Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Dizel mi Benzinli mi?

Yıldırım Polat

Önerilen Mesajlar

6 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Bu milletin dizel düşmanlığını anlamıyorum. Dizel araba alanın az yakıp yapmaması seni ne ilgilendiriyor,zarar etmesinden sana ne? 

Millet deyince çok kişi etkileniyor. 

Ayrıca yapılan düşmanlık da değil.

Bazen bilgi eksikliği çıkarlarımızı görmemizi engelleyebiliyor.

Hatta bu bazen bayağı sık olabiliyor.

Amaç burada bilgi paylaşımı ve alternatif görüşler ile doğruyu bulmak.

Dizelin soğuktan etkilenmesi ve çevre kirliliği en önemli dezavantajları.

Yüksek torku ve göreceli düşük tüketimi de avantajı.

Benzinli araçlarda da oldukça iyi yakıt ekonomisine ulaşılmış olması, pompa fiyatlarındaki farkın iyicene azalmış olması ve dizel motorlu araçların alıcı kitlenin artık güncelliğini yitirmiş beklentileri nedeniyle anlamsız pahalı satılıyor olması dizel araçları giderek daha az cazip hale getiriyor. 

6000 dd'ya kadar ivmelenmenin keyfinden hiç bahsetmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

Bu milletin dizel düşmanlığını anlamıyorum. Dizel araba alanın az yakıp yapmaması seni ne ilgilendiriyor,zarar etmesinden sana ne? 

dizel bitmesi için çevrenizdeki kamyon tır otobüs vapur tren bitmesi lazım bunlar hurafe bana göre ....

bir tırın veya kamyonun benzinli olduğunu düşünün 100 km 35-40 lt mazot yakıyor ...

benzinin fiyatının düşme sebebi geçenlerde bir yerde okudum yıllık satılması gereken ötv kota limitini doldurduğundan dolayı dizel daha o kotayı doldurmamış ? doldurunca direk iner zaten ? 

ayrıca nox carbon için delphi ve bosch yeni bir sistem geliştirdi atmosfere bırakması gereken zararlı gazları direk 3/1 e düşürüyor ?

https://www.bosch.com.tr/kesfet/yeni-bosch-dizel-teknolojisi-nox-sorununa-coezuem-sagliyor/

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

Olması gereken oldu sonunda ,rafineri çıkış fiyatları hemen hemen aynı benzin az da olsa daha ucuz hatta ...Önceden benzinden daha çok ötv alınıyordu şimdi adalet yerini buldu...Dizel alıp 30 40 50 bin fark verenler ,2.0 motorda üstüne birde 2500 tl fazla yıllık vergi verenler hâlâ benim aracım az yakıyor diye ekonomi yaptığını düşünsün dursun...

@Cem Bonevalhocam bu yorum üzerine yazdım. Bu nasıl bir üslup. Sizin yazdıklarını özellikle takip ediyorum. Bilimsel verilere , araştırmalarımıza dayanarak birşeyler paylaşıyorsunuzun. Birde yukarıdaki yoruma bakın.

Zafer Yusoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Zafer Yusoğlu yazdı:

@Cem Bonevalhocam bu yorum üzerine yazdım. Bu nasıl bir üslup. Sizin yazdıklarını özellikle takip ediyorum. Bilimsel verilere , araştırmalarımıza dayanarak birşeyler paylaşıyorsunuzun. Birde yukarıdaki yoruma bakın.

Bende durumu gayet güzel özetledim ,ülkemizde durum tamda bu şekilde üslupla ilgili sıkıntıda yok...Milletin ekonomi yaptığı yok sadece ekonomi yaptığını sanıyor...Dizel 2.elde değer kaybettikten sonra tercih edilir ancak...0 alırken verilen 20.30.40.50 bin tl lik farkın satarken ancak 10 binini 20 ,30 binini alırsınız birde km ilerlediyse daha da düşer fark ...2. el dizel benzinli 100 bin km deki focus fiyatlarına bakın bi aynı donanım makas ne kadar?Birde 50-100 bin tl fark verip 2.0 dizel alanlar var turbo benzinli 1.6 dururken onları hiç söylemiyorum bile

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Bırakın bu fakir tartışmalarını, litresi 10 tl bile olsa alacaksınız nasılsa, hiç olmazsa keyfini sürün...

Tam ben yazacaktım. Nedense benden uzun yaşayacaksın ? (malum ehtiyarlık) Öyle ya da böyle o yakıt ister 20 tl lik ister 50 tl lik ister depoyu doldurun alınacak. Varmı ayaklarına ve totosuna güvenip toplu taşımayı-bisikleti-motoru sürekli kullanacak. Yok tabikide. Velhasıl kelam. Satış pazarlama bi nebzede.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi mazot pahalı diye sevinen varsa amuda kalkıp yürüsün. Bir metanın fiyatı kullanım değerinden daha yüksekse halka fayda sağlamaz. Tam tersi zararı vardır. Ben bir depoyu 510 TL ye dolduruyorum. Bu da ticaretini yaptığım ürüne direk yansıyor.  

