Jump to content

Fatih Mehmet USLU

Üye
 • Toplam İleti

  901
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

735 Mükemmel

Fatih Mehmet USLU Hakkında

 • Yaş 36
 • Derece
  Style

Profil Detayları

 • Yaş 36
 • Şehir:
  Van
 • Arabam:
  2016 Egea 1.6 Multijet Urban
 • Meslek:
  Memur
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

1.522 profil görüntüleme
 1. Çok geçmiş olsun. Birkaç gündür konularınızı sessiz takip ediyorum. Çok üzüldüm. Ama şükür ki ucuz atlatmışsınız. Kaporta ve arka tekere bağlı parçaların değişimi ile hallolur gibi görünüyor.
 2. Goodyear ve contiyi kullandım. Goodyear 20 bin kmden sonra bariz sertleşmişti. Tutuş çok zayıflamış ve ses çok fazla artmıştı. Continin tutuşu 30 bin km den fazla kullandığım halde halen iyiydi. Lassa hakkında fikrim yok. Ama ben contiden memnundum.
 3. Benim gibi 1.0 ecoboosttan sonra 1.6 dizel egea alabilirsiniz. Performans olarak benzerler. Aslında yanlış oldu. Performans olarak egea daha iyi ancak turbo benzinlinin keyfi de çok güzel olduğundan performans olarak benzerler dedim. Kalite, yol tutuş konularına girmiyorum. Geri kalanı beklentiye göre değişir.
 4. Benim 34 bin km deki dizel egeamda da bu koku son zamanlarda olmaya başladı yazın bu kokuyu almıyordum. Ancak kışın kısa mesafe kullanmaya başladıkça dpf temizliği de yaptı araç. Kısa mesafe kullanımına bağlı dpf doluluğundan koku yapıyor dşye düşünüyorum. Çünkü başka arabaların egzoslarından da buna benzer kokuları genellikle kışın alıyordum. Muhtemelen yakıtla veya motorla ilgili bir sorun değil. Kurumdaki araçlarda da kış aylarında defalarca aldığım bir koku. Bu araçların da ortak özelliği uzun yol yapmamaları.
 5. Bu kasaya gücüm yetse düşünmeden alırdım. Eski kasaya kalınca caravelle daha cazip geliyor. 3 bebekli olup çok uzun yol yapma durumum olduğu için bu tarz bir araca geçiş yapmayı düşünüyorum.
 6. 130 bg lik motor gti tadında birşey olabilir.
 7. Termostatı delmek görünürde problemi çözüyor ama özellikle kışın motor zor ısınıyor. Kimisi antifriz yoğun olunca yaptığını söylüyor. Çok kafa yoruldu zamanında. Eski bir ford ustası bilebilir belki.
 8. Focus 1 lerde olan yalancı hararete de benziyor. Lpg li focularda soğutma suyu boşaltılıp tekrar doldurulduğunda sistemdeki havanın alınamaması nedeniyle aynen bu şekilde hararet oluyordu. Gazdan ayağınızı çektikten sonra da düşmeye başlıyordu. Bununla ilgili zamanında çok şey yazıp çizildi başka forumlarda da ancak kesin bir çözüm bulundu mu bilmiyorum. Araştırmak gerek.
 9. Eskiden okullarda vergiler; yol, su, elektrik ve köprü olarak geri döner diye öğretiyorlardı. Şimdi köprüler, elektrik, su ve yollar vergi olarak geri dönüyor. Bu işte bi terslik olduğu aşikar.
 10. Motorda bir yığın kasnak var. Bunlardan bi tanesinin bilyeleri aşınmaya başlamış olabilir. Motordaki hareketli parçalardan biri olduğu kesin.
 11. 8 ileri otomatik acaba yakıt tüketimini düşürmüşmüdür.
 12. 6 bin devirdeki sesi rolanti sesi gibi
 13. Eksik dediğimiz kol dayama vs donanımlar da olsa standart titanyum donanım focus golften daha pahalı olacak. Galiba dengelemeye çalışıyorlar. Standart hali rakiplerinin hepsinden pahalı olsa bu kez donanımları bir tarafa bırakıp bu paraya focus olur mu demeye başlarız. Arka kol dayması olan arabalarımda bu donanımı kaç kere kullandık hatırlamıyorum bile. Arkaya oturunca eksik ararsan evet göze çarpıyor ama aile yapısına ve yolcu sayısına göre gerekliliği tartışılır.
 14. 1.0 ecoboostta 6.vites 3000 devirde 135 km hız yapıyor. 120 ile giderken de 2500 civarlarında. 1.6 ecoboostta bundan daha yüksekte değildir. Hatta son vites oranı daha uzundur bile belki. Dizelde fazla güç alındığında araba kara trene dönüyor. O da pek hoş görülmüyor. Ben çok sağlıklı görmüyorum en azından. Esasında beni en fazla tatmin edecek motor kompresör ile alt devirleri, büyük bir turbo ile üst devirleri güçlü olan ve 8 bin devir çeviren makinedir. Ne yakar dersen düşünmek bile istemem ama keyif budur. Ekonomi açısından dizelde motora yüklendiğin kadar tüketim artışı olmuyor doğru. Ama yüksek ve kısa süreli patlamalar turbo benzinliye alışanlara göre değil.
 15. Testi bende izledim. Ama yakupların yaptığı karşılaştırmaya da bakılırsa normal kullanımda tüketimi çok sayılmaz. Almamak için tek sebep var para

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.