Jump to content
2019 Temmuz ve 2023 Mart arası tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeniden kayıt yapınız ×
 • Welcome!

  Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
  This message will be deleted after you register.

polen filtresi ve silecek önerim


Recommended Posts

her ikisi de hassas olduğum şeyler. Özellikle sıkışık trafikte egsoz gazından çok rahatsız oluyordum. Man filtre kullanmaya başladım tavsiye ederim. Özellikle anti allerjik olanı.

 

Silecek bir çok ürün kullandım. En son bosch aldım ama oda bir sene 8-10 ay sonra iz yapmaya başladı. continental aldım şimdilik çok memnunum tavsiye ederim.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bosch ürünlerin taklitleri çok. Bu yaz sil-bak diye yerli marka var. Yazdan beri kullanıyorum. Sessiz siliyor ve hiç iz bırakmıyor. Fiyatı da çok uygun. Tavsiye ederim.

Önceki aracımda arka sileceği bosch almıştım. Çok ses yaptığı için 3 ay sonra değiştirmiştim. Sanırım orijinal değildi.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bosch enjektör fabrikasında öğrenciyken çalıştım. Şirket içi sipariş ile automove aftermarket deposundan babamın focusuna getirttiğim silecek de kısa sürede ses yapmaya başlamıştı. Bence bosch sarf malzeme olarak iyi kalite ürün üretmiyor genel olarak. Her yıl silbak alıp takmak (bazen 2 yılı sorunsız çıkarıyor) bence pahalı silecek almaktan daha mantıklı, daha az riskli ve genel olarak sıkıntısız.

 

Polen filtresinde orjinal hariç hiç kullanmadım, yorum yapamıyorum. Sadece geçen yıl orijinal diye bilmedğim yerden aldığım filtrede bir enayilik var gibi, onu da bu ay değiştireceğim, güvenilir yerden yenisini aldım.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Filtrelerin tamamını genel olarak mann marka tercih ederim genelde. Bulamazsam bosch takıyorum. Polen filtresi tercih ederken karbonlu model olmasına dikkat ediyorum. 

 

Silecek konusunda ise en kaliteli silecek bile 1 sene zor gidiyor. Alıyorum sanayiiden 10 metre silecek lastiği. Bozuldukça lastikleri yeniliyorum. Hem ömür olarak hemen hemen aynı gidiyorlar. Hemde çok daha ekonomik oluyor. 

Link to comment
Share on other sites

Silecek kalitesi marka kadar raf ömrü ve kullanım koşulları ile yakından ilgili.

Kauçuk zaman içerisinde poröz bir yapıya dönüşüp direncini yitiriyor. Rafta beklemiş ürünler daha kısa ömürlü ve düşük silme kalitesinde olabiliyor. Bu nedenle paket üzerinde imal tarihinin olması lazım. Çoğu üretici bunu koymuyor.

Türkiye'ye gelen ithal malların bir kısmı maalesef belli bir markanın ikinci kalite ürünü olabiliyor, eski ürün gibi örneğin.

Yine kullanım koşullarında aşırı sıcak ve aşırı nem silecek ömrünü kısaltırken, sık çamur temizleme amaçlı kullanılırsa da lastikler zarar görebiliyor.

Bosch çoğu ürününü fason yaptırıyor. Silecek grubunda da değişik tipleri var. Aerotwin serisi genelde beğeniliyor.

Ancak en iyi silecek bile ortalama bir yıllık bir ömre sahip. Silme performansı düşmüş silecekleri ekonomik nedenlerle değiştirmemek hayati bir hata olabilir. 

Sonuçta önerim her sonbahara girerken silecekleri kontrol etmek ve değiştirmek.

Yıllar içerisinde değişik markalarla deneyimim beni de şu sıralarda Silbak'a yönlendirdi. Gerek fiyatı, gerek silme performansı ve sessizliği, ve gerekse ömrü makul düzeylerde.  

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

bosch aerotwin bir kere aldim, takar takmaz sesli calisiyordu. bosch altin satsa almam.

@Yakup Ç. A. da benzer birsey yasamisti diye hatirliyorum.

VAGlara bulabilirsem SWF aliyordum, orijinali de SWF. 

 

Evet o modeldi hemen iz yapmaya başlamıştı. Yeni gönderdikleri öyle değildi firma iade almıştı 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sileceğin kalitesi çise ve az yağmurda ortaya çıkıyor. Yoğun yağmurda sorun olmuyor. Ben burada konu edilen tüm ürünleri kullandım. Ancak şu an kullandığım continental kullandıklarımın arasında en iyisi. Polen filtresini de hep orijinal ve karbonlu kullanıyordum ancak aracın içine çok koku geliyordu.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Son iki değişimde filtre olarak mann, silecek olarak silbak tercih ediyorum. Silbak tan memnunum, diğer yerli ve ecnebi çakmalarına göre daha kaliteli buluyorum, uzun yıllardır piyasada olan bir marka, hatta çoğu markaya üretim yaptıklarını biliyorum. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.