Jump to content

Derya G. B.

Member
 • Content Count

  14
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

4 Poor

About Derya G. B.

 • Age 33
 • Rank
  Yeni üye

Profile Details

 • Age 33
 • Location:
  Manisa
 • Car:
  2015 Focus Trend-x
 • Job:
  Öğretmen
 • Gender:
  Bayan

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Öneriniz için teşekkür ederim. Hafta sonu gideceğim inşallah. Kazasız belasız günler dilerim. Bu arada, araba konusunda deneyimliyim ve kendim ufak tefek modifikasyonlar yapmayı severim. Kısa süre aracımın ufak tefek değişimler ile resmini atacağım. Forumda yardıma ihtiyacı olan arkadaşlara da, Ankara'da yardımcı olabilirim.
 2. Tekrardan Merhaba arkadaşlar, son mesajımdan bugüne kadar arabayı normal bir şekilde çalıştırdım ve konuda bahsettiğim "Araç Soğuk İken Gaz Yemiyor" problemi çözülmüş görünüyor. Trafikte bazen beklerken rölantinin 1-2 saniyeliğine dalgalandığı oluyor hala ama soğuk iken gaz yememe problemi düzeldi. ** Peki ne yaptım düzeldi ? Daha önceki mesajlarımda aracı ilk aldığımda böyle bir problem olmadığını, aracı aldığım gün benzin lambasının yandığını ve yolda gelirken daha önce hiç benzin veya gaz almadığım bir yerden yakıt aldığımı söylemiştim. Ertesi gün 2 kere rölantide stop etti ve bu durumdan sonra aracı bakıma götürdüm, filtreler, yağ, su antifiriz, LPG filtreleri, buji ve buji kabloları değişti, boğaz kelebeği temizlendi. Sorunda zaten bundan sonra başladı. ** Ford servisinden ayrılan tecrübeli özel serviste yapıldı bu bakımlar, onların dediğine göre araçta arıza kaydı yok. Olsa olsa Sübaplar sıkmaya başlamış olabilir bu durumda yeni başlamış olabilir dediler. ** Daha sonra kendi ustama götürdüm, onlarda her hangi bir arıza bulamadılar. Kat olabilir dediler temiz çıktı. Boğaz kelebeği temiz dediler. Aracın yürümesi çekişi iyi dediler. Tekleme yok dediler. Onlarında en son kararı siboplar sıkmaya yeni başlamış olabilir. Biraz böyle bin, bu durum artış gösterirse çelik sibop takalım dediler. Tabi bu testleri yaparken arabayı benzinde kullandılar. 5000-6000 devirde seyir halinde 10-15 dakika sürdük. Daha sonra ben aracı 2-3 gün direk LPG de çalıştırdım ve bu sorun olmadı. Bu duruma istinaden yakıt pompası olabilir dendi. Aracı 2-3 gün LPG ile çalıştırıp benzine aldım bir süre böyle sürdüm. En son mesajımda sorunun düzelmiş olabileceğini yazmıştım ve son mesajdan bugüne kadar benzinde çalışmasına rağmen sorunum çözülmüş gibi görünüyor. Aklıma gelen tek şey, aracı aldığım kişi, hiç benzin kullanmamış neredeyse diye düşünüyorum. Arabasını seven çeyrek depo altı kullanmaz diye düşünüyorum. Muhtemelen depoda pislik birikti. Bende benzin alınca pislik tıkamış olabilir diye düşündüm. Biraz devirli kullanınca pisliği attı ve ilk çalıştırmada ki kısa süreli boğulma tarzı gaz yememe problemim geçmiş görünüyor. Ara sıra ışıkta beklerken rölanti dalgalanmasına çözüm bulamadım. Ama eskisine nazaran daha az yapıyor.
 3. Ustadan çıktıktan sonra arabayı bugüne kadar LPG de çalıştırıp sonra benzine aldım ve sürekli benzinde sürdüm. Benzin lambası yandıktan sonra 10 km daha gidip 50 TL lik benzin aldım. Daha sonra yine LPG de çalıştırıp benzinle sürmeye devam ettim. Bugün 2 3 gün aradan sonra arabayı benzinde çalıştırdım. Araç soğuk iken ilk çalıştırma da gaz yememe problemi yapmadı. Bu arada sadece araç soğuk iken yapıyordu. Stop edip tekrar basarsam, yada 1 2 saat sonra basarsam yapmıyordu. Arabayı alırken benzin ışığının yandığını araçta benzin olmadığını, burada bahsettiğim sıkıntının olmadığını, aracı aldıktan sonra yol üstünde BP den benzin aldığımı yazmıştım. ** Buradan şöyle bir sonuç çıkardım. Aldığım adam belli ki hiç benzinde kullanmadığı için ben benzin alınca depodaki pisliği çekti. Usta da arıza bulabilmek için sibop sorunumu bakmak için 5000-6000 devirde 10-15 dakika sürdü, rölantide kesiciye girdi. Bunlardan sonra acaba diyorum pislik vardı da attı mı. 1-2 gün daha benzinde çalıştırıp bakacağım. Düzelmiş ise haber ederim. Tekrar ederse yakıt pompasına baktırır sonucu sizlere bildiririm. Yardımcı olmaya çalışan forum arkadaşlarımıza teşekkür eder, kazasız belasız günler dilerim.
