Jump to content

Ahmet Kara

Üye
 • Toplam İleti

  109
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

42 Poor

Ahmet Kara Hakkında

 • Yaş 30
 • Derece
  Ambiante

Profil Bilgileri

 • Yaş 30
 • Şehir:
  Kırıkkale
 • Arabam:
  11 Focus Ti-Vct Style
 • Meslek:
  Kamu Görevlisi
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

1.190 profil görüntüleme
 1. Ahmet Kara

  Ön Göğüs Açılması

  Eğer genleşme olmuş olsa yuvanın daha da küçülmesi gerekirdi. Böylece bırakın aranın açık kalması parçanın yerine oturması daha zor olmalıydı. Muhtemelen başka bir nedenden dolayı. Benim düşüncem de montaj ile alakalı bir sıkıntı olduğu yönünde.
 2. Ahmet Kara

  Akü Seçimi

  Yaklaşık 4-4.5 yıl sonra artık araç normal olarak marş almayıp takviye ile çalıştırınca akü değişimi şart oldu. Mutlu Akü SFB Seri 2 12V 66Ah 560CCA taktırdık. 1 yıldır kullanıyoruz, şükür bir sıkıntısı olmadı, tavsiye ederim. (Bu arada akü fiyatları şaha kalmış).
 3. Ahmet Kara

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3 Ve Focus 4)

  1.6 Ti-Vct hem de 1.6 TDCİ motorlar için 2017 Focus Kullanma Kılavuzuna bakarsanız 5w-30 yağ için FORD WSS M2C 913 D spesifikasyonunda yağ önerilmekte. Bizim araç 2011 model, bizim kılavuzda ise 913 C tavsiyesi var. Anladığım 913 D'nin daha sonraki yıllarda güncellenen bir değer olduğu. Zaten geçen sayfada siparişim üzerine gelen yağ üzerine yaptığım araştırmalarda "D" nin geriye dönük olarak "C" özelliğini karşıladığını öğrendiğimi yazmıştım. Aşağıya bazı yağ markalarının ilgili konu üzerine açıklamalarını ve açıklamalarının olduğu sayfaların linklerini ekliyorum. Böylece bu konuda artık şüphe kalmayacağını, isteyen arkadaşların da ilgili linklerden kendilerinin inceleme yapabileceğini, dolayısıyla karar verme noktasında kafa karışıklıklarının sona ereceğini tahmin ediyorum. Bu arada ben aracım için gelen yağı gönül rahatlığıyla kullandım. ♦ Castrol Magnatec Stop-Start 5W-30 A5 için: Ford WSS-M2C913-D, WSS-M2C913-C spesifikasyonunu karşılar.(https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-magnatec-brand/castrol-magnatec-product-range/castrol-magnatec-stop-start.html) ♦ Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 için: WSS-M2C913-D gerektiren tüm motorlarda kullanılabilir ve WSS-M2C913-C’nin tavsiye edildiği tüm durumlarda da kullanıma uygundur. (https://www.mobil.com/turkish-tr/passenger-vehicle-lube/pds/glxxmobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30) ♦ Motul 8100 Eco-nergy 5W-30 için: Homologations FORD WSS M2C 913D. (https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/51/8100_Eco-nergy_5W-30_(GB).pdf?1503650923) ♦ Motul Specific 913D 5W-30 için: Specifications FORD WSS M2C 913 D (Compatible 913 A, 913 B & 913 C). (https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/68453/Specific_913D_5W-30_(GB).pdf?1503892189) ♦ Opet Fullmax 5W-30 için: Ford WSS-M2C913-B, Ford WSS-M2C913-C ve Ford WSS-M2C913-D onaylarının istendiği Ford marka hem DPF’li hem DPF’siz araçlarda da kullanılabilir. (http://opetoil.com.tr/cms/content/product/tbf/TBF_FULLMAX_5W30.pdf) Ayrıca hepsinin sonuna @Cem Boneval gerekli şartları karşıladığı müddetçe sözüyle bitiriyorum.
 4. Ahmet Kara

  MK4 Fiyatı MK3 Sahiplerine Yarayacak Gibi..

  Kesinlikle
 5. Ahmet Kara

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3 Ve Focus 4)

  Bir yanlış anlaşılma olmasın sipariş sayfasında resim1 vardı bana gelen resim2. İlk başta bende değişim yapmayı düşündüm ancak biraz araştırınca D' nin C' yi karşıladığını öğrendiğimde değişime gerek duymadım. Satıcı açısından bakılınca muhtemelen sizin gibi düşünmüştür("o da yağ bu da yağ"). Bence de farkında olmadan yanlışlıkla doğruyu bulmak gibi bir durum olmuş.
 6. Ahmet Kara

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3 Ve Focus 4)

  Zaten 10. 000 km yi ortalama 2 yılda yapıyorum. Süre noktasında bir sıkıntı olmaz. Bir de diğer yağlardan bariz derecede ömür uzunluğu farkı olacağını da çok düşünmüyorum açıkçası.
 7. Ahmet Kara

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3 Ve Focus 4)

