Jump to content

Serkan Z.

Member
 • Content Count

  1,337
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Serkan Z. last won the day on March 26 2018

Serkan Z. had the most liked content!

Community Reputation

4,505 Mükemmel

1 Follower

About Serkan Z.

 • Age 44
 • Rank
  Ghia

Profile Details

 • Age 44
 • Location:
  Mersin
 • Car:
  2016 Fiesta 1.6 pws Titanium x
 • Job:
  Öğretmen
 • Gender:
  Bay

Recent Profile Visitors

1,330 profile views
 1. Duster'ı 2'ncilik kürsüsüne oturtan bir yarışma aslında diğer modellerin aldıkları derecelerin nesnelliğine de gölge düşürüyor. Duster'ın bana göre tek iyi yanı dci motoru. Böylesi yarışmalarda fiyat performans oranı bir kriter olmamalı bence. Ucuz araba iyi arabadır, diyemeyiz çünkü. Duster'ın T-Rock'tan daha iyi araba olduğunu kim iddia edebilir? Ama T-Rock pahalı. Pahalı olabilir canım. Hangisi ucuz yarışması yapmıyoruz ki. Hangisi iyi onu belirliyoruz madem iyi olana hakkını teslim edeceğiz. Pahalı olduğu için diğer arabaların hiç şansının olmadığı, sonucun önceden belli olduğu bir yarışma olur aksi halde. Ya da aynı fiyata sahip aynı sınıf arabalar arasında yarışma yapmak lazım.
 2. Ford yetkili servis kaporta ustalarının söylediğine göre ay tozu gri, manyetik gri, şeker ve yakut kırmızı renkleri sonradan üzerinde çalışılırken en problemli renklermiş. Hatta bir ara ay tozu gri rengindeki Connectlerin sürgü kapıları ile çamurluk bölümlerindeki tonun aynı olanını bulmanın neredeyse imkansız olduğunu söylemişlerdi. 2005 yılında aldığım Fiesta'm ay tozu gri idi. Kapının birisinde bir ton farkı görüp servise gittiğimde söylemişlerdi. Arabayı başka yerde de baştan sona incelettim teslimat öncesi bana çaktırmadan bir işlem yapılmış mı diye hatta.
 3. Ben de MCA ile ön ve ön yan camlar ile taban halısının daha kalınlaştırıldığını biliyordum ama Yakup daha hakimdir konuya sadece yan camlar da olabilir.
 4. Ben de zaten Türkiye'de satışının bittiğini kast etmiştim. Avrupa'da veya başka bir yerde halen üretiliyor olması veya Opel ile bazı ortak parçalar taşıması sizin içinizi rahatlatmaya yetiyorsa problem yok elbette. Punto 1,4 otomatik düşünebilirsiniz uygun fiyata hatta daha da öncelikli olarak Corsa 1,2 easytronic. Corsa giriş paketi ile bile 2. elde hayli kıymetli ve kolay satılıyor bu motoruyla.
 5. Cruise'a hiç bulaşmazdım ben olsam. Motor gücünü 124 ps'ye çıkardıkları zaman kocaman puntolarla bunu kapıya yazmışlardı ama motor o kadar cansız ki araba yerinden kalkmıyor. Kendisi üretimden kalkmış. İkinci elde kimse yanına yaklaşmıyor. Pişmanlık olur özetle.
 6. Dediğim gibi civataların yerinin belirli olması onların montajı doğru tamamladıklarının bir ispatı değil zaten. Benim arabadaki suyu kesebilmek için servis önce buradan bir iki farklı seviye denemesi yaptı ve her seferinde arabayı servis dışına yağan yağmurun altına çekti. Her defasında kısa sürede içeri damlacıklar sızdı. Sizin arabada daha önce bu problem olmadığına göre halledilmeyecek bir sorun olduğunu sanmıyorum. Yerinden söküldükten sonra fitil tekrar eski koruyuculuğunda oturmayabilir deforme olmasa bile. Sonuçta plastik bir malzeme. Bir mm esnese bile bütün alanı çevreleme kabiliyeti etkilenebilir ve su kaçırabilir. Bence dert etmeyin. Düzgün bir ayar ve en fazla conta değişimi sizin problemi halleder.
