Jump to content

Çağdaş Kolcuoğlu

Üye
 • Toplam İleti

  275
 • Katılım

 • Son ziyaret

Toplam Beğeni

51 Normal

Çağdaş Kolcuoğlu Hakkında

 • Yaş 36
 • Derece
  Trend

Profil Bilgileri

 • Yaş 36
 • Şehir:
  İZMİR
 • Arabam:
  08 Focus 1.6 Tdci Titanium X
 • Meslek:
  Memur
 • Cinsiyet:
  Bay

Güncel Profil Ziyaretleri

Son ziyaretçiler bloğu devre dışı ve diğer kullanıcılara gösterilmiyor.

 1. Çağdaş Kolcuoğlu

  Direksiyon Simidi Soyulması

  İzmire düşerse yolunuz Bornova 3.sanayide Ercü var. Bu işin piridir
 2. Çağdaş Kolcuoğlu

  Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  Kesinlikle şanslısın. Dedim ya bazı ustalar ne yapsa da anlayamıyor. Bazı arabaların sorunlarını anlamak için, biraz ince düşünmek gerekiyor. Borularda, bağlantı elemanlarında her zaman orjinalden yanayım
 3. Çağdaş Kolcuoğlu

  Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  Bayağı iyi hortum yapmışlar Ama o da zamanla patlar. Buna en iyi çözüm krom borudur. Ne patlar ne de delinir. Ama adamlar para kazanmak için plastik yapmışlar
 4. Çağdaş Kolcuoğlu

  Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  Bazı ustalar bu intercooler borusunun patladığını anlamazlar. Çünkü üstten bakarak anlamaya çalışırlar boruda delik var mı yok mu diye. Eğer arka kısımdaysa patlak ya da yarık, bu intercooler borusundan şüphelenmezler. Bunu anlamanın en iyi yolu, motor alt kapağını söküp öyle bakmaktır. Ya da arabadan gaz verirsiniz, o da boruyu eliyle sıkar, bir basınç hissetmezse patlak olduğuna kanaat getirir. Evet bu boru serviste pahalı. Ama orjinalini de dışarda bulmak zordur. Genelde yerli ya da ithal 30-40 tl. civarı satılır birçok parçacıda. Ama orjinalini almanızı tavsiye ederim her zaman turbo borularında. Uzun yolda, yokuşta patlarsa sıkıntı olur.
 5. Çağdaş Kolcuoğlu

  Yazlık Lastik Tercihi

  Dunlop FM 800 alın. Hem fiyat,hem performans olarak çok güzel bir lastik. 4 lastikte büyük firmalara göre 350-400 arası fiyat farkı var.
 6. Çağdaş Kolcuoğlu

