Jump to content

Focus 3 Akü Tavsiyesi

Hakan G.
 Paylaş

Akü tavisyesi  

143 üye oy kullandı

1. 1. Hangi aküyü tavsiye edersiniz?

Önerilen Mesajlar

İyi günler herkese. 12.12.2018 de mutlu 60 amper akü almıştım. Aracım focus 2009 benzin lpg. Geçen 4 gün çalıştırmadım okula gitmek için çalıştırmakk istedim ama çalışmadı. Aküyü aldığım tarihe baktım 2..5 yıl olmamış daha. Bana çok erken bitti gibi geldi birde sizlere sormak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
28.04.2021 - 10:15 tarihinde, Mehmet Tunahan yazdı:

İyi günler herkese. 12.12.2018 de mutlu 60 amper akü almıştım. Aracım focus 2009 benzin lpg. Geçen 4 gün çalıştırmadım okula gitmek için çalıştırmakk istedim ama çalışmadı. Aküyü aldığım tarihe baktım 2..5 yıl olmamış daha. Bana çok erken bitti gibi geldi birde sizlere sormak istedim.

Biraz erken gibi ama akü kondisyonu ve sürüş sıklığı etkilemiştir. Kontrol ettirin mutlaka aküyü de. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Aracım Eylül 2015 üretim focus 1.5tdci PS anahtarsız çalıştırma var. Bugüne kadar aküyle ilgili bir problem yaşamadım. Haftanın en az 5 günü araç kullanılıyor. Start stop’u kapatmayı nadir unuturum neredeyse hiç kullanmam.

Akü voltajı araç dururken 11.8 Volt, çalışırken 14.3 Volt. 
Aküyü değiştirsem mi diye düşünüyorum ama Kitapçığında bilgi ekranında “akü voltajı düşük” uyarısı geldiğinde araç çalışmaz diyor. O uyarı gelene kadar kullanmak mı lazım?

Bir gün akü biter ve marş basmazsa elektronik olarak sensör vs arıza yaşar mıyım?

Erhan Er. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
6.06.2021 - 21:14 tarihinde, Erhan Er. yazdı:

Aracım Eylül 2015 üretim focus 1.5tdci PS anahtarsız çalıştırma var. Bugüne kadar aküyle ilgili bir problem yaşamadım. Haftanın en az 5 günü araç kullanılıyor. Start stop’u kapatmayı nadir unuturum neredeyse hiç kullanmam.

Akü voltajı araç dururken 11.8 Volt, çalışırken 14.3 Volt. 
Aküyü değiştirsem mi diye düşünüyorum ama Kitapçığında bilgi ekranında “akü voltajı düşük” uyarısı geldiğinde araç çalışmaz diyor. O uyarı gelene kadar kullanmak mı lazım?

Bir gün akü biter ve marş basmazsa elektronik olarak sensör vs arıza yaşar mıyım?

Benim aracımda s&s yok. Akü 6 yıl + 5. ayda şu an. Ben de bekleme sonrası bahsettiğiniz akü voltajını görüyorum. (11.8 civarı) siz değişim yaptınız mı? Ben muhtemelen risk almamak adına bitmesini beklemeden değiştireceğim. Gayet iyi süre kullandım zaten fabrika aküsünü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Merhaba,

Ben de akü tavsiyesi almak üzere görüşlerinizi öğrenmek isterim. Aracı nisan ayında aldım 1.6 tdci 115 hp s&s özelliği yok. Dün ve bugün iki kez olmak üzere aracı çalıştırmak için debriyaja basıp çalıştırma düğmesine bastığımda normal mode yazdı ve araç titreyip tekleyerek çalıştı. Sorunu forumdan araştırdığımda aküden kaynaklandığı yazılmış. Önceki sahibi 2.5 yıl kullanmış ve bu süreçte hiç akü değiştirmemiş. Ben de düne kdar 4 aydır bir problem yaşamamıştım. Bugün çalıştırırken ilk seferde çalışmadı bile, bu sebepten aküyü değiştireceğim. Üzerinde birmot plus akü var ancak amper değeri yanında yazdığı için kaçlık olduğunu göremedim. 75 amperlik birmot plus 730 tl, varta efbli akü ortalama yine bu fiyatlarda. E43 kodlu modeli ise daha uyguna bulunabilse de marş basma gücü diğer akülere göre daha düşük görünüyor. Bu sebepten kararsız kaldım. Birmot plusı kullanıp, net bir şekilde önerebilecek varsa tavsiyelerini dinlemek isterim.

Teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

04.07.2021 - 21:27 tarihinde, Erdogan Berlik yazdı:

Benim akü serviste yeni takılmış ama start stop çalışmıyor.

bende yeni aldığımda çalışmamıştı bu şekilde sıfırladım şu an sorunsuz kullanıyorum.(bazı maddeler opsiyonel 🙂 Buradan Cem bey'e tekrar teşekkürler 🙂

Önce arabanın kapısını açıp kendi etrafınızda saat istikametinin tersine iki tur atıyorsunuz.