  Evet bugün biraz araştırma imkanım oldu, D özellikli yağların hemen her kaynakta geriye dönük olarak B ve C için de kullanılabilir olduğu yazıyor. Ayrıca birkaç yerde de dizel, benzin, lpg motorlar için kullanabileceği belirtilmiş. Bundan ötürü değişime gerek olmadığı kanısına vardım. Hatta Motul özelinde hem C hem de D özellikli yağların teknik verilerini de karşılaştırdım her ikisi arasında kayda değer bir fark olmadığını görünce içim daha da rahatladı.
 8. Ahmet Kara

  Ford Motor Yağları Ve Tavsiyesi Listesi (focus 1, Focus 2, Focus 3 Ve Focus 4)

  10000 bakımı için sipariş ettiğim WSS M2C 913 C (resim1) spesifikasyonlu yağ yerine ilgili mağaza WSS M2C 913 D (resim2) spesifikasyonlu yağ göndermiş. Motul Türkiye sitesinde ise ilgili yağın teknik veri sayfasında "D" özellikli yağın diğer "A,B,C" özellikli yağların değerlerini karşıladığı yazıyor(Google Translate sağolsun). Ayrıca yine aynı sitede WSS M2C 913 D yağ Ford için özel üretimdir gibi "Spesific" (resim3) olarak belirtilmiş. Araç kitapçığında WSS M2C 913 B/C değerlerini karşılayan yağ kullanılması tavsiye ediliyor. Sinek küçüktür ama mide bulandırır misali, içimde bir şüphe doğdu. Sonuçta WSS M2C 913 D Ford'un istediği spesifikasyonla örtüşmeyen bir yağ. Acaba bu "WSS M2C 913 D" yeni çıkmış veya güncellenmiş özellikte bir yağ mıdır. Değişim talep etmeden kullansam bir sıkıntı doğurur mu, sizlere bir sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.
 9. Ahmet Kara

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Haklısınız ama sadece takviyeden kaynaklanır mı böyle bir arıza bilemedim. Yine de dikkatli olmak lazım. Sonuçta günümüz araçlarında birçok elektronik devre mevcut ve bu durum hassasiyet kazandırıyor böyle durumlarda.
 10. Ahmet Kara

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Büyük meblağ
 11. Ahmet Kara

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Aslında dikkatli birisiyimdir ancak kaçırmış olabilirim, özellikle bakacağım. Sanki alüminyum gibi hatırlıyorum.
 12. Ahmet Kara

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Zaten eksi kutba zor ulaşabildim, biraz da akünün 44lük olması nedeniyle küçük olmasından dolayı aradaki boşluğun kısmen fazla olması etkili oldu galiba. Birde çıkan kıvılcımlar korkutmadı değil ama bir sıkıştı çıkmadı şükür. Ayrıca kırmızı ile işaretli yer plastik değil ki metal...
 13. Ahmet Kara

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  İşte ben onu tam hesaplayamadım o an için, benzer şeyi aküyü aldığım usta da söyledi. Hatta yeşil renkle belirttiğim noktanın üzerinde boya olmadığını özellikle takviye durumunda kullanılması için boyasız bırakıldığını belirtti.
 14. Ahmet Kara

  Focus 3 Akü Tavsiyesi

  Geçenlerde bizim biten akü nedeniyle aynı durum başımıza geldi, kitapçıktan baktım, takviye yaparken eksi ucun motor bloğunda bir yere bağlanması gerektiği yazıyordu. Takviye yaptığımız aracın sahibi özellikle ısrar etti eksi ucu, eksi uca bağlamamız gerekir diye(daha önce her seferinde öyle yaptığını söyledi). Bende aracı üreten firma bir bildiği var ki bu şekilde kitapçığa yazmış dedim ama kitapçıkta yazanı uygulayınca hiçbir sonuç alamadık, arabayı çalıştıramadık. Birde, her ne kadar içime sinmese de onun dediğini yapayım dedim . Kısmen de risk alarak eksi ucu eksi uca bağladım, biraz zor oldu eksi kutup başına ulaşmak çünkü arka tarafa dar yere koymuşlar neyse eksi uca takviye kablosunu tuttururken birkaç kıvılcım çıktı, bizim takviyeci abi olsun birşey olmaz o her zaman öyle olur zaten dedi, neyse bağlantı sonucu marşa basınca direk aldı, araç gayet iyi bir şekilde çalıştı. Yani anlayacağınız talimatların dışına çıkmak her ne kadar içime sinmese de işimiz halloldu, bir daha akü bu tarz bitme uyarısı verirse daha dikkatli olacağım. Birde aküyü aldığım yerde aracı çalıştırırken uygulamamızı anlatınca motor bloğundan değil aküye yakın bir yer gösterdi buradan alman gerekirdi diye. Çünkü senin aldığın yer boyalı iletkenlik yeterli olmayabilir dedi.(Kırmızı işaret benim eksi ucu bağlayıp aracın çalışmadığı yer, yeşil ile işaretli yer ise aküyü aldığım ustanın takviyede kullanmam gerektiğini gösterdiği yer.)
 15. Ahmet Kara

  Akü Seçimi

  Aslında bizim biten akü 11,2 değerini gösterirken araç çalışmıştı.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.