Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus ( 2011 - 2012 - 2013 Ford Focus ) - Genel Başlık

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Selamlar,

müsait vakit de veya çekilmiş varsa şimdi :D

Focusun b direğini yani emniyet kemerinin asıldığı direği içten fotosunu ekleyebilirmisiniz ?

2011- 2012 model birde son dönemde alınan 3 araç içi fotosu bulursak süper olacak. sadece direk yeterli birde kemer gözüksün

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar,

müsait vakit de veya çekilmiş varsa şimdi :D

Focusun b direğini yani emniyet kemerinin asıldığı direği içten fotosunu ekleyebilirmisiniz ?

2011- 2012 model birde son dönemde alınan 3 araç içi fotosu bulursak süper olacak. sadece direk yeterli birde kemer gözüksün

Teşekkürler

Doğru mu sayin Yakup bey :)

IMAG1185_zps3b1feb92.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir süredir frenlerden garip sesler geliyordu sürtme gibi, fren performansı değişmediğinden ve ses nadiren geldiğinden önemsememiştim de gittikçe sıklaştı. Bugün servise götürdüm ve disklerde keçeleşme olduğunu tornaya girmesi gerektiğini yaklaşık 100 tl civarı tutacağını söylediler. Neden olur dediğimde sürekli ısınıp soğumadan olabiliyormuş. Aracı frenler sıcakken yıkatmadım hiç, bu aralar çok nadiren yağmur yağıyor, şanssızlık mı ben mi yanlış yaptım bilmiyorum.

Sormak istediklerime gelirsek:

-Bu disklerde bozunma veya keçeleşme farklı bir sebepten meydana gelebilir mi?

Bunu engellemek için ne yapılabilir?

Bir de fren balatalarının 15.000'de bitip değişmesi bu işe eklenince ben mi bir yerde yanlış yapıyorum dedim de frene yanlış nasıl basılır onu da bilmiyorum. Ancak bu konuda fikir ve önerilerinize açığım tabikide.

Genelde uzun fren yapmamaya çalışıyorum çok ısınmaması için, onun yerine motor freni ile gereksiz hızlanmayı engellemeye çalışıyorum, onun dışında bazen veya acelem varken sert kullanmam frenlere ne kadar baskı yapıyordur ya da zarar verecek kadar bir şey yapar mı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

disklerde keçeleşme
:wacko:

İlk defa duydum bu tanımlamayı, çelik ve keçe???

Balatalarda olsa anlarım da diskte?

Öncelikle ısınmış disklerin su geçişlerinde ani ısı değişimlerinde deformasyona uğradığı doğru, bu durumu fark etmeden de yaşamış olabilirsin.

Nitekim benim disklerde de var aynı durum.

Ama bu kendini ses olarak belli etmez, ya yüksek süratlerde hafif fren yaptığında sallanama (aynı balans bozuk gibi), ya da durmaya yakın hızlarda hafif pedal basısında tutma - bırakma şeklinde ortaya çıkar.

Fren performansı da çok olmasa da ister istemez olumsuz etkilenir.

Bence senin ses balatalardan geliyor, ve balata değişimi ile ses geçer.

Disklerin tornaya girmesi doğru çözüm değil, değişmeleri gerekir; ancak Mk.3 parçaları sanırım henüz ithal edildiğinden oldukça pahalı, senin yerinde olsam balata değiştirir disk değişimi için bir sonraki bakımı beklerdim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün farkettim ki kontak kapaninca silecekler normal yerine donmuyor çok şaşırdım.

Birde bugün ilk defa araç düğmeye basar basmaz çalışmadı bir kaç saniye bekleyip marş bastı hava 7 dereceyi, 2 saat sonraki çalıştırmada beklemeden çalıştı umarım bir sorun yoktur.

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:wacko:

İlk defa duydum bu tanımlamayı, çelik ve keçe???

Balatalarda olsa anlarım da diskte?

Öncelikle ısınmış disklerin su geçişlerinde ani ısı değişimlerinde deformasyona uğradığı doğru, bu durumu fark etmeden de yaşamış olabilirsin.

Nitekim benim disklerde de var aynı durum.

Ama bu kendini ses olarak belli etmez, ya yüksek süratlerde hafif fren yaptığında sallanama (aynı balans bozuk gibi), ya da durmaya yakın hızlarda hafif pedal basısında tutma - bırakma şeklinde ortaya çıkar.

Fren performansı da çok olmasa da ister istemez olumsuz etkilenir.

Bence senin ses balatalardan geliyor, ve balata değişimi ile ses geçer.

Disklerin tornaya girmesi doğru çözüm değil, değişmeleri gerekir; ancak Mk.3 parçaları sanırım henüz ithal edildiğinden oldukça pahalı, senin yerinde olsam balata değiştirir disk değişimi için bir sonraki bakımı beklerdim.

Gözüme çarpan balans bozukluğuna benzer bir tepki olmadı, fren performansında da gözle görülür bir fark yok varsa da ben farkedemedim ancak tekrar deneyeceğim tabiki bunları, özellikle frenler biraz ısındığında bu ses arttı son zamanlarda eskiden sadece 10'dan düşük hızlarda olabilirken son zamanlarda 40-50 civarı hızlarda bile yapabiliyor.

Her zaman yapmadığı için de tespit etmeleri de sıkıntılı, bu sebeple bilmiyorum sesi kaydedilebilecek kadar çıkıyor mu da kaydetmeyi ben deneyeceğim. Buraya da koyarım tabiki.

Başka bir servise de göstermeden bir değişim yapmamam en mantıklısı şu anda.

Teşekkürler yorumunuz ve fikirleriniz için Cem abi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün Tur Oto'dan servis randevusu aldım çarşambaya, gidince görücez neymiş.

Bir de ses çıkarken sesini kaydetmek için video çektim, arka plandan gelen uğuldar gibi olan ses, frene basınca kesiliyor.

10. saniye en belirgin olduğu zaman muhtemelen.

http://www.youtube.com/watch?v=J-BBMVt1t3U&feature=youtu.be

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

nereye yazsam bilemedim...bir şey soracağım...

bazen uzun bir süre elim vitesin üstünde duruyor..daha önce birisi elimin böyle durması vites kutusuna şanzımana falan baskı uygulayacağını iyi olmayacağını söylemişti... var mıdır böyle bir şey?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.