Jump to content

Cenk Demirel

Üye
 • Toplam İleti

  37
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

8 Poor

Cenk Demirel Hakkında

Profil Bilgileri

 • Yaş 29
 • Şehir:
  Zonguldak
 • Arabam:
  Ford Focus Mk3,5 Titanium
 • Meslek:
  İşletme
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cenk Demirel

  Focus mu Octavia mı ?

  Aslında ben de genel yorumlara göre bir cevap yazmıştım. Tabii alıntılandığım cümle sınırlı olunca neye yorum yaptığım karışmış olabilir haklısınız. Konfor konusu kişilerin beklentisine göre çok değişiyor. 16 inç jantlı mca focus kullanıyorum ve kısa - keskin yol birleşimlerinde yahut çabuk derinleşen çukurlarda amortisörler çalışma aralığını çabuk yitirip pat küt edebiliyor. Bu benim deneyimime göre bu şekilde. Ama buna katılmayan, öyle olmadığını düşünen kullanıcılar da mevcut. Bu biraz da beklenti ve otomobilin kullanıldığı yol şartlarıyla da alakalı. Megane'ın düşük hız konforu daha iyi ama yüksek hızlarda, engebeli yollarda, özellikle viraj içinde engebe varsa focus'un konforu fiziksel olarak daha iyi. Aracın o yol şartlarında dengesinin bozulmaması adına gösterdiği kararlılık da daha fazla. Aynı durum octavia - focus karşılaştırması için de geçerli. Konfor denilen olgunun değerlendirilirken tek bir kriteri olmayabiliyor. Zaten torsiyonlu bir araçla tam bağımsız süspansiyonlu bir aracın farkı da bu söylediğim sürüş şartlarında ortaya çıkıyor. Ben f10 kasa bmw 5'in hemen her çukurda pat küt ettiğini söyleyince başka forumlarda çok muhalefet görmüştüm. Benim yorumuma paralel bir kaç kişi daha aynı tecrübeyi edinmişti. Ama başkası da diyor ki bmw 5 bana göre çok konforlu. Yani bu işin standardını tutturmak zor. Dediğiniz gibi insanların beklentileriyle ve o aracı nasıl yorumladığıyla alakalı biraz da. Fakat daha önce ki yorumumda da dediğim gibi bizim insanımızın otomobil bilgisi maalesef çok sığ ve doğru bilinen yanlışlarla dolu. Haliyle çok tercih edilenin en iyi olduğu gibi bir düşünceye bu ülkede hiç bir zaman katılmadım.
 2. Cenk Demirel

  Focus mu Octavia mı ?

  Bu ülkede araç seçimleri gerçekten iyi otomobil olduğundan değil, ihtiyaçlara hızlı cevap verdikleri için gerçekleşiyor çoğunlukla. Eğer insanlar sizin başta eleştirmiş olduğunuz konfor, yol tutuş, sürüş kalitesi gibi etkenleri bilerek görerek yahut bunları doğru değerlendirerek araç seçiyor olsaydı şuan piyasa otomobili dediğiniz, çokça tercih edildiği için iyi olduğunu düşündüğünüz çoğu otomobil satış rakamlarında alt sıralara inebilirdi. Örneğin c segmentinin konfor, yol tutuş, sürüş zevki ve mekanik kalitesi olarak en iyi otomobillerinden biri güncel mazda 3'tür. Siz bir galerici olarak kaç tane mazda 3 sattınız ? Yollarda gördünüz ? Mesela çok tercih edilen Passat'tan hissedilir derecede konforlu ve yalıtımlı olabilen mondeo'nun satışları neden daha aşağıda ? Yine segmentinin amacı konfor olan ve E liginde yer alan makyajsız F10 kasa Bmw 5'in çoğu çukurda pat küt eden amortisörlerine rağmen kendisinden daha kaliteli işler çıkarabilen Jaguar XF'e göre daha fazla satması neden ?Demek ki piyasa otomobili olabilmek, bahsettiğiniz hususlarda kaliteli olabilmek için yeterli değil. Türk insanın çoğu az yaksın, geniş olsun, kullanışlı olsun, tipi güzel olsun, 2.eli hızlı olsun, satarken iyi para getirsin, fazla arıza çıkarmasın, parça fiyatları çok pahalı olmasın gibi bazen sığ, bazen işlevsel, bazen duygusal, bazen de genelin uyduğu eğilimler üzerinden tercihini yapıyor. Bu ülkede otomobil satmak istiyorsan altyapısal olarak cidden kaliteli bir şey çıkarmana gerek yok. Otomobilleri bu şekilde değerlendirip alan kitle bile oldukça az. Az önce saydığım kriterleri sağlasın ve peşinden reklamı da iyi yapılsın her türlü satar. Velhasıl, bir galerici olarak gördüğünüz ve insanların çokça tercih etme eğiliminde olduğu modeller sizin bahsettiğiniz sürüş kalitesi konusunda ' iyi otomobil ' cümlesinin karşılığını her zaman vermez. Hele bu ülkede hiç vermez emin olun. Bir arabanın viraj limitinin yüksekliğini hala ağır olmasına bağlayan milyonlarca otomobil tüketicisi var bu ülkede. Bizim insanımızın çoğu zannettiğiniz kadar bilgili değil otomobiller konusunda. Dolayısıyla tercih eğilimleri de çoğunlukla doğru bilgiler ve değerlendirmeler ışığında değil.
 3. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  2 cm sasirtmadi beni. Otomobil hem pek yuksek degil gibi duruyor ama ayni zamanda yerden yuksek oldugunu da gorebiliyorsun. Gercekten ilginc kombinasyonlar.
 4. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  Ilginc bir kombinasyon olmus. Sw olupta active misali yerden yukseltilmis fazla guncel model yok bildigim. Ilk bakista biraz yadirganiyor ama fena degil gibi.
 5. Cenk Demirel