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Süleyman Ünal yazdı:

Şimdi mazot pahalı diye sevinen varsa amuda kalkıp yürüsün. Bir metanın fiyatı kullanım değerinden daha yüksekse halka fayda sağlamaz. Tam tersi zararı vardır. Ben bir depoyu 510 TL ye dolduruyorum. Bu da ticaretini yaptığım ürüne direk yansıyor.  

biz adalet sağlandı ,benzin olması gereken fiyata geldi diye seviniyoruz ,mazotla ılgili sıkıntımız yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu akaryakıt fiyatlarından mazotun zararlarına geldi, ama birkaç satır yazmadan geçemeyeceğim.

Ne zaman dizel araçlar yaradan çok zarar getiriyor, alternatif enerjiye dönülmeli denilse dizel binek araç sahipleri toplu taşıma ve nakliye araçlarından dem vururlar. Haksız sayılmazlar aslında, ama bir yerden de başlamak lazım.

Aşağıda ABD taşımacılık emisyon payları grafiği var. Görüleceği üzere ağır taşıtlar toplamın dörtte birinin altında. Kuşkusuz burada dizel benzin farkı gözetilmemiş ama genede kabaca bir fikir verir.

ABD karayolu taşımacılığını önceleyen ülkelerden, biraz bize benzer, binek sayısı göreceli fazla bile olsa. 

Yani özetle azaltmaya en zararlıdan başlamalı ve taşımacılıkta da trene ağırlı verilmeli. Bu yıllardır yazılır ama ne sektörün ne de onların oylarını kaybet istemeyen hükümetlere cazip gelmez. 

image.png

Bir diğer konu da fiyatlar yğkselse de tüketim devam edilecek meselesi. Halen imkanımız var ki alabiliyoruz, ama artık uzun gezilere çıkmadan iki kere düşünür durumdayız. Ekonomi böyle çağ atlamaya devam ederse aramızdan toplu taşımaya geçenlerin sayısı da gelecekte pek az olmayacak. Benden söylemesi.

Bu ülkenin temel niteliği boyutsuz düzeyde "müsrif" olmasıdır. Her alanda...

22 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

adalet sağlandı

Mazotun üzerindeki sübvansiyon kalktığında temel gıda dahil herşeye yansıyor. Zenginler - fakir arasındaki makas da giderek açılıyor. 

Adalet tek yönlü işlememeli...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi bu iş böyle yapılmaz. Devlet bu tip bir politika değişikliği yapacaksa bunu 1-2 yıl önceden söylemeli . İnsanlar ona göre pozisyon almalı .

Elbette benzinin rafineri çıkış fiyatı düşük ancak bir malın fiyatını sadece maliyeti değil talep de belirliyor.

Otomobillerin temel olarak 4 çeşit emisyonu var. CO2, SOx, NOx ve partikül. 

- CO2 emisyonunda en iyisi dizeller. CO2 küresel ısınmanın sebebi olan sera gazlarının en başlıcası. Eğer küresel ısınmadan korkuyorsanız dizele yönelmelisiniz. En kötüsü elektrik otomobiller ve hibridler (evet maalesef öyle. Hareket ederken CO2 emisyonu vermiyorlar ama bataryaları üretilirken ve şarj edildikleri elektrik üretilirken çıkan toplam CO2 emisyonu çok çok yüksek. 500 Kg lık elektrikli araç bataryasını üretmek için harcanan elektirk için çıkan emisyon dizel bir kompakt otomobilin 10 yıllık CO2 emisyonu seviyelerinde) 

- SOx emisyonu : artık önemsiz yakıtta sülfür kalmadı . 

- NOx: işte dizellere en çok kızılan emisyon bu. Eu 2-3 normlarında dizeller benzinlilere göre 30-40 kat fazla NOx çıkarıyordu. Eu6 ile bu oran iyice azaldı. Yanılmıyorsam 3-5 seviyesinde. Ancak gerçek hayatta tüm araçların uyduklarını iddia ettiği normlardan daha çok emisyon çıkardığı görülüyor. Çözüm EGR, adblue gibi sistemler . Gittikçe sıkılaşan Eu normları bunun için . Peki NOx ne yapıyor. Ben size söyleyeyim Hiç bir bilimsel kanıt yok. NOx gazları yenidoğan ve özellikle prematür beşik ölümlerinden sorumlu tutuluyor. AB dahilinde yılda 5000 prematürün dizel otomobillerin emisyonları yüzünden öldüğü tahmin ediliyor. Bakın ediliyor. Bu konuda deney yapılamaz tüm bilgiler emisyonları düşürdük bebek ölümleri azaldı demek ki emisyon ölüm sebebidir şeklinde. 