 7. Sunnroof yerleri belli civatalarla yerine oturuyor. Bu konuda problem yok ama oradaki vidalar aynı zamanda ayar yapmaya da yarıyor. Yani tam kapalı vaziyetteyken sunroof kaportadan yukarı doğru hafif çıkıntılı veya tavana tam gömülü olacak şekilde farklı seviyelerde montajlanabiliyor. Benim arabada bu ayarları değiştirip deneme yapmışlardı mesela. Belki orada bir simetri yakalayamamışlardır. Ya da söküp takarken contaya zarar vermiş olabilirler. Benim ilk mesajımı okursanız orada Range Roverların sunroof sistemlerinin tamiratını yapan ustanın bana söyledikleri detaylı bir şekilde yazıyor. Benim araçta ses yoktu ama içeri damlacıklar sızıyordu. Sonra damlalar kanala düşüp oradan da aracın dışına tahliye oluyurdu. Bu sistem bence en son çare olarak düşünülmüş. Yani çok sıra dışı durumlarda devreye girmeli ama benim arabada her yağmurda tepemizde damlalar beliriyordu. Hatta birisinde otoban çıkışında virajı biraz hızlı dönünce kanal içinde biriken su benim üzerime akmıştı. Bu nedenle bu durum kesinlikle normal değil bence. Başka hiçbir arabada bu durumun olduğunu söyleyen birisine rastlamadım mesela. Tamirat için de bazı servisler conta değişimi falan yapıp deneyebileceklerini söylediler ama baktım ki araba deneme tahtasına dönecek, hiçbir işlem yaptırmadan o şekilde binmiştim satana kadar.
 8. Yeri belki burası değil ama ucundan konuya dokunulduğu için son zamanlarda tuhafıma giden bir konuya ben de temas edeyim istedim. Özellikle foruma yeni üye olunduğunda yaşanıyor bu sendrom gördüğüm kadarıyla. Her konuya ama istisnasız her konuya cevap verme, tavsiyeyi aşar boyutta doğrudan direktif verip tedavi etmeye çalışma gibi enteresan bir durum var. Telefondan giriş yapınca ana sayfada 5 konu görülüyor. Bir bakıyorsunuz alt alta 5 tane aynı profil fotosu. Yazan kişinin cephesinden nasıl görünüyor bilmem ama dışarıdan bakınca aman dur şuna da yetişeyim, eyvah bir soru daha sorulmuş hemen cevap yazmam lazım gibi bir telaş hâli algılanıyor sadece. Bu kadar müsrifçe fikirleri sağa sola doküp saçmak nesnelliğe ve inandırıcılığa inen en büyük darbe.
 9. Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti. Eğer bu isim altında sadece trafik sigortasının kapsamı genişletiliyorsa diğer birçok teminattan yoksun kalacaktır araba.
 10. Servis dışında bakım yaptırmak bir yılda 200-300 lira tasarruf etmek demek. Sonrasında oluşabilecek bir sıkıntıda servis önce garanti dışı dese iki seçeneğiniz var: 1. Ödemeyi yapacak ve gerekli yerlere itiraz edip paranızı geri almaya çalışacaksınız. 2. Yasal durumlar netleşene kadar ödeme yapmayacaksınız ki aracı kullanamayacağınız düşünülürse bu pek olası değil. Geçen hafta Otokoç'ta Fiesta'nın ikinci bakımını yaptırdık. Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve bujiler değişti. 850 lira tuttu. Özelde 500 civarına bitebilirdi ama sonra garanti ile uğraşmaya değer mi bu fark için ona karar vermek lazım. Yüklü bir masraf durumunda garantiye girdirmeye uğraşmak çok tatsız bir süreç olacaktır. Ben şahsen bu riski almak istemem. Özelde bakımda kulanılan muadil parçalar da cabası. Bakımı da sırf bu yüzden muadil kullanma ihtimali sıfır olan fabrika şubesinde yaptırdım. Belki de benim gibi düşünenler yüzünden yetkili servislerde fiyatlar giderek artıyordur.
 11. Ben, manuel olarak devreden çıkarılmadıkça iç sirkülasyonun kendiliğinden devre dışı kaldığına hiç şahit olmadım. Mesela otobandan Mersin'e gidiş süresince yaklaşık 20-30 dk boyunca dışarıdan hava almak için sistem böyle bir müdahalede hiç bulunmadı. Yaz-kış durum böyle. Yazın etkili soğutma için. Kışın da zaten dışarıdan hava almaya kalksanız kömür kokusu sizi zehirlediğinden sirkülasyon hep kapalı. Bence siz kalorifer sisteminizi bir kontrol ettirin.
 12. Harika görünüyor. Mevcut Kuga'da arkası tamamlanmadan kesilmiş gibi bir görüntü vardı belki de bagaja doğru çok uzamayan stop grubu yüzünden. Ayrıca çok köşeli ve dengesiz görünüyordu. Bu çok oturaklı her açıdan tutarlı bir tasarıma sahip.
 13. Mevcut Kuga'da arka kısım pek güzel değil. Bunun en güzel yanı arkası. Tavandan hafifçe basıklaşan yapısıyla ve dolgun kalçasıyla Q5'i andırıyor. Bu hali bile çok hoş. Önde de buna yakın bir şey çıkarsa sadece kozmetik olarak gerisinde kaldığı Qashqai'nin işi zorlaşır.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.