Sonra araca oturup sağ dizinize iki kere vuruyorsunuz.

Kontağı açık konuma getiriyorsunuz (düğmelilerde debriyaja basmadan düğmeye basmak şeklinde)

Kafanızı üç kere iki yana sallıyorsunuz

Arka sis lambası düğmesine beş kere ardı arıdna hızlıca basıyorsunuz

İkaz flaşörü düğmesine iki kere basıp bırakıyor ve üçüncüde basılı bırakıyorsunuz

Flaşörler yanarken ekranda akü lambası kısa süre sonra sönüyor ve hazıza sıfırlanmış oluyor.

İkaz lambasını ve kontağı kapatıyorsunuz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

2016 Focus aracımın aküsü dün itibariyle bitmiş 🙂 Hiç teklemeden direk çalışmaz oldu, 9,5V a falan düştü. Sanırım araçta bulunan 2 kameranın kapanma sonrasında bile 15dk çalışmasından kaynaklı. Neyse şimdi aküyü değiştireyeceğim ama orijinal aküde FORD - VARTA yazdığı için bir internete bakayım dedim 600-700TL arası değişiyor, servisi aradım sordum 1300₺ dediler 😱 her zamanki şok tabi. Netten alacağım n11 de 72A şu ürünü ( https://urun.n11.com/aku/2021-mart-ut12v-72-ah-amper-varta-aku-e43-ford-opel-alcak-t-P409798803 ) ama merak ettiğim bir husus (forumda aradım bulamadım) akü değişimininde takviye yapmadan tamamen elektriği kesip sonra yeni aküyü taksam araçta ne gibi bir işlem yapmak gerekecek sonradan? Sadece saat tarih ayarı mı yoksa teyp kilidi mi yoksa daha başka şeyler de gerekli midir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

54 dakika önce, Muhammed E. yazdı:

2016 Focus aracımın aküsü dün itibariyle bitmiş 🙂 Hiç teklemeden direk çalışmaz oldu, 9,5V a falan düştü. Sanırım araçta bulunan 2 kameranın kapanma sonrasında bile 15dk çalışmasından kaynaklı. Neyse şimdi aküyü değiştireyeceğim ama orijinal aküde FORD - VARTA yazdığı için bir internete bakayım dedim 600-700TL arası değişiyor, servisi aradım sordum 1300₺ dediler 😱 her zamanki şok tabi. Netten alacağım n11 de 72A şu ürünü ( https://urun.n11.com/aku/2021-mart-ut12v-72-ah-amper-varta-aku-e43-ford-opel-alcak-t-P409798803 ) ama merak ettiğim bir husus (forumda aradım bulamadım) akü değişimininde takviye yapmadan tamamen elektriği kesip sonra yeni aküyü taksam araçta ne gibi bir işlem yapmak gerekecek sonradan? Sadece saat tarih ayarı mı yoksa teyp kilidi mi yoksa daha başka şeyler de gerekli midir?

Teyp kodu yok aracınızda, yol bilgisayarı sıfırlanır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Teyp kodu yok aracınızda, yol bilgisayarı sıfırlanır.

Teşekkürler, o zaten sıfırlandı bugün, demek akü tamamen kapattı kendini. Eksi bir yanı yok o zaman hiç uğraşmadan sök tak yapayım. Çok teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok saçma bir soru olacak ama bugün yeni Varta Aküyü taktım aracı çalıştırdım "Şanzıman Arızalı Servise Götürün" diye bir uyarı geldi, öncesinde hiçbir sorun yoktu. Neden oldu acaba? Aküyle alakası olabilir mi?

photo_2021-09-08_12-21-58.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Muhammed E. yazdı:

Çok saçma bir soru olacak ama bugün yeni Varta Aküyü taktım aracı çalıştırdım "Şanzıman Arızalı Servise Götürün" diye bir uyarı geldi, öncesinde hiçbir sorun yoktu. Neden oldu acaba? Aküyle alakası olabilir mi?

photo_2021-09-08_12-21-58.jpg

Daha önce akünüz tamamen bittiği için arıza kodu atmış olabilir aracınız.Arıza kodlarını silip yada sildirip takrar bakın.Problem devam edecekmi.

