Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Benzinli Aracıma (yanlış Yakıt) Dizel Koydular

Serkan Sümer

Soru

Merhabalar, geçen haftasonu hem aracı yıkatmak hem de (benzin) yakıt almak üzere benzinliğe gittim. :sofeer:

Ben araçtan inerken, benzinliğin renklerinde kıyafet giymiş olan eleman araca yaklaştı ve ne kadarlık koyulacağını sordu ve ben de 100 TL lik yakıt koymasını söyleyerek içeri kredi kartından çekimi yapmak üzere markete girdim. Markete ödemeyi yapmak için girdiğimde içeride kimseyi göremedim ve yakıt konulduktan sonra ödemeyi yaparım diye düşünerek dışarı çıktım.  ^_^

Dışarı çıktığımda, konulan yakıtın birazının yerlere döküldüğünü gördüm ve deponun hava yapmış olduğunu falan düşündüm, o sırada da pompa görevlisi olduğunu düşündüğüm adam "yakıt pompasının attığını söyledi". Ben ise halen pompa renginden daha uyanmayarak "Hava yapmıştır, arada öyle yapabiliyor" diyerek kafamı pompa dijital sayacına çevirdiğim anda yakıt ücretinden aracıma dizel yakıt konulduğunu farkettim. :mad:  Hemen cebimden cep telefonunu çıkarıp aşağıdaki fotoğrafları çekmeye başlayıp, bir yandan da durumdan hakkında hayıflanmaya başladım. :ranting2: Hatasının farkına varan pompa görevlisi olduğunu düşündüğüm adam aslında market görevlisiymiş.  :blink:

Durumu hemen benzinlik işletmecisine bildirdi. Asıl yetkili, mağdur olmuş olduğum durumdan mağduriyetimi karşılayacaklarını, iyi ki farkettiğimi  ve aracı hiç çalıştırmadan kenara çekmemizi söyledi ve pazar günüm böylece hüsranla sonuçlanmıştı. Ama iyi ki de farkına varıp aracı çalıştırmamıştık.  :fikir:

Bir gün sonra pazartesi günü sabahtan servise arabamı çekiciyle ulaştırdık, 1 gün serviste kalarak depo içi temizlendi, yakıt boruları kontrol edildi ve gerekli işlemler tamamlanarak, yeteri kadar benzinlikten kurşunsuz 95 oktan yakıt konuldu. Son işlemler tamamlanıp uygulanan işlemlere ait fatura söz konusu benzinliğe kesildi ve aracımın çeşitli testleri de tamamlandıktan sonra aracımı bir gün sonra teslim aldım.  :)

Allah'a şükür ki aracımda 1 haftadır hiçbir şekilde performans, tekleme vs. bir sorunla karşılaşmadım. Hiçbir ücret de ödemedim. Dizel konulmadan önce depomda çeyrek depo benzin vardı ve bunu da istemememe rağmen biraz fazla koyarak karşıladılar. Benzinlik yetkililerine de mağduriyetimi giderdikleri için teşekkür ederim.  B)

VyaJXZ.jpgnGMqLV.jpgvo5Bnz.jpg

Sonradan anladığımız şey, normalde Dizel yakıt pompasının ucu (nozul) benzin pompalarının ucuna göre daha geniş olması gerektiği ancak bu pompanın ucunun benzinden dizel yakıt hizmeti vermek adına çevrildiği ve bu sebeple aracıma dizel yakıt konulmuş olduğudur. Dizel yakıtın yerlere dökülmesinin sebebi de (tam bilemiyorum ama) aracın bir şekilde yanlış yakıt konulduğunun farkına varıp bu yakıtı almak istememesi diye düşünüyorum. Yine de 14,34 lt dizel almış. :o

Bu olayı yaşadığım benzinliği kötülememek amacıyla firma ve kişilerine ait fotoğrafları paylaşmıyorum. 