- partikül : kanser sebebi . Baş boyun akciğer kanserlerinde etkili

Amerikalıların dizele savaş açması dizellerin revaçta olduğu AB ülkelerine silahsız savaştır. "Aklınızı başınıza alın . En büyük Amerika" "bitiririm ulan sizi"  demektir. Şerefsiz amerikalının benzinli V8 SUV sinden çıkan NOx emisyonunun benim 1,5 dizelimden fazla olduğuna eminim. CO2 yi hiç saymıyorum. 

Ben de isterdim en az 2 litre turbo şöyle 150-300 bg benzinli HB almayı.

• Beğen 3
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

Hocam adalet dediğiniz buysa vay ülkenin haline. 

Adalet yok ülkede o ayrı konu,mazot&benzin arasındaki ötv adaleti bahs edilen konu.

--8 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Konu akaryakıt fiyatlarından mazotun zararlarına geldi, ama birkaç satır yazmadan geçemeyeceğim.

Ne zaman dizel araçlar yaradan çok zarar getiriyor, alternatif enerjiye dönülmeli denilse dizel binek araç sahipleri toplu taşıma ve nakliye araçlarından dem vururlar. Haksız sayılmazlar aslında, ama bir yerden de başlamak lazım.

Aşağıda ABD taşımacılık emisyon payları grafiği var. Görüleceği üzere ağır taşıtlar toplamın dörtte birinin altında. Kuşkusuz burada dizel benzin farkı gözetilmemiş ama genede kabaca bir fikir verir.

ABD karayolu taşımacılığını önceleyen ülkelerden, biraz bize benzer, binek sayısı göreceli fazla bile olsa. 

Yani özetle azaltmaya en zararlıdan başlamalı ve taşımacılıkta da trene ağırlı verilmeli. Bu yıllardır yazılır ama ne sektörün ne de onların oylarını kaybet istemeyen hükümetlere cazip gelmez. 

image.png

Bir diğer konu da fiyatlar yğkselse de tüketim devam edilecek meselesi. Halen imkanımız var ki alabiliyoruz, ama artık uzun gezilere çıkmadan iki kere düşünür durumdayız. Ekonomi böyle çağ atlamaya devam ederse aramızdan toplu taşımaya geçenlerin sayısı da gelecekte pek az olmayacak. Benden söylemesi.

Bu ülkenin temel niteliği boyutsuz düzeyde "müsrif" olmasıdır. Her alanda...

Mazotun üzerindeki sübvansiyon kalktığında temel gıda dahil herşeye yansıyor. Zenginler - fakir arasındaki makas da giderek açılıyor. 

Adalet tek yönlü işlememeli...

Makas zaten iyice açıldı o ayrı konu...Mazot&benzin arasındaki Ötv adaletsizliği giderildi inşallah tüm yakıt türlerini daha ucuza alırız benzin 3tl mazot 3,10 Tl lpg 1,5 tl olur...Temennimiz o yönde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Amerikalıların dizele savaş açması dizellerin revaçta olduğu AB ülkelerine silahsız savaştır.

Dizele savaş açan ABD değil ki, bizatihi Avrupa. ABD dizel araç almamayı tercih ediyor o kadar. 

43 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Peki NOx ne yapıyor. Ben size söyleyeyim Hiç bir bilimsel kanıt yok.

Nasıl bir kanıt beklediğini bilmiyorum, ama mesela dizel emisyonları DSÖ tarafından karsinojenik, ya da insanlarda kanser oluşturan olarak tanımlanmış durumda. Hatta bu konuda kitap bile var: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK294269/pdf/Bookshelf_NBK294269.pdf

Ayrıca fonksiyonel kapasitenin azalması ile solunum yetmezliğine kadar varan pek çok akciğer hastalığının etkeni olduğuna dair pek çok çalışma var. 

53 dakika önce, H. Cenk yazdı:

500 Kg lık elektrikli araç bataryasını üretmek için harcanan elektirk için çıkan emisyon dizel bir kompakt otomobilin 10 yıllık CO2 emisyonu seviyelerinde

Eh bataryanın da yaklaşık 10 yıl gideceğini düşünürsek en azından eşitlenmiş olacak demektir.

Yani dizeli temize çıkartmaya bence boşuna uğraşmayalım, ama adını da koyalım çevredeki pek çok toksik ve hatta karsinojenik maddeden sadece biri. Zaten süresini net belirleyemediğim bir zaman sonrasında endüstri öncesi döneme zorunlu olarak döneceğiz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.