Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Ford Focus ( 2011 - 2012 - 2013 Ford Focus ) - Genel Başlık

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Şunu da belirteyim otosan ayarlamış sanırım

her bayide 1.0 ecoboost test aracı bulundurma zorunluluğu olacak.. %90 böyle bir haber var..

Abi firmalar napsın millet anlamıyor arabadan :zha: kimse kusura bakmasın ama yılda 10-15 bin km için dizel (bu faiş fiyatlarla tabi) alan adam arabadan pek anlamıyordur.. affola..kimse benzin pahalı demesin dizel hiç ucuz değil.

Kesinlikle katılıyorum.Benim aracım dizel ve senede yaptığım km ortalama 30 bin.Eğer 15 bine kadar km yapıyor olsaydım senede tek tercihim 180 beygirlik ecoboost olurdu.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 krş benzinli yaksa, 20 krş dizel yaksa 70,000 km de 7 bin tl fark eder. :D 1,000 tl kar. Kar kardır :D :D :D

İşin esprisi bir yana şöyle söyliyim. Birazda psikolojik bir rahatlık oluyor insanda. Az yakıyorum diyor insan kendisine. Aradaki 6,000 farkı bir kere veririm, rahat rahat binerim havasındayız yani :)

Benim önceki focus 2 tdci aracımı 26 bin tl ye sattım ama benzinli olsaydı en fazla satacağım fiyat 22 bin tl civarı olacaktı.Başta verdiğim farkı geri aldım yaktığım yakıttan dizelin getirdiği karda cebimde kaldı.Aldığıma 37 bin km deydi aracım satarken 119 bin de hesabını siz yapın kaç bin tl kar etmişim ve 3 sene kullandım ben o aracı

Sizin hesabınıza göre(ki bence benzinli ve dizel araç arasında 10 kuruştan çok daha fazla fark vardır)ben önceki aracımda 4 buçuk milyar civarı kar etmişim sizce azmı?3 senede 4 buçuk milyar az para değil bence

Ki ayriyetten düz atmosferik benzinli bir araçtansa yüksek torklu turbolu dizel araç kullanmak benim için çok daha keyifli :)

ferhat tezcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı aracın dizel benzinli fiyatı arasındaki makas bu kadar açılmışken ve aynı makas motorin-benzin arasında kapanmışken bir kişi çok km. yapmıyorsa dizel almamalı kesinlikle; tomar tomar paraları aracı alırken verip yakıtından yapılacak 20-30 tl kara bakmak saçma.

Geçen gün otokoçtayım bir çift geldi; 2001 model focuslarını değiştirmek yeni focus almak istiyorlar; araçları 70 bin km. de ve dizel almak istiyorlar.

Baz model benzinli focus 3 için verilen rakam 39.700 tl idi dizeli için 46 bin tl konuşuluyordu (hangi donanım bilmiyorum) bu durumda dizel almak hiç akıl karı değil.

dizel almak herzamn mantıklıdır dizel arac kullanmadıgınız bellı oluyr 20-30 tl degıl en az 100 tl kar ediyorsunuz ..sadece ponpa fıyarlarında kar etmıyorsunuz ..benzin 50 litre ile 700km yaparken dizel 50 litre ile 1000km yapıyor onu da hesaba ekleyın..ayrıca 5 bın lira araca fazla verirken 5 bin lirada fazlaya satıyoruz aracı.benim 2011 dizel focusum var 5 bın lira fazla verip dizelini aldım aracın ..suan satmaya kalksam 5 bın lıra fazlaya satarım benzınlıden ..2.el focus pıyasasını arastırın bi dizel ve benzınlı farkkınıı aynı km de aynı model aynı donanım ..alırken 5bın lıra fazla verıyrsak saterkende fazlaya satıyoruz...ayrıca benım aracım suan 40bin km .aynı yolu benzınlı ile yapsaydım 4000tl daha fazla yakıt parası harcayacaktım..15 bın lık bakım masraflarıda aynı para bu arada sadece 30 bınlık bakımlar 80 tl fazla tutuyor o da 1000km sonra amorti edıyor kendını..ayrıca dizelın verdıgı sürüş sevkı daha güzel aynı beygır gücünde olmak şartıyla tabi....yani dizel almak herzamn karlıdır isterse kişi yılda 10 bn km yapsın her zaman karlıdır hesap ortada dizel ve bnzınli iki aracıda kullannan bilir zaten bunu..dizel kullanmayanlar bilmeden yorum yapıyr işte yok az yol yaparsan benzinli mantıklı yok bilmem ne ..dizel herzamn karlıdır istserde 5km yol yapsın yılda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dizel almak herzamn mantıklıdır dizel arac kullanmadıgınız bellı oluyr 20-30 tl degıl en az 100 tl kar ediyorsunuz ..sadece ponpa fıyarlarında kar etmıyorsunuz ..benzin 50 litre ile 700km yaparken dizel 50 litre ile 1000km yapıyor onu da hesaba ekleyın..ayrıca 5 bın lira araca fazla verirken 5 bin lirada fazlaya satıyoruz aracı.benim 2011 dizel focusum var 5 bın lira fazla verip dizelini aldım aracın ..suan satmaya kalksam 5 bın lıra fazlaya satarım benzınlıden ..2.el focus pıyasasını arastırın bi dizel ve benzınlı farkkınıı aynı km de aynı model aynı donanım ..alırken 5bın lıra fazla verıyrsak saterkende fazlaya satıyoruz...ayrıca benım aracım suan 40bin km .aynı yolu benzınlı ile yapsaydım 4000tl daha fazla yakıt parası harcayacaktım..15 bın lık bakım masraflarıda aynı para bu arada sadece 30 bınlık bakımlar 80 tl fazla tutuyor o da 1000km sonra amorti edıyor kendını..ayrıca dizelın verdıgı sürüş sevkı daha güzel aynı beygır gücünde olmak şartıyla tabi....yani dizel almak herzamn karlıdır isterse kişi yılda 10 bn km yapsın her zaman karlıdır hesap ortada dizel ve bnzınli iki aracıda kullannan bilir zaten bunu..dizel kullanmayanlar bilmeden yorum yapıyr işte yok az yol yaparsan benzinli mantıklı yok bilmem ne ..dizel herzamn karlıdır istserde 5km yol yapsın yılda