 4. Aracın 2. sahibiyim ben. Araca 16500 km de takılmış. Araç şuan 97.000 km de. Bunun haricinde LPG de çalıştırabilmek için kontağı 1 tık çevirdim. Prins ışığı yanıyor, düğmesine bir kere basında ışığı sönüyor. Beyaz yanan Prins ışığı sönük vaziyette iken, 2. kez basıp ve basılı tutarken marşa basıyorum. Direk LPG de çalışıyor. Zaten tek marşta alan araba, direk LPG de çalışınca, 2-3 kere gıv gıv gıv yapıp marşı öyle alıyor ve çalışıyor. Mecbur kalmadıkça yapılacak bir yöntem değil. Sürekli yapılması arabaya zararlı diye biliyorum. Ama arızanın kaynağını bulabilmem için yapmam gereken bir yöntemdi. Bu şekilde çalıştırdığımda araba soğuk iken ilk çalıştırma da gaz yememe olayı olmadı. Bu şekilde sorunun kaynağını tahmin edebilmiş oldum.
 5. Öncelikli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ustam bu sorunun benzin pompasından kaynaklanabileceğini de söylemişti. O yüzden sübap işine girmeden önce benden aracı direk LPG de çalıştırmamı istedi. LPG çalışınca yapmaz ise benzin pompası gözüküyor dedi. Bende bu sabah işe gelirken direk LPG de çalıştırdım ve sorun olmadı. Burada kafama takılan ise şu oldu, benzin pompası arızalı ise 2500 devirde titreme yapar mı ? 3000 de vites attım diyelim, ara boşlukta 2500 devire inince titreme yapar mı ? Aklıma şu geliyor yüksek devirli kullanımda LPG de, devir yükselince benzinde kattığı için ve benzin pompası arızalı olduğu için yapıyor olabilir mi ?
 6. Bugün kendi ustama gittim ve çeşitli deneme ve testler sonucunda üst kapağın açılarak çelik sibop takılmasına karar verdik. Aşama aşama yapılanları bilgi olsun diye yazayım belki okuyanlara faydası olur. * Boğaz kelebeği bakıldı temiz olduğu söylendi. * Araba biraz bağırıyor kat tıkalı olabilir dediler bakıldı sorun yok. * Ateşleme sorunu olsa sürekli yapar dediler buji ve kablolar yeni değişmişti boşa değiştirmiş oldum. * Yolda deneme yapıldı çekişi iyi kat tıkalı olsa veya sibop olsa böyle yürümez dediler. * ısı müşiri diyen oldu, rölanti sensörü diyen oldu araç arıza vermiyor buda es geçildi. * Sadece benzinde yapıyorsa benzin pompası, ikisinde de yaparsa sibop denildi. ***** Son kararımız şu yönde şu şekilde alındı. Ustam kapakçıyı aradı ve durumu izah etti. Kapakçı direk şunu söyledi : Focus 3 ün alt kasalarında sibop ayarı yapılıyor ama bu ve üstü kazalarda ayar otomatik. Anlatılan duruma göre üst kapak açılıp çelik sibop takacağız ve 100.000 km garanti veriyorum dedi. Bu durum daha yeni başlamış gözüküyor biraz daha böyle sürülebilir ama ilerledikçe kompresör basma bozulacak, vites geçişlerinde araba kafa atar gibi olacak dedi. Bu durumun bana maliyeti daha önce yazdığım gibi 2500-3000 TL iken, kendi ustam tekrardan bütün parçaları elden geçirerek boğaz kelebeği, konventör sensörler vs, 2000-2500 civarı fiyat verdi. Ayın 15 inde arabayı bırakacağım, inşallah düzelir bende sizlere güzel haber vermiş olurum.
