Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Klasik öneri: Ford WSS-M2C913-C standartını karşılayan tüm yağlar olur.

Mesela

http://yagcarsisi.com/asp/product/278/MOBIL-SUPER-3000-X1-F-FE-5W-30-4-LITRE

http://yagcarsisi.com/asp/product/446/CASTROL-MAGNATEC-5W-30-A1-7-LT (4L versiyonu tabii)

http://yagcarsisi.com/asp/product/614/LUKOIL-SYNTHETIC-5W-30-4-LITRE

http://yagcarsisi.com/asp/product/510/TOTAL-QUARTZ-9000-FUTURE-NFC-5W-30-7-LT

ve liste uzar gider.

Not: Ford bu motorlar içinde WSS-M2C948-B 5W-20 yağ önerse de ben LPG'de kesinlikle kullanmazdım.

Motul da bu listede olmalıymış sanki. Özellikle sıcak çalışan motorlar için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

ford focus 1.5 tdci için Engine Oil - 0W-30 WSS-M2C950-A bu standardı karşılayan hiçbir yağ markası göremedim. WSS-M2C950-A teknik
özelliklerine uygun bir yağ
bulunamaması halinde
ACEA C2 teknik özelliklerini
karşılayan SAE 0W-30
kullanmanız gerekmektedir.

Bunu karşılayan mobil 1 esp 0w-30 oda Türkiye'de yok sadece yurtdışı mobil 1 sitelerinde var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ooo, servislere yeni bir kazanç kaynağı görünüyor. 

Petronas Syntium 7000E ve 7000XS var. http://www.kliksa.com/urun/petronas-syntium-7000-xs-0w30-4lt-motor-yagi/902294170?gclid=CjwKEAiAvauyBRDwuYf3qNyXmW4SJACX9-fXVHfgM0LZ0CbJVvL2RujKBvmLk2KxLBMXPDyPgYDC3RoCVTrw_wcB&gclsrc=aw.ds

Castrol Magnatec Professional D Ford için özel üretim, ama henüz piyasada görmedim. 

Sanırım FMY yakında piyasaya sunar. 

Servisfiyatını merak ettim gerçekten...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Herkese Selamlar. Yağ değişimi için aracımı babama verdim ve eline değimi yapacağı yağın marka modeli yağ kodu ve numarasının yazılı olduğu bir kağıt verdim. Arkadaşım dediği usta benzinlilere katılan yağı dizel aracıma katmış. Yani 10w-30 yerine 5w-30 yağ katmış. yaklaşık 2 haftadır aracımı kullanıyorum ve farklı yağ kattığını yeni öğrendim. Bu yağ aracıma zarar verir mi acaba ?

Aracım 2010 focus 1.6 TDCI

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15 dakika önce, Ceylan Öztürk said:

Herkese Selamlar. Yağ değişimi için aracımı babama verdim ve eline değimi yapacağı yağın marka modeli yağ kodu ve numarasının yazılı olduğu bir kağıt verdim. Arkadaşım dediği usta benzinlilere katılan yağı dizel aracıma katmış. Yani 10w-30 yerine 5w-30 yağ katmış. yaklaşık 2 haftadır aracımı kullanıyorum ve farklı yağ kattığını yeni öğrendim. Bu yağ aracıma zarar verir mi acaba ?

Aracım 2010 focus 1.6 TDCI

Önemli olan sadece yağın 5w-30 olması değil diğer şartnameyi sağlaması. Motorunuza fazla zarar vermez sadece en uygun yağ değil o kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Yakup Çağatay said:

Önemli olan sadece yağın 5w-30 olması değil diğer şartnameyi sağlaması. Motorunuza fazla zarar vermez sadece en uygun yağ değil o kadar.

Dediğim gibi 1.6 benzinli de yazan şartnameden katılmış (5W-30 - WSS-M2C913-C)

Sanırım performansında farklılık bu yuzden oldu. özellikle 4. ve 5. viteste 2000-3000 devir arasında gazı köklediğimde hafif bir çekiş yalpalanması oluyor. ileri geri bir dalgalanma yani. güç kaybına uğruyor. Buna bir etkisi varmıdır sizce.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 12 Sep 2011 at 18:29, Yakup Çağatay said:

Alternatif yağlar hakkında:  Bu yağların kullanılması daha uzun marş süresine, düşük yakıt ekonomisine motorda performans kaybına ve düşük emisyon değerlerine yol açabilir. 

İlk mesajda dediğim gibi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Ceylan Öztürk said:

Dediğim gibi 1.6 benzinli de yazan şartnameden katılmış (5W-30 - WSS-M2C913-C)
Sanırım performansında farklılık bu yuzden oldu. özellikle 4. ve 5. viteste 2000-3000 devir arasında gazı köklediğimde hafif bir çekiş yalpalanması oluyor. ileri geri bir dalgalanma yani. güç kaybına uğruyor. Buna bir etkisi varmıdır sizce.

Kılavuzlarda aynı yağ dizel için de önerilmiş görünüyor.

Kaldı ki 5W yağ 10W'ye göre göreceli incedir (teoirk anlam taşır, pratikte İzmir koşularında fark etmez).

Yani yaşadığınız şeyleri yağa bağlamak aşırı iyimserlik olur.

Bence enjektör temizlik zamanı geliyor.   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kılavuzlarda aynı yağ dizel için de önerilmiş görünüyor.

Kaldı ki 5W yağ 10W'ye göre göreceli incedir (teoirk anlam taşır, pratikte İzmir koşularında fark etmez).

Yani yaşadığınız şeyleri yağa bağlamak aşırı iyimserlik olur.

Bence enjektör temizlik zamanı geliyor.   

Hakkınız var hocam. Oda olabilir. Ben yinede şartnameye uyup yağ değişimini yine yapayım. Eğer ki devam ederse servisin yolu bana göründü demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar bugün Insignia aracımın yağ - filtrelerini değiştirdim (kendim)

Motor yağı seviyesi yetkili serviste yapılan son bakımdan sonra maksimumun üzerinde çıkıyordu, bu vesile ile netten aldığım bakım malzemeleri ile değişimi yapıp doğru seviyede yeni yağ koydum.

Yazma nedenim; yetkili servislerdeki bazı elemanlar işlerini baştan savma yaptıklarında motora 0.5 vb litre civarı fazla yağ koyabiliyorlar ki buda motorun sağlığı açısından kötü birşey.

Daha önce Fiat ve Ford marka araçlarımda da yaşadığım servis sorununa karşı uyarıda bulunmak istedim, yağ seviyenizi sıklıkla kontrol ediniz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
3 dakika önce, saner can said:

Her ikiside şartnameyi tamamen karşılıyor. Ucuz bulduğunuzu almanız kafidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.