Yaşadığım olay ile ilgili önerilerim şunlar;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Demek istediğim, aracınıza yakıt konurken, benzin mi yoksa dizel mi konacağını mutlaka söyleyin. :director:

- Gerekirse aracınızdan inip, pompa görevlisinin yanında mutlaka yanında durup, doğru yakıtı koyup koymadığını kontrol edin. :wacko:

- Yakıt ücretinin, benzinliğe girerkenki ücret ile pompadaki ücret ve hatta yakıt fişindeki ücretin hepsinin birbirini tuttuğundan emin olun. :blink:

- Pompa görevlisine yakıtı daha koymaya başlamadan, yavaş koyması gerektiğini önlem olsun diye söyleyin. (Hava yapmaması veya şamandıra sistemine zarar vermemesi için) :argue:

- Eğer araç bu şekilde yakıtı almak istemiyorsa zorlamasın,belki yanlış yakıt konulduğundan mutlaka şüphelenin. Çünkü aracınızın marşına basıp benzinlikten uzaklaştığınızda artık herşey için çok geç olabilir !!!  :kızgın:

- Eğer siz de yanlış yakıt konulduğunu farkederseniz benim gibi aracınızı sakın çalıştırmayın. Çünkü çalıştırırsanız, motor elemanlarınız zarar görebilir.  :dead:

- Son olarak bu yazdıklarım böylece herkesin bir şekilde kulağına küpe olsun, kimse benim başıma gelmez diye düşünmesin.  :yeah:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son olarak, herkesi Allah beterinden saklasın. :nazar: Kimseyi kötülemek veya mimlemek amacıyla değil paylaşımda bulunmak ver forumdaki kardeşlerimi ve arkadaşlarımı uyarmak amacıyla bu paylaşımı yapmış bulunmaktayım.  :yeah:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Geçmiş olsun.

Benim de surekli yakit aldigim istasyonda dizel yerine benzin konulmus ama o arkadas sizin kadar sansli ve uyanik drgilmis. Yaklaşık 15 km stop ederek calistirarak falan gitmeyi denemis ve sonuc husran tabi haliyle.

Masraflari benzinligin sigortası karsilamisti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Diğerlerini bilmiyorum ama Shell'de her yakıt için küçük etiketler yaptırmışlar. Kapağın içine yapıştırılıyor. Daha önce kapaksız araçlar için de arka kelebeğe içeriden yapıştırılan ters etiketler vardı.

Benim sıkıntım da sormadan fullforce pompasını kapıyor görevli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gecmis olsun.

Sikintisiz atlatmissiniz..

Evet, Allah'ın izniyle sıkıntı yaşamadan atlattık  :nazar:

Geçmiş olsun uzun yıllar oldu benzinli arabaya binmeyeli Nisan Ay'ından beri benzinli arabaya binmeye başladım her Yakıt aldığımda korkuyorum 3-4 defa benzin diyorum pompacıya

Aynen tekrar tekrar söylemek gerek  ^_^

Geçmiş olsun.

Benim de surekli yakit aldigim istasyonda dizel yerine benzin konulmus ama o arkadas sizin kadar sansli ve uyanik drgilmis. Yaklaşık 15 km stop ederek calistirarak falan gitmeyi denemis ve sonuc husran tabi haliyle.

Masraflari benzinligin sigortası karsilamisti.

İlk açıldıklarında da yoğunluktan böyle bir hata daha yaptıklarını, dizel jeep e benzin koyup gönderdiklerini itiraf ettiler. O araç daha eski bir modelmiş. Sigortaları motorun komple inip tekrar toplanma masraflarını karşılamış.

Yav geçmiş olsun da bu hangi benzinlik mazot 4.03

4.03 değil, 4.072 yazıyodu pompada  :blink:

Saçmalık, baştan aşağı lakayitlik devam etmiş.

Hadi ben bu seferlik ucuz yırttım da herkes benim kadar şanslı olmayabilir, herkesin başına gelebilir. Önemli bence olan bunlardan ders çıkarabilmek.

Bu olaydan herkes kendine bir pay çıkarsın diye bu konuyu açtım, siz de kendinize böyle bir pay çıkardıysanız ne mutlu.

Biz yine de buna üslubu yumuşatmak adına "ihmal" diyelim ve kimsenin yaşamamasını ümit edelim inş  ^_^

geçmiş, olsun ucuz atlatmışsınız.

burad da petline var, arkadaş sürekli oradan alıyor 2-3 arabaya 4.09 dan veriyorlar

Teşekkür ederim mehmet abi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Diğerlerini bilmiyorum ama Shell'de her yakıt için küçük etiketler yaptırmışlar. Kapağın içine yapıştırılıyor. Daha önce kapaksız araçlar için de arka kelebeğe içeriden yapıştırılan ters etiketler vardı.

Benim sıkıntım da sormadan fullforce pompasını kapıyor görevli.

