Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Markalara Göre Türkiye Binek Satışları - 2003'ten Günümüze - 2016 Yılı Dahil

Abdussamed Acar

Önerilen Mesajlar

İyi yapmışlar Avrupa ekonomisinin güçlenmesi iyi olur. Belki WW is buluruz.

Ben meseleye biraz milli bakıyorum. Anlık %4 karlar yerine sürdürülebilir bir gelişmeye ortak olmak isterim. Herhangi bir şirkete ortak değilim. Bu ülkede 1/78M hissem var. Onun değer kazanmasını istiyorum.

O devir geçti bence. O milli üretici benim vatandaşım üç kuruş kar etsin ben Alamana fiyatı çakar kar ederim demiyor ama. Mis gibi üzerimizden kar ediyor. Ayrıca binecek gerçekten yerli üretim binek bir araçta yok. Ticari Araç olsa belki ama onunla yerliliği ve o paranın kimin cebine gittiği yine tartışılır. Tek fark birkaç bin kişiye ekmek sağlamaları belki. Yoksa bizim paracıklar ülke ekonomisine falan da girmiyor. Birilerinin cebine giriyor. Diğerleride onlar için üç kuruşa çalışıyor.

Keşke ülkemizde makul bir ekonomi, adil bir paylaşım olsa da herkes yerli üretimin arkasında dursa ama maalesef yıllarca korunan sektörler sadece birilerini zengin etmeye yaradı. Gerçekten o yıllarda montaj yerine marka, tasarım, üretim yapsalardı şimdi Hyundai,Kia gibi markalarımız olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O devir geçti bence. O milli üretici benim vatandaşım üç kuruş kar etsin ben Alamana fiyatı çakar kar ederim demiyor ama. Mis gibi üzerimizden kar ediyor. Ayrıca binecek gerçekten yerli üretim binek bir araçta yok. Ticari Araç olsa belki ama onunla yerliliği ve o paranın kimin cebine gittiği yine tartışılır. Tek fark birkaç bin kişiye ekmek sağlamaları belki. Yoksa bizim paracıklar ülke ekonomisine falan da girmiyor. Birilerinin cebine giriyor. Diğerleride onlar için üç kuruşa çalışıyor.

Keşke ülkemizde makul bir ekonomi, adil bir paylaşım olsa da herkes yerli üretimin arkasında dursa ama maalesef yıllarca korunan sektörler sadece birilerini zengin etmeye yaradı. Gerçekten o yıllarda montaj yerine marka, tasarım, üretim yapsalardı şimdi Hyundai,Kia gibi markalarımız olurdu.

Tekrar okursaniz yeterince anlaşılır yazdım. Yerli mali yurdun mali kus serisi super heyo demedim. Benim ülkemde en fazla otomobil satan firmanın bu ülkeye bir katma değer bırakmadığını söyledim. Toyata renault fiat vb en fazla satışı ilan firmaların iyi kötü su veya bu şekilde bu ülkede bir istihtam ve katma değeri var. O beğenmediğiniz 3 5 bin çalışan için önemlidir. Kimseye muhtaç olup el açmaz başı dik durur. Samani bile ithal eder duruma geldiğimiz işsizliğin %20 leri geçtiği ülkemizde siz haklisiniz. Kusuruma bakmayın.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tekrar okursaniz yeterince anlaşılır yazdım. Yerli mali yurdun mali kus serisi super heyo demedim. Benim ülkemde en fazla otomobil satan firmanın bu ülkeye bir katma değer bırakmadığını söyledim. Toyata renault fiat vb en fazla satışı ilan firmaların iyi kötü su veya bu şekilde bu ülkede bir istihtam ve katma değeri var. O beğenmediğiniz 3 5 bin çalışan için önemlidir. Kimseye muhtaç olup el açmaz başı dik durur. Samani bile ithal eder duruma geldiğimiz işsizliğin %20 leri geçtiği ülkemizde siz haklisiniz. Kusuruma bakmayın.

