Jump to content

Cenk Demirel

Üye
 • Toplam İleti

  301
 • Katılım

 • Son ziyaret

Cenk Demirel tarafından yazılan her şey

 1. Malzeme kalitesi açısından değil tabi ki ama çift renkli kabin, açık renkli kumaş koltuklar, mat krom kaplamalar, tadında kullanılan orta ekran kenarlarında ki piano black kaplamalar falan derken kesinlikle Focus'un iç mekanından daha albenili ve dikkat çekici olmuş diyebilirim. Keşke çift renk kabin ve açık renkli kumaş koltuk kombinasyonu Focus'da da olsaydı. Yahut varsa da Türkiye'ye gönderilen lansman araçlarında olsaydı daha iyi olabilirdi.
 2. Başlıkta daha önce de yazmıştım; yeni corolla'nın bildiğimiz toyota sürüşleriyle hiç bir alakası yok. Zaten bir marka torsiyon kullanırken sürüş kalitesini eskisi gibi tutma niyetindeyse çift salıncak süspansiyona falan geçmez kolay kolay. Belli ki sürüş üzerine bir değişiklik, yenilik yapmak istiyorlar ki bu noktada oldukça işe yaramış. 1.6 atmosferik Flame X-Pack otomatik sedan lansmana özel 142 bin lira 1.5 atmosferik Titanium otomatik Focus seden ise 162 bin lira Bunların hepsi 2019 model. Flame X Pack donanım en üst versiyon değil ama Titanium'a denk denebilir. Hatta yer yer daha iyi özellikleri de var. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda da Corolla'nın fiyat avantajı devam edecektir. Bu şartlarda denk motor seçeneklerinde, hatta fiyat avantajı varsa denk olmayan motor seçeneklerinde bile Focus yerine Corolla seçilmesi işten bile değil. Ciddi güzel fiyatlarla piyasaya giriş yaptılar. Fiesta parasına Flame donanım Corolla alınabiliyor daha ne olsun.
 3. Evet, 1-2 defa ben de yetkili servisten rica etmiştim. Ama böyle bir şeyi sorumluluk kabul etmedikleri için yapmadılar. Merdiven altı uyduruk ekspertiz işletmeleri yerine her türlü Ford'a yaptırmayı tercih ederim zaten de resmi olarak sorumluluk alıp müşteriye güvence veriyorlarsa çok iyi olur gerçekten. Başlığı takipteyim hocam teşekkürler.
 4. Fiyat bilgisi yazıyor hocam ben mi yanlış baktım ? 200-300-360 TL şeklinde belirlemişler paketlerin fiyatını. Biraz kurcaladım ama ben bulamadım galiba; ekspertiz hükümleri var mı ? Mesela yapılan işe garanti veriyorlar mı ? Yani mahalle aralarında ekspertiz yapan işletmelerden farkı nedir onu pek çözemedim.
 5. Merso A180, Opel Astra j, B7 Passat, Golf, Jetta, Seat Leon, Toyota Corolla, Auris, Alfa giulietta, önceki kasalardan civic hb dizel, Hyundai'nin bazı modelleri, Renault'un bazı modelleri, Subaru outback, Kia Cerato... bunlar benim görebildiğim modeller. Fazlası da var. Bu araçların hepsinin belli yıllarda üretilmiş modellerinden, çoğunlukla dizel motorlu araçlarından depoda ki çalkantı sesi geliyor. Şikayetleri mevcut. İlk zamanlar Focus'a özel olduğunu düşünmüştüm ama belli ki tüm sektör bundan etkilenmiş. Servise sorduğumda depoyu değiştirmenin çözüm olmayacağını, yeni deponun da aynı geleceğini söylediler. Tek çare deponun dışına yalıtım yaptırmak yahut hafif müzik açmak
 6. Yazılı yabancı inceleme https://www.carwow.co.uk/toyota/corolla Turbo benzinli motorunun olmayışı beklentisi olanları alternatiflere yönelmeye mecbur bırakacaktır. Fakat atmosferik motorlu bir Focus düşünen ve sürüş keyfi isteyen kitle bu sefer Corolla'yı tercih edecektir. Hatta sürüş kalitesi isteyenler 1.0 Ecoboost yerine bile daha fazla mtv'yi göze alıp 1.6 atmosferik Corolla'ya geçebilir. Zira performansları arasında da bariz büyük fark olmayacaktır ki Corolla'nın şu aşamada fiyatları da gayet iyi duruyor. Otosan da hala müşteri isterse 1.5 ecoboost getirebiliriz demeye devam etsin.
