Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri

Aydın Baran

Önerilen Mesajlar

Bu tür geniş açıklamalar için farklı başlık açmak daha doğru (akabinde buraya link eklenir) olur konuyu dağıtınca bilginin hiç anlamı yok lütfen bunlara dikkat edelim. Bu sefer biz ayıracağız başlığı. Lütfen dikkat edelim devamında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.6 115lik dizelci arkadaşlar şehir içinde yakaladığınız min değerleriniz nedir?

5.5 lt

Çoğunlukla 70 hız sabitleyici, mümkün olduğunca trafik dışı. Bazen 50 hız sabitleyici. YB verisi 5.5 oldu. Yaklaşık 1 hafta böyle kullandım. Ankara'da normal ya da makassız hızlı kullanmaktan kat kat daha tehlikeli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok anlamlı değil ki. Şehir var, şehir var. Şöför var, şöför var.  Neye göre kime göre? 

Belli bir kriter yok şehir içi min değeri nedir aracın ve hangi şartlarda bu değerler sağlanmış onu görmek istiyorum sadece

5.5 lt

Çoğunlukla 70 hız sabitleyici, mümkün olduğunca trafik dışı. Bazen 50 hız sabitleyici. YB verisi 5.5 oldu. Yaklaşık 1 hafta böyle kullandım. Ankara'da normal ya da makassız hızlı kullanmaktan kat kat daha tehlikeli.

5.5 lt çok iyi ama ya 70 km hız şehir içi içinse çok da düşük değil bence

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belli bir kriter yok şehir içi min değeri nedir aracın ve hangi şartlarda bu değerler sağlanmış onu görmek istiyorum sadece

5.5 lt çok iyi ama ya 70 km hız şehir içi içinse çok da düşük değil bence

Hızın düşüklüğü önemli değil ki, insanlar sıkıntılı. 50 ile giderken belediye otobüsüne girmekten ucu ucuna kurtardıktan sonra bir daha o ekonomiyi kasmaya çalışmadım. Ben yavaş gitmeyi sakim ve huzurlu gitmek zannediyordum da işler öyle değilmiş. En sağdan geçmek için sellektör atanlardan tut, dediğim gibi yavaş gidiyorum diye önüme sinyalsiz kırıp duran belediye otobüsüne kadar bir çok zahmedi var malesef.

Yolum çoğunlukla düz, ivmelenmeyi de minimumda tutmuştum, 0-100 20-30 saniye bile olabilir. Eco Mode muydu neydi onda tüm çiçeklerim açmıştı :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hızın düşüklüğü önemli değil ki, insanlar sıkıntılı. 50 ile giderken belediye otobüsüne girmekten ucu ucuna kurtardıktan sonra bir daha o ekonomiyi kasmaya çalışmadım. Ben yavaş gitmeyi sakim ve huzurlu gitmek zannediyordum da işler öyle değilmiş. En sağdan geçmek için sellektör atanlardan tut, dediğim gibi yavaş gidiyorum diye önüme sinyalsiz kırıp duran belediye otobüsüne kadar bir çok zahmedi var malesef.

Yolum çoğunlukla düz, ivmelenmeyi de minimumda tutmuştum, 0-100 20-30 saniye bile olabilir. Eco Mode muydu neydi onda tüm çiçeklerim açmıştı :)

Bunu zaten alışkanlık haline getirmek değildi elbette amacın 5.5 lt yi görmüşsün.Bu ne işe yarar birileri gelip benim aracım seninkinden az yakıyor diye başını şişirirse ifadesini alırsın yoksa dediğin gibi çok yavaş gitmek de sıkıntılı.Birde dizelci birisinin daha az yakmalı hırsını çok mantıksız bulurum.Dizel almışsın arkadaş bas git keyfine bak benzinciler düşünsün yavaş gitmeyi :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keşke çevremdekiler araba konusunda benle mantıklı tartışmalara girebilecek kadar bilgili olsalar da laf etseler. Standart ön yargılar yerine yeni bilgiler duymayı pek isterim :)

Bu çok fazla iyimser bir istek..Bırak yakıt tüketimini aracım hb diye fiesta zanneden bir ton özürlüyle karşılaştım.Allahtan arkasına focus diye yazmışlar değilse inandıramıycaz..Adamların kafa focus 2 de kalmış..Focus 2 ye yeni kasa diyor bir çoğu ne tartışabilirsin ki bunlarla :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu çok fazla iyimser bir istek..Bırak yakıt tüketimini aracım hb diye fiesta zanneden bir ton özürlüyle karşılaştım.Allahtan arkasına focus diye yazmışlar değilse inandıramıycaz..Adamların kafa focus 2 de kalmış..Focus 2 ye yeni kasa diyor bir çoğu ne tartışabilirsin ki bunlarla :)

O kadar vahimlerine pek denk gelmiyorum da gelince de peki deyip geçiyorum ben zaman kaybı olarak gördüğüm için.

Sonuç olarak forumu aşındırmaya devam edeceğiz  :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rodaj ilk 1000-1500 km aracı zorlamamak değil sayın hocam

Yazıyla ilgili düşünemi konuda yazdım.

Ayrıca rodaj tam bu demek, ya da rodaj süresinde dikkat edilmesi gerek nu...

Arkadaşının yazısından alıntıdır:

"uygun devirlerde tam gaz vermek "

Burada vurguyu tam gaza yaparsanız yeni motoru gereksiz bir yüksek devir stresine sokarsınız, 210 km/h'da devir saati kaç gösteriyor? Limite ne kadar yakın?

Neyse, anlaşılan o ki herkes kendince bir rodaj kavramı yaratıp ona göre davranıyor. Sonuçta hep aynı oluyor.

Güvenliği ön planda tutup ben zorlamamayı tekrar öneriyorum, siz dilediğinizi yapmakta serbestsiniz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rodajı farklı yapılmış iki aracı roll'da denemek gerekli somut bir sonuç elde edebilmek için de hala arada sonucu etkileyebilecek bir çok etken var.

Araçların önce fabrika çıkışı dyno sonuçlarını alıp bir de farklı rodajlar sonrası diyelim ki 10.000 km'deki güç ölçümlerine bakılabilir.

Burada bile rodaj süreci yol şartlarında standardize edilemez, yani atölye şartlarında bir deney tezgahında çalışmak lazım.

Tabii ölçüm güvenilirliği aradaki farkların geçerliliğini tartışılır hale getireceği için bunu daha geniş bir örneklem ile yapıp istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığına da bakmak lazım. 

Gerisi öznel gözlemdir...

Bunları bence üreticilerin ARGE bölümleri fazlası ile yapmıştır.

Ve paranoyak hezeyanlarla birisi gene çıkıp "onlar motorlar bir önce patlasın ki yenilerini satalım isterler" diye çıksa bile kullanıcı kılavuzu ve yetkili servis önerilerine güvenmek çok doğru olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 1.6 Tdci Yakıt Tüketim Değerleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.