 7. Kablo da sorun olmadığını düşündüğüm halde buji kablolarını değiştirdim. Motor soğumadı ama yinede rölanti dalgalandığı için çözüm olmadığı kanaatindeyim. Kabloyu değiştiren usta LPG götürüp ayarlarına baktır dedi, yeni yaptırmama rağmen LPG ustama gittim. LPG ustam ile detaylı konuştuk biraz. Boğaz kelebeği iyi temizlenmemiş olabilir günümüzde boğaz kelebeğine hava tutuyorlar, arka tarafını temizlemiyorlar, boğaz kelebeğinin iyice sökülüp temizlenmesi gerek oda çare olmazsa Sibop ayarı dedi. Aynı arabadan kendisinde daha önce olduğunu bu sorunun başına geldiğini üst kapak sökülmeden triger sökülerek 500 TL gibi rakama Sibop ayarı yaptırdığını söyledi. Sonuç olarak, boğaz kelebeğini iyice temizleteceğim. Çözüm olmaz ise üst kapak açılmadan Şaşmaz da bulunan ustaya giderek Sibop ayarı yaptırmayı düşünüyorum. Arabada başka hiç bir sorun yok ama canımı sıkıyor. Satayım diyeceğim bunu bile bile satamam da kanımda yok.
 8. Cevaplar için teşekkürler. Yazılım demişken bu stop etme olayından sonra bakıma girdiğimi ve daha sonra stop etme olayını olmadığını belirttim. Arkadaş en son çıkarken kapıları kitleme yokuş kalkış yazılımı yükleyelim dedi. Olur dedim, araçta ESP olmadığından yokuş kalkış olmadı ama hareket halinde kapı kitleme özelliğini aktif etti. Tabi bunu yaparken biraz zorlandı hata verdi falan fişman. Bu dalgalanma olayı bu işlemden önce vardı stop ediyordu (1-2 kere) bakım sonrası stop etme kesildi. Aslında düzeldi de bu yazılım kafayı karıştırmış olabilir mi ? Çünkü bazen kontağı çekip kapıyı açtığımda teybi kapatmıyor veya park açık uyarı sesi vermiyor. Böyle olduğun araçtan inmeden kapıyı kapatıp tekrar açtığımda bu sefer park açık uyarısı veriyor ayrıca teyp açık kaldığında bu şekilde kapatıyor. Bu dediğimi ara sıra yapıyor. Söylemeden de edemeyeceğim için sorayım diyorum, Arabayı aldığım günden teyp takılana kadar bu sorunların hiç biri yoktu. Acaba Navimex Marka Focus 4 teyp buna neden olabilir mi, beynin kafasını karıştırıyor olabilir mi. Yoksa teyp ile olması bir tesadüf mü ? --4 dakika sonra eklendi-- Sanırım yanlış yazdım 5000 devir olacaktı ? Bu arada rölanti sensörüne bakılmadı. Çünkü o kadar şey söyleyen oldu ki, distüribütör baktır diyen, bobin olabilir diyen, buji buji kablosu diyen, zengin fakir karışım diyen. Konuyu o yüzden açtım. Herkesin dediğini yaparsak işin içinden çıkamayız diye. Geçmişte yaşayıp soruna çözüm bulan var mı diye. Şuda bir gerçek, her zaman herkesteki gibi olacak da değil. Bugün gidip buji kablolarını değiştireyim diyorum. Siz nedersiniz ve hangi marka olmalı ?
 9. Cevabınız için teşekkür ederim. Evet araç ısınınca yani LPG geçince düzeliyor hatta sürüş esnasında benzine geçiyorum, biraz benzinde sürüyorum sorun yok. Bunu sadece araç soğuk olduğunda ilk çalıştığında yapıyor. Hava alıyor gibi diyeceğim öyle olsa havayı her zaman alacağından her durduğumda yapması lazım ama yapmıyor. Kronik mi diye düşünmeye başladım. Bu sorun dışında hiç bir arıza olmaması arıza vermemesi, götürdüğüm ustaların tabiki araba sıcak olduğundan dolayı diye düşünüyorum sorun yok demesi. Acaba ben mi takıntılıyım demeye itiyor beni.
 10. Cevabınız için teşekkür ederim. Prins'in bayisine götürdüm, kendisi ayrıca 10 yıllık LPG bakımına gittiğim ustam olur. LPG bakımı ve gaz ayarı yaparken herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Cevabınıza istinaden fikir yürütmem gerekirse LPG de olsa bu sorunu sürekli yapar diye düşünüyorum. İlk çalıştırmada yaptığı için, yani benzinde çalışarak yaptığı için LPG den olmadığı aklıma geliyor. Buji kablosu değiştirmeli miyim acaba. Değiştirsem de, bu gittiğim yerdeki ustaların dediği fiyatlarda olması şaşırtıcı. En kısa olan 300-350 TL 4 tane alsan 1.500 TL lik olursun gibi şeyler söylediler.