  Sürekli Bir Halde Patlayan Turbo Hortumu

  1. ve 2. Viteste tam gaz yaparsanız kalkışlarda, özellikle sıcak havalarda, boruların kelepçeleri sıkı sıkılmamışsa, borular patlar arkadaşlar. Aracı fazla zorlamayın. Patlamaz.
 7. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  Led ampuller sadece vizeden geçiyor. Garantisi ile ilgili olarak servise sormanız daha doğru olur. Çünkü bilgim yok bu konuda --4 dakika sonra eklendi-- Aynı şeyi bende düşündüğüm için zaten xenon kit var h7 lerimde. Çünkü led dediğimiz ampul, gündüz farı olarak çıkmıştı ilk zamanlar. Yani göstermekten çok, gösterilme amaçlı. Ama kaliteli led h7 'ler , photon, philips marka gibi, aydınlatma konusunda gayet başarılı. Şu bir gerçek ki, halogen farlarda, merceklilerden daha etkili gösteriyor;ama karşıdan gelenin gözünü acaip derecede alıyor. Bu da trafik için tehlike demek. O yüzden ben led kullanmıyorum. Bunları Çin malı h7 led ler için söylüyorum. --7 dakika sonra eklendi-- Aslında bu uzunlara led takanların kafasındaki gizli düşünce, bak ben arkandan geliyorum ya Audiyim ya da Mercedes, bana yol ver manasında. Yani adam önünü görsün diye uzuna ampul almıyor. Oysaki uzun farları biz kısalar aydınlatmayı tam sağlayamayınca kullanırız. Yani asıl amaç budur. En güzeli hella bir bixenon mercek , d2s balast ve ampul olur kanaatim. Diğerleri hep arıza verir
 8. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  Çünkü led ampul çabuk bozuluyor. O yüzden. Ömrü kısa yani. Normal halogen bir ampul 6-7 sene çıkarıyor bazen aynı şartlarda
 9. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  Yani uzunlar yanınca, kısa ampullerin parlamasında azalma mı yaşanıyor ?
 10. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  Bu yüzden zaten 55 watt xenonları üretmiyor büyük firmalar, mercekleri ya da far camını eritmesin diye. Mantığa göre daha fazla ışık, daha fazla aydınlatma; ama daha fazla ışık, daha fazla erime de demek, o yüzden far camlarına zarar verebiliyor. Hatta ben uzunları yakınca elimi farın üstüne koymuştum, nasıl da ısınıyor, şaşırmıştım. En iyi ampul D2S kesinlikle. Umarım FORD geçecek D2S ampullere. --1 dakika sonra eklendi-- Bence önce bir merceklere baktırın, far camına da. Sorunu bir anlayalım. Daha sonra bir çözüm önerisi sunalım. Ama dediğim gibi ampul alacaksınız, iyisinden ve doğru olanından , paraya kıyıp alın. Kafanız rahat olsun sonrasında.
 11. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  H7 diye bahsedilen ampulün soket kısmıdır. Kısa farlarda bizim Focusların H7 uzunlarda H1 dir soket. Tabii ki yerine oturur. Mesela benim aracımda kısa farda H7 oturuyor yerine ve kapağı arkasından kapanıyor. Fakat H1 de yerine otursa da kapak kapanmıyor çünkü ampul uzun geliyor. Led ampullerin arkası tombul olduğu için tabii bu durum. Bunu da ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Ama H7 lerde sorun olmaz, takıp kapağını kapatabilirsiniz. Bu araçtan araca değişiyor. Fakat unutmadan söyleyeyim bu sadece kısa farlar için. Uzunlarda kapanmıyor --2 dakika sonra eklendi-- Onu kaçırmışım o zaman kusura bakma İşyerinden yazınca bazen ince bir ayrıntı, konuyu başka yere götürüyor yoksa seninle aynı düşüncedeyim --7 dakika sonra eklendi-- Benim de deneyimlerime göre, bu led ampuller, halogen farlarda daha iyi sonuç veriyor. Çin malı olsun, yerli olsun farketmez.Sadece Photon MİLESTONE 'u hariç tutuyorum. Çünkü bu ampulün ışık ve odaklanma kalitesi ve lümeni çok iyi. Ayrıca karşıdan gelenin gözünü almıyor. Merceklilerde xenon balast canbuslı olursa farkediyor. Mesela ben kendi aracımda H7 leri xenon kullanıyorum 6000 kelvin , uzunlarım H1 Osram Unlimited ( % 130 ) denilen ampulden. Ayrıca sarı olmasını özellikle istiyorum. Çünkü atıyorum geceleyin kar ya da yağmur var, uzunları yakınca daha iyi aydınlatma sağlıyor. Sis farlarımı ise asla ellemedim. Orjinalleri duruyor. İnanın bana o kadar çok ampul denedim ki. Sonuç olarak şu kanıya vardım. Çin Malı almayacaksın. Alırsan 1 kere en iyisinden ya Philips, ya OSRAM ya da PHOTON alacaksınız. O zaman başınız ağrımaz. Yoksa sürekli aksesuarcılara gidip para kazandırmaktan başka birşeye yaramaz. --13 dakika sonra eklendi-- Diş macunu evet işe yarıyor ama temizler sadece. Bunun için 3m FAR SETİ ile temizleyici yapan yere götürmenizi öneririm bu 1. İkincisi far ayarını kontrol ettireceksiniz. 3.sü Doğan bey'in dediği gibi şayet farın içindeki krom yansıtıcılarda is,soyulma,vb. birşey varsa o da aydınlatma kalitesini düşürür. 4.sü farın içine yerleştirilen ampulün doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol ettirin. Bazıları yerine tam oturmazsa rölantide titreme yapar. Ampulün yerinden oynamaması gerekiyor. Bunları yaptırdıktan sonra bir daha konuşalım. Son olarak ta dediğim gibi Photon Milestone H7 6000 kelvin AMPUL takarsanız bayağı iyi bir görüş elde edersiniz. --14 dakika sonra eklendi-- Oktay Toker'in ben linkini attım az evvel. Demek ki meşhur adammış. Gerçekten de işin piri. Hella bi-xenon ile D2S ampul ve balastlar , 5500-6000 kelvin değerleri arasında bir ışık rengi ile çok çok iyi bir görüntü elde edebiliriz diye düşünüyorum. Bir de işin ustası yaparsa bunu, tadından yenmez tabii.
 12. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  Yani özetle Dinamik Led diye bir şey yok. Bu genel bir cümle oluyor ama. Şöyle yazsaydınız : Demek ki Focus'ta dinamik led diye birşey yok yazsaydınız, zaten ben EVET diyecektim. Yazdığınız 4 madde de doğru zaten. Onlar da hem fikirim Ben de ısrarla neden söylediğimi bu kadar çürütme ısrarı ettiniz anlayamadım. Benim niyetim arkadaşa yardımcı olabilmek. Sonuçta burada far sistemini konuşmuyoruz. İsme neden takıldınız bu kadar anlayamadım. Belki karıştırmış olabilirim. Kaldı ki dedim zaten sonunda bixenon, dinamik diye adlandırılan şeyin başka bir özellik olduğunu. Sonuç olarak doğru 1 tane ise, bu yazdığınız 4 maddede doğrudur
 13. Çağdaş Kolcuoğlu

  2018 Focus Focus Mk4 Donanım Ve Fiyat Bilgileri

  0 araba falan alınmaz bu gidişle. Arabalarda fiyatlar yüzde kaç artıyor, bizim maaşlar yüzde kaç artıyor ? Opsiyonlar zaten fahiş para. Yedek parçalar ve servis ücretleri ateş pahası. İnsanlar bu gidişle arabalara binmicek. Böyle giderse ne olur ? O ilk zamanlarda cep telefonu çıktığında hani, insanların elinde görünce aaa bak cep telefonu var derdik; cep telefonu kullanan insanlarda adamda iyi para var derdik ki alıyor. Şimdi arabası olana böyle diyeceğiz gibi geliyor bana.
 14. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  Dinamik Led Far sistemi diye birşey var. Google'a yazarsanız Mondeo'larda olduğunu görürsünüz. Ben mühendis değilim, nasıl çalıştığını bilmiyorum ama aklımda öyle kalmıştı benim. Yani bu isim patentini kim neye göre vermiş o da ayrı bir konu. Konuştuğumuz konuda ise evet böyle birşey yok. Sadece bixenon far ve dinamik ön far var.
 15. Çağdaş Kolcuoğlu

  Kısa Far Aydınlatma Sorunu

  http://www.oktaytoker.com.tr/ford-focus-3-oem-mercek-donusum-2015/ Bakınız burada arkadaş başarılı bir çalışma yapmış. İşte demek istediğim budur.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.