Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

o zaman tamam, banada fmy koydular mal gibi sormadım baştan ama hem bi fark hissetmedim hemde paraya kıyamadım kullanıyorum. bir dahaki sefere fordun onayladığı castrol veya mobil koydurcam.

Valla benim yakıttan mıdır bilmiyorum fakat 1100 devir civarı hol hol hol diye bir uğultu yapıyor sürekli. Birde şıkırtılar eksik olmuyor gaza yüklenince. Özellikle soğuk havada(soğuk dediğime bakma 20-25 derece) yüklenince sesler geliyor bol bol :D  Fmy'ye 70 lira alıyorlar sanırsam. Mobil1 90TL Edge 90TL lira civarında :)  İki kez lastik patlatmış ve lastikçiye vermiş gibi düşünüp unutmak lazım :D  Hem sendeyken hemde senden sonra kaliteli yağın faydasını muhakkak göreceksin. 16 valfli eski tip 5 ileri şanzımanlı 1.6 tdci 109 luk motorda çok farkettim kaliteli yağ farkını. Anlatsalar hadi lan derdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla benim yakıttan mıdır bilmiyorum fakat 1100 devir civarı hol hol hol diye bir uğultu yapıyor sürekli. Birde şıkırtılar eksik olmuyor gaza yüklenince. Özellikle soğuk havada(soğuk dediğime bakma 20-25 derece) yüklenince sesler geliyor bol bol :D  Fmy'ye 70 lira alıyorlar sanırsam. Mobil1 90TL Edge 90TL lira civarında :)  İki kez lastik patlatmış ve lastikçiye vermiş gibi düşünüp unutmak lazım :D  Hem sendeyken hemde senden sonra kaliteli yağın faydasını muhakkak göreceksin. 16 valfli eski tip 5 ileri şanzımanlı 1.6 tdci 109 luk motorda çok farkettim kaliteli yağ farkını. Anlatsalar hadi lan derdim.

Cem abi marka konusunda yazı tura at o kadar önemsiz der şimdi ama(tabi bunu FMY ve Mobil içinde dermi emin değilim). Sence fmyyi değiştireyimmi şimdi gerek var mı? 4000km filan oldu değişeli, normal değişim zamanına kadarda 7000 filan yaparım heralde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi marka konusunda yazı tura at o kadar önemsiz der şimdi ama(tabi bunu FMY ve Mobil içinde dermi emin değilim). Sence fmyyi değiştireyimmi şimdi gerek var mı? 4000km filan oldu değişeli, normal değişim zamanına kadarda 7000 filan yaparım heralde.

Evet Cem Abi dediğin gibi düşünüyor. Senin bileceğin iş. Sen zeytinyağı koysan yine götürür seni. Bence şimdilik fuzuli masraf etme.Sonraki bakımda koy kaliteli yağı. Ben biraz  paranoyağım, Otosan'ın yağ filtresini almıyorum gidip Peugeot-Citroen orijinal yağ filtresini alıyorum Ford araca :) Tasarruftan ötürü değil, kalitesinden dolayı. Küçük bir ayrıntı ama Peugeot-Citroen yağ filtrelerinin alt kısmı yumuşak silikonumsu kağıt gibi bir malzemeden yapılıyor. Ford'ta ise alt plastik ortasında keçe var.  Bunu Otosan ürettiriyor. Ford sıfır araçlarda fabrikanın taktığı filtre Peugeot ile aynı.Yani altı yumuşak malzeme kağıttan komple keçe misali.

Otosan galiba maliyet açısından böyle bir filtre kullanıyor. 

Volvo'da Peugeot gibi yapısı var. Bu arada yalış bilgi olmasın yuvaları ebatları şekilleri birebir aynı.Sadece Otosan malzemeden çalmış.İşin garip tarafı Otosan bu dandik filtreyi servislerde 20,Peugeot bu filtreyi 15 liraya satıyor :D  Ford'un fabrikada takılan ve Peugeot-Citroen'in kullandığı mahle marka.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar bana yardımcı olacak birileri var mıdır?

Bugüne kadar 111,46 litre karşılığı 496,00 TL'lik yakıt almışım.

Aracın şu anki km'si: 1100

Ayrıca şu anda aracın deposu full (55 litre)

Aracımın yakıtını hiç hesaplamadım, şimdi benim araba kaç lt ya da TL yakıyor?

