Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ön Fren Balataları

Kahraman Karaçoban

Soru

03 Şubat 2014 tarihinde aracımı rölantideki titreşim nedeniyle İzkar (İzmir) yetkili servisine bıraktım. Gün içinde servisten "ön fren balatalarınızın değişmesi gerekiyor, değiştirelim mi" diye sordular. Ben; "daha 22 bin km.deki aracın balatası nasıl biter, emin misiniz, bir yanlışlık olmasın" dedim. Görevli, "yanlışlık yok değişmeli" deyince bende onay verdim.

Akşamüzeri aracımı servisten teslim alırken asıl sorun olan titreşim aynen devam ediyordu.Ön fren balatalarının değişmesi için toplam 323 tl. ödeme yaptım. 

Daha önceki aracımı 80 bim km.de sattım ve o aracın balataları  muayeneden bile geçti. Ondan önceki aracımı 40 bin km kullandım, muayeneden geçti. Sürüş tarzım çok fren yapmak şeklinde değil, km.nin yarısından fazlası şehir dışıdır.

Bu doğrultuda sizlere sormak istediklerim;

1. Takılan balatanın markası "Motorcraft". Bu balata hakkında pek fazla bilgi edinemedim. Nasıl bir markadır, Ford tarafından onaylanmış bir ürün müdür?

2. Neden "BOSCH" marka balata kullanmazlar?

3. 323 tl fiyat bana fazla geldi, sizce nasıl?

4. Balataların fotoğrafını ekliyorum. Bu sizce bitmiş bir balata mıdır? Kıyas olması açısından, balatanın kalan kısmı iphone 5'ten çok az kalın, fotoğrafta gözüken kalemden de kalın.

tk5b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Rölantideki titreşimi frenlere nasıl bağladılar ben anlamadım. Etkir mi bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

Frenler hakkında detaylı bilgi forumda mevcut, sponsorumuzdan aynı frenleri daha ucuza alabilirsiniz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ek bilgi, balatalar eskisi gibi değil artık yani eskiden ne gittiyse artık öyle gitmeyecek balatalarınız yapıları değişti ve buna uygun şekilde kalkışlar yapmanız lazım yeri gelir el freni ile vs vs vs. 

Fotolar ile ben anlamam bitip bitmediğini :D ne teknisyenim ne uzmanı, servis'e gidiyorsanız bunlara güvenip iş yapmak lazım; sonradan sorgulamayın fazla :) Üzülmeye değmez.

Keyifli Sürüşler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ek bilgi, balatalar eskisi gibi değil artık yani eskiden ne gittiyse artık öyle gitmeyecek balatalarınız yapıları değişti ve buna uygun şekilde kalkışlar yapmanız lazım yeri gelir el freni ile vs vs vs.

Fotolar ile ben anlamam bitip bitmediğini :D ne teknisyenim ne uzmanı, servis'e gidiyorsanız bunlara güvenip iş yapmak lazım; sonradan sorgulamayın fazla :) Üzülmeye değmez.

Keyifli Sürüşler

Asbest olayını diyorsan o uzun zamandır zaten var bence konuyla ilgisi yok.

Servis diye güvenme olayı ise fotoğraftan görüldüğü üzere hikaye, bal gibi bitmemiş balatayi değiştirmişler. Gereksiz yere 300 kusur tl ödemeye uzulmek veya uzulmemekte zenginlik meselesi herhalde. Ben aracı teslim alırken bu durumla karşılaşsam eski balatalari geri taktirir 1 kurusta para vermezdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu balataları bana gönderseniz bir 25 bin kullanırım galiba. Servisi şikayet edin otosana. 

İlaveten balataları size verdiklerine göre bir şeye bakmanızı istiyorum. O balataların ortasında bir çizgi vardır. (en azından olması gerekir.) O çizgi duruyor mu? Durmuyor mu bir kontrol eder misiniz. Ve mümkünse fotoğrafını çekip bizimle paylaşabilir misiniz?  Çizgi durmuyorsa balataların değişim zamanı gelmiş demektir. Biz buradan üstün körü yorum yapıyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Balatalar artık eskisi gibi kansorejen madde bileşimleri artık yarı yarıya düşürüldü AB standartları gereği onun ömürleride yarı yarıya düştü değişimleri normal

Üretilen veya ithal edilen tüm araçlarda 71/320/AT Fren Mevzuatı gereği 30 Temmuz 2004 itibariyle asbestli fren balatası yasaktır.

01.04.08 itibariyle de her türlü balata üretiminde asbest yasaktır. Yani yedek parça Fren balatalarında da asbest yasaktır.

http://www.otoguncel.com/teknik-bilgiler/fren-balatalarinda-asbest-kullanimi-yasak-midir/

Ozan Karsavuran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Öncelikle geçmiş olsun.

Tek balataya bakıp karar vermemek lazım, dördünü birden değerlendirmek lazım.

Ancak dördü de böyle ise servisiniz öpmeyi seviyor demektir.

Yeni Focus fren balataları eskilere göre çok uzun ömürlü değil, 30.000'i geçer ama 45.000'i zor bulur ortalam kullanımda.

Konu epeyi tartışıldı önceden de.

Şuralara da bakın:

Balataları atmayın, tanıdığınız usat varsa fikrini alın, herkes erekn değişim derse Otosan'a şikayet edin, gerekirse kespertiz için balataları gönderebileceğinizi ve aldatıcı işlem yapıldığını söyleyin.
Tabii servis fren testi yaptım diyebilir, bu amaçlı makinleeri var, o zaman da çıktılarını isteyin.
Yani tabii uğraşmak isterseniz.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Balataların 4'u de bu sekilde. Ayrıca ortada çizgi yok. Sanayide tanıdığım bir usta balataların hepsinin ortasında çizgi olacak diye bir standart olmadıgını söyledi. Tabi bu ne derece doğru bilemiyorum.

Balataların birisinin ortasında mercimek tanesi kadar kırık(çukur) oluşmuş. Fotografını akşam yüklerim. Ancak bu çukur cok yeni duruyor. Arac üzerindeyken oluşsa, zamanla fren yaptikca sınırlarindaki pürüzler düz bir hale gelirdi.

Tahminimce araçtan söküldükten sonra ya düştü, ya düşürüldü ya da sert bir cisimle tahrip edildi.

Kahraman Karaçoban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu sitede birçok yeni bilgi öğreniyorum. Bundan önce yıllardır başka bir sitede (tahmin etmesi zor degil) yazıyordum. Orada Focus'la ilgili herkese yardımcı oluyordum ama buraya gelince ogrenmedigim ne kadar cok şey oldugunu fark ettim. Bu nedenle katkısı olan herkese teşekkür ederim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.