Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus ( 2011 - 2012 - 2013 Ford Focus ) - Genel Başlık

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

elimde var bi tane ama biraz dandik :) ancak o an çalışmasını sağlıyor...

torpidoda olan usb yi unuttum bak...onu deneyeyim...

USB üzerinden şarj etmenin bazı sakıncaları olabilir. Yaşadığım kötü tecrübelerden edindiğim bilgileri paylaşayım.

Elinizdeki cihazın (diyelim telefon) orijinal duvar şarj cihazında adaptöre usb fişi girmiyorsa yani kablo sabitse (diğer ucun mini veya mikro usb olması farketmez) o cihazı usb üzerinden şarj etmeyin.

Karışık oldu bu ifade: Yani bir ucu usb (Erkek) diğer ucu mini USB (erkek) kablo ile şarj etmek istiyorsunuz. Eğer ev şarj cihazında adaptör tarafı USBli değilse böyle kablolarla şarj edemezsiniz.

Sebebi: USB kablolar 4 uçludur (+5V, data in, data out, 0V). Ama orijinal şarj aletleri (akıllı telefon, navi, tablet) 5 uçludur, Çünkü bu cihazların ekranı büyük olduğundan güç ihtiyaçları daha fazladır. O nedenle şarj ucu aynı olmakla birlikte (mini veya micro usb) içinde 5 uç vardır. Diğerinden farkı iki tane +5V ucu (Paralel değil birbirinden bağımsız) bulunur. Bunlardan biri cihazın çalışması için diğeri de pilin şarj edilmesi için kullanılır.

(devam edecek :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebebi: USB kablolar 4 uçludur (+5V, data in, data out, 0V). Ama orijinal şarj aletleri (akıllı telefon, navi, tablet) 5 uçludur, Çünkü bu cihazların ekranı büyük olduğundan güç ihtiyaçları daha fazladır. O nedenle şarj ucu aynı olmakla birlikte (mini veya micro usb) içinde 5 uç vardır. Diğerinden farkı iki tane +5V ucu (Paralel değil birbirinden bağımsız) bulunur. Bunlardan biri cihazın çalışması için diğeri de pilin şarj edilmesi için kullanılır.

Samsung ve HTC şarj cihazları üzerinde usb girişi var. İstediğin kabloyu takıp şarj edebiliyorsun. (Bir ucu usb diğer ucu mikro usb kablolar) Fakat kullanılan kablo önemli ben orjinal haricinde eskiden kalan  Nokia kablosunu kullanıyorum. 

20130322_155418_zpsaa220a9e.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samsung ve HTC şarj cihazları üzerinde usb girişi var. İstediğin kabloyu takıp şarj edebiliyorsun. (Bir ucu usb diğer ucu mikro usb kablolar) Fakat kullanılan kablo önemli ben orjinal haricinde eskiden kalan  Nokia kablosunu kullanıyorum. 

Tamam da taktığın adaptörün vs (5v kaynağının) çıkış akımı önemli.

Ben eski telefonumun şarj aletiyle yeni akıllı telefonumu şarj edemiyorum.

Telefon için üretilenlerle navi şarj olmuyor.

Tablet, navi, akıllı telefon bilgisayardan şarj olmaz. Olur gibi gösterir hemen şarj oldu der, çabucak biter.

Çünkü harcıalem piyasa şarjları ve bilgisayar usb çıkışları 850mA akım verir. Ama bu aletlerin orijinal şarjlarının çıkışları 1500mA ile 2500mA arasındadır. (1,5-2,5A) 

Aracın kendi usb portu (markaya göre değişebilir) 850-1200mA arasıdır. Neticede buraya usb bellek takılacağı düşünülmüştür. 

Belki kendi orjinal kablosunda 5V girişi ikileyen iç bağlantı olabilir. Denemek lazım....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel olarak akıllı telefonlar ve navigasyon cihazları şarj cihazları 1 A, tabletlerinki 2 A.Hepsi 5 V

Masaüstü  PC'ler genelde USB çıkışından 5 V ve 0,5 A akım sağlıyorlar, bu şarj süresini, özellikle tabletlerde uzatsa da herhangi bir sakınca doğurmuyor.

Zaten akıllı telefon, tablet ve navigasyon cihazları USB girişi üzerinde bilgisayarlarla iletişimde bulunacak şekilde tasarlandıklarından herhangi bir uyum sorunu da olmaz. 

Aptal telefonlara bir şey diyemem, onların da bir kısmında backup vb. işler için PC adaptörü bulunuyor idi, ama üzerinden şarj edip etmediğini hatırlamıyorum, hafıza limitlerime göre çok eskilerde kaldı bu tür cihazlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pilin verdiği akım değerinden daha küçük akım veren bir şarj cihazıyla ancak cihazın akımı kadar şarj edebilirsiniz. 1200mA pil içeren cihazı 500mA şarj aletiyle tam şarj edemezsiniz. Hele pil hafızalı tiptense bir süre sonra daha yüksek değerlere çıkamayacaktır. Ya şoklamak ya da değiştirmek gerekecektir.