Deponun şu anda full dolu olmasını, bugüne kadar aldığım toplam litreden düşecek miyim, o kafamı karıştırdı. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ali bey deponuzu doldurun km yi sıfırlayın yol bilgisayarınızdaki ortalama tüketim değerinide sıfırlayın sonra yola koyulun kaç km yapmak istiyorsanız yapın diyelimki 230 km yaptıktan sonra depoyu mümkünse aynı istasyonun aynı tabancasında aynı şekilde doldurun diyelimki 62 tl lik mazot aldı.62/230=0.269 tl yaklaşık km de yaklaşık 27 kuruş yakmışsınız bu kadar basit...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ali bey deponuzu doldurun km yi sıfırlayın yol bilgisayarınızdaki ortalama tüketim değerinide sıfırlayın sonra yola koyulun kaç km yapmak istiyorsanız yapın diyelimki 230 km yaptıktan sonra depoyu mümkünse aynı istasyonun aynı tabancasında aynı şekilde doldurun diyelimki 62 tl lik mazot aldı.62/230=0.269 tl yaklaşık km de yaklaşık 27 kuruş yakmışsınız bu kadar basit...

Hocam o şekilde yapmayı biliyorum ama hasbelkader yapmadım ve yukarıdaki gibi tüketimim olmuş, o yüzden sormuştum. Yoksa dediğiniz gibi hesaplamayı yıllardır yapıyorum, sadece bu güne kadar aldığım yakıt ve yaptığım yol, bir de kalan yakıtla hesaplamak istemiştim, teşekkür ediyorum yine de.

Benim hesabıma göre 5,8 litre yakmış, ilk olarak aldığım 47 litreyi saymadan yapınca.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ali bey şimdiye kadar yaklaşık 111-55=56 lt yakıt harcamışsınız.56*4.46 (güncel mazot litre fiyatı)=249.76/1100(yaptığınız km)=0.227 umarım bu sefer istediğiniz hesaplama olmuştur. :) Tabiki bu hesap yaklaşık değerler deponuzda net kaç lt mazot var ve ilk aracı aldığınızda depoda kaç lt mazot var netini bilmediğimiz için bu hesap biraz hatalı olur.

Kerim Kamanoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sabah depoyu doldurdum sifirladim biraz 100le gittikten sonra 123e sabitleyip arada girilecek yerlere girdik, 5.6 civariydi Güzelyurt civarlarinda 5.8 oldu ordan derinkuyuya kadar dip gaz geldim 6.3 en son Ürgüp'de 6.2 ile gunü tamamladık. Ankara'ya dönüşte totalleri yazarım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ali bey şimdiye kadar yaklaşık 111-55=56 lt yakıt harcamışsınız.56*4.46 (güncel mazot litre fiyatı)=249.76/1100(yaptığınız km)=0.227 umarım bu sefer istediğiniz hesaplama olmuştur. :) Tabiki bu hesap yaklaşık değerler deponuzda net kaç lt mazot var ve ilk aracı aldığınızda depoda kaç lt mazot var netini bilmediğimiz için bu hesap biraz hatalı olur.

Evet ben de böyle düşünmüştüm ama emin olamamıştım, teşekkür ederim.

Aracı aldığımda 47 litre yakıtla fullendi, yani 8 litre varmış, şu an ise tam dolu.

Ali Fatih Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Deponun şu anda full dolu olmasını, bugüne kadar aldığım toplam litreden düşecek miyim, o kafamı karıştırdı.

Eğer 1100 km'yi depoyu ilk tam doldurmanızdan sonra yaptı iseniz ilk 47 litreyi düşeceksiniz.  

Yani 5,8 değeri doğru...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

dün ümraniye-levent yaptık altunizadeden köprüye kadar trafik vardı.

dönüşte zincirlikuyudan köprünün başına kadar

ortalama hız:19 km

ortalama yakıt tuketimi 7.5 Litre/100km

nasıl değerler sizce?

Yola çıkarken göstereyi sıfırladınız mı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ümraniyeden altunizadedeki tünele kadar sıfırlamadım tünelde trafik başladı orada sıfırladım.oradan sonra 30 km yol gittik
Normal, gerçek 100 km verisi değil çünkü bu. Trafik yoğun dur kalk yapıyorsunuz 7.5 çıkması normal 200 250 km daha yol yaptıkan sonra bakmak lazım Zahid U. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.