 7. Sence yoksa çok şanslısın hocam senin için bir problem yok demektir. Keşke ben de öyle olabilseydim belki otomobil seçimlerim daha rahat olurdu
 8. Bu sürüş hissine aşina biri zaten uzun km'ler yapmaya ihtiyaç duymuyor hocam. Bu benim altıncı Ford aracım. Her defasında bu sürüşü istediğim için bu markayı tercih ettim. Bozuk satıhlı, engebeli yolda giderken yahut bir kasisin üzerinden tek tekerlek geçerken bile arka süspansiyonların çalışma düzenini, şeklini hissetmeyi seven, bunu özellikle takip eden biriyim. Yani zevkim, ilgim de bu yönde. Bu forumda da paylaştığım Nedir bu Control Blade isimli süspansiyon içeriğinde geçen detaylı anlatımlarda da zaten Ford'un kullandığı bağımsız süspansiyonların sürüşe ayrı bir his ve lezzet kattığından teknik olarak bahsedilir. Bunu hissedememek, estagfurullah beceriksizlikten değil sadece o konuya büyük ilgi duyulmamasından, tercihlerin birinci kriterinde bu olmamasından dolayıdır muhtemelen.
 9. Eskiden olsa uyuşuk şasi ve altyapıyla bu söylediğine ben de katılırdım hocam. Ama yeni TNGA platformu gayet yeterli düzeyde çevik ve sürüş zevki sunabiliyor. Direksiyon tepkisi bir Ford kadar değil ama bazı yeni Toyota modellerinde oldukça tatmin edici. Buna bir de çift salıncak süspansiyonu eklediğin vakit en güzel üçlü tamamlanmış oluyor. He hala bir çift salıncak süspansiyonlu st line focus kadar dinamik ve zevkli sürüş sunmayacaktır. Ama torsiyonlu focus'tan daha iyi olacağı kanısındayım ki zaten Toyota da bu yeni aracının sportif yönüne vurgu yapmıştı. Neticede Civic bile son kasalarında sürüş keyfini o kadar bozmuşken bu güncel kasasıyla bambaşka bir halde çıktı karşımıza. Sürüş zevki konusunu bir kenara bırakırsak sürüş kalitesi ve olgunluğu yönünde de maalesef torsiyonlu Focus selefiyle bile aynı olgunlukta değil. Kaymak asfaltta ilerlerken o mk3,5'un süzülme, daha üst sınıfmış gibi hissettiren yere basma hissi kaybolmuş. Bilindik torsiyonluların kabalığı ve ucuzluğunu hissettirmiyor ama kaliteli gidiş anlamında bir bağımsız seviyesinde değil. Oysa ben sıradan markalar içinde Ford'u en çok bundan dolayı seviyor ve tercih ediyordum. Zaten bu ayrıntılara dikkat eden ve tercihini ona göre yapan kitle torsiyonlu Focus'u almayacaktır.
 10. St-line kasa tipiyle Focus'u tercih ederim ama diğer kasa kasa tiplerinde corolla dış görünüş olarak daha iyi gibi duruyor. Turbo benzinli motor ise şart. Atmosferik + cvt kombinasyonuna para vermem zor. Ayrıca maliyet kaygısıyla torsiyon + çift salıncağa geçen Ford'a nazaran Toyota'nın Corolla'ya standart şekilde çift salıncak süspansiyon koymuş olması, maliyet kaygısını bir kenara itmiş olması takdire değer bir şey. Ah Otosan ah.. 1.5 ecoboost'u getirmezsen sürüş meraklısı müşterilerin Corolla'ya kayacak gibi duruyor.
