Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Benzinli Aracıma (yanlış Yakıt) Dizel Koydular

Serkan Sümer

Soru

Merhabalar, geçen haftasonu hem aracı yıkatmak hem de (benzin) yakıt almak üzere benzinliğe gittim. :sofeer:

Ben araçtan inerken, benzinliğin renklerinde kıyafet giymiş olan eleman araca yaklaştı ve ne kadarlık koyulacağını sordu ve ben de 100 TL lik yakıt koymasını söyleyerek içeri kredi kartından çekimi yapmak üzere markete girdim. Markete ödemeyi yapmak için girdiğimde içeride kimseyi göremedim ve yakıt konulduktan sonra ödemeyi yaparım diye düşünerek dışarı çıktım.  ^_^

Dışarı çıktığımda, konulan yakıtın birazının yerlere döküldüğünü gördüm ve deponun hava yapmış olduğunu falan düşündüm, o sırada da pompa görevlisi olduğunu düşündüğüm adam "yakıt pompasının attığını söyledi". Ben ise halen pompa renginden daha uyanmayarak "Hava yapmıştır, arada öyle yapabiliyor" diyerek kafamı pompa dijital sayacına çevirdiğim anda yakıt ücretinden aracıma dizel yakıt konulduğunu farkettim. :mad:  Hemen cebimden cep telefonunu çıkarıp aşağıdaki fotoğrafları çekmeye başlayıp, bir yandan da durumdan hakkında hayıflanmaya başladım. :ranting2: Hatasının farkına varan pompa görevlisi olduğunu düşündüğüm adam aslında market görevlisiymiş.  :blink:

Durumu hemen benzinlik işletmecisine bildirdi. Asıl yetkili, mağdur olmuş olduğum durumdan mağduriyetimi karşılayacaklarını, iyi ki farkettiğimi  ve aracı hiç çalıştırmadan kenara çekmemizi söyledi ve pazar günüm böylece hüsranla sonuçlanmıştı. Ama iyi ki de farkına varıp aracı çalıştırmamıştık.  :fikir:

Bir gün sonra pazartesi günü sabahtan servise arabamı çekiciyle ulaştırdık, 1 gün serviste kalarak depo içi temizlendi, yakıt boruları kontrol edildi ve gerekli işlemler tamamlanarak, yeteri kadar benzinlikten kurşunsuz 95 oktan yakıt konuldu. Son işlemler tamamlanıp uygulanan işlemlere ait fatura söz konusu benzinliğe kesildi ve aracımın çeşitli testleri de tamamlandıktan sonra aracımı bir gün sonra teslim aldım.  :)

Allah'a şükür ki aracımda 1 haftadır hiçbir şekilde performans, tekleme vs. bir sorunla karşılaşmadım. Hiçbir ücret de ödemedim. Dizel konulmadan önce depomda çeyrek depo benzin vardı ve bunu da istemememe rağmen biraz fazla koyarak karşıladılar. Benzinlik yetkililerine de mağduriyetimi giderdikleri için teşekkür ederim.  B)

VyaJXZ.jpgnGMqLV.jpgvo5Bnz.jpg

Sonradan anladığımız şey, normalde Dizel yakıt pompasının ucu (nozul) benzin pompalarının ucuna göre daha geniş olması gerektiği ancak bu pompanın ucunun benzinden dizel yakıt hizmeti vermek adına çevrildiği ve bu sebeple aracıma dizel yakıt konulmuş olduğudur. Dizel yakıtın yerlere dökülmesinin sebebi de (tam bilemiyorum ama) aracın bir şekilde yanlış yakıt konulduğunun farkına varıp bu yakıtı almak istememesi diye düşünüyorum. Yine de 14,34 lt dizel almış. :o

Bu olayı yaşadığım benzinliği kötülememek amacıyla firma ve kişilerine ait fotoğrafları paylaşmıyorum. 

