Jump to content

Cenk Demirel

Üye
 • Toplam İleti

  138
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

64 Normal

Cenk Demirel Hakkında

 • Yaş 29
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 29
 • Şehir:
  Zonguldak
 • Arabam:
  Ford Focus Mk3,5 Titanium
 • Meslek:
  İşletme
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

Son ziyaretçiler bloğu devre dışı ve diğer kullanıcılara gösterilmiyor.

 1. Cenk Demirel

  Ford'un Müşteri Memnuniyeti Anlayışı

  Servisle bunu 2 yıl önce falan konuştuğumda 1.6 tdci courier ve connect'te ( özellikle courier ) benzer şikayetle gelen müşterilerin olduğunu söylemişlerdi. Ama arada mondeo lafı hiç geçmedi. Mondeo'nun baskı balata setinin aynısının takılması ' onda niye bu sorunu işitmiyoruz ? ' diye sormama sebep olmuştu kendi kendime ama muhtemelen dediğiniz gibi satış rakamlarının oldukça düşük olmasından kaynaklı galiba.
 2. Cenk Demirel

  Ford'un Müşteri Memnuniyeti Anlayışı

  Makyajlı kasalarda, debriyajda belirtilen sürtünme sesinin olması durumunda takılan yeni baskı balatanın kodu 1.6 tdci Mondeo ile aynı. Yani 1.6 tdci güncel kasa mondeo'nun debriyaj seti takılıyor. Yeni baskı balatayla beraber ses bir kaç bin km kadar hiç olmuyor, sonra yine başlıyor. Belli ki sorun baskı balatanın yapısından kaynaklı. Benim aracımda da doğal olarak değişim olmasına rağmen bir süre sonra yine başladı. Belli ki geçmeyecek. Zaten artık nadiren yapıyor, hassas noktasını da öğrendim ona göre kalkış yapıyorum ses pek çıkmıyor. Benim tek merak ettiğim; her ne kadar Focus kadar kullanıcısı olmasa da 1.6 tdci Mondeo ile ilgili bu şikayetler niye olmuyor ? Bu zamana kadar tek bir şikayet bile görmedim bu hususta. Ben mi kaçırdım acaba ?
 3. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Yaylar SLA süspansiyon olduğu müddetçe benim için önemli değil. Ama Türkiye adına daha çok torsiyonlu versiyonlar üzerinde durulursa yaylar önem kazanır diye motor seçenekleri üzerinde durdum. Malum motora göre süspansiyon farkı var. 182'lik makineyi en azından siparişe açmak gerek ki daha sonra gelse de olur. Ama 150'lik 8 ileri otomatiği hiç ertelemeden direkt getirmek gerek. Lansmanda kullanılacak, testerlara verilecek otomobillerin özellikleri belli mi peki ? St - line, Vignale veya SLA süspansiyonlu versiyonlar falan gibi..
 4. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Şu motoru yeni şanzımanla getiriyorsan; 1.0L EcoBoost 3 silindir 125 ps 8 ileri otomatik (silindir kapamalı) Bu motoru eski şanzımanla niye getiriyorsun ? 1.5L 3 silindir 123 PS 6 ileri manuel 1.5L 3 silindir 123 PS 6 ileri otomatik (6F15-eski şanzıman) Hadi eski şanzımanla kombine ettiğin bu motoru filo satışları için getirdin diyelim, 1.5 150 hp'nin de gelip gelmeyeceği yahut ne zaman geleceği belli değil. Onu da geçtim, 180'lik motorun esamesi bile okunmuyor. Şunu da anlayamadım ' Yaylar, vites ve donanıma göre yani ağırlığa göre değişiklik gösteriyor. ' Hangi yaylar ? Fiesta ST'de kullanılanlar mı ? Bunlar hani torsiyonlu modellerin hepsinde standart olacaktı ?
 5. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Motor, şanzıman ve donanım seçeneklerinden tutup iç mekan malzeme ve işçilik kalitesine kadar belli oranda atılım yapmaya çalıştıklarını ben de görüyorum hocam. Hatta direkt en büyük kusurları olan işçilik kalitesi ve iç hacim işlevselliği hususlarında da belli adım öteye gittiler yeni çıkan fiesta olsun, mondeo olsun, hatta mk4 focus olsun.. Bu gelişmelerle bir yerlere gelmeye çalıştıklarını, pazarda daha fazla söz sahibi olup daha fazla müşteriye hitap etmeye çalıştıkları da doğru. Zaten benim en çok anlayamadığım ve isyan ettiğim nokta da tam budur; sürüşü çok güzel yapıyorsun, konforu da buna eklemeyi başarıyorsun, şanzımanını geliştirdin, ödüllü motoların da var, iç mekan hacmini hallettin, donanım olarak çağa uygun oyuncakları da sunmaya çalışıyorsun, her şey iyi güzel giderken denizi geçip derede boğulmamak gerek.. Dediğim gibi belki çok büyük bir sorun olarak görülmeyecektir bir ekran, bir kol dayama ve bir sürgülü bardaklık eklentisi. Fakat ilk intiba cidden önemli. Müşterilerin çoğu içine bindiğinde hiç beğenmediği bir aracı test sürüşüne bile çıkarmıyor. Benim en büyük isyanım Ford'un denizi geçip derede boğulmayı sevmesi. Zor değil yani 1-2 detaya daha özenmek. İnşaallah Türkiye paketi dediğin gibi böyle olmaz hocam. 1-2 rötuşla düzeltilebilecek görsel algı yüzünden güzelim aracı baştan eksi notla sürmemek gerek insanların önüne.
 6. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Ben maliyet kalemlerinin otomobillerde görünmeyen kısımlara kullanmasından memnun olan bir müşteriyim aslında. Fakat baz pakette olsa dolu pakette olsa otomobile yapılan yatırımın dengeli olmasından yanayım. Mk4'ün sürüşü güzelleşti, konforu arttı, çeşitli oyuncaklar eklendi, hissedilen bazı malzeme kaliteleri de iyileşti. Bunların hepsinin farkındayım. Fakat Ford'un Focus'u çıkarırken amacı segment liderliği derdi olmayan Koreli rakibi Hyundai i30'un baz versiyonu ise trend donanımın görsellerinde bir sorun görmem. Ama bir üretici olarak amacın rakip gördüğün markaların müşterisini çalıp daha fazla müşteri kazanmak ise o baz pakette ki iç mekanla maalesef bu olmaz. Çünkü bu işi senden iyi yapan rakiplerin var. Maalesef müşterilerin bir çoğu elle tutabildiği, gözle görebildiği kalite üzerinden otomobili değerlendiriyor. Trend Focus'un içine oturduğunda müşteriyi kendine çekecek, çekmese bile yüzünü buruşturtmayacak hangi ayrıntı var ben göremedim açıkçası. Dediğim gibi bulunduğun ligde sıradan bir model olmak istiyorsan o iç mekanda bir sorun görmem. Ama kafaya oynamak istiyorum diyorsan o şekilde olmaz. Bunun olmadığını da daha önce ki boş focus modellerinde defalarca tecrübe ettik hocam.
 7. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Bu Focus'un segmentinde ki en büyük rakibi. Her zaman da karşılaştırıldığı midline plus donanımında ki rakibi. 2015 kasaya ait ve 2016'da direksiyondan kontrol edilebilir tuşlar da geldi. Bir araçta ki kalite algısı sadece iç mekan dizaynı ve kullanılan malzemelerle ölçülmez bunu biliyorum. Ama boş paket yapacağım diye B segment üretimine atıfta bulunur gibi bir üretim yaparsan bulunduğun segmentte kafaya oynayamazsın. Tabii ki herkesin beğenisi farklıdır. Ama şu boş golf ile yukarıda ki görselleri olan boş focus'u kıyasladığında ya Golf'e premium dersin ya da Focus'a B segment dersin hocam.
 8. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Şu resmen rezilliktir.. Baz modellerde artık bağımsız süspansiyondan da vazgeçip torsiyona geçtin. Oradan ayırdığın hatırı sayılır bir üretim maliyetini nereye harcadın ? Belli ki 1-2 tane fazladan oyuncağa harcamışsın hepsi bu. Baz donanıma bir kol dayama, sürgülü bardaklık ve en azından 6 - 6,5 inç sync 3 ekranı eklemek ne kadar zor ? Yahut ne kadar maliyetli ? En dolu versiyonlarına tüm modeller dizayn, donanım ve malzeme kalitesi akıtıyor. Önemli olan baz paketi de elle tutulur hale getirebilmek. Ben C liginde kafaya oynamak istiyorum diyorsan böyle oynayamazsın.
 9. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  İlk etapta sadece dizelleri getirmeleri beni, bireysel satışlardan çok şirket satışlarını hedefledikleri konusunda düşündürüyor. 1.5 st line bence de siparişle alınabilir durumda olur ama en azından lansmana getirip test çekimlerine vermelerini isterdim. Belli ki daha çok 1.5 dizel ve muhtemelen de 1.0 ecoboost üzerinde duracaklar.
 10. Cenk Demirel

