Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus ( 2011 - 2012 - 2013 Ford Focus ) - Genel Başlık

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

TDCİ falan yazmıyor mu, ben yazıyor gibi hatırlıyorum sanki.

Ayrıca belirtilmesi gerekmezmi ?

Yok yazmıyor :yeah: adam depo kapağının içine kÜçÜk bi etiket koydu shellin biraz reklam koktu bana ama iyi oldu her seferinde dizel dimi abi eminsin diye soruyorlardı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok yazmıyor :yeah: adam depo kapağının içine kÜçÜk bi etiket koydu shellin biraz reklam koktu bana ama iyi oldu her seferinde dizel dimi abi eminsin diye soruyorlardı

Focus 2.5 lerde yazıyor gibi hatırlıyorum demek istemiştim.

Focus 3 te yazmıyor. Doğru.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 2,5 larda da bu sistem var ve Türkçe adı "KOLAY YAKIT SİSTEMİ" ...Evet depo kapağının hiçbir yerinde dizel olduğunu gösteren ibare yok..Benim arabaya da OPET ten bir sticker yapıştırdılar....Kolay Yakıt Sistemi sayesinde pompa ucu dizel araçlar için olanlarda farklı olduğundan,benzinli pompaları sokamıyorsunuz....Fakat Shellin Full Power Save Dizel yakıt pompasının ucu da uymuyor Focus Dizellere,onlarda bize arabayla verilen aparatı takıp öyle dolduruyorlar depoyu...

Bu arada arkadaşlar Focus 3 de Otomatik Park ESP devre dışı iken çalışmıyor, dün denedim,Ankarada aşırı kar yağışı var.Yokuş Yukarı çıkarken ESP yi devreden çıkartmanızı da tavsiye ederim,çekiş çok farkediyor......ESP li iken yokuş yukarı çıkışta araba sanki gitmek istemiyor fakat esp devre dışına çıkınca TCS de devre dışı kaldığından arabanın çekiş gücü yükseliyor sanki.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ankarada aşırı kar yağışı var.Yokuş Yukarı çıkarken ESP yi devreden çıkartmanızı da tavsiye ederim,çekiş çok farkediyor......ESP li iken yokuş yukarı çıkışta araba sanki gitmek istemiyor fakat esp devre dışına çıkınca TCS de devre dışı kaldığından arabanın çekiş gücü yükseliyor sanki.....

Bora ESP devreden çıkmıyor, sadece TCS devre dışı bırakılabiliyor.

Bu arada karda çekiş bozulursa çekiş kontrolunu niye devre dışı bırakmamızın işe yarayacağını bir kez daha açıklamakta yarar var:

çekiş kontrol sistemi ABS sensörlerinin tekerleklerde farklı dönme hızları tespit etmesi halinde eşitlenme olana kadar motor gücünü düşürüyor (detaylarda sistem farklı çalışabilir ama kabaca mantığı böyle).

Eğer kayan tekerlek hiçbir şekilde tutunma sağlayamıyorsa sonunda motor gücü araç hiç gitmeyecek düzeye kadar düşebiliyor ve devam edemiyorsunuz. Mesela buz üstünde bu durum söz konusu olabiliyor. özellikle yokuş yukarı iken, hatta dik yokuşta zeminin ıslak olması bile yetebiliyor. Halbuki tekerlekler patinajda kalsa aşındırma ve ısı etkisi ile yüzeydeki katmanı kaldırarak altında tutunabileceği bir yüzey bulup devam etmenize imkan sağlayabiliyor.

Sonuçta bu özel duruma yönelik bir tedbir TCS'nin devre dışı bırakılması, yoksa kaygan zeminde ESP'yi tümüyle devre dışı bırakmak akılcı bir yaklaşım olmaz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ama göstergede ESP OFF yazıyor Cem Bey.....özellikle baktım...Çekiş Kontrol sistemini ub check yapınca göstergede bir araba işareti ve altında zigzaglı Çizgi ve ESP OFF yazısı gözüküyor benim göstergede...Benim gösterge farklı olduğundan olabilir tabi bilemiyorum....Dün Çok dik bir yokuşta son anda esp yi devre dışı bıraktım ve araba son derece stabil bir şekilde yokuşu hiÇ patinaja düşmeden Çıktı,yol bayağı donmuş karla kaplıydı...Bunda Goodyear Ultragrip 8 kış lastiklerinin etkisi olduğuna da eminim..öte yandan düz yolda esp devrede iken araba sağlı sollu kafa yapıp patinaja düştü,ilginÇti...

Haa birde esp yi devre dışı bıraksanızda kontağı kapatıp yeniden Çalıştırdığınızda esp otomatikman devreye giriyor,yani arabanın proğramı her halükarda default olarak esp devrede şeklinde ayarlanmış....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.