 11. İlk çalışmada zaten benzinde çalışıyor. Direk LPG ile çalıştırmıyorum. Belkide araç ısınınca LPG ye geçtiği için düzeliyor olabilir. Yani sizin dediğinize çıkıyor gibi.
 12. Merhaba arkadaşlar, bende bir Focus alarak aranıza yeni katıldım. Aldığım araç hakkında bir sorum olacak. Öncelikle uzun uzun yazayım ve anlatayım sizlerin derdime derman olacağınızı düşünüyorum. * Aracım 2011 Model ama 2012 Kasa Focus 1.6 Ti-Vct (97000 km'de) * Araçta Prins Silver LPG var * Aracın 77.000 km'de Triger değişimi ve baskı balata vs ağır bakımları yapılmış. * Aracı 96.000 km'de aldım. Aldığımda 5/30 Castrol yağ koyup bütün filtreleri değiştirdim. Arkadaşlar daha önceki 2 arabamda yaklaşık 15.000 civarı zarar ettim. Dolayısı ile bu sefer araba alırken çok hassas davrandım. Yukarıda bahsettiğim aracı aldım. Araca bakmaya giderken özellikle aracı hareket ettirmeyin ben kendim soğuk iken test etmek istiyorum dedim ve araca gittim önce kendim test ettim her hangi bir problem göremedim. Daha sonra Ümran Komputest'e soktum. 2 parça lokal boya harici hata yok dediler ve aracı aldım. Bir sorun var mı diye 1-2 gün arabayı sürdüm. Bir problem olmayınca Focus 4 Android teyp taktım. Gündüz Ledi uygulaması vs arabayı bozmayacak küçük aksesuarlar taktım. Gelelim aracımın sorununa; Ertesi gün sabah arabayı çalıştım ve işe giderken yaklaşık 7-8 km sonra vites boşta ışıklarda beklerken rölanti dalgalandı ve stop etti. 1 kere olunca dert etmedim ama 2. kez olunca referans vasıtasıyla TANOTO'ya götürdüm, arıza için 10-15 gün sonraya süre verdiler bende oradaki referans önerisiyle TANOTO'dan ayrılan personelin yeni açtığı ÜNAK Otomotive gittim. Derdimi söyledim. Sorunumun bir çok şeyden kaynaklanabileceğini söyleyerek ucuzdan başlayalım dediler. Yağ değişimi filtre değişimi yapıldı. Bujiler değişti. Boğaz Kelebeği temizlendi. Komprasör testi yapıldı. Bir sorun bulamadılar. Buji kablolarını değiştirmek istediğimde sadece kısa olan 1 tanesi 345 TL civarı olduğundan gerek yok dediler. Biraz bin en son çare Sübap, üst kapak açarız dediler(2500-3000 TL). Sonra LPG servisine gittim, LPG ayarlarını yaptırdım, her hangi bir sorun bulamadılar. LPG bakımları yapıldı ve filtreler değişti. Servisten çıktığım günden bu yana yaklaşık 10-15 gündür stop etme sorunum olmadı. Yalnız sorunum tamamı ile geçmiş değil. Sabah ilk çalıştırdığımda geri vites veya 1. vites ile kalkış yaparken sanki araba gaz yemiyor gibi, yerinden kalkması için biraz gaz pedalına basmam gerekiyor. (2.000 devir civarı) Ya da kalkış yapmadan önce biraz gaz verip arabayı ısındırmam gerekiyor. Bu süre içerisinde rölanti 0.9 - 0,6 arasın bir iniyor çıkıyor kafası karışıyor gibi. Yani zorlasa stop edecek ama etmiyor. Arabayı kaldırıp biraz gidince bu sorun düzeliyor. Kusura bakmayın uzun uzun yazdım ki, daha önce yapılanları da bilmeniz açısından. Kısaca söylemek gerekirse, araç soğuk iken gaz yemiyor gibi oluyor 1. vites de yine kalkıyor ama geri vites te kamyon gibi ara gaz ile kalkıyorum. Biraz gittikten sonra bu sorun düzeliyor. Araba alıp satımı yapan arkadaşım bindi arabaya, maşallah taş gibi sorun yok yürüyeni iyi dedi. Komprasör biniyor dedi. Tekleme yok dedi. Kendisi ile konuşurken tabi birkaç sorum oldu çevremdekilerin sözlerine istinaden. Sübap olsa bunu sürekli yapar ısınınca kesmez dedi. Motor durumu iyi gözüküyor. Performans olarak 2500-2600 devirde 5. vites de hızı iyi dedi. Ama 2. vites 5000 devirde 90 görmesi lazım 80 yapıyor motor sağır açılmamış dedi. Sonunda ise araba ısınınca kesiyor muhtemelen buji kablosu görünüyor buji kablosunu değiştir dedi. Bu arada araç herhangi bir arıza vermiyor. Sizin fikirleriniz nedir ?

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.