  Ford Focus Mk4 Türkiye Donanım Ve Motorları (7 Ekim Güncel)

  Türkiye lansmanında 1.5 ecoboost 150 otomatik veya 180 manuel St-line olma olasılığı sizce nedir ? Yerli testlerde 1.5 dizel veya 1.0 ecoboost göreceğiz galiba.
 11. Cenk Demirel

  Şu an ne dinliyorsunuz... ?

  Efsanenin nadir bilinen 80'li yıllarından..
 12. Cenk Demirel

  Şerefsizim Sanat Eseri Gibi :-)

  Boy kısa hocam boy kısa.. Böyle olunca takılıyorsun detaylara
 13. Cenk Demirel

  Şerefsizim Sanat Eseri Gibi :-)

  Hayaller V60, hayatlar Logan MCV diyeceğim de Logan da hayal oldu artık. Neyse.. Bu arada vitesin ve kol dayamanın bulunduğu orta bölüm çok mu yüksek yoksa koltuğu en aşağıya indirmişler de bana mı öyle geldi acaba..
 14. Cenk Demirel

  Ford 3 Modelini Artık üretmeyebilirmiş..

  Ford yalanlamış bu haberleri. Mondeo'nun geliştirilerek üretimine devam edilecekmiş. Galaxy ve S-max'in de üretimi devam edecekmiş. En azından bir kaç kaynakta durum böyle. https://www.ototeknikveri.com/haber/16999/ford-mondeo-yu-bitirmeyecegiz-gelistirecegiz
 15. Cenk Demirel

  Ford 3 Modelini Artık üretmeyebilirmiş..

  S-Max ve Mondeo çok kaliteli otomobillerdi. Özellikle Mondeo'nun sahip olduğu altyapısal kalite bulunduğu segmentte direkt kendini öne çıkarıyordu. Kendisinden üst segment arabalardan daha konforlu, en az onlar kadar yalıtımlı tam bir uzun yol aracıydı. Crossover liginin saçma sapan kırma otomobil türlerinin kurbanı oldular. Çoğu yerden yükseltilmiş, sertleştirilmiş saçma sapan araçlar.. Yakında crossover hothatch, crossover super spor, crossover ticari, crossover coupe ( çoktan üretildi ) falan bile görürüz. Her haltın yerden yükseltilmişi bitirdi kaliteli mpv'leri ve mondeo'yu. Çok yazık...

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.