Cevap verdigin arkadasın profiline bakmadın galiba kendisi belki sizden daha uzun süre dizel kullanıyor ;)

Buarada herkesin kendi yorumu kendini bağlar ve yorum yapıyor; sen hatalisin deme yeri değil burası :)

Burada dizel her zaman karlı makina değildir bunca yıl bosuna okuyoruz biz sanırım :) ehehhe siz alın; keyfini surun ama dogru cok ; gercek 1 tane

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[izel almak herzamn mantıklıdır dizel arac kullanmadıgınız bellı oluyr 20-30 tl degıl en az 100 tl kar ediyorsunuz ..sadece ponpa fıyarlarında kar etmıyorsunuz ..benzin 50 litre ile 700km yaparken dizel 50 litre ile 1000km yapıyor onu da hesaba ekleyın..ayrıca 5 bın lira araca fazla verirken 5 bin lirada fazlaya satıyoruz aracı.benim 2011 dizel focusum var 5 bın lira fazla verip dizelini aldım aracın ..suan satmaya kalksam 5 bın lıra fazlaya satarım benzınlıden ..2.el focus pıyasasını arastırın bi dizel ve benzınlı farkkınıı aynı km de aynı model aynı donanım ..alırken 5bın lıra fazla verıyrsak saterkende fazlaya satıyoruz...ayrıca benım aracım suan 40bin km .aynı yolu benzınlı ile yapsaydım 4000tl daha fazla yakıt parası harcayacaktım..15 bın lık bakım masraflarıda aynı para bu arada sadece 30 bınlık bakımlar 80 tl fazla tutuyor o da 1000km sonra amorti edıyor kendını..ayrıca dizelın verdıgı sürüş sevkı daha güzel aynı beygır gücünde olmak şartıyla tabi....yani dizel almak herzamn karlıdır isterse kişi yılda 10 bn km yapsın her zaman karlıdır hesap ortada dizel ve bnzınli iki aracıda kullannan bilir zaten bunu..dizel kullanmayanlar bilmeden yorum yapıyr işte yok az yol yaparsan benzinli mantıklı yok bilmem ne ..dizel herzamn karlıdır istserde 5km yol yapsın yılda

otokoçtaki çifti tebrik ediyorum bu arada en mantıklı kararı vermiş...dizel de yakıt karı 20-30 olsaydı okadar millet dizel araca binmezdi herhalde 20 lira için...tr de..son 6 yılda satılan dizel arac sayısında büyük artıs var bunun nedeni harhalde 20 tl için değil ..100 tl için ..ben birde hesap yapayım size araçların fabrika verilerine göre yakıt tüketimini hesapla göstereyim size dizel focus 100km de yakıt tüketimi 4,5 litre =1000km de ise 45 litre yapar buda mazot 3.7 lira 45litre X 3,7=166,5 tl yapar..benzinli focus 100kmde yakıt tüketimi 6 litre ,1000km de 60litre yapar..benzin fiyatı 4,4 lira ..4,4 X 60 litre = 264 tl yapar...264-166= 98 tl hesap ortada...tabi bunlar fabrika degerlerine göre hesaplama bizim kullanımımızda hem benzin hem de mazot tüketim değerleri artar kullanıma baglı olarak ama fıyat farkı 1000km yol yapımında 90-100 tl arasıdır her zaman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birde baran beyin benden daha uzun süre dizel kullandıgına nerden kanaat getirdiniz onu öğrenebilir miyim? yani dizel kullanan birisi sadece 20-30 tl kar ediyorsunuz diyorsa en o adamın dizel kullandıgından süphe ederim yada hiç benzinli kullanmamışki böyle bir yorum yazmış...dizel ve benzınlı kullanan herkes bilir 1000km de 100tl cıvarı kar edecegini...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-foruma dahil olduğumdan beri hep ayni yorumları yapıyorum