 11. Nasıl aktif edileceği konusunda deneyimli arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır. Fakat kullanım tecrübesi olarak belirtmem gerekirse şehir içinde kolaylık olsun diye yapılan bu sistem aslında başka büyük bir zorluk getiriyor sürüş sırasında. Şehir içinde sokak aralarında dönerken, kavşak dönüşlerinde, kısacası karşıdan gelen aracı fiziksel olarak göremediğiniz zamanlarda bu sis farı yandığı anda yere düşen ışığı yüzünden sürekli karşıdan otomobil geliyormuş algısı oluşturup sürücüyü yanıltıp panik yaptırabiliyor. Malum geceleri otomobilleri fiziksel olarak uzak mesafeden görmek zordur. Karşıdan gelenin farlarının yere düşen ışığı, bize araç geldiği bildirimini verir özellikle dönüşlerde. Sis farı her yandığında araç geliyor yanılgısına düşmek çok doğal bu sistemle. O yüzden eski citroen aracımda bir süre sonra bu özelliği kapatmıştım. Zira gerçekten alışamadım. Ayrıca sis farının menzili zaten çok kısa olduğu için viraj içini falan aydınlattığı yok denebilir.
 12. Müşteri istek ve talebine bakmaksızın 1.5 ecoboost motorun yaz aylarında yahut sonra ki dönemde Türkiye'ye getirilme ihtimali nedir ? Müşteri isterse gelir durumu değil, Otosan olarak biz istiyoruz ve bu motor seçeneği gelecek diye bir durum olabilir mi ? Piyasada başı çeken her önemli modelin yüksek güçte bir aracı varken Focus gibi bir modelin en güçlü motorunun 1.0 ecoboost olması ciddi anlamda hayal kırıklığı.
 13. Tyrereviews'da da yorumlari oldukca guzel. Sevdigim bir lastik ustelik hesapli. Iyi tercih, gule gule kullan hocam. Deneyimlerini de zamanla aktarabilirsen cok memnun olurum.
 14. Maalesef baska illerde tanidigim yerler yok hocam. Fakat instagram ve facebook uzerinden attigim linklerde oldugu gibi guzel isler cikaran isletmeler var degisik illerde. Bunlari arastirip bulup en azindan gidip fiyat almak, konusmak, yaptiklari ise bakmak fikir verebilir.
 15. 95'lik ünitede biraz daha zor olabilir çok düşük tüketimleri yakalamak. 115'lik ünitede rahat rahat 4,5 litre görülüyor. Daha altını görmek için hava şartları, yük durumu, yol eğimi v.b kriterler daha fazla önem arz ediyor. Ama 4,3 - 4,2 gibi değerleri de görmek aşırı zorlanmadan mümkün. 4 litre altı ise gerçekçi tüketim değeri olmasa da görülebiliyor fakat imkanları zorlamak gerek. Maksimum torkun geldiği devirde aracı kullanmak, 2 bin devri geçmemek, geçecekseniz de ciddi eğim olacak ve siz gaza minimum düzeyde basacaksınız anlık tüketim çok düşük olacak gibi gibi bir çok kriter devreye giriyor. Bu 3.9'u yakıt aldıktan sonra 30-40 km arasında yakaladım. Daha sonra sabredip 100-110 km boyunca sabit tutabildim. Ama sonrası pek gelmedi Bu değer ise daha kolay şekilde elde edilebiliyor. Sürekliliği de mevcut zaten ki 1000 küsür km'lik uzun yolun ortalaması. Uzun yolda hava ve yol şartları çok zorlayıcı değilse 5 litrenin üstünü pek görmem ben. 4,5 - 5 litre hiç kasmadan yakaladığım ort. değerlerdir. Biraz dikkat edersem de 4,5'un altını rahat görüyorum. 4 litrenin altı ise gerçekçi değer olmasa da görülebiliyor 115'lik ünitede.
