Jump to content

Cenk Demirel

Üye
 • Toplam İleti

  227
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

89 Normal

Cenk Demirel Hakkında

 • Yaş 29
 • Derece
  Trend

Profil Bilgileri

 • Yaş 29
 • Şehir:
  Zonguldak
 • Arabam:
  Ford Focus Mk3,5 Titanium
 • Meslek:
  İşletme
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

Son ziyaretçiler bloğu devre dışı ve diğer kullanıcılara gösterilmiyor.

 1. St-line modelini suan tam hatirlayamiyorum ama titanium mk4 ile titanium mk3.5 koltuklari kiyaslandiginda mk4'un ki yumusaklik anlaminda bariz daha konforlu. Surucu koltuguna oturdugum ilk an dedigim; bununkiler benim aractan daha yumusak.
 2. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  Mk3,5'da ki Acil durum fren destek sistemi özelliğinin teoride ki haline benziyor bu donanımın işlevi. Ama tabii pratikte senin de anlattığın gibi çalışma prensipleri ve etkinliği farklı olabilir. Faydalı donanım. Bazen ben de frene yeteri kadar basamadığımı hissediyorum panik frende
 3. Cenk Demirel

  Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

  Bu donanımın fren pedalı dozajlaması ile bir alakası var mı ? St-line'ı test ederken fren pedalını ciddi hassas ve mesafesinin çok kısa olduğunu deneyimlemiştim. Ayak ucuyla basmada bile otomobil keskin tepki veriyordu. Fakat otomatik vitesli bazı araçlarda bu durum görülebildiğini düşünerek fazla üzerinde durmamıştım.
 4. 1.6 tdci 115'lik manuel'i 2000 d/d 6.viteste 109 kmh hız yapıyor. 8 ileri otomatik şanzıman güzel bir avantaj getirmiş. Özellikle otobanda 120-130 arasına sabitleyip gitmeyi seven biri olarak tam bana göre olmuş.
 5. Cenk Demirel