Yaşadığım olay ile ilgili önerilerim şunlar;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Demek istediğim, aracınıza yakıt konurken, benzin mi yoksa dizel mi konacağını mutlaka söyleyin. :director:

- Gerekirse aracınızdan inip, pompa görevlisinin yanında mutlaka yanında durup, doğru yakıtı koyup koymadığını kontrol edin. :wacko:

- Yakıt ücretinin, benzinliğe girerkenki ücret ile pompadaki ücret ve hatta yakıt fişindeki ücretin hepsinin birbirini tuttuğundan emin olun. :blink:

- Pompa görevlisine yakıtı daha koymaya başlamadan, yavaş koyması gerektiğini önlem olsun diye söyleyin. (Hava yapmaması veya şamandıra sistemine zarar vermemesi için) :argue:

- Eğer araç bu şekilde yakıtı almak istemiyorsa zorlamasın,belki yanlış yakıt konulduğundan mutlaka şüphelenin. Çünkü aracınızın marşına basıp benzinlikten uzaklaştığınızda artık herşey için çok geç olabilir !!!  :kızgın:

- Eğer siz de yanlış yakıt konulduğunu farkederseniz benim gibi aracınızı sakın çalıştırmayın. Çünkü çalıştırırsanız, motor elemanlarınız zarar görebilir.  :dead:

- Son olarak bu yazdıklarım böylece herkesin bir şekilde kulağına küpe olsun, kimse benim başıma gelmez diye düşünmesin.  :yeah:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son olarak, herkesi Allah beterinden saklasın. :nazar: Kimseyi kötülemek veya mimlemek amacıyla değil paylaşımda bulunmak ver forumdaki kardeşlerimi ve arkadaşlarımı uyarmak amacıyla bu paylaşımı yapmış bulunmaktayım.  :yeah:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Aracımda kolay yakıt sistemi olduğunu ben de biliyorum ama onların pompalarının ucunun benzin ile aynı olduğunu bilmiyodum.

Benim şu anda olayı güle oynaya anlattığıma falan bakma, o anda yeteri kadar yaygara koptu zaten. :ranting2:

Ne kadar kıyameti koparsan da, bir yerde orta yolu bulmak zorundasın. Yine de şöyle demek lazım "Allah yine iyi insanlarla kaşılaştırsın" çünki her insan her insana istese çok kolay çamur çiğnetebilir.

Aynı durum üzerinden gidersek; "Banane, o adam pompa görevlisi değil, marketçiydi, onun ceremesini ben mi çekecem? Kendi aranızda halledin" dese, çekici dahil 250 TL servis masrafı için davalarla uğraşıp arabanın aylarca yatması da mantıklı değil sonuçta. :blink:

Bu olaya neden olan söz konusu pompayı değiştireceklerine de söz verdiler. Dediğim gibi Allah beterinden saklasın :pray:

Evet buranın da sigortası vardı. yakıt fişinin de fotoğrafı ve kendisi elimde var.

Depo kapağının iç kısmında zaten yeşil renkli etiketle kurşunsuz 95 oktan ibaresi fabrikasyon olarak geliyor, ancak görüldüğü gibi okuyan yok.

Servis de tam tersini, dizel e araca benzin konulunca çok kötü oluyomuş.

Buradaki onemli nokta istasyonun bastan dikkat etmemesi. Kendimi bildim bileli ne dizel benzin, nede benzinliye mazot koyma teşebbüsü bile olmadı. İşini düzgün yapan istasyon seçmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benzer bir olay İsveç'te başıma geliyordu az kalsın. Oralarda benzini kendin koyuyorsun. Pompacı yok. Kiraladığımız Reno Trafik marka minibüs meğer dizel değil benzinliymiş. Allah'tan dizel pompası girmedi depoya da öyle fark ettik. Yoksa yaban ellerde harap olmuştuk :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun.

"Bu araba Focus'sa kesin dizeldir" şeklinde algı olduğunu pompacı sayesinde bir kere daha görmüş olduk.

Araçsız kaldığınız sure için ikame araç verdiler mi?

Teşekkür ederim, Evet aynen öyle bir öngörü var demek ki insanların gözünde.  :muha:

Araçsız kaldığım 1 gün için servis araç teklifinde bulunmadı, ben de talep etmedim.

Söz konusu benzinliğin şirket aracı DSG bir caddy vardı, onu kullanmam için teklif ettiler, Onu da kabul etmedim.

