Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ön Fren Balataları

Kahraman Karaçoban

Soru

03 Şubat 2014 tarihinde aracımı rölantideki titreşim nedeniyle İzkar (İzmir) yetkili servisine bıraktım. Gün içinde servisten "ön fren balatalarınızın değişmesi gerekiyor, değiştirelim mi" diye sordular. Ben; "daha 22 bin km.deki aracın balatası nasıl biter, emin misiniz, bir yanlışlık olmasın" dedim. Görevli, "yanlışlık yok değişmeli" deyince bende onay verdim.

Akşamüzeri aracımı servisten teslim alırken asıl sorun olan titreşim aynen devam ediyordu.Ön fren balatalarının değişmesi için toplam 323 tl. ödeme yaptım. 

Daha önceki aracımı 80 bim km.de sattım ve o aracın balataları  muayeneden bile geçti. Ondan önceki aracımı 40 bin km kullandım, muayeneden geçti. Sürüş tarzım çok fren yapmak şeklinde değil, km.nin yarısından fazlası şehir dışıdır.

Bu doğrultuda sizlere sormak istediklerim;

1. Takılan balatanın markası "Motorcraft". Bu balata hakkında pek fazla bilgi edinemedim. Nasıl bir markadır, Ford tarafından onaylanmış bir ürün müdür?

2. Neden "BOSCH" marka balata kullanmazlar?

3. 323 tl fiyat bana fazla geldi, sizce nasıl?

4. Balataların fotoğrafını ekliyorum. Bu sizce bitmiş bir balata mıdır? Kıyas olması açısından, balatanın kalan kısmı iphone 5'ten çok az kalın, fotoğrafta gözüken kalemden de kalın.

tk5b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Ön balata değişimi için benden de 300 TL istedi servis aracım 25 bin de bende şimdilik kalsın dedim dışarda işcilik dahil 100 TL dediler (Kurumumuzun araçlarına bakan firma) Garanti ile ilgili bir sıkıntı olmaz dedikleri için orada değiştirmeyi planlıyorum.

Konunun silinmemesi güzel olmuş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ön balata değişimi için benden de 300 TL istedi servis aracım 25 bin de bende şimdilik kalsın dedim dışarda işcilik dahil 100 TL dediler (Kurumumuzun araçlarına bakan firma) Garanti ile ilgili bir sıkıntı olmaz dedikleri için orada değiştirmeyi planlıyorum.

25 bin bence erken. Tabi araba cok agresif kullanilmamissa.

Benim arabam 55 bini gecti ve hala uzerindeki balatalar duruyor. Bilmem ne zaman değiştirmeli. Ama yari civari demislerdi kisliklari cikartirken. Hemen hemen 5 bin olmustur kisliklari cikartali da. Yani bence 70 bini zorlarim ama 60 bin bakimindan sonra guvendigim bir yerden balatalari tedarik ederek disarida degistirecegim.

Ama 25-30 bin normal kullanimda erken diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

25 bin bence erken.

Aracımı 14 bin km de 2.el satın aldım ilk aldığımda expertiz için ford servisine gittim sorun çıkmadı aracı aldım ve bakımıda o serviste yaptırdım (Ekspertiz için resmi bir evrak v.s birşey vermediler,tamamen sözlü oldu) o bakımda da söylemişleri yıpranma var 30 bin bakımında değişmesi gerekir diye.

Km ile oynanmadı ise agresif kullanmışlar arabayı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim arabam 55 bini gecti ve hala uzerindeki balatalar duruyor. Bilmem ne zaman değiştirmeli. Ama yari civari demislerdi kisliklari cikartirken. Hemen hemen 5 bin olmustur kisliklari cikartali da. Yani bence 70 bini zorlarim ama 60 bin bakimindan sonra guvendigim bir yerden balatalari tedarik ederek disarida degistirecegim.

Bildigim kadarıyla o yolun cogu uzun yol. Yada trafiksiz cevre yolu gibi bisey.

Balata tamamen kullanımla alakalı, karşılaştırmak gereksiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kullanıma göre değişir. Senin kullanımına göre 25bin erken olabilir, normaldir. Fakat başkasının kullanımı farklı olabilir. Şayet bir kibrit çöpü kalınlığında olmayan ön balatalarımı geçen hafta 23 binde değiştirdim. Açıkcası hiçte garipsemedim.

Uğraşsam 70 binde bende yarım balatayla girerim belki, ama benim için hiçbirşey ifade etmiyor.

Kısacası "normal" bu durumda çok göreceli. Örneğin kimisi için bir ulaşım aracı olan arabaya uzaktan bakınca keyif alan insan var, yada benim gibi insanlar kullanırken keyif alıyor.

İnsan -> Görece -> Sonuç

Çokta tartışılası bir konu değil. Belli bir sabiti yok çünkü :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bildigim kadarıyla o yolun cogu uzun yol. Yada trafiksiz cevre yolu gibi bisey.

Balata tamamen kullanımla alakalı, karşılaştırmak gereksiz.

Kullanıma göre değişir. Senin kullanımına göre 25bin erken olabilir, normaldir. Fakat başkasının kullanımı farklı olabilir. Şayet bir kibrit çöpü kalınlığında olmayan ön balatalarımı geçen hafta 23 binde değiştirdim. Açıkcası hiçte garipsemedim.

Uğraşsam 70 binde bende yarım balatayla girerim belki, ama benim için hiçbirşey ifade etmiyor.

Kısacası "normal" bu durumda çok göreceli. Örneğin kimisi için bir ulaşım aracı olan arabaya uzaktan bakınca keyif alan insan var, yada benim gibi insanlar kullanırken keyif alıyor.

İnsan -> Görece -> Sonuç

Çokta tartışılası bir konu değil. Belli bir sabiti yok çünkü :)

İkinci mesajimda kullanim seklimden ve forumda bana gore cok erken zamanlarda degistiren arkadaslardan bahsettim.

Benim amacim arkadasi servisler konusunda uyarmakti

Yoksa 45 binde oo bu balatalar bitmiş hemen degistirmeliyiz demelerinin uzerinden 10 bin km gecti.

Bitmesigi kanisina da hem gozle kontrol ettirmem hem de Servet beyin mesajindaki kibrit copu ifadesonden anlıyorum. Çünkü benim daha 1 cm kadar kalinlikta balatalarim.

Evet ben keainlikle hep uzun yolda ve trafiksiz ortda kullandım. Bu nedenle bu kadar gitmis olabilir. Ancak servislerin de gereginden cok erken degistirmeye calistigini düşünüyorum.

Yoksa agresif kullanimda balatalar daha erken bitecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İnsan -> Görece -> Sonuç

Ya da benim gibi ikisinden de keyif alan filan de bari. Coilover > Bodykit demekten bıktık  ^_^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.