Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

• 0
Furkan Hava

Focus Mk4 1.5 Benzinli 123 Ps A/t Şanzıman Yağı Değişim Zamanı?

Question

Focus, 1.5 benzinli,  3 silindir, otomatik aracımı yeni aldım, zamanla araçla ilgili izlenimlerimi paylaşıcam,

GF15 kodlu Tork konvertörlü tam otomatik şanzıman kullanıldığı söylendi,

aracın şanzıman yağının değişim zamanı ile ilgili bilgisi olan var mı(?)

22 answers to this question

Recommended Posts

• 0
16 dakika önce, Furkan Hava yazdı:

GF15 kodlu Tork konvertörlü tam otomatik şanzıman kullanıldığı söylendi,

aracın şanzıman yağının değişim zamanı ile ilgili bilgisi olan var mı(?)

6F15 🙂

Bakım tablosu burada mevcut

Özetle bunlarda periyodik bir değişim söz konusu değil.

• 0
Bir saat önce, Furkan Hava yazdı:

Çok Teşekkür ederim Yakup bey , İnşallah kuru kavrama  gibi sıkıntı yaşamayız.

İnş 🙂 2-3 yıldır Türkiye'de kullanılan bir şanzıman. Forumda henüz sorun paylaşan olmadı.

• 0
5 saat önce, Furkan Hava yazdı:

Çok Teşekkür ederim Yakup bey , İnşallah kuru kavrama  gibi sıkıntı yaşamayız.

50000 km oldu. Şimdilik sıkıntı yok. İlk gün nasılsa şuandada aynı.

• 0
8 dakika önce, Furkan Hava yazdı:

Aracınız neydi Ramazan bey (?)

Profilde de yazdığı gibi 1.0 EcoBoost, ancak eksik evet; Mk3 ve otomatik. Dediğim gibi zaten yollarda olan şanzıman kendileri.

• 0
04.05.2019 - 20:44 tarihinde, Ramazan D. yazdı:

50000 km oldu. Şimdilik sıkıntı yok. İlk gün nasılsa şuandada aynı.

1.0 Ecoboost Focus 3'lerde tam otomatik şanzıman mı varmış? aaaa bu çok iyi ki! 

• 0
04.05.2019 - 23:09 tarihinde, Furkan Hava yazdı:

Aracınız neydi Ramazan bey (?)

Alıntı yapmadığınız için göremedim. Araç Focus 1.0 Stline tam otomatik 6 ileri. Şanzımandan yana sıkıntı yok. Geçişler kadife gibi.🙂Atmosferikde motor ve şanzıman uyumu nasıl, tüketim nedir vs. konularda 1.0 turbo ve 1.5 atmosferik karşılaştırması açısından merak ediyorum. Aracınızda limitör varsa az yakıt tüketimi için kullanın. Limitöre sabitlediğiniz hızlara yakın viteslerde daha erken vites değişimi yaparak daha düşük devirde olmasını ve daha erken vitese geçmesini sağlıyor. Yani yüksek devirlerde aracı oyalamıyor. Bende böyle. 🙂 Sevise ilk bakıma gittiğinizde şanzıman motor bağlantı yerinden yağ kaçağı olup olmadığına baktırın. Bağlantı somunlarını sıktırın. Bakım aralıklarında şanzıman yağ değişimi yok. Ancak 100000 km ye geldiğinde değiştirmeyi düşünüyorum. Serviste 200 küsür litre fiyatı. 7,8 lt yağ alıyor. n11.com'dan Liqui Moly Top Tec ATF 1800 Otomatik Şanzıman Yağı litresi 70 tl. Bundan kullanmayı düşünüyorum. Aracınız hayırlı olsun.

1 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

1.0 Ecoboost Focus 3'lerde tam otomatik şanzıman mı varmış? aaaa bu çok iyi ki! 

Tüketim açısından şehirdışı için çok iyi, şehir içi sakin kullanım 8-9 lt lerde. Sorun çıkarmadığı sürece gözüme gelmiyor oda.

20181201_212904.jpg

Edited by Ramazan D.

• 0

Sağolun Ramazan bey, 

Araç şuanda 650 km’de, sabit 120 km hızla 200 km’de şehir dışı 5.9 gösterdi, şehir içinde yeni sıfırladım, 9.2 ile yaklaşık 20-30 km dir geziyorum.

ilk bakım 15 bin km de veya 1 yıl sonra, şanzımanla ilgili dediklerinize dikkat edicem...

“1.5 atmosferik 3 silindir” Dragon’da diyorlar , Ford hindistan fabrikasında üretilmiş, alüminyum blok kullanılmış,

bana çok sessiz geliyor şuan motor, Detayları paylaşırım...

• 0
6.05.2019 - 12:47 tarihinde, Ramazan D. yazdı:

Alıntı yapmadığınız için göremedim. Araç Focus 1.0 Stline tam otomatik 6 ileri. Şanzımandan yana sıkıntı yok. Geçişler kadife gibi.🙂Atmosferikde motor ve şanzıman uyumu nasıl, tüketim nedir vs. konularda 1.0 turbo ve 1.5 atmosferik karşılaştırması açısından merak ediyorum. Aracınızda limitör varsa az yakıt tüketimi için kullanın. Limitöre sabitlediğiniz hızlara yakın viteslerde daha erken vites değişimi yaparak daha düşük devirde olmasını ve daha erken vitese geçmesini sağlıyor. Yani yüksek devirlerde aracı oyalamıyor. Bende böyle. 🙂 Sevise ilk bakıma gittiğinizde şanzıman motor bağlantı yerinden yağ kaçağı olup olmadığına baktırın. Bağlantı somunlarını sıktırın. Bakım aralıklarında şanzıman yağ değişimi yok. Ancak 100000 km ye geldiğinde değiştirmeyi düşünüyorum. Serviste 200 küsür litre fiyatı. 7,8 lt yağ alıyor. n11.com'dan Liqui Moly Top Tec ATF 1800 Otomatik Şanzıman Yağı litresi 70 tl. Bundan kullanmayı düşünüyorum. Aracınız hayırlı olsun.

Tüketim açısından şehirdışı için çok iyi, şehir içi sakin kullanım 8-9 lt lerde. Sorun çıkarmadığı sürece gözüme gelmiyor oda.

20181201_212904.jpg

--1 dakika sonra eklendi--

Vites D’de iken yoğun gitme isteği var ışıklarda beklerken N’ye alma ihtiyacı duyuyorum sizde de öyle mi (?)

• 0
26 dakika önce, Furkan Hava yazdı:

Vites D’de iken yoğun gitme isteği var ışıklarda beklerken N’ye alma ihtiyacı duyuyorum sizde de öyle mi (?)

Tam otomatik vitesler için bu çok olağan bir şey. Autohold'u devreye sokun rahatsız oluyorsanız N'ye almak sağlıklı değil. 

• 0

Autholdu çok kullanmadım ama D’de duruyorken çok yük biniyor gibi oluyor, N’ye alınca rahatlıyor, 2008 tam otomatik focus vardı onda bu kadar yük binme/ gitme istediği yoktu, bide autohold’da denicem teşekkür ederim

• 0
1 saat önce, Furkan Hava yazdı:

Aynen öyle. Anlık tüketimde de 0.1-0.2 lt farkettiriyor. Ama D de tutuyorum. 

Edited by Ramazan D.

• 0

Yakup Bey’in dediği gibi N’ye almayalım o zaman autohold kullanıcam yada D’de tutup frene devam.

• 0
4 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

N'ye almak sağlıklı değil. 

durduğu yerde Nye almanın ne zararı var?