  2019 Yeni škoda Scala Tanıtıldı, Golf Ve Focus Bükücü :)

  Otomobil salt tek başına düşünüldüğünde çok güzel. Fakat donanım zenginliği açısından Golf ve Focus'la pek kıyaslamamak gerek. Focus da Fiesta platformuyla üretilseydi oradan kısılan maliyetle standart donanımlar yağmur gibi akardı. A0 platforma sahip bu yeni skoda'nın bana kalırsa en büyük rakibi Egea'dır. Hatta fiyat avantajı olursa çoğu C segmente bile tercih edilebilir. Ama sürüş kalitesi ve olgunluğu konusunda bir Focus ve Golf etkisi bulmak güç olacaktır diye tahmin ediyorum.
 6. Lansman ümidim zaten hiç olmadı da Türkiye'de bayilere test araçlarıyla birlikte getirilirse yine öpüp başıma koyarım
 7. Bakalım, makyajlı 2019 Mondeo'ya 8 ileri şanzıman geldi diye biliyorum yanlışım yoksa. Türkiye'ye gelirse eğer test sürüşlerinde, uzun dönem kullanım videolarında tüketim ne derece değişmiş göreceğiz.
 8. 4 ileri şanzımanı 1.6 150 hp civarında güce sahip eski nesil 308'de denemiştim. Aynı şanzıman değil ama o kasada ki 4 ilerinin vites geçiş konforu, 1-2 ve 2-1 kararlılığı mcp'den çok daha iyiydi. Focus'ta ki 4 ileri ile benzer karakterdeyse mcp'den daha fazla şikayet etmem. Mcp öyle bir şanzımandır ki yokuş yukarı kalkış yapmakta zorlanırsınız. Etrafı balata kokulara sarana kadar kavramayı bir türlü yapmaz. Yokuş kalkış desteği olmasına rağmen zorlanır. Yokuşu çıkarken dizel bir arabada 1.vites 4500 devire kadar çevirirsiniz 2'ye atmaz. Kulakçıkla siz 2'ye atınca da beğenmez kendi müdahale edip 1'e düşürür. Trafikte ilerlerken hızınız 8 kmh'ye kadar düşse de 2'den 1'e inmez. Gazı az ezerseniz motoru titretip boğarak 2'de yarım kavrama yapıp hızlanır, gazı biraz fazla ezerseniz tak diye bir ses eşliğinde müthiş şekilde sizi sarsarak 1'e düşer. 1-2 geçişlerinin hepsi şanzımandan takır tukur sesler gelerek gerçekleşir. Tamamen acemi bir şoförün kullanımı şeklinde çalışma prensibine sahip. Ben mcp şanzımandan manuel araca geçince rahat ettim gerisini siz düşünün
 9. Oho hocam ben 3 sene otomatikleştirilmiş şanzıman dedikleri Citroen'de ki ismi mcp olan şanzımanı kullandım. Bir otomobilin sahip olabileceği en kötü şanzıman diyebilirim O şanzıman deneyiminden sonra diğer tüm şanzımanların tepkilerinin bana ne kıvamda geleceğini artık siz tahmin edin Mondeo yorumunuza kesinlikle hak veriyorum.. Güzel bir motoru var, üstelik 160 hp gibi gayet güçlü değerlere de sahipken tepkileri dengesiz olan 6 ileri tam otomatiği ben de yakıştıramadım. O araca 1.5 dizelde ki pws şanzıman daha makul olurdu. Hiç bir şey olmasa yeni 8 ileri şanzımanın kalibrasyonunu o motora göre ayarlayıp koyma imkanları olsaydı ( ki şanzıman üretimi o yıla yetişmedi ama 2019 makyajlı mondeo'ya koydular diye biliyorum ) yine 6 ileri otomatikten çok daha iyi olurdu. Gerçekten o aracın şanzımanı Mondeo'yu bitirdi diyebilirim.
 10. Amacı performans olan modellere çift kavrama koyulmasını anlayabiliyorum. Fakat 1.0 ecoboost, 1.5 dizel gibi ekonomi odaklı modellerde ıslak veya kuru tip olsa da çift kavramanın bir mantığı yok bence. Hele ki yokuş, bol trafik, dur kalk gibi yol koşullarında kullanılacak bir araç için tam otomatik biçilmiş kaftandır. Ford'un mk3,5 1.5 tdci modelinde kullandığı 6 ileri powershift gerçekten güzeldi ama her çift kavrama gibi uzun ömürlülük konusunda soru işareti bırakıyordu. Hadi garanti süresi boyunca aklımız biraz daha rahat oldu diyelim. Garanti bittikten sonra ? 180-200 bin liralara çıkan otomobil fiyatlarının garantisi biten aracı yenileme imkanı vermediği böyle bir dönemde ne iyi niyet için yüksek bakım paralarıyla yetkili servise muhtaç kalmak isterdim ne de olası şanzıman masrafında cebimden kaç para çıkmak zorunda kalır endişesiyle otomobili kullanmak isterdim. Sürüşü ciddi ölçüde sekteye uğratmayan, ilk gaz tepkisi iyi olan, 1-2 ve 2-1 geçişleri kararlı olan, geçiş hızları da makul ölçüde olan, yakıt verimliliği hususunda ise eski tam otomatikler kadar müsrif olmayan ve en önemlisi de arıza çıkarma riski düşük olan her şanzıman benim kabulümdür. Dediğim gibi hele ki düşük güçlere sahip, nispeten performans aranmayan modellerde.
 11. 6F15 yanlış bilmiyorsam bahsettiğim 6 ileri tam otomatiğin kodu. Sanırım bu şanzıman 1.0 ecoboost Fiesta ve Focus, 1.5 ecoboost Mondeo'da kullanılıyor. Benim deneyimim Mondeo ve Fiesta üzerinde. 1.0 Fiesta'da nispeten daha iyi bulduğum bu şanzıman 1.5 Mondeo'da biraz sıkıntılı. Gazlamaya çalıştığınızda cvt gibi davranıyordu. Devir ibresi belli bir noktaya çıkıyor, orada bir kaç saniye sabitleniyor daha sonra devirlenmeye devam ediyordu. Kavramayı geç yapıyordu. Focus'ta işler nasıl bilmiyorum hiç deneyimlemedim. Ama çift kavrama yerine 6 ve 8 ileri tam otomatiği tercih ederim kesinlikle. Şanzımanda sağlamlık, arıza ihtimali düşüklüğü ve uzun ömürlülük benim için esastır.
 12. Düşürmeler çift kavrama kadar hızlı değil. Çift kavramaya nazaran eksik gördüğüm bu. Test sürüşü pek uzun olmadığı için şanzımanı uzun müddet deneyimleme imkanım olmadı. Fakat ilk gaz tepkisi çok güzel. Dip gazda gerekirse 2 vites birden düşürüyor ve dip gazı algılama süresi gayet makul. 1-2, 2-1 vites geçişleri olacak şekilde aracı bozuk yollara soktum ve hiç kararsızlık, sarsıntı yaşatmadı. Biraz daha uzun kullanabilseydim başka eksik noktaları varsa görebilirdim belki ama kullandığım süre boyunca gayet yeterli bir şanzıman diyebilirim. Ayrıca sürüş sırasında kesinlikle çift kavramadan sağlam hissettiriyor. Mondeo ve Fiesta'da kullanılan 6 ileri tam otomatik şanzımandan çok daha iyi onu söyleyebilirim.
 13. Dün St-line versiyonu test etme imkanı buldum. Şahsi kanaatim 1.5 150 ve 180'lik motorlar olmadan 1.5 dizel ile st-line paketi almak mantıklı değil. Aracın lastik, jant ve süspansiyon ayarları düşünüldüğünde konforu gayet yeterli ama gergin yapısının hakkını performans anlamında dizel ünite veremiyor. Arka süspansiyonları ön ile bütün çalışıyor. Torsiyonlu çoğu araçta görülen ön - arka karakter farkı bunda yok. Fakat control blade'li focus karakteri de yok. 1.5 dizeli titanium ile tercih etmek daha doğru. St-line'ın hakkı kesinlikle 1.5 ecoboost motor.
 14. Cenk Demirel

