayaması koymuyor. soğutucu koymuyor. soğutucu dediysem büyük bişi sanmayın klimanın bir ucunun da torpido gözüne verilmesinden bahsediyoruz. otomatik park opsiyonel, bağımsız süspansiyon yok ortada Çin usulü tablet. jantlardan bahsetmek bile istemiyorum. bu jantlara japonlardan alışığız tamam japon araba kullanıcısı bu konuda çok duyarlı olmayabilir. ama ford kullanıcısına bu jantlarsa araç satamazsın. zaten rakamları da görürüz seneye
 14. Evet kesinlikle oluşturuyor. Zaten lansmanlar bunun için yapılır. piyasada algı oluşturmayacaksa ne diye o kadar insansı toplasınlar ki. --13 dakika sonra eklendi-- Ford grubu ile ww grubu orta segmentte benzer gelir sahibine hitap edip. Ancak kesinlikle farklı müşteri kitlesine hitap eden markalar. ford daha iyi sürüş dinamikleri sunup bazı alanlarda geri kalmış ww ise daha konfor odaklı müşterileri hedefliyor. Eğer ford tutup ww müşterisine de hitap etmek adına sürüş dinamiklerinden ödün verirse ister istemez o zaman müşteride ford ile diğerlerini mukayese edecektir. bu durumda bende size katılıyorum aile kullanımı göz önüne alındığında ww grubu daha öne çıkmaktadır. Fordun yanlış yöne adım attığını düşünüyorum. --23 dakika sonra eklendi-- gözden kaçan bir hususu ifade etmek isterim. daha önceki nesillerde fiesta tamamen kendine özgü olup focus daha çok mondeodan izler taşırdı. mk4 focusla birlikte focus vites butonu hariç fiesta esintileri taşıyor. Bence bu focusta geriye gidiş anlamına geliyor. Oysa güncel mondeonun kokpiti hala çok iddialı ve focusta da çok iş görürdü diye düşünoyorum. Bu arada tüm focus modellerini en az 100 bin km kullanmış bir sürücüyüm. şu anda mca focusum var. normalde her yeni çıkan modeli almak isterim planlar ve sonunda alırım ancak mk4 focus alırmıyım. Almam bakın ben ki ciddi mana da focus fanatiği bir kullanıcıyım. Ha ford benim gibi müşterileri gözden çıkarıp başka bir kitleye hitap etmeyi planlıyorsa ki buda onların hakkıdır. O zaman bende başka arayışlar içine girebilirim.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.