:) Selçuk Özmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sizin aracınızda kolay yakıt sistemi var biliyorsunuz.Aşağıya eklediğim Alıntı sonucunda benim kesinlikle iyi niyet vb göstermem mümkün değil. Fırsatçı lakayit ucuza kaçan şirketler.

"Sonradan anladığımız şey, normalde Dizel yakıt pompasının ucu (nozul) benzin pompalarının ucuna göre daha geniş olması gerektiği ancak bu pompanın ucunun benzinden dizel yakıt hizmeti vermek adına çevrildiği ve bu sebeple aracıma dizel yakıt konulmuş olduğudur"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun adam akilli firmaların böyle olası durumlar için sigortaları vardır tüm masraflar bahsettiğiniz üzere oradan karşılanır. Böyle durumlarda dikkat ve yakit fislerini atmamak onemli. Ha bir de Petrollerde motorin benzin sticker lari var onlardan isteyip depo kapağının iç tarafina yapistirabilirsiniz. Ama en iyisi bitene kadar başında beklemek. Iyi ki erken farkedip araci çalıştırmadiniz. Zaten pek ilerleyemezdiniz ya enjeksiyon sistemi hemen giderdi orası ayrı mesele Dizel araca benzin konulur ise bir süre belli km ilerleyip yolda kalır ve dizeller oranına göre benzinliye motorin konulmasina nazaran benzini daha iyi tolere edebiliyor. Yani özetle benzinli araca motorin konularak çalıştırılması dizel araca benzin konulmasindan daha fazla masrafa yol açar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sizin aracınızda kolay yakıt sistemi var biliyorsunuz.Aşağıya eklediğim Alıntı sonucunda benim kesinlikle iyi niyet vb göstermem mümkün değil. Fırsatçı lakayit ucuza kaçan şirketler.

"Sonradan anladığımız şey, normalde Dizel yakıt pompasının ucu (nozul) benzin pompalarının ucuna göre daha geniş olması gerektiği ancak bu pompanın ucunun benzinden dizel yakıt hizmeti vermek adına çevrildiği ve bu sebeple aracıma dizel yakıt konulmuş olduğudur"

Aracımda kolay yakıt sistemi olduğunu ben de biliyorum ama onların pompalarının ucunun benzin ile aynı olduğunu bilmiyodum. 

Benim şu anda olayı güle oynaya anlattığıma falan bakma, o anda yeteri kadar yaygara koptu zaten.  :ranting2:

Ne kadar kıyameti koparsan da, bir yerde orta yolu bulmak zorundasın. Yine de şöyle demek lazım "Allah yine iyi insanlarla kaşılaştırsın" çünki her insan her insana istese çok kolay çamur çiğnetebilir.

Aynı durum üzerinden gidersek; "Banane, o adam pompa görevlisi değil, marketçiydi, onun ceremesini ben mi çekecem? Kendi aranızda halledin" dese, çekici dahil 250 TL servis masrafı için davalarla uğraşıp arabanın aylarca yatması da mantıklı değil sonuçta.  :blink:

Bu olaya neden olan söz konusu pompayı değiştireceklerine de söz verdiler. Dediğim gibi Allah beterinden saklasın  :pray:

Geçmiş olsun adam akilli firmaların böyle olası durumlar için sigortaları vardır tüm masraflar bahsettiğiniz üzere oradan karşılanır. Böyle durumlarda dikkat ve yakit fislerini atmamak onemli. Ha bir de Petrollerde motorin benzin sticker lari var onlardan isteyip depo kapağının iç tarafina yapistirabilirsiniz. Ama en iyisi bitene kadar başında beklemek. Iyi ki erken farkedip araci çalıştırmadiniz. Zaten pek ilerleyemezdiniz ya enjeksiyon sistemi hemen giderdi orası ayrı mesele Dizel araca benzin konulur ise bir süre belli km ilerleyip yolda kalır ve dizeller oranına göre benzinliye motorin konulmasina nazaran benzini daha iyi tolere edebiliyor. Yani özetle benzinli araca motorin konularak çalıştırılması dizel araca benzin konulmasindan daha fazla masrafa yol açar.

Evet buranın da sigortası vardı. yakıt fişinin de fotoğrafı ve kendisi elimde var.

Depo kapağının iç kısmında zaten yeşil renkli etiketle kurşunsuz 95 oktan ibaresi fabrikasyon olarak geliyor, ancak görüldüğü gibi okuyan yok.

Servis de tam tersini, dizel e araca benzin konulunca çok kötü oluyomuş. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.