 16. Dizel araçta uzun yolda ortalama tüketim 4 - 4.2 litre civarıyken tüm yapraklar dolunca ' ileri derece eco sürücü ' yazısı beliriyor. 4 litrenin altına düşüp 3.8 - 3.9 litre ortalama tüketim görürseniz şampiyon tarzı şeyler yazıyor. Bir kaç defa uzun yolda 3.9 litre ort. tüketim tutturup şampiyonu gördüm. Ama bu son yolculuğumda 4.1'in altına düşüremediğim için ileri derece eco'da kaldım.
 17. Olabilir.. Fakat zevksizlik garanti. İnşaallah rüzgar yalıtımıyla, süspansiyon konforunu elden geçirmişlerdir de en azından oradan kapatır açığını.
 18. Ortada ki şık saat yerine kocaman PASSAT yazmak kimin / kimlerin fikriyse direkt işine son vermek gerek. Böyle zevksizlik nadir görülür..
 19. Dediğim gibi tutup tutmayacağını, zarar mı yoksa yarar mı olduğunu zaman gösterecek.. Bu adamın göstereceği performansla şampiyon olup şampiyonlar ligine katılım geliri elde edebilirsek satılan Rodriguez ve gidecek olan Onyekuru yerine iyi bir açık alabiliriz. Ha yok işler ters giderse takımda açık kalmayacağı için iyi bir açık almak adına para eden topçularımız kimse onlardan bir veya bir kaçını satmamız gerekecek. Büyük kumar oynandı. İnşaallah tutar.
 20. Gomis'in satılma sebebi de maliyetiydi. Fazla para istiyor, maaşına zam istiyor diye sattılar. Sandılar ki Eren'le, Rodriguez'le, Onyekuru'yla bu iş yürür, idare edilir. Madem Gomis fazla para istedi diye sattılar, o zaman Diagne'ye bu kadar para vermenin bir anlamı yoktu. Hali hazırda zaten elinde tutmuş, gol kralı olan bir topçu vardı. Gomis'in satılmasıyla forvetsizlik tahmin edilenden daha büyük yara verdi. Yerine iyi bir forvet alabilmek için mecbur topçu satmak gerekti. Rodriguez'in satışı da bu yüzden oldu. Yani bir Gomis'in fazla maaş istiyor diye satılmasının bize bedeli Rodriguez gibi topçudan olmamıza ve 12-13 milyonluk Diagne'nin maliyetine katlanmak zorunda olmak oldu. Onyekuru kiralık oynuyor. Bonservisini de vermiyorlar ki zaten alamayız. Sezon sonu gidince kanatlara hızlı ve gole dönük kimi bulacağız ? Rodriguez en azından elindeydi. Kusura bakma hocam ama maalesef Diagne transferi şu aşamaya kadar bize kaç milyon euro'ya ve kaç tane topçuya mal oldu hepsi ortada. Bunun zararını çıkarabilmesi için Kasımpaşa'da gösterdiği istatistiki performansın aynısını göstermeli ki bir anlamı olsun. Onuda gösterebilir mi göreceğiz. Ama şu noktaya kadar geçen süreçte karda falan değiliz.
 21. 12-13 milyon euro civarı bonservisi var. Sonra ki satıştan pay var. Maaşı da 3,5 milyonun altında olmaz. Bunlar sadece rakam ve teferruat ama bir Diagne tam olarak Gomis + Rodriguez = Diagne denklemine döndü. 17 milyon bu ikisinin satışından elde ettik 12-13 milyonu Diagne'ye verdik. Bu ikisinin takıma katkısından daha fazla bir katkısı olacak mı ? İşte asıl soru bu. Parasının çok olup olmaması bu soruya bağlı olacak.
 22. Çok para verdik maalesef. Seneye şampiyonlar ligine katılıp katılım geliri elde edemezsek bu para nasıl çıkar bilemiyorum. Gerçi Yunus + Maicon satışından bir 10 milyon euro gelir bekleniyor ama yinede oyuncu satmadan bu parayı çıkarmak için seneye Avrupa Kupası'na katılım şart.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.