Kusurluk bir durum yok. Farklı düşünmüyorum sizden ama ortadaki durumda üretim yapıyor dediğimiz firmalar 2-3bin veya (50-60 bin diyelim) kişiyi işçi yapmaktan öte bir şey yapmadı. Para patronların cebine gidiyor para onlarda kazançlarını riske atıp marka yaratmak, gerçek üretim yapmak yerine kolayına yürüyorlar. Koç 50-60 yıldır araba üretiyor bu ülkede. Bizde elin Ford'u nasıl ortak oldu bunlarla diye gururlanıyoruz. Ucuz işçilik olarak görmeseler gelir yatırım yaparlar mı burada. Siz iyi niyetle düşünüyorsunuz anlıyorum elbette ama mesele milliyetçilikse mesela yerli üretim adı altında vatandaşımın ucuz işçi olarak kullanılması bana çokda iyi gelmiyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Engin abi bir fabrika demek yüzlerce yan firma demek Sadece tek üretim fabrikası ekmek yemiyor. Haliyle ne olursa olsun üretimi istemeyen yok sanırım?

Babam o yan sanayideki orta ölçekli bir firmanın mali işleri ile ilgileniyor yaklaşık 20 yıldır. Biliyorum oradaki durumları. Üç kuruşa ürettirilen,ana fabrikaya bağımlı kılınan üreticilerle nasıl kedi fare gibi oynandığı vs. Neyse çok uzatacak bir durum değil, herkes beğendiğine binsin.

Esasen bu şartlar altında bu satışlar nasıl rekor kırıyor ona bakmak lazım. Dolar aldı gitti, yakında yansır bu durum fiyatlara baskısı mıdır?  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

TUİK'ten ilk üç ayın rakamları geldi, T.C'de satılan kuZu'ları (kamyon hariç) adres esasına dayalı dağıttığınız zaman Türkiye haritası böyle görünüyor. 

Mart15.jpg

Yeşil : Fört birinci

Aççık Yeşil : Fört ikinci

Turuncu : Fört üçüncü

Kırmızı : Fört'e "bi s*kt*r git denmiş" ilk üç'te değil ...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

TUİK'ten ilk üç ayın rakamları geldi, T.C'de satılan kuZu'ları (kamyon hariç) adres esasına dayalı dağıttığınız zaman Türkiye haritası böyle görünüyor. 

Mart15.jpg

Yeşil : Fört birinci

Aççık Yeşil : Fört ikinci

Turuncu : Fört üçüncü

Kırmızı : Fört'e "bi s*kt*r git denmiş" ilk üç'te değil ...

Kamyon hariç ama kamyonet (hafif ticari) dahil sanırım? Sadece otomobil grubunda durum nasıl acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kamyon hariç ama kamyonet (hafif ticari) dahil sanırım? Sadece otomobil grubunda durum nasıl acaba?

...işte böyle.

Mart15-Yuumlzde.jpg

ODD verilerine göre binek araçlarda VW - Renault ve Hyundai kan kaybediyor, Toyota, Ford ve Fiat pazar payını arttırıyor. (2015 ilk üç ay data'sı)  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer yeni jetta yı tipten değilde, motordan düşünürse tüketici, tercih etmeyecek, focus 3.5 öne geçecektir..

motor hala golf e konulan 1.2 tsi değil, eskisi.. + vw 1.0 motor çıkarıyor 115 bg.. 1.2 yi tamamen bırakırlar sanırım, yada geliştirip 130 bg gibi devam ederler, 1.4 de 150-160 bg e oturur.. veya 1.2 iptal..

focus a binen adam hayatta corolla almaz, geçen bindim de ön cam bana 42 inç tv den 32 inç e düşmüşüm gibi geldi :D

+ kapıları falan tok değil, kalite ve ağırlık hissi vermiyor.. ucuz modeli daha çok satılıyordur..

tüpçüler daha çok seviyor, toyota ve honda yı

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben meseleye biraz milli bakıyorum.