Mehmet Çallı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

28.04.2021 - 10:15 tarihinde, Mehmet Tunahan yazdı:

hocam benim araç 2018. 80lik Varta vardı üzerinde orjinal. Malesef bitti. Ben de şok geçirdim ama ölçtürdüm bitik dediler, şarja verdim çare olmadı. Malesef artık eskisi gibi 5 6 sene giden aküler yok dediler çoğu kişi. Velhasıl yeniden Varta aldım. en iyisi o denebilir çünkü. Sana da Varta tavsiye ediyorum. Kazasız sürüşler 🙂

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Paylaş

• Benzer İçerikler

• Mete Orhan
      Yazan: Mete Orhan
      Merhabalar herkese. Aracımın aküsü bitti burda sanayiye gittiğimde internette 600-650 TL civarı olan Varta aküyü 870 TL dediler. Burdaki seyyar satıcı sayılır öyle genel Varta bayisi değil. Sizce internetten akü alınır mı ? Alınırsa hangi siteden alınmalı ? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? İnternette araştırdığımda bununla ilgili pek birşey bulamadım. Siz internetten akü aldınız mı veya alır mısınız ? Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂 Şimdiden teşekkürler
    • Rıdvan Eskici
      Yazan: Rıdvan Eskici
      2014 Focus 3 1.6 tdci 115 Aracımın son bakımında akü değerleri düşük cıkmıştı usta kışı görmez dedi ve dediği gibi bugün aracı takviye ile çalıştırmak zorunda kaldım. Yeni akü alacağım biraz güclü olsun istiyorum (75A) start stop şeklinde Geçiyor benim aracımda start stop yok bu akü uyumlu mu taksak bi zarar verir mi ? Tecrübeli üyelerimizin bilgilerini bekliyorum teşekkürler 

• Yakup Ç. A.
      Yazan: Yakup Ç. A.
      Tüm serinin silecek ölçülerini bulabildiğim kadar aktarıyorum. Piyasada bunlara yakın veya aynı ölçüleri almanız yeterlidir, ortadan bağlantı olduğu için 5-10 mm ile dünyalar değişmeyecektir. 

Ön Silecek Lastikleri
      Focus Mk1 için 550 mm ve 475 mm (asimetrik)

Focus Mk2 için 650 mm ve 425 mm (asimetrik)
      Focus Mk2 MCA için 650 mm ve 430 mm (asimetrik)

Focus Mk3 için 2 adet 725 mm (simetrik)
      Focus Mk3 MCA için 2 adet 725 mm (simetrik)

Focus Mk4 için 625 mm ve 500mm (asimetrik)

Arka Silecek Lastikleri
      Focus Mk1 SW için 280 mm - HB için 380 mm

Focus Mk2 SW için 280 mm - HB için 350 mm
      Focus Mk2 MCA SW için 305 mm (01.2009'a kdr 280) - HB için 350 mm

Focus Mk3 SW ve HB için 305 mm
      Focus Mk3 MCA SW için 305 mm - HB için 330 mm

Focus Mk4 SW için 265 mm - HB için 295 mm
        NOT: Ayrıca yanlış yazdığım varsa belirtirseniz sevinirim ?    Focus Mk1 (1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005) Silecek Ölçüleri
      Focus Mk2 (2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011)  Silecek Ölçüleri
      Focus Mk3 (2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018)  Silecek Ölçüleri
      Focus Mk4 (2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025)  Silecek Ölçüleri
    • Ercan Keskin
      Yazan: Ercan Keskin
      Arkadaşlar merhaba. 2 hafta önce araba çalışmadı, takviye yaptırdım. Akü %67 çıkmıştı. İki haftadır her gün teklemeden çalışıyor ama start stop çalışmıyor. Bugün iki farklı yerde ölçüm yaptırdım. 12.39 volt çıktı gerilim. 457sae yazdı bir de. İkinci gittiğim yer de geceden şarj etmeyi teklif etti. Araç çalıştırırken 8volt çekiyormuş. Sizce şarj ettirmek işe yarar mı? Araca herhangi bir olumsuz etkisi olur mu?

https://www.hepsiburada.com/varta-aku-12v-70-ah-650a-efb-start-stop-n70-pm-HB000003Q0P3?gclid=Cj0KCQjw-r71BRDuARIsAB7i_QNJCkHu9kLP-pG299_eH606pt1jpmoolKrJdEZBhpG5NY7MqnJQM4caAuu4EALw_wcB&wt_gl=cpc.6817.dsa.nelk.oto-oto-aksesuar-urunleri

bu aküyü önerir misiniz? 850 ye takarız demişti buradaki usta. 
    • Levent Özkıran
      Yazan: Levent Özkıran
      Herkese merhaba, 2015 1.0 titanyum focus aracımda 2.çıkış oksijen sensörün de arıza yaşıyorum. Bu serideki focuslarda bulunan 2.oksijen sensörünü piyasadan satın almak için koduna ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 
  • Bir arkadaşa söyle

FocusClubTR.com'u seviyor musun? Hadi bir arkadaşa söyle!
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için uygun olduğunuzu varsayarız.