-sorun ekonomi ise dizel taraftarıyım

-15 sene atmosferik benzinli araç kullandım son 6 yıldır dizel araç kullanıyor idim, toplam 170.000 km dir. turbo dizelin ekonomisini de performansını da bilirim, nediyeyim biraz ayağım kaşındı diyelim, ayağımızın pası silinsin diye ecoboosta geçtim, cem hocam ile ayni fikirdeyim ne aradı isem fazlası ile buldum, sürüş zevki bambaşka, spor bir otomobil sahibiyim diyelim

- aslında hrkezin koşulları birbirinden çok farklı salt tek bir doğru olsa idi herkezin ayni arabaya biniyor olması gerekirdi

- sürüş zevki yanında, direksiyon başında ne kadar yakacağım diye rahatsız olmak da hoş değil ben herkezi haklı buluyorum

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

birde baran beyin benden daha uzun süre dizel kullandıgına nerden kanaat getirdiniz onu öğrenebilir miyim? yani dizel kullanan birisi sadece 20-30 tl kar ediyorsunuz diyorsa en o adamın dizel kullandıgından süphe ederim yada hiç benzinli kullanmamışki böyle bir yorum yazmış...dizel ve benzınlı kullanan herkes bilir 1000km de 100tl cıvarı kar edecegini...

Ne dedim?

Olabilir

Nerden biliyorum?

Çünkü onu tanıyorum hangi arabaları kullandığını biliyorum.

20-30 dan kastı net sayılar değil. Neden üzerinize alınıp bu denli cevap verdiginizi anlamadım..

Ama şu kesinki konuşulacağı konu burası değil... Başlık temizlenene kadar; kilitlenmistir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuya "Ben ecoboost alıcam" diye girip 5km. bile gitsen dizel almalısın diye devam etmek :blink:

Ne demeli bilemiyorum, Çağlar beyin matematik öğretmeni olmamasını dilemekten başka temenni gelmiyor içimden.

Çağlar Bey merak buyurmayınız 8 senedir dizel kullanıyorum, Focusun dizelinin kitabını da yazabilirim ondan öncede 7-8 sene benzinli kullandım, 20-30 tl yi pompada suni olarak göreceğiniz faydaya örnek vermek için söyledim, ki 1.0 ecoboost ile gerçekten bu rakamlar ortaya çıkacak görecesiniz. Ayrıca kendim bizzat uluslararası firmalarda 14 yıldır hesap uzmanı olarak çalışıyorum, yaptığınız hesapların tillahını yapıyorum, madem bu kadar ince hesap yapabiliyorsunuz peşin olarak verdiğiniz paranın faizinden kaybettiğiniz rakamı, dizelin potansiyel enjektör ve turbo arızaları için ayırmanız gereken karşılıkları da hesap edin??

2011 model araçla 40.000 km. yapıp 4.000 tl kar ettim diyorsunuz, tabiiki edeceksiniz bende iletimde çok fazla yol yapmayanlar dizel almamalı yazmışım.Neyin tepkisi bu anlayamıyorum, ben hangi dilde yazıyorum acaba?

11 yılda 70.000 km. yapan adam 7.000 tl fazla verip dizel alıcam diyorsa ben ona sadece gülerim :pist:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar bende 2010 tdcı focus sedan var kalkarken yada tümseklerden çıkıp inerken şalk şalk diye ses geliyor hızlıca kalkış yaparken şalk şalk diyor ve kesiliyor sonra kalkışlarda çok oluyor ustaya sordum ön akslerde sorun dedi ama bişey olmaz değiştirmene gerek yok dedi kaç para dedim 950*2 : 1800 lira dedi bu ses nedir acaba bilen varmı rölantide çalışırken stop ettiğinde ded aynı sesi yapıyor arabanın tiremesiyle nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar bende 2010 tdcı focus sedan var kalkarken yada tümseklerden çıkıp inerken şalk şalk diye ses geliyor hızlıca kalkış yaparken şalk şalk diyor ve kesiliyor sonra kalkışlarda çok oluyor ustaya sordum ön akslerde sorun dedi ama bişey olmaz değiştirmene gerek yok dedi kaç para dedim 950*2 : 1800 lira dedi bu ses nedir acaba bilen varmı rölantide çalışırken stop ettiğinde ded aynı sesi yapıyor arabanın tiremesiyle nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim

Lütfen sorularınızı doğru bölümde aktarınız.. Burası yeri değil..

Özel Mesajlarınızı kontrol ediniz.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.