(Akü gibi düşünmek yanıltır. 60AH aküyü 2A cihazla şarj edebilirsiniz. Çünkü orada bir elektroliz işlemi yapılmaktadır. Bir plakadan diğerine fiziksel olarak madde taşınması söz konusudur. Zaten bu yüzden işlem saatler sürer.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pilin verdiği akım değerinden daha küçük akım veren bir şarj cihazıyla ancak cihazın akımı kadar şarj edebilirsiniz. 1200mA pil içeren cihazı 500mA şarj aletiyle tam şarj edemezsiniz. Hele pil hafızalı tiptense bir süre sonra daha yüksek değerlere çıkamayacaktır. Ya şoklamak ya da değiştirmek gerekecektir.

(Akü gibi düşünmek yanıltır. 60AH aküyü 2A cihazla şarj edebilirsiniz. Çünkü orada bir elektroliz işlemi yapılmaktadır. Bir plakadan diğerine fiziksel olarak madde taşınması söz konusudur. Zaten bu yüzden işlem saatler sürer.)

Biri yanlış yapıyor ama kim bilemedim: Benim telefonun pili 1800 mA, kutusundan çıkan şarj cihazı çıkışı 1A....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biri yanlış yapıyor ama kim bilemedim: Benim telefonun pili 1800 mA, kutusundan çıkan şarj cihazı çıkışı 1A....

Yanlışlık yok. Şarj sırasında pil patlamaları olunca (aşırı şarj sonucu ısınma neticesinde) bir çeşit emniyet payı olabilir. Zaten ne verirsen onu alırsın kuralı geçerlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yanıldığınız nokta pilin değeri mA değil mAh olur yani 1800 mAh buda pilin kapasitesidir. yani 600mA harcarsanız tam dolu pil 3 saatte boşalır. 600mA ile şarj ederseniz 3 saatte dolar (iç kayıplardan dolayı pratikte daha uzun sürer tabii).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genel olarak akıllı telefonlar ve navigasyon cihazları şarj cihazları 1 A, tabletlerinki 2 A.Hepsi 5 V

Masaüstü  PC'ler genelde USB çıkışından 5 V ve 0,5 A akım sağlıyorlar, bu şarj süresini, özellikle tabletlerde uzatsa da herhangi bir sakınca doğurmuyor.

Zaten akıllı telefon, tablet ve navigasyon cihazları USB girişi üzerinde bilgisayarlarla iletişimde bulunacak şekilde tasarlandıklarından herhangi bir uyum sorunu da olmaz. 

Aptal telefonlara bir şey diyemem, onların da bir kısmında backup vb. işler için PC adaptörü bulunuyor idi, ama üzerinden şarj edip etmediğini hatırlamıyorum, hafıza limitlerime göre çok eskilerde kaldı bu tür cihazlar...

Aynen artık telefonlarla 1A geliyor. Ipad 10W 5.1V 2.1A. Bu arada Note2 2A 5V adaptörle satılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tablet, navi, akıllı telefon bilgisayardan şarj olmaz. Olur gibi gösterir hemen şarj oldu der, çabucak biter. Çünkü harcıalem piyasa şarjları ve bilgisayar usb çıkışları 850mA akım verir. Ama bu aletlerin orijinal şarjlarının çıkışları 1500mA ile 2500mA arasındadır. (1,5-2,5A)  Aracın kendi usb portu (markaya göre değişebilir) 850-1200mA arasıdır. Neticede buraya usb bellek takılacağı düşünülmüştür. 

Yanlışlık yok. Şarj sırasında pil patlamaları olunca (aşırı şarj sonucu ısınma neticesinde) bir çeşit emniyet payı olabilir. Zaten ne verirsen onu alırsın kuralı geçerlidir.

Bunları hep birlikte okuyunca kafa karıştırmıyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

logitech performance mx candır :)

-Çakmak sigortası atabiliyor bu zımbırtılarda 2 kere başımıza geldi, pek önemli değil bence, 2 dakikada değiştiriyorlar ya hiç ücret almıyorlar ya da 5 tl civarı tutuyor.

-İpad'ler USB'den şarj olmuyor, yeterli gelmiyor, en azından default olarak.

-Telefonlar olabiliyor, hatta iphone yazılım ile normalden daha hızlı bile şarj olabiliyor.

Yeni anakart ve dizüstülerin bazılarında şarj için özel usb port'ları koyuyorlar daha yüksek akım/güç ile daha hızlı şarj olmaları ve bilgisayar kapalıyken de devam etmesi için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Samsung ve HTC şarj cihazları üzerinde usb girişi var. İstediğin kabloyu takıp şarj edebiliyorsun. (Bir ucu usb diğer ucu mikro usb kablolar) Fakat kullanılan kablo önemli ben orjinal haricinde eskiden kalan Nokia kablosunu kullanıyorum.

logitech performance mx candır :)

-Çakmak sigortası atabiliyor bu zımbırtılarda 2 kere başımıza geldi, pek önemli değil bence, 2 dakikada değiştiriyorlar ya hiç ücret almıyorlar ya da 5 tl civarı tutuyor.

-İpad'ler USB'den şarj olmuyor, yeterli gelmiyor, en azından default olarak.

-Telefonlar olabiliyor, hatta iphone yazılım ile normalden daha hızlı bile şarj olabiliyor.

Yeni anakart ve dizüstülerin bazılarında şarj için özel usb port'ları koyuyorlar daha yüksek akım/güç ile daha hızlı şarj olmaları ve bilgisayar kapalıyken de devam etmesi için.

Atması normal değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.