Konu hortlar gibi oluyor. Demek istediklerinizi ben de anladım Volkan Bey. Ancak işe gerçekten millî açıdan bakılırsa bence odak noktası ekonomi olmamalı. Kriz dönemi firmaların neler yaptığına bakıldığında ve uluslararası siyaset göz önüne alındığında(özellikle de son dönem) Uzakdoğu grubu -özellikle de Toyota- hariç araba alınmaması lazım. Ancak tercih ve zevkler bunların üzerini sıvıyor işte. Ülkemizde üretilmesi, ağzımıza bir parça bal çalınması misali... 

Koç grubunun yerli otomobil muhabbetindeki oryantalliği de ayrıca tartışılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu hortlar gibi oluyor. Demek istediklerinizi ben de anladım Volkan Bey. Ancak işe gerçekten millî açıdan bakılırsa bence odak noktası ekonomi olmamalı. Kriz dönemi firmaların neler yaptığına bakıldığında ve uluslararası siyaset göz önüne alındığında(özellikle de son dönem) Uzakdoğu grubu -özellikle de Toyota- hariç araba alınmaması lazım. Ancak tercih ve zevkler bunların üzerini sıvıyor işte. Ülkemizde üretilmesi, ağzımıza bir parça bal çalınması misali...

Koç grubunun yerli otomobil muhabbetindeki oryantalliği de ayrıca tartışılır.

Hortlak var. [emoji2]

Hocam işsizlik oranı tavan yapmış. Ben mükemmeli aramıyorum zaten orta gelir tuzagindaki ülkemde çok şeylerin değişmesi gerekiyor. Ülkede 16milyon kişi açlık sınırında. Koç gurubunu falan savunmadım. Turkiyede üretim üstü bulunmayan az da olsa bu ülkede bir katma değer üretmeyen firmadan mal almamak yönünde bir tercih bu. İsmiyle WW gurubunun tek bir çivi çakmadan bu sektörün tüm kaymağını yemesi beni rahatsız ediyor. Satış rakamları ortada. Bence bir katma değer üretmeli. Eğer üretmiyorsa üretenden yana tercih kullanırım. Bu bakış acisina milliyetçi denebilir mi ? Yok denemez yerli üretim olsun falan diye tuturmuyorum. Açlık sınırındaki insanlardan bir kısmı için bile aş ve iş imkanı sunanları kendi bütçemde ödülendiriyorum. Bu bir tercihtir. Sonra bizim oğlan kız is bulamadı diye ağlamamak için. Keşke mümkün olsaydı devrim arabalarını üretebilseydik. [emoji20]

volkan onder tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@,

Patronların gelip ülkemizde iş sahası açmasını beklemek sürekli başı ağrıyan bir insanın ağrı kesicilerle durumu geçiştirmesi gibi. Soruna yüzeysel çözüm. Yarın bir gün bu adamların menfaatlerine ciddi zarar gelir, istemedikleri şeyleri yaparız; tası tarağı toplar arkalarına bakmadan giderler. Rusya'ya karşı sadece son yıl uygulanan ambargoda neler döndüğünü bilmeyenimiz yok. Ekonomi çöküşün eşiğinde ve ABD'ye zeytin dalı uzatıldı bile. Çoğu Batılı firma arkasına bakmadan kilit vurdu kapısına. Yerli sanayi şart. "Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz!" demiş atalar. Biz bir Arjantin, Şili, Brezilya vs. değiliz dünya arenasında. Her şey ekonomi değil. Bize bakış yüzyıllardır -içimizde fark edemeyenler olsa da- hiç değişmemiştir. Etiketimiz bellidir. O yüzden yabancı sanayi öyle bir gün gelir ki  

-geleceğinden şüphe yok- kafamıza bir silah gibi dayanır; silahtan daha sıkıntılı sonuçlarla yüzleştirir. Bu yamyam medeniyet hiçbir zaman yüzümü kara çıkartmamıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Markalara Göre Türkiye Binek Satışları - 2003'ten Günümüze - 2016 Yılı Dahil olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.