  Focus mu Octavia mı ?

  D sınıfına çıkmayacaksanız, şanzıman da sağlam olsun diyorsanız yerinizde olsam mazda 3 bakardım. Bana kalırsa bu sınıfın en iyisi. Tam otomatik sağlam şanzımanı, rakipleri kadar güçlü olmasa da 1.6 tdci 115'lik motor kadar güçlü olan ve devir çevirmeyi seven dizel motoru, arkada focus'da kullanılan control blade isimli tam bağımsız süspansiyonu, focus'tan daha konforlu ( özellikle çukurlarda amortisörler diplenmiyor bile ), yol tutuşu ve sürüş zevki en az focus kadar iyi ve arka diz mesafesi focus'tan biraz daha geniş. Bagaj hacimleri HB kasada focus'tan daha iyi, sedan kasada ise hemen hemen aynı. Tek sıkıntısı servis ağı geniş değil. Yaşadığınız yerde yahut yere yakın mazda bayisi varsa muhakkak inceleyin derim.
 6. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  Mk4 focus 150 hp ecoboost 8 ileri tam otomatik, lacivert st line pakete ek B&O ses sistemi, üst seviye farlar, çukur izleme sistemi istediğim kombinasyon olurdu sanırım. Fakat bu kombinasyon muhtemelen 170'i geçer.
 7. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  İsabet olmuş.. Bence de en güzel farlar bunlar. Far yıkama olduğu için de bi xenon diye düşündüm bu farları. Öbürü led far ama onlarda genelde far yıkama olmuyor.
 8. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  Bir çok detayı okumuştum ama aklımdan çıkmış. Şu trafik levhalarını okuyup ona göre pozisyon alan üst seviye farlar bunlar mı yoksa thor olanlar mıydı ?
 9. Cenk Demirel

  Direksiyon Simidi Soyulması

  Bulunduğum ilde ki ford yetkili servisiyle aram bayağı iyidir. Orada çalışan bazı kişilerle yaptığım ayak üstü sohbetlerde direksiyonumda henüz soyulma olmamasına rağmen, çok dikkat ediyor olmama rağmen ileride soyulmaya meğilli olduğunu söyledim. Onlar genel merkeze hiç danışmadan bile büyük oranda garanti dışı bırakırlar diye konuştular. Yeni direksiyon ise 2500 lira gibi çok yüksek bir rakam. Yetkili serviste ki tanıdıklarımdan çok güzel malzeme ve işçilikle direksiyonu soyup uygun fiyatlarla yeniden dikebilen bazı kişilere yönlendirdiler beni bulunduğum ilde. Konuştuğum yetkili de kendi aracının direksiyonunu o kişiye diktirecekmiş. Size tavsiyem; garanti işi için bastırmaya devam edin ama olmadı bu işi iyi yapabilen yerlerde gayet uygun fiyatlarla direksiyonu yeni malzemeyle diktirmeniz yönünde olur. Değişik illerde bu tarz işlerle uğraşan kişiler ve firmalar olabiliyor. Kesinlikle araştırmaya değer. Forumda link vermek yasak mı bilemiyorum ama en azından fikir olması açısından işe yarar belki. Şöyle öncesi - sonrası şeklinde çok iyi iş çıkaran yerler var. Bana kalırsa ustasına göre orijinal direksiyondan bile daha sağlam, iyi olabilir. Hem de uygun fiyata. https://www.facebook.com/otoderici/ Ayrıca daha premium bir şey istiyorum derseniz şöyle işler çıkaranlar da var; https://www.instagram.com/udcustomworks/?hl=tr Dediğim gibi, garantiye girmemesi durumunda direksiyonu kalınlaştıran saçma sapan kılıflar takılacağına yahut orijinal olsun diye tutturup 2500 lira gibi absürd rakamlar yetkiliye verileceğine daha uygun fiyatlarla bu işi halletmek daha mantıklı.
 10. Cenk Demirel

  Focus Mk3 Baskı Balata Ses Sorunu

  Geçmiş olsun. Tekrarlayabileceğini söylemiştim ki haksız çıkmayı yeğlerdim. Baskı balata yeni değiştiği için sesi fazla çıkması normal. İlk değiştirdiğim zamanlar bende de fazla çıkıyordu ama sonra ses seyreldi. Yukarıda da bahsedildiği gibi ne zaman yaptığı belli olmuyor. Sesin hiç çıkmamasını istiyorsanız focus'a uyumlu başka bir baskı balata kullanmak gerek yahut aynı baskı balatayla devam edecekseniz ve ses pek çıkmasın istiyorsanız yokuş kalkışı gibi yarım debriyajla, yani debriyajı kavrama noktasına kadar getirip hafif aracı yürütüp öyle gaza basıp devam etmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Bu şekil kalkışlarda sesin gelme ihtimali düşük oluyor.
 11. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Seri Üretimi Başladı

  Hassaslıktan ziyade beklentiyle alakalı diyebiliriz. Özellikle güncel mondeo'da ki amortisör kalitesine şahit olduktan sonra onun bir alt segmentinde yer alan focus'la arasında bu denli büyük fark olması beni şaşırtmıştı. İntegral link'in kullanıldığı s max, edge, mondeo ve galaxy modellerinin çukur konforu oldukça beğenilmişti. O sebeple mk4'ün de bundan nasibini alacağını, mk3,5'a göre de hissedilir fark olacağını umut ediyorum diyelim.
 12. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Seri Üretimi Başladı

  Bunu tabii ki genel geçer bir kalıba oturtup direkt sonuç çıkarmak için kullanamayız. Neticede az sonra birisi gelip ben de hiç sevmiyorum yahut ben de bayılıyorum konforuna diyebilir. Bu biraz da öncesi - sonrası şeklinde hangi araçları deneyimlediğimiz ve bunları hangi yol şartlarında kullandığımıza göre değişiyor.
 13. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Seri Üretimi Başladı

  Demek ki sizin kullandığınız yollar, muhtemelen İzmir - İstanbul oldukça güzel ve düzgün asfalta sahip. Mca focus'un özellikle ön amortisörleri hiç beklenmedik çukurlarda ve keskin yol birleşimlerinde can yakıcı pat küt sesler çıkarabiliyor 16'lık jant ile. Çalışma aralığı oldukça kısa. Belki f1 ve f2'den sonra size psikolojik olarak focus genlerinde konforlu gelmiş olabilir ki o kasalara göre ben de konforlu olduğunu düşünüyorum özellikle helezon yayın salınımları konfora güzel katkıda bulunuyor ama astra k ile beraber bu segmentin en kötü amortisör tepkilerine sahip modeli diyebilirim mk3,5 için.
 14. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Seri Üretimi Başladı

  mk3'de stock amortisörlerle 40 yanak kullanan babayiğidi bir görmek isterdim mk3 ve 3,5'un bana kalırsa haddi 16'dan yukarısı değil. 17 ve 18'lik jant kullananların herhalde pek konfor beklentisi yok ki zaten ben yolda 18'lik jant kullanan pek görmedim. 17'liği bile tek tük görüyorum. Mk4'de bağımsızla gelen integral link'in konforu belirgin ölçüde arttıracağını, torsiyonlu versiyonun ise güncel kasayla aynı kalacağını düşünüyorum hala. Bakalım, testleri gelince göreceğiz.
 15. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Seri Üretimi Başladı

  Aynen, opsiyon olduğunu, 16'lık jantların da hala devam ettiğini biliyorum. Anlatmaya çalıştığım şu ki opsiyonlar arasında 18'lik jantlar da var oldukça ince yanaklı. Süspansiyon konforunda ( çukur konforunda ) mk3,5'a göre geliştirme yapılmadan 18'lik jantla her çukurda pat küt edecektir mk4. O sebeple bir umut süspansiyon sisteminin konfor elemanlarını eski kasaya göre geliştirdiklerini, en azından çukurlarda mondeo kadar olmasa da ona yakın bir toleransla hareket edebileceğini düşünüyorum. Özellikle bağımsız süspansiyonlu versiyonun bu konuda biraz daha iyi olabileceğini, torsiyonlu versiyonun ise en fazla mk3,5 konforu sunabileceğini tahmin ediyorum diyelim.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.