  Focus Mk4 Titanium ile Focus Mk3 MCA Titanium Donanım Karşılaştırması

  Eh örnekleri mevcut zaten. O sebeple ne yapmaya çalıştıklarını anlamak zor değil. Vw yıllardır bu algıda ve bu minvalde üretim yapmaya çalışıyor. Keza daha az ürün ve satış sayısıyla olsa da Mazda da buna benzer bir yol izliyor. Zaten Ford'un son zamanlarda yapmaya çalıştıkları da senin söylediğin bu bilgiyi doğrular nitelikte hocam. Henüz yolun başındalar. Ama pes etmezler ve doğru strateji izlerlerse her şey mümkün.
 15. Cenk Demirel

  Focus Mk4 Titanium ile Focus Mk3 MCA Titanium Donanım Karşılaştırması

  Başlıkta bazı yorumlar yapılmış, mevzu premiumlarla boy ölçüşmeye doğru gitmiş ama benim bu cümleden anladığım premium araçlara alternatif bir marka oluşturmak. Alternatiften kasıt nedir ? Marka imajı, konumlandırması, servis hizmetleri, ürün portföyü, üretim kalitesi, trend teknolojilerin entegre edilmesi, rakip markalarla stratejik ortaklıkların kurulması, geleceğin motor ve sürüş teknolojileri için milyar dolarlık yatırımların yapılması v.s gelişimlerinin hepsiyle, bir bütün olarak premium markalardan daha az, normal markalardan biraz daha fazla bir fiyatla ürün sunmak. Bu strateji doğruysa eğer gerekli ve kaliteli yatırımların, üretimlerin yapılmasıyla Avrupa, ABD, Çin gibi pazarlarda oldukça iş görür. Türkiye'de işi zor çünkü burada ekonomi buna müsait değil maalesef. Algıyı kırıp Türkiye'yi buna hazır hale getirmek için bile ekonominin düzgün olması gerek ki o zor gözüküyor.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.