Kendi motosikletim vardı onunla işlerimi gördüm.   :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bundan önceki benzinli aracıma dizel yakıt pompasını sokmaya çalışırken gördüğüm görevliye ne yapıyorsun sen hayırdır dedim. Aaaa benzinli miydi bu araç dedi. Pis pis sırıtarak merak etme abi girmez zaten demişti. Dizeli girse basacaktı. Gerçi o olay yaşanmadan önce bile inerim önce aracımdan bakarım doğru yakıtımı koyuyor diye ondan sonra markete gider kartı çektiririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İyi akşamlar arkadaşlar, bir konu içi  bilginize başvurmak istedim. Bu gün aracıma (focus dizel 2015)yakıt almak için benzinliģe gittim yakıt aldıktan sonra pompacı arkadaşa acaba araca yanlışlıkla benzin konulması mümkün mü diye sorduğumda yok tabanca girmez dedi ve benzin tabancasını deponun girişine doğru sokunca tabancanın ucu içe doğru girdi ve adamda şaşırdı normalde girmemesi lazım falan dedi. Fakat yanlızca ucu ile denedi ve içerde ki kapak buna müsade verdi. Acaba tabancanın tamamının mı girmesi lazım akış olması yada bu durumda bir anormallik mi var aracın kataloğunda akıllı yaķıt sistemi yazıyor. Bilgisi olan varsa dinlemek isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, Faruk Çelik said:

İyi akşamlar arkadaşlar, bir konu içi  bilginize başvurmak istedim. Bu gün aracıma (focus dizel 2015)yakıt almak için benzinliģe gittim yakıt aldıktan sonra pompacı arkadaşa acaba araca yanlışlıkla benzin konulması mümkün mü diye sorduğumda yok tabanca girmez dedi ve benzin tabancasını deponun girişine doğru sokunca tabancanın ucu içe doğru girdi ve adamda şaşırdı normalde girmemesi lazım falan dedi. Fakat yanlızca ucu ile denedi ve içerde ki kapak buna müsade verdi. Acaba tabancanın tamamının mı girmesi lazım akış olması yada bu durumda bir anormallik mi var aracın kataloğunda akıllı yaķıt sistemi yazıyor. Bilgisi olan varsa dinlemek isterim.

Dizel ile benzinin pompa ucu farkli biti küçük biri buyuktur . Benzinli bir araca dizel tabanca sokamazsinizimages.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
30 dakika önce, Faruk Çelik said:

Aaa olurmu akilli yakit sistemi bunlar hocam. Olmaz oyle seyler :)

@Yakup Çağatay

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 dakika önce, Turhan Onat said:

Geçmiş olsun.

Peki böyle bir durumda aracı çalıştırmaya kalktığımızda başımıza ne geliyor arkadaşlar?  Revizyon için olası maliyet ne olur, en önemlisi kasko kapsamına girer mi?

eski  araçlarda sadece  klasik temizleme yöntemi ile kurtulmak mümkün ancak araç monopoint tabir edilen tek enjektör yada sonrasındaki 4 enjektörlü tipteyse en azından enjektörün zarar görmesi bile maliyeti 600 TL larından başlatır. 
Aracın belirli bir süre çalıştırılması durumundaysa  katalizatör de ciddi bir hasara uğrayacaktır. Hatayı fark etmediğinizde motor öncelikle sarsıntılı ve düzensiz çalışmaya başlayacaktır.  Her durumda  tek çözüm yakıt deposunu boşaltmak ve tüm yakıt sistemini temizlemek olacaktır. Kasko kapsamına girmez bu kasko sozlesmesinde yazmasi gerekir bunu dolduran akaryakıt  firması karşılamak zorundadır 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olması normal yani [emoji3] 

Oluryormuş? Mühendis kafası bir yere kadar. Türkiye burası, cayır cayır takar yanlış yakıtı verirler. Pompa ağzı olmasın azimli pompacı kanırtır kırar yine takar. Ben bu ülkede eğitimli Ford otosan servis elektrikçisinin tornavidayla benim arabanın anahtarlığını kanırtarak açmaya çalıştığını gördüm. Pompacıyada suç bulmamak lazım. Hoş gerçi sen Opetten alsanız olmaz böyle şeyler gibi bir çıkıştada bulunabilirsin, şimdiden söyleyim komik olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Servet Özkan said:

Oluryormuş? Mühendis kafası bir yere kadar. Türkiye burası, cayır cayır takar yanlış yakıtı verirler. Pompa ağzı olmasın azimli pompacı kanırtır kırar yine takar. Ben bu ülkede eğitimli Ford otosan servis elektrikçisinin tornavidayla benim arabanın anahtarlığını kanırtarak açmaya çalıştığını gördüm. Pompacıyada suç bulmamak lazım. Hoş gerçi sen Opetten alsanız olmaz böyle şeyler gibi bir çıkıştada bulunabilirsin, şimdiden söyleyim komik olur.

Ön yargılı insanlar böyle komik